Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

17 czerwca 2021

Jaki bidon dla dziecka?

Wszystko, co musisz wiedzieć o bidonach dla niemowlaka, roczniaka i dwulatka. Jaki wybrać? Który jest dobry? Na co zwrócić uwagę oraz od jakiego wieku i jak nauczyć dziecko pić poprawnie z bidonu? 

niemowlak pije wodę z bidonu b.box

Jaki bidon dla dziecka?

Zebrałyśmy Wasze wszystkie pytania w jednym miejscu, poprosiłyśmy o konsultacje zaufane logopedki, a także osobiście przeczesałyśmy rynek dostępnych bidonów. I tak oto powstał ten post – wszystko, co musicie wiedzieć o bidonach dla niemowlaka, roczniaka i dwulatka – jaki wybrać, który jest dobry, na co zwrócić uwagę, oraz od jakiego wieku i jak nauczyć dziecko pić poprawnie z bidonu.

Kubek, niekapek czy bidon z ustnikiem lub rurką– co wybrać dla dziecka?

Jesteśmy ssakami. Nic odkrywczego, prawda? Ale tą ‘’nowinką” chcę Was wprowadzić w świat aparatu mowy, oddychania i prawidłowego pobierania pokarmów. Odruch ssania towarzyszy nam od urodzenia i jest kluczowym elementem, dzięki któremu niemowlak może zaspokoić głód, ale również relaksuje się i odpływa .

Ssanie to bezpieczeństwo.

Podczas ssania z piersi uruchamianych jest ogromna ilość mięśni okolicy twarzy. Dziecko ćwiczy wargi, język, koordynuje jedzenie z oddychaniem. W okolicach 6 miesiąca życia odruch ssania powinien zanikać na rzecz innych umiejętności związanych z nauką jedzenia. Zaczyna się trening żucia i gryzienia. Od pierwszych dni rozszerzania diety, proponujemy więc dziecku pokarmy dostosowane do jego umiejętności, o różnej konsystencji, fakturach, smaku.

Do picia nadal proponujemy głównie mleko, ale w menu powinna pojawić się również woda.

Nie po to by napoić dziecko, a po to by przyzwyczajać je z każdym dniem do smaku WODY. To bardzo ważne, by kształtować nawyk picia wody u dzieci. Pierwsze próby podania wody mogą odbywać się za pomocą łyżeczki, strzykawki, plastikowego kieliszka, ale najlepiej po prostu, za pomocą otwartego kubka np. doidy cup  , kubeczka difrax lub REFLO Smart Cup.Kolejnym dobrym ‘’naczyniem”, które posłuży dziecku do picia wody jest właśnie bidon z rurką.

NIE BUTELKA ZE SMOCZKIEM, NIE KUBEK NIEKAPEK, NIE BIDON Z TWARDYM USTNIKIEM. BIDON Z RURKĄ.

Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Sposób w jaki dziecko oddycha, pije i pobiera pokarm ma ogromny wpływ na późniejszą naukę mowy.

I nie mamy tu na myśli zasobu słownictwa dziecka, a sposobu w jaki ta mowa jest ‘’wytwarzana”. Ważne jest więc, jak skoordynowane są ruchy wszystkich narządów mowy, m.in.: warg, języka, podniebienia miękkiego. To od ich poprawnej pracy zależy efektywne oddychanie i połykanie pokarmów. Ważnym elementem w poprawnym rozwoju jest również kontrola pozycji języka.

Zauważcie – język jest jedynym narządem, który w pozycji spoczynkowej „stoi”.  

Śmieszne? Czytając to zwróć uwagę na swój język. Jest teraz przyklejony do podniebienia twardego, jego boki dotykają wewnętrznych części zębów górnych, a jego czubek znajduje się tuż za górnymi siekaczami lecz ich nie dotyka, prawda?(spoczywa na tzw. wałku dziąsłowym (wypukłość na podniebieniu twardym za zębami siecznymi)), że Twój język dotyka podniebienia, a nie leży, prawda? To jego naturalna pozycja kiedy śpisz czy milczysz i taka też jest pożądana u dziecka.

Zwróć dziś więc uwagę, czy Twoje dziecko śpi z otwartą buzią, często wysuwa język, oddycha przez buzię.

Wracając więc do tematu, najoptymalniej jest rozpocząć naukę picia z otwartego kubeczka, bo jest to najbardziej neutralna, fizjologiczna forma pobierania płynu dla dziecięcego zgryzu i nie wymagająca odruchu ssania. A niekapek? Właśnie takie infantylne nawyki ssania i kląskania utrwala, a przecież są one zarezerwowane do picia mleka z piersi, ewentualnie z butelki, rozumiecie już tę zależność, prawda?

Poza tym ustnik niekapka ma niekorzystny wpływ na zgryz dziecka.

Dziecko pijące z niekapka, trzyma ustnik cały czas między zębami (czy też dziąsłami) – to sytuacja taka sama, jak podczas ssania smoczka. Jej konsekwencją mogą być wady zgryzu, a następnie wady wymowy. Z logopedycznego punktu widzenia więc, kubek niekapek jest niewłaściwym naczyniem. Do nauki picia, poza otwartym kubkiem, logopedzi jednomyślnie polecają bidon. Ale! Doprecyzujmy…

niemowlę pije z kubka doidy
niemowlę pije z kubka reflo

Na rynku dostępne są bidony:

  • z ustnikiem,
  • z rurką,
  • bidony niekapki
  •  z twardymi korkami.

Pisząc o ODPOWIEDNICH bidonach dla dziecka, mamy na myśli tylko BIDONY Z RURKĄ. Każda butelka z twardym ustnikiem może przynieść więcej szkód niż pożytku.

A jakie korzyści płyną z picia przez słomkę/ rurkę?

  • Picie przez rurkę to świetne ćwiczenie mięśni całej twarzy np. mięśni okrężnych ust i podniebienia miękkiego, języka,
  • To doskonała nauka prawidłowego oddychania. Panowanie i regulowanie oddechu to dla dziecka nie lada wyzwanie (przełykanie i oddychanie w tym samym czasie – istne kombo!),
  • Nauka skoordynowania pracy części jamy ustnej i warg jest bardzo potrzebna do prawidłowego rozwoju aparatu mowy, żeby zassać płyn przez słomkę (zwłaszcza gęsty np. mus) dziecko musi w to włożyć naprawdę sporo wysiłku (co za trening!),
  • Nauka samokontroli podczas pobierania płynu – dziecko pije tyle w danym momencie, ile samo zechce. O to również nam chodzi!

Od jakiego miesiąca dziecko może pić z bidonu z rurką?

Jeśli zaczynasz rozszerzanie diety, zaproponuj dziecku kubek otwarty. Nie chodzi o to, że niemowlę ma samo trzymać kubek, podnosić, przechylać i pić z niego wodę, ale po prostu umieć ją pić. Pobierać wodę z niego. I dopóki dziecko nie posiądzie tej umiejętności, bidonu z rurką nie podajemy lub podajemy bardzo rzadko, na spacery również można brać kubeczek Reflo.

niemowlę pije z doiyd cup
niemowlę pije z kubeczka
niemowlę poije przez słomkę
niemowlę pije z łyżeczki

Jak nauczyć dziecko picia z bidonu przez rurkę lub słomkę?

Pamiętaj, nigdy nie porównuj swojego dziecka, do dziecka sąsiadki. To, że Zuzia, Tola załapały picie z bidonu w pierwszym dniu nie oznacza, że każde dziecko musi. Nie, nie musi. Jedne dzieci osiągają taką umiejętność koło 6m życia, inne przed 12 m, jeszcze inne później. Jedno dziecko od razu załapie o co chodzi, innemu będzie trzeba tłumaczyć i pokazywać kilka dni.

To nie wyścig. To nauka, czyli proces który może potrwać. 

Prawdą jest, że dzieci, które są karmione piersią, często szybciej załapują picie z bidonu, ponieważ mechanizm pobierania płynu jest do niego zbliżony. Te, które są przyzwyczajone do picia z butelki ze smoczkiem, kojarzą ją raczej z przechylaniem i ssaniem. Rodzic może wspomóc naukę korzystając ze sprawdzonych „patentów”.

Opcja 1 – sprawdzi się przy bidonach wykonanych z miękkiego tworzywa. Napełnij bidon do pełna wodą, podaj go dziecku i naciśnij delikatnie – woda wycieknie, a dziecko być może od razu ją połknie i intuicyjnie zacznie pić.

Opcja 2 – Kup w sklepie dobry mus owocowy w saszetce/ tubce i podaj go dziecku do buzi. Mechanizm zassania papki z ustnika jest trochę podobny do mechanizmu i sposobu ułożenia ust przez dziecko, gdy podajesz wodę z bidonu. Naciśnij delikatnie saszetkę, by mus wyleciał i połóż  dziecku ustnik na dolnej wardze, gdy zamknie buzię naciśnij mocniej saszetkę, by mus wyleciał. Być może w taki sposób dziecko załapie mechanizm picia z rurki. Wybieraj mus o czystym składzie i nie podawaj tej przekąski dziecku codziennie. Lepiej podaj mu jabłko lub banana w całości. Zawiera mniej cukrów i przy okazji wzmacnia trening samodzielnego żucia i gryzienia.

Opcja 3 – dla wyjątkowo opornych Kup soczek jabłkowy w kartoniku  – postępuj podobnie jak z musem. Pamiętaj, że to jednorazowy zabieg. Maluszkom poniżej 12m nie podajemy soków w żadnej postaci.

A może macie jeszcze inne patenty na naukę picia z rurki? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Jak długo dziecko może pić z bidonu?

Nie ma górnej granicy. Ważne by żaden sposób picia nie był jedynym. Dziecko powinno przede wszystkim nauczyć się pić z otwartego kubka. Picie z bidonu jest wygodne, gdy jesteś na spacerze czy w podróży, mniejsza obawa o rozlanie.

Jaki bidon wybrać dla dziecka? Który bidon jest najlepszy?

Pytanie rzeka. Przez 6 lat życia naszych dzieci miałyśmy okazje testować dziesiątki bidonów. Większość z nich wyróżniała się tym, że były po prostu wizualnie bardzo ładne. Ale za ładnością nie szło nic więcej. Takich bidonów Wam nie pokazujemy, albo odradzamy otwarcie. Część bidonów z kolei jest wykonana z kiepskiej jakości materiałów. Takie też uważamy za słabe. Wskażemy Wam więc tylko nasze typy wg marek, powiemy, na co zwrócić koniecznie uwagę przy wyborze bidonu.

CENA

Jasne, w zależności od tego jakim budżetem dysponujesz możesz kupić bidon za 12 zł lub za 90 zł,  ale zarówno jeden jak i drugi może być do niczego lub naprawdę świetny. Cena jest więc raczej sprawą drugorzędną.

MATERIAŁ Z JAKIEGO JEST WYKONANY

Nie może zawierać żadnych toksycznych substancji, nadaje się do mycia w zmywarkach, spełnia europejskie normy dotyczące wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, bez ftalanów i wolny od Bisfenolu A (BPA), powinien być odporny na uszkodzenia. Taki, by po upadku z krzesełka, nadal nadawał się do użytku.

WIELKOŚĆ

Jeśli chcesz kupić bidon dla maluszka poniżej 12 miesiąca, wybierz raczej model o mniejszej pojemności np. ok 240 ml, a nie dużą 320 ml butelkę, to sprawi, że nauka samodzielnego trzymania będzie dla dziecka łatwiejsza,

PRZEZNACZENIE

Jeśli jest to bidon do nauki picia – najlepiej by był jednobarwny, bez odwracających uwagę obrazków, jeśli to bidon dla starszaka, śmiało może kupić, jaki tylko dziecko zapragnie.

RODZAJ RURKI

Rurka dla niemowlaka powinna być średniej twardości – tzn. nie za miękka, nie za twarda oraz średniej średnicy – nie za szeroka, ale również nie cieniutka. Im jest cieńsza tym więcej pracy muszą wykonać mięśnie okolicy ust, co jest oczywiście pożądane np. przy terapii logopedycznej, ale u 6m-8m niemowlaków może przysparzać kłopotów i prowadzić do szybkiego zniechęcania się. Z kolei zbyt szeroka rurka może powodować gwałtowny i szybki wypływ wody, z czym bobas może sobie nie radzić. Maluszkom więc dobieramy bidony z rurką, która jest „średnio gruba”, może też posiadać krzyżyk zabezpieczający.

Zwróć uwagę, by nie podawać maluszkowi bidonu z bardzo szeroką otwartą rurką, bo przepływ płynu będzie odbywał się za szybko i dziecko może się zakrztusić.

Dla starszaka np. 2 letniego, szeroka rurka w bidonie jest jak najbardziej okej. Gdybyśmy 2 latkowi kazali na co dzień pić z wąskiej rurki, strasznie by się namęczył przy tej czynności. A chyba nikt nie chce mieć do czynienia ze ‘’zbuntowanym” 2 latkiem? Wystarczy, że ryzykujesz podaniem kubka w nieodpowiednim kolorze, mimo że jeszcze wczoraj kochał go nad życie.

WAGA I DESIGN

Jeśli chcemy by dziecko mogło samodzielnie trzymać bidon, powinien być on lekki i poręczny. Sprawdzą się z pewnością malutkie bidony jak mepal lub z uszkami jak b.box czy tum tum (zobacz je tutaj KLIK).Dobrze sprawdzą się również bidony przeźroczyste, gdzie widać, ile płynu zostało. Bidon powinien mieć też jak najmniej zakamarków, które są trudne do wyczyszczenia i łatwo się ‘’rozkręcać” na kilka elementów.

ZAMKNIĘCIE

Dla starszych dzieci, najlepiej taki bidon który bez trudu samodzielnie zamkną i otworzą, maluszkom wszystko jedno.

bidon mepal
bidon b.box

Co można podawać do picia w bidonie?

WODA

Warto kupić bidon, do którego będziecie nalewać tylko jeden płyn czyli wodę. Przypominamy, że dzieciom do 12 miesiąca nie podajemy poza mlekiem i wodą innych napojów.

SOK???

Soki możecie okazjonalnie podawać po 12m, herbatę również dopiero po roku. Oczywiście nikt Wam nie zabroni podawania soczku w bidonie, ale pamiętaj – podchodzenie i okazjonalne picie w ciągu całego dnia soku przez słomkę może sprzyjać namnażaniu bakterii w buzi i próchnicy. Sokom w bidonie mówimy więc NIE.

HERBATA

Podobnie jak wyżej – jeśli wychodzisz na dwór, możesz zabrać ze sobą bidon termiczny, np. taki… i nalać do niego ciepłej herbaty z miodem, jednak nie podawaj dziecku słodzonych napojów przez słomkę cały dzień. Herbata w bidonie (owocowa itd.) jest spoko, ale umiarkowanie

 Ja mam pytanie… czy można z bidonu dawać mleko? Moje dziecię jest anty-butelkowe, a chciałabym aby tatuś też mógł dać mleko ‍‍ ale ilość zakamarków w nim sprawia ze mam wątpliwości – odpowiadamy poniżej

MLEKO

Podanie mleka w bidonie jest dobrą formą oduczenia picia dziecka z butelki ze smoczkiem. Pamiętaj tylko, by o taki bidon szczególnie dbać i myć go po każdym wypiciu przez dziecko mleka.

bidon b.box
bidon munchkin

Jak wyczyścić bidon? Jak często myć bidon? Jak wyczyścić dokładnie rurkę?

Codzienne dbanie o bidon, powinno być dla rodzica czynnością tak ważną, jak zmiana pieluchy po kupie 😛

Jeśli podajecie w bidonie tylko wodę, to pół biedy, po prostu trzeba go dokładnie umyć i osuszyć. Jeśli jednak podajecie w nim inne płyny, tym bardziej należy zwrócić uwagę na dokładne wyczyszczenie każdego elementu: rurki, zakrętki, uszczelki, butelki, itd. Nie czekajcie na koniec dnia, mleko może zaschnąć w rurce i zacząć w niej pleśnieć. Bleee. Podejdźcie teraz do swoich bidonów i zerknijcie, co kryją w miejscu, gdzie przekładasz rurkę do dzióbka.

Jest tam czysto? Super! Jest tam syf? Myj dokładniej, wyparzaj częściej. Sama też nie chciałabyś pić kawy z brudnego kubka

Czyszcząc bidon, stosuj się do zaleceń jego producenta. Jeśli producent zezwala, butelkę i nakrętkę możesz umyć w zmywarce, czy za pomocą gąbki i płynu, poważniej ma się sprawa z czyszczeniem rurki. Niektóre marki jak b.box dołączają od razu wymienny zestaw rurek oraz szczoteczkę czyszczącą jako osobny zestaw. Możesz też wyczyścić rurkę (jeśli jest na tyle gruba) przepychając patyczki kosmetyczne przez nią, czy patyk do szaszłyków zakończony watą/wacikiem.

Myj bidon i jego elementy w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentów i przepłucz wrzącą wodą (sprawdź zalecenia producenta). Rób to codziennie.

W alaantkowym sklepie znajdziesz różne akcesoria wymienne do bidonów, zobacz tutaj – akcesoria do bidonów.

Czy są w ogóle bidony, które nie kapią? Dlaczego z bidonu kapie woda?

My też używamy bidonu, ale  mam pytanie- czy u kogoś z Was zdarza się, że po odsłonięciu klapki ochronnej, gdy rurka się pionizuje, to woda leci i tryska sama jak wściekła? Nie jest to zawsze, ale bardzo często. Uciążliwe bardzo, bo bidonu używamy tylko poza domem, no więc wiadomo, że zawsze przykrywam rurkę nieszczęsną klapką Spotkałyście się z tym ? Jest jakiś patent na to?

Producent zapewnia, że bidon nie przecieka, a w domu okazuje się inaczej? Część bidonów naprawdę przecieka, spora część znanych nam i ładnych bidonów, których w tym poście po prostu nie pokażemy.

Ale część bidonów nie przecieka, tylko ma odruch wypychania wody w momencie otwarcia. To po prostu prawa fizyki. Serio.

Ciśnienie sprawia że woda się unosi i wypływa, co ma miejsce przez chwilę. Często można to zauważyć zwłaszcza przy ciepłych napojach. Tak, wiemy, upierdliwe i dziecko może się polać itd. Nie nalewaj więc nigdy wody do pełna, możesz też skorzystać z patentu – obwiń koniec rurki przed zamknięciem skrawkiem papierowego ręcznika kuchennego, a podczas otwierania nadmiar wody pozostanie na ręczniku, a nie na bluzeczce dziecka. Niektóre bidony w ogóle się tak brzydko nie zachowują i chwała im za to Zobaczcie też ten filmik poniżej- ten bidon nie przecieka, on tylko cieknie przez chwilę.
Warto tę czynność wykonać przez zamknięciem go. Warto też zakręcać bidon nad zlewem, bo zazwyczaj w momencie włożenia rurki do płynu woda wylatuje. Fizyka po prostu:)

Prawidłowy sposób picia z bidonu – to jaki?

pije. Spoko. Jeśli Twoje dziecko nie ma problemów logopedycznych, prawdopodobnie chwyci rurkę w sposób naturalny i prawidłowy. Czyli jaki?

Wargami otuli tylko końcówkę rurki, język zatrzyma na rurce i zassie wodę.

Kiedy możemy mówić o złym schemacie picia z bidonu? Gdy dziecko wkłada większą część rurki do buzi, przegryza ją zębami, a nie trzyma przed nimi. Nauka prawidłowego picia z rurki może mieć duże znaczenie terapeutyczne. Dzieciom z problemami logopedycznymi zaleca się trening z udziałem rurek i słomek o różnej wielkości i średnicy. Logopeda w zależności od kierunku terapii może zalecić szereg ćwiczeń i zabaw z użyciem rurki np.:

– dmuchanie przez słomkę i przesuwanie piórka,

– wdmuchiwanie powietrza i wydmuchiwanie (robienie bąbelków w szklance z wodą/ suchymi kuleczkami styropianowymi),

– zasysanie przez słomkę papierków i np. przenoszenie ich z jednego na drugie miejsce,

– picie bardzo gęstych koktajli przez zakręconą lub prostą rurkę,

To bardzo ogólne uwagi, jeśli zauważacie jakiś problem u dziecka, warto omówić go bezpośrednio z logopedą.

To bardzo istotne dla rozwoju mowy, zgryzu i pracy narządów aparatu artykulacyjnego. Logopeda z pewnością dopasuje konkretne ćwiczenia indywidualnie dobrane do dziecka. Bo mimo, że reguły są podobne, to jednak każdy malec różni się, nie ma tu jednego postępowania wg tzw. szablonu.

bidon dla niemowlaka
bidon b.box

Najlepsze bidony dla niemowlaka i roczniaka.

Które bidony polecają alaantkowe mamy?

Tak jak wspomniałyśmy Wam na samym początku wpisu – zrobiłyśmy dokładny ”risercz” w bidonach dostępnych na rynku, oczywiście nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich, ale z tych które miałyśmy okazję testować, wybrałyśmy do naszego sklepu te:

Bidony na dwór – na zimę?

No jasne, bo kto nie lubi napić się ciepłej herbaty z miodem, imbirem i cytryną? Zarówno dzieci jak i dorośli:) My mamy i polecamy bidony termiczne B.Box oraz Tescoma, różnią się objętością, wyglądem, ceną. Podobnie długo trzymają ciepło, nie przeciekają, są po prostu świetne. Polecamy! Znajdziesz je w naszym sklepie KLIK.

Zobacz również jakie termosy termiczne polecamy do przechowywania posiłku np. obiadku KLIK.

Co zamiast bidonu?

Na koniec oczywista oczywistość.  Napoje możesz podawać dziecku również w kubeczku, my ze względu na specyfikę polecamy szczególnie krzywy kubeczek Doidy Cup. Jest on idealny do nauki picia, od pierwszego dnia rozszerzania diety. Jednak, jeśli dziecku nie podejdzie doidy, fajną alternatywą jest Reflo Smart Cup. Kubek Reflo nie zapobiega w 100% rozlewaniu (nie jest niekapkiem). To kubek treningowy, stworzony do nauki picia z otwartych kubków. Zapobiega gwałtownemu, niekontrolowanemu zalaniu, ale nie gwarantuje, że nauka picia odbędzie się w 100% sucho.

Więcej na temat nauki picia z otwartego kubka przeczytasz w naszym wpisie tutaj:

Jak NIE nauczyłam mojego dziecka picia z kubeczka

oraz:

Jak nauczyć niemowlę pić wodę i kiedy ją wprowadzić do diety dziecka?

Dwa słowa na koniec.

Czytelniczko, czytelniku! Jeśli Twoje dziecko do tej pory piło wodę, mleko, sok z butli ze smoczkiem, albo z kubka niekapka – nie umrze od tego! Bez paniki Sporadyczne używanie ‘’niedozwolonych” przedmiotów nie sprawi, że zgryz dziecka już nigdy nie będzie poprawny, ale mając wiedzę płynącą z tego postu, już wiesz, co jest dla Twojego dziecka najlepsze. Jeśli więc masz wybór, wybieraj lepszą alternatywę. Wiadomo, że nie zaserwujemy dziecku picia z niekapka na co dzień, ale gdy w na wycieczce w Turku zapomnisz ulubionego bidonu dziecka, a w sklepie będzie tylko niekapek – nie świruj  Podobnie z saszetkami z musami czy jogurtem – mają twardy ustnik, czyli taki który nie jest pożądany przez logopedów. Raz nie zawsze! Trzymaj się tej reguły. Przecież dziecko pije mus na raz, a nie cały dzień męczy saszetkę. We wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Najważniejsze z tego wpisu to:
– PODAWAJ DZIECKU WODĘ.


W kubku, w bidonie. Podawaj każdego dnia.
Bidon nie ma być jedynym naczyniem, z którego dziecko pije. Bidon to alternatywa dla otwartego kubka, który powinien być głównym naczyniem dziecka służącym pobieraniu wody i innych napojów. 

Bidon dla starszaka? Najlepsze bidony dla przedszkolaka i ucznia

Druga część wpisu o tym jaki wybrać bidon dla trzylatka, czterolatka, pięciolatka itd 🙂

Artykuł – Jaki bidon dla przedszkolaka i ucznia?

Opieka merytoryczna nad częścią logopedyczną wpisu: 
Anna Płóciennikowska-Bugaj, neurologopeda, terapeuta miofunkcjonalny Gabinet LaLu w Przeźmierowie k/Poznania 

 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (108)

Kinga

Dodano opinię: 12.02.2020

Dziękuję za ten post, długo czekałam na taki konkretny i rzetelny materiał. Brakuje mi tylko odpowiedzi na pytanie co ile powinno się wymieniać bidon (plastikowy jak i termiczny) .

Magdalena

Dodano opinię: 12.02.2020

U nas sprswdziło się picie z bidonu z rurkś „przy cycu” – raz jedno, raz drugie i od razu córka załapała, dzień wcześniej próbowałyśmy innych patentów i nie szło… 😉

Paula

Dodano opinię: 12.02.2020

A do której kategorii zaliczyć można kubek treningowy z b.box? On nie na typowego ustnika i jest rodzajem kubka kapka. Nadaje się? Nie nadaje? Dla kogo?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.02.2020

nie nadaje się:)

Ania

Dodano opinię: 09.05.2020

Dlaczego ?

Milena

Dodano opinię: 12.02.2020

Można pomóc Dziecku nauczyć się pić ze słomki robiąc próżnię, należy gdy Maluch trzyma rurkę w ustach, nacisnąć kilkukrotnie na oba policzki. Woda poleci do buziaka i sposób ciągnięcia zostanie trochę wymuszony ☺️

violettakop

Dodano opinię: 12.02.2020

Moja córka pije najczęściej z kubka 360 stopni, możecie coś o nim powiedzieć, polecacie czy raczej nie? Jeśli jest pod kontrolą rodzica, czyli siedzi w krzesełku, nie biega 😉 podaję jej wodę z Doidy Cup, z normalnej szklanki też potrafi się napić, tylko rodzic trzyma taką szklankę. Mleko pije jeszcze z butelki ze smoczkiem, nie wiem czy zmienić na bidon, czy smoczek jest jeszcze ok. Córka ma 15 miesięcy. Pozdrawiam

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.02.2020

po 12m życia logopedzi zalecają rezygnację z butelki ze smoczkiem.

Mama C

Dodano opinię: 03.03.2020

A co zrobic w przypadku kiedy corka (20 miesiecy) budzi sie wciaz w nocy na mleko? Ciezko mi wyobrazic sobie nie dac mleka z butelki ze smoczkiem

alaantkoweblw

Dodano opinię: 07.05.2020

Wybór ostatecznie należy do rodzica, ale podawanie dziecku mleka z butelki w nocy ma swoje konsekwencje.

Anouk

Dodano opinię: 12.02.2020

A ja byłabym ciekawa, co myślicie i czy macie jakieś doświadczenia z kubkiem Lovi 360stopni. U mnie bardzo się sprawdza i dzięki temu nie mieliśmy żadnego problemu z wprowadzeniem zwykłego kubka, ale nie wiem jak to się ma do pracy mięśni i rozwoju mowy.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.02.2020

Logopedzi z którymi się konsultujemy nie polecają.

Monika

Dodano opinię: 13.02.2020

Bardzo przydatny artykuł!
Moje dziecko wciąż nie opanowało picia przez słomkę, więc wypróbowaliśmy kubek 360 stopni, z którym syn sobie nieźle radzi. Jaka jest Wasza opinia na jego temat?

Aga

Dodano opinię: 13.02.2020

A co sądzicie o kubkach 360 stopni ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.02.2020

Logopedzi z którymi się konsultujemy nie polecają.

Katarzyna

Dodano opinię: 13.02.2020

Ja to bym chciała znać magiczną metodę, żeby me dziecko w ogóle zechciało napić się wody. Pierwsze podanie wody z bidonu – załapała natychmiast jak to zrobić, ale że to była woda już nigdy więcej nie pociągnęła wody z bidonu. Co robić? Już jej wodę podałam z najróżniejszych kubków i dalej nic.

Katarzyna

Dodano opinię: 13.02.2020

A co z kubkami 360? też nie? 🙁

Roz

Dodano opinię: 13.02.2020

U nas powodzeniem cieszy się kubek 360°.

Jola

Dodano opinię: 14.02.2020

My zassaliśmy wodę do rurki własnymi ustami 😉 podalismy młodemu tak by woda poleciała do jego buzi. Powtórzone 2 razy, dzień po dniu, wystarczyło by załapał 🙂

Mama C

Dodano opinię: 15.02.2020

Moja corka bardzo szybko zalapala picie ze slomki, bardzo lubi to i mam wrażenie ze pije chetniej i wiecej jesli podaje jej wode w kubku z rurka. Mam pytanie natomiast o częstotliwośc. Bo gdzies czytalam ze picie tylko i wylacznie przez slomke tez nie jest polecane, czy to oznacza ze nie powinnam jej dawac pic przez slomke kazdego dnia?

Mama C

Dodano opinię: 27.02.2020

Dziewczyny dacie rade odpowiedziec na moje pytanie?
Z gory dziekuje

Aga

Dodano opinię: 17.02.2020

A ja mam pytanie odnośnie b boxa, woda po około dwóch godzinach ma w nim paskudny posmak. Miałyście tak? Jak temu zaradzić? Wyparzać nie można :/ Używamy go dopiero kilka dni, ale zakładam, że to bez znaczenia.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.02.2020

nie mamy takich odczuć. Jest wszystko ok.

Mama C

Dodano opinię: 19.02.2020

Ostatnimi czasy zostawiam komentarze, ale one nie pojawiaja sie na stronie 🙁

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.02.2020

Odpowiadamy na komentarze, gdy tylko możemy. Robimy to osobiście.

Mama C

Dodano opinię: 27.02.2020

A rozumiem, czyli czasem pojawiaja sie pozniej po Waszej akceptacji 🙂 to bede bardziej cierpliwa, myslalam ze moze cos jest nie tak…

Paulina

Dodano opinię: 22.02.2020

Mój 7msc wody nie trawi. Od msc już próbujemy i nic. Zaczelam od doidy- pomagając mu oczywiście. Wodę wypluwał, potem niekapek – to samo, woda z buzi na siebie. Teraz 4 dzień Bbox. Gryzie i gryzie. Raz coś zassal, ale zaraz wypluł… cycka ciągnie ładnie. A tu nie chce. Próbowałam z musem owocowym-ulubione mango. Nic. Wodę i przegotowana dawałam i Żywiec Zdrój. Żadna nie podchodzi.

Eliza

Dodano opinię: 22.03.2020

Czy dla 9cio miesięcznego bobasa bidon tescoma będzie okey?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 03.04.2020

jest ok, ale wygodniejszy będzie Xbox

Ola

Dodano opinię: 27.03.2020

Do czyszczenia rurki z bidonu, super sie sprawdza mała szczotka ktora jest w zestawie z Katarkiem.
Jest malutka i dosc długa sie idealnie czyści rureczki:)

Izabela

Dodano opinię: 31.03.2020

Czy jako pierwszy bidon do nauki można podać bbox? Pytam ze względu na dodatkowe zabezpieczenie na rurce przez które trzeba ścisnąć rurkę i zassac z czym powiem szczerze w pierwszej chwili sama miałam problem. Mała 7 miesięcy, szykuje się do pierwszej próby i zastanawiam się czy bbox będzie ok czy na pierwszy raz kupić bidon bez tego zabezpieczenia ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.04.2020

Katarzyna

Dodano opinię: 01.04.2020

Dzień dobry,
My zaczęliśmy od bidonu z Canpola, potem był Philips Avent ale córce ciężko wychodziło. Piła mało wody, a to jest dla nas bardzo ważne, ponieważ funkcjonuje tylko na jednej sprawnej nerce. Dzięki temu wpisowi zdecydowałam się na bidon b box i Małgosi picie z tego bidonu wychodzi świetnie! Bardzo się cieszę, że mogłam skorzystać z Państwa rekomendacji.
Pozdrawiam serdecznie,
Kasia, mama Małgosi

Natalia

Dodano opinię: 05.04.2020

Witam, a co dla dziecka prawie 5 letniego? Czy taki bidon też się będzie sprawdzał czy lepiej zwykły bidon bez rurki? Używamy oczywiście też zwykłych kubków 🙂 Pozdrawiam

alaantkoweblw

Dodano opinię: 16.06.2020

Bidon z otwartym ustnikiem 🙂 Spójrz do drugiej części wpisu- o bidonach dla starszaków https://alaantkoweblw.pl/jaki-bidon-dla-dziecka-czesc-2-alaantkoweblw/

Justyna

Dodano opinię: 19.04.2020

Ja to mam problem z piciem z butelki tylko jeśli chodzi o mleko ….. Mój syn ma 2 lata ale zaśnięcie bez butelki z mlekiem jest praktycznie możliwe – tak samo rano, gdy tylko się obudzi musi być mleko. Ponieważ te czynności odbywają się z łóżku picie z kubka nie wchodzi w grę. Nie powinnam mu już podawać mleka w butelce ze smoczkiem …. co robić? Przerzucić się na bidon? W ciągu dnia syn pije wszystko z kubka – tu chodzi o wieczorne i poranne mleko.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 24.04.2020

odstawienie od butelki nie jest łatwe, nie jest porównywalne do odstawienia od piersi, ale „mechanizm” zachowania się dziecka może być podobny. To się nie dzieje z dnia na dzień. Poczytaj naszą historię, może da Ci jakieś wskazówki https://alaantkoweblw.pl/jak-odstawic-dziecko-od-piersi/

Ewelina

Dodano opinię: 27.04.2020

Co powinnam zrobić jeśli dziecko wypija mleko z bidonu, dokładnie Bboxa dosłownie w 2 minuty? Po prostu wypija duszkiem 210ml.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 16.06.2020

Jeżeli nie ma z tego powodu żadnych problemów, to nie ma potrzeby się martwić

Daniela

Dodano opinię: 04.06.2020

Mam pytanie odnośnie wody.. jaka wodę podajcie 6 miesięcznemu dziecku do picia.. przygotowana z kranu czy butelkowana?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Może być przegotowana lub z filtra.

Paula

Dodano opinię: 04.06.2020

Witam, mam pytanie jaki odpowiedni będzie bidon dla 6 latka np.na trening

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Bidon z otwartym ustnikiem. Zajrzyj do drugiej części wpisu o bidonach- właśnie dla starszaków: https://alaantkoweblw.pl/jaki-bidon-dla-dziecka-czesc-2-alaantkoweblw/
my korzystamy z bidonów Nalgene: https://sklep.alaantkoweblw.pl/marka/nalgene/

Natalia

Dodano opinię: 05.06.2020

Mały patent, zeby nie podawać soczku z kartonika: wylać sok i napełnić karton woda za pomocą strzykawki.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

matki powinny mieć na drugie: kreatywność

Kasia

Dodano opinię: 05.06.2020

A czy mogłabym prosić o polecenie neurologopedy we Wrocławiu?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Sylwia Surkont

Ewelina

Dodano opinię: 05.06.2020

A tritanowa butelka z B. Boxa? Bo nad nią się zastanawiam 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Oczywiście, choć bardziej dla starszaka

Aleksandra

Dodano opinię: 05.06.2020

Dziewczyny, w artykule brakuje jednego podlinkowania, tu: „jeśli wychodzisz na dwór, możesz zabrać ze sobą bidon termiczny, np. taki… i nalać do niego ciepłej herbaty z miodem”. Dzięki za artykuł ? Czy jeden bidon z wymiennymi rurkami może służyć dziecku kilka lat? I jak często wymieniać te rurki?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Dzięki za czujność. Jeden bidon może służyć na dłużej- wystarczy, że będziemy o niego dbać. Wymiana rurek- w razie potrzeby- jeśli nie jest uszkodzona, nadgryziona, da rade ją wyczyścić w środku to jeszcze można z niej korzystać.

Justii

Dodano opinię: 05.06.2020

Sposób, aby woda z bidon nie „wyskakiwała” przy otwieraniu. Gdy woda w bidonie zostanie potrząśnięta dochodzi do wzorotu ciśnienia wewnątrz butelki, aby to ciśnienie zmniejszyć wystarczy trochę odkręcić bidon, odsłonić rurkę, a następnie dokręcić bidon i podać dziecku. Działa w 100%.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Dzięki za podpowiedź.

Ania

Dodano opinię: 07.06.2020

Jakie bidony z szeroką rurką polecacie? Już się musimy przestawić na coś dla starszaka.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Zajrzyj do naszego wpisu o bidonach dla starszaków: https://alaantkoweblw.pl/jaki-bidon-dla-dziecka-czesc-2-alaantkoweblw/

Magdalena

Dodano opinię: 09.06.2020

A co z bidonem niekapkiem? Jest polecany ? Ma miekka rurke i jest bidonem 😉

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

A jaki to bidon niekapek?

Ola

Dodano opinię: 14.06.2020

Witam,
Używamy bidonu z rurką z Canpola, ale Syn nagminnie przegryza silikonowy ustnik i wciąż kupujemy nowe. I tutaj moje pytanie- czy jest szansa, że te 3 bidony polecane przez Panie są mocniejsze i przetrwają gryzienie? Pozdrawiam serdecznie!

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

B.box ma dosyć twardą rurkę. Ale ciężko przewidzieć jak się zachowa z mocno utalentowanym dzieckiem 😉

Barbara

Dodano opinię: 13.09.2020

Moja 11 miesięczna córka przegryza rurki z b. boxa równie błyskawicznie ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 16.09.2020

Jeśli ogarnia picie z kubka otwartego, to może bidon z otwartym ustnikiem, np. Nalgene

Basia

Dodano opinię: 19.06.2020

Bbox nie daje w zestawie rurki i czyscika

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.06.2020

Części zamienne i czyścik trzeba kupić osobno.

Ania

Dodano opinię: 26.06.2020

Witam, a czy bidon herobility będzie odpowiedni? Ma słomkę jednak ustnik nie jest „typowo słomkowy” i mam wątpliwości czy będzie odpowiedni

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.06.2020

Musiałybyśmy go zobaczyć.

Ania

Dodano opinię: 01.07.2020

Jaki to kolor bidonu bbox? 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 03.07.2020

borówkowy

Paulina

Dodano opinię: 13.07.2020

Czy termobutelka pura kiki z ustnikiem nada się dla 7 miesięcznego dziecka?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.07.2020

Wygląda jak typowa końcówka od niekapka, więc nie jest polecana przez logopedów.

Barbara

Dodano opinię: 13.09.2020

A Pura Kiki ze słomką? Z tego co pisze producent, to materiały użyte są ok, ale czy od strony logopedycznej ta wersja będzie ok?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 16.09.2020

Musiałybyśmy zobaczyć na żywo

Kasia

Dodano opinię: 16.07.2020

Czy z bidonu tescoma pije się równie ciężko jak z bbox? Córka ma 16 miesięcy i zastanawiam się czy nie jest za duża na bbox. Poza tym spodobało jej się picie wody z butelki z dziubkiem, bo łatwo jej leci, ale ja nie chce używać wielokrotnie plastikowej

alaantkoweblw

Dodano opinię: 02.08.2020

Jeśli pije bez problemu z butelki z dziubkiem i kubka, to spróbuj b.box ale tritanowy lub nalgene. Z tescomy pije się dużo łatwiej niż z b.box, super też jest drink in the box- Tolki ulubiony.

Agnieszka

Dodano opinię: 29.07.2020

Jaką pojemność ma bidon drink in the box, który Tola trzyma na zdjęciu? ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 02.08.2020

To ten 235ml, mniejszy.

Mira

Dodano opinię: 27.09.2020

Witam, corka ma 9 miesięcy i od 2 tygodni pije z bidonu. Niestety, gdy pije to trzyma rurkę miedzy zębami. Próbowałam dac jej sam koniuszek rurki, ale nie umie złapać. Czy to na początku normalne? Z doidy cup dopiero sie uczy, ale na koktajlach… Z góry dziękuję za odpowiedź ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 05.10.2020

Joasia

Dodano opinię: 03.11.2020

Synek ma 8 miesięcy, z bboxa pije od 6. miesiąca życia. Za każdym razem od początku cieknie mu woda, nie wiem czy to bbox przecieka, może jest wadliwy, czy jemu wylatuje z buzi…? Nie potrafię tego ocenić. Dociskałam uszczelkę, poprawiałam i dalej to samo. Za każdym razem pije w śliniaku i trochę jest to uciążliwe… bez śliniaka sie nie da, bo cały zalany. Czy to moze być problem z bboxem? Spotkałyście sie z czymś takim? Pozdrawiam

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.11.2020

Sprawdź bidon- nalej wodę i zostaw do góry nogami na jakiś czas.

B

Dodano opinię: 11.11.2020

Ja po przeczytaniu tego wpisu bardzo sie zdziwilam. Moj najstarszy syn pil z butli do 2,5 lat i gdy skonczyl 5,5 lat logopeda stwierdzila ze jest wszystko ok. Bez zarzutow. Natomiast drugi syn od 9 miesiaca pil z bidonu i uczylismy go z kubka. Bardzo polubil picie z bidonu wiec gdy mial 3 lata i pani logopeda diagnozowalo go w przedszkolu. Powiedziala ze to ze ma problemy z wypowiadaniem wielu liter to efekt bidonow z rurka. Wiec kazala to odstawic i zaczelismy cwiczyc. Oczywiscie mowila o problemie krotkiego wedzidla, gdzie jak poszlismy do chirurga to wysmial ta teorie, podobno bardzo na topie teraz… Powiedzial ze wszystko z nim w porzadku i zebysmy go nie krzywdzili, a tylko z nim cwiczyli. Po lock downie, syn nagle zmienil sie o 180 stopni. Majac 3,5 roku nagle zaczeli go wszyscy rozumiec, nie tylko bliska rodzina. Nie wiem czy to efekt zadan kreatywnych ktore z nim robilam, czy po prostu czas. Co prawda jeszcze kilka liter nie brzmi idealnie, ale progres jest ogromny.

Justyna

Dodano opinię: 28.11.2020

Czy dla 4 latki tez bidon z rurką? Czy juz mozna z twardym ustnikiem? 🙂 czy te z twardym ustnikiem to zło bez względu na wiek? Pozdrawiam!

alaantkoweblw

Dodano opinię: 07.12.2020

W tym wieku najlepszy jest otwarty ustnik. Zajrzyj do drugiego wpisu z bidonami dla starszaków: https://alaantkoweblw.pl/jaki-bidon-dla-dziecka-czesc-2-alaantkoweblw/

Agata

Dodano opinię: 10.12.2020

Witam, a mają Panie opinie na temat bidonu skip hop? Gdzieś polecał go logopeda, teraz się zastanawiam czy jest ok, zwłaszcza szerokość rurki dla 6,5 miesięczniaka?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.02.2021

ok

Dorota

Dodano opinię: 13.12.2020

Mój syn 16 miesięcy do tej pory nie chce pić z bboxa metody na soczek że słomka wyciskanie its nic nie działa nie chce wziąć do buzi albo tylko gryzie słomkę. Od zawsze na butli teraz dostaje tylko na noc mleko inaczej się nie da co wtedy ? Kubek doidy też nie zbytnio o chce tylko wylewać wodę.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.12.2020

Spróbuj z kubkiem Reflo: https://sklep.alaantkoweblw.pl/marka/reflo/
A może inny bidon- b.box ma zaworek i może po prostu nie potrafi poprawnie z niego pociągnąć.

Ilona

Dodano opinię: 12.02.2021

Moja córka miała duży problem z załapaniem picia przez rurkę, o dziwo mus z tubki potrafiła pięknie zassać, a rurkę w B.boxie gryzła na całego. W końcu spróbowałam nalać wody do rurki( po prostu od góry) i od razu dać jej do buzi. Podziałało 🙂
P.s. dziękuję za świetnego bloga i gratuluję pomysłu na siebie i to jak przerodzić pasję w sposób na życie:)

alaantkoweblw

Dodano opinię: 01.03.2021

Jak nam miło.

Agnieszka

Dodano opinię: 10.03.2021

A czy butelka sportowa, tritanowa B.box będzie ok dla dziecka 18 miesięcy? Nie znalazłam w artykule nic na jej temat.:(

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Ta sportowa ma nieodpowiedni ustnik

Dorcia

Dodano opinię: 11.07.2021

Czy B.box tritanowa butelka ze słomką jest nieodpowiednim bidonem? Nie wiem, czy Pani Agnieszka pisze o tym samym bidonie. To co mi się rzuca w oczy, że przekrój słomki jest w kształcie trójkąta, a nie koła. Czy to go właśnie dyskwalifikuje? Przyznam, że szukam bidonu, który zmieści wiecej nóż 300ml wody 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Ten ze słomką, bez ustnika sportowego jest ok.

Dana

Dodano opinię: 06.06.2021

Dzień dobry. Mam pytanie o bidonie Drink in the box. Czy rurka nie jest za długa i szeroka? Pytam bo z tego co czytałam zrozumiałam, że rurka musi być krótka żeby niemowlak chwycił ją poprawne. Czy żle zrozumiałam? Córka ma 8 M i chcemy kupić bidon na podróży (z otwartego kupka już pije).

alaantkoweblw

Dodano opinię: 14.07.2021

Jest w porządku.

Agata

Dodano opinię: 27.06.2021

Jaki bidon wybrać do podania koktajlu dla dziecla 9m?
Większość ma słomki takie jak bbox, hamujące. Aa chodzi mi o słomkę „pustą w środku”, żeby nie bylo problemu z przeplywem gęstszego koktajlu

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Tescoma nie ma zaworka

Kamila

Dodano opinię: 01.07.2021

Jaka butelkę dać dziecku 1.5 m-ce które z kubka niekapka lovi pije chętnie ,butelki kupione w sklepie również z kubka umie pić bez problemu(chodzi mi o butelkę która sprawdzi się na spacerze i w domu bez oblewania)do picia wody

alaantkoweblw

Dodano opinię: 13.07.2021

Tescoma bidon, drink in the box, b.box tritanowy. Te z obciążnikiem już nie są konieczne, skoro dziecko wprawione w piciu z różnych naczyń.

Anita

Dodano opinię: 21.11.2021

Witaj, proszę o radę- córka skończone 2 lata musi wypić na noc 240 ml mm, problem jest taki, ze z butelki ze smokiem, do tego na noc wola smoczek. Proszę o radę czy spróbować przejść na bidon z rurka np bbox lub tescoma?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.12.2021

Zawsze warto jak najszybciej wyeliminować smoka, także bidon w Waszym przypadku może być dobrym rozwiązaniem.

Emisia

Dodano opinię: 13.01.2022

Witam.
Bardzo ciekawy wpis.
Zastanawiam się tylko w czym podawać mleko dziecku dwuletniemu? Do tej pory pila z butelki ze smoczkiem. Poradzicie?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 09.08.2022

W kubku. Butelkę ze smokiem odstawiamy po roku wg zaleceń. 2-latek nie musi już także pić mleka- spokojnie zaspokaja wszystkie potrzeby z innych pokarmów.

Celina

Dodano opinię: 13.01.2022

A to nie jest czasem tak,że właśnie bidony B Box tą rurkę mają mimo wszystko za długą,przez co dziecko utrwala właśnie odruch ssania? Często rodzice przycinają ją,aby była krótsza. Już kilku neurologopedów mi je odradzało. I trochę teraz zgłupiałam, bo szykuję się do rozszerzania diety i już nie wiem czy go kupowac czy nie 😄🤷

alaantkoweblw

Dodano opinię: 09.08.2022

Wszystko zależy od dziecka. Jeśli rozwija się prawidłowo w obrębie jamy ustnej, to jest ok

Aleksandra

Dodano opinię: 24.04.2022

Dzień dobry
Czy bidon tescoma ma rureczkę lekko większej średnicy np jak skip hop? Czy jest to dosc wąska rurka? Szukam czegoś pośredniego już bez obciążnika w środku i że średnia rureczka a na zdjęciach nie widać. Dziękuję

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.07.2022

Nie mamy porównania z skip hop

Aneta

Dodano opinię: 04.08.2022

Witam! Jaki kubek/bidon poleci Pani dla półtorarocznego dziecka na mleko modyfikowane?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 09.08.2022

Kubek Reflo

Dodaj komentarz

Polecane

Rozszerzanie diety bidon ion8
17 czerwca 2021

Jaki bidon dla dziecka cz. 2 Bidon dla przedszkolaka i ucznia.

Jak wybrać dobry bidon dla starszaka? Zobacz nasze top bidony dla przedszkolaka i ucznia.

Czytaj całość
Rozszerzanie diety bidon dla niemowlaka
23 sierpnia 2021

Jak nauczyć dziecko picia z bidonu?

Czytaj całość
Newsletter obrazek