Jak nauczyć dziecko picia z kubka. Oto jest pytanie 🙂
W rankingu na najszybszą naukę samodzielnego picia z kubeczka, Zuzia na pewno nie zajęłaby pierwszego miejsca. Jej starsza siora, miała może z 8-9 m kiedy już samodzielnie podnosiła i piła! z kubka, a nie tylko rozlewała po ścianach 🙂 No cóż, matki dwójki, trójki dzieci wiedzą, że nie ma co porównywać między sobą rodzeństwa, bo każde rozwija się w swoim tempie, mimo, że od jednej matki pochodzą.

Jak więc nauczyłam Zuzię picia i od kiedy samodzielnie pije z kubka?

NIE NAUCZYŁAM JEJ.

Serio.

Zuzia to indywidualistka. TY mówisz tak, ona siak. Ty chcesz to, ona tamto. Wulkan energii, ciągle w ruchu. Trudno jest takie dziecko karmić, uczyć, itd, kiedy ruch jest najważniejszy. Ruch w każdym tego słowa znaczeniu:D ruch nogami, rękoma, widelcem, głową. ADHD 😀

Ale, teraz na poważnie. Jak proponować dziecku picie z kubka i jak to zrobić, żeby z tego kubka w końcu samodzielnie piło? Oto nasze wskazówki, które warto wziąć pod uwagę:

 

1. Już koło 5-6 miesiąca dawaj dziecku kubeczek do zabawy. Np. na dywanie, macie, we wannie. Po to, by miało możliwość oswojenia się z kształtem, wielkością itd.

2. Od samego początku rozszerzania diety proponuj dziecku WODĘ do picia najlepiej z kubka. (Tu (klik) możecie sobie przypomnieć pierwsze tygodnie naszego blw).

3. Pamiętaj, że woda powinna towarzyszyć  dziecku przy każdym posiłku. Jeśli nie potrafi jej pić z kubka, podaj w inny sposób (na łyżeczce, strzykawką, itd).

4. W pierwszych dniach, a nawet w kilku kolejnych miesiącach podawaj dziecku różnego rodzaju płyny (mniej i bardziej gęste) za pomocą kubka, trzymając kubek w dłoni i kierując w kierunku dziecka. Pozwól, by dziecko trzymało kubeczek z Tobą lub wcale go nie trzymało (bo na tym etapie, to Twoje zadanie).

5. Oprzyj kubek na dolnej wardze dziecka i lekko przechyl. To bardzo ważne, by nie opierać kubka na dolnych dziąsłach czy zębach, ponieważ najpewniej dziecko zacznie kubek gryźć. Oczywiście, pierwsze próby i tak z pewnością skończą się gryzieniem właśnie:)

6. Przechyl kubeczek i poczekaj, aż płyn dotrze do dolnej wargi dziecka. Poczekaj, aż Twój bobas zbierze pokarm górną wargą. Nie przechylaj kubka bardziej niż to konieczne. To nie Ty masz wlewać pokarm do buzi dziecka, a dziecko samo ma uczyć się jak zgarniać płyn do buzi.

7. Podawaj pokarmy gęste, które wolno ściekają po ściance kubka np. smoothie, jogurt, zupy krem.

8. Pozwól dziecku podczas jedzenia bawić się kubkiem ( w miarę Twojej cierpliwości hahaha).

9. Nie myśl, że nauka picia z kubka to 2-3 dni. Oczywiście możliwe, że Twoje dziecko to geniusz kubkowy i opanuje naukę w jeden dzień, jednak z naszych doświadczeń wynika, że proces nauki picia jest długiii. O wiele dłuższy niż rodzic, by tego chciał.

10. Okej, Twoje dziecko potrafi już pić z Twoją pomocą. Zacznij obserwować, na ile jego umiejętności manualne pozwalają mu na samodzielne podnoszenie kubka z zawartością, kierowanie go (samodzielnie!) do ust i przechylanie. Ta umiejętność rozwija się między 8-14 miesiącem życia, dlatego może być tak, że Twoje dziecko bardzo szybko zacznie samodzielnie pić z kubka, a może zdarzyć się też tak, że jeszcze długo Ty razem z dzieckiem będziesz trzymać kubek. Chyba, że chcesz oddać pełną kontrolę w ręce dziecka i od samego początku pozwalać na wielokrotne próby z rozlewaniem w tle:)

Dlaczego więc napisałam we wstępie, że nie nauczyłam Zuzi pić samodzielnie? Prawda jest taka, że przy drugim dziecku, ilość mojego czasu oraz poziom cierpliwości ”trochę” zmalał. Stałam się wygodną matką, która wolała szybciej podać dziecku picie, trzymając kubek razem z Zuzią niż wciąż ją przebierać (bo Zuza nie toleruje fartuszków od wielu miesięcy) i zgadzać się na edukacyjną zabawę kubkiem przy każdej okazji (sprzątanie zalanej kuchni kilak razy dziennie akurat na tym etapie mojego życia nie było mi na rękę 🙂 Co innego przy pierwszym dziecku, to był urlop macierzyński!). I tak po pewnym czasie, kiedy była już starszym bobasem, koło 16 miesiąca zaczęła chcieć wszystko „siama”, co tyczyło się również picia. Jej dłonie, nadgarstki, ogólnie koordynacja ruchowa i manualna były już na tyle opanowane i świadome, że po prostu zaczęła chwytać kubek i normalnie z niego pić, bez rozlewania po kątach. Uff.

Podsumowując.

Wspieraj swoje dziecko. Od początku podawaj kubek do zabawy i pozwalaj na trening umiejętności. Nauka picia to nie wyścig, czy moje czy Twoje dziecko robi to szybciej i lepiej. Obserwuj je i dostosuj naukę do Waszych potrzeb, czasu i etapu rozwoju. Jedno dziecko od razu będą samodzielnie pić i trzymać kubek, inne później. Zależy to od jego predyspozycji, ale też Twojej pomocy lub jej braku. Dokładnie tak samo jak to wypada z nauką jedzenia sztućcami, chodzeniem, mówieniem i randkami:)

Pewnie nie jest dla Was to żadna nowość, ale niezmiennie od 4 lat polecamy do nauki picia kubeczek DOIDY CUP. W sumie w domu, mam ich chyba 4 😀 bo trudno się było zdecydować na jeden kolor :). Jeśli nie znacie kubeczka, to więcej na jego temat możecie poczytać tutaj KLIK.

Na koniec kilka linków:

Jak uczyłyśmy 4 lata temu Alę i Antka picia z kubka (KLIK).

Kiedy dziecko powinno jeść sztućcami (KLIK).

!!!!! Gdzie kupić kubek, a przy okazji nasze książki kucharskie i fartuszek za jednym zamachem (KLIK)!!!!!

 

 

 

 

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep