Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

23 sierpnia 2021

Jak nauczyć dziecko picia z bidonu?

Jak nauczyć dziecko picia z bidonu? Sprawa wydaje się być banalna! No jak? Po prostu: nalej do bidonu wodę i podaj dziecku. Zassie i problem z głowy, a jaka wygoda!  Jasne…  Teoria, teorią, a jednak okazuje się, że to wcale nie jest takie proste.  Owszem są dzieci, które za pierwszym ‘’pociągnięcie” łapią o co chodzi...

Jak nauczyć dziecko picia z bidonu?

Sprawa wydaje się być banalna! No jak? Po prostu: nalej do bidonu wodę i podaj dziecku. Zassie i problem z głowy, a jaka wygoda!

 Jasne…

 Teoria, teorią, a jednak okazuje się, że to wcale nie jest takie proste.

 Owszem są dzieci, które za pierwszym ‘’pociągnięcie” łapią o co chodzi w tej trudnej sztuce. Jednak większość maluszków musi się tej czynności nauczyć, a to wymaga czasu i treningu.

No dobrze, ale dążymy do tego, by dziecko umiało pić z różnych naczyń, w tym z rurki. Zacznijmy więc od początku:


jak nauczyc dziecko picia z bidonu alaantkoweblw

KIEDY WPROWADZIĆ BIDON NA SALONY ?

To naprawdę niezwykle ważne pytanie. Obecnie obserwujemy ‘’modę” na to, by dzieci piły z bidonów. Piją w domu, na spacerze, w żłobku. Ale czy to jest ok? Nie. Prosimy, zapamiętajcie ważną rzecz. Dla prawidłowego rozwoju buźki dziecka, mięśni okolicy ust, pracy żuchwy, języka najważniejsze jest, by dziecko nauczyło się picia z otwartego kubka. Na temat tej nauki pisałyśmy sporo tutaj. Podając wodę, dążymy więc do tego, by nauczyć dziecko pić z kubka otwartego i dopóki nie posiądzie tej umiejętności, bidonu z rurką nie podajemy. Dziwne? Nielogiczne? Otóż nie! Od samego początku rozszerzania diety razem z posiłkami uzupełniającymi proponujemy dziecku do picia wodę stawiając obok kubeczek. A gdy dziecko zechce się napić, trzymamy go i wspólnie z dzieckiem przechylamy. Nauka picia z kubka również jest czasochłonna i dość… mokra dlatego rodzice często dla własnej wygody i ku uciesze bobasa podają wodę w bidonie. To błąd.

Sposób pobierania płynu od początku nauki picia ma wielkie znaczenie dla rozwoju funkcji twarzy i ust. Podawanie wody przez rurkę kształtuje zupełnie inne umiejętności, ale one stoją w kolejce za tymi, które dziecko powinno zdobyć poprzez picie z otwartego kubeczka. To jakby dziecko zachęcać do wstawania, jak jeszcze nie usiadło.
Prawidłowa kolejność jest następująca: oddychanie-ssanie-siorbanie-odgryzanie-gryzienie-żucie-połykanie-siorbanie-mówienie (za: Piramida funkcji fizjologiczne-motorycznych FFM. Opr. dr n. o zdr. Marta Wawrzynów).

Dlaczego zatem lepiej – mimo wszystko – „się męczyć” i konsekwentnie uczyć dziecko najpierw picia z kubka? W skrócie pisząc: ponieważ podczas picia z kubka wargi układają się symetrycznie i równolegle do brzegu kubka, a język rozpłaszcza się na podniebieniu twardym w pozycji wertykalno-horyzontalnej, o którą tak bardzo walczą logopedzi. Picie z otwartego kubeczka jest najbardziej neutralną, fizjologiczną formą pobierania płynu dla dziecięcego zgryzu i nie wymagająca odruchu ssania. Dopiero w momencie gdy dziecko opanuje tę sztukę i ma zakodowane odpowiednie wzorce możemy zaproponować dziecku bidon.

Kiedy to będzie? U jednych dzieci w okolicach 12 miesiąca, u innych w okolicach 8, 9. Nie ma reguły ani granicy. Jeśli Twoje dziecko nie pije z bidonu, a ma dwa lata, to też świat się nie skończy

Reasumując. Bidony jak wszystko są dla ludzi Nawet tych najmniejszych. Ale zaczynamy od nauki picia z kubka otwartego, by potem przejść do bidonu. Taki awans


bidon dla dziecka alaantkoweblw

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO BIDONU

Kiedy dziecko opanuje już picie z otartego kubeczka, możemy zakupić bidon. Zobaczcie wszystkie bidony w naszym sklepie. Jedynym, odpowiednim dla dziecka bidonem jest ten z rurką. Dlaczego? To akurat jest bardzo proste

Niekapkom mówimy nie, z tego powodu iż utrwalają infantylne nawyki ssania i kląskania. Poza tym ustnik niekapka ma niekorzystny wpływ na zgryz dziecka (pijące z niekapka, dziecko trzyma ustnik cały czas między zębami (czy też dziąsłami) – to sytuacja taka sama jak podczas ssania smoczka).

Do nauki picia, poza otwartym kubkiem, logopedzi jednomyślnie polecają bidon z rurką. Dlaczego? Ponieważ picie przez rurkę niesie wiele korzyści, m.in.:

 • jest to świetne ćwiczenie mięśni całej twarzy np. mięśni okrężnych ust i podniebienia miękkiego, języka,
 • to doskonała nauka prawidłowego oddychania. Panowanie i regulowanie oddechu to dla dziecka nie lada wyzwanie (przełykanie i oddychanie w tym samym czasie)
 • żeby zassać płyn przez słomkę (zwłaszcza gęsty np. mus) dziecko musi w to włożyć naprawdę sporo wysiłku, ta nauka zmierza do prawidłowego rozwoju aparatu mowy,
 • pijąc przez rurkę, trzymając w rączkach bidon, dziecko pije tyle w danym momencie, ile samo zechce. Ma więc kontrolę nad tym, a do tego również dążymy!


JAKI BIDON Z RURKĄ WYBRAĆ?

Kupując bidon z rurką należy koniecznie zwrócić uwagę, na to jaka ona jest. Przy okazji zwróć uwagę na kilka innych detali, które mogą dodatkowo okazać się wygodne dla dziecka i dla Ciebie:

 • rurka/ słomka – powinna być krótka, giętka, średniej twardości, nie za wąska, nie za szeroka delikatna dla dziąseł dziecka. Im jest cieńsza tym więcej pracy muszą wykonać mięśnie okolicy ust, co jest oczywiście pożądane np. przy terapii logopedycznej, ale już u 8m niemowlaków może przysparzać kłopotów i prowadzić do szybkiego zniechęcania się,
 • bidon powinien być mały, lekki i wykonany z bezpiecznego tworzywa. Jeśli chcesz kupić bidon dla maluszka poniżej 12 miesiąca, wybierz raczej model o mniejszej pojemności np. ok 200 ml, a nie dużą 320 ml butelkę, to sprawi, że nauka samodzielnego trzymania będzie dla dziecka łatwiejsza. Zwróć uwagę na to, by tworzywo z którego jest wykonany było trwałe i bez dodatku Bisfenolu A,
 • dobrze jest, by tworzywo z której jest wykonane było przeźroczyste, dzięki temu możesz kontrolować ile wody pozostało w bidonie oraz ile wody dziecko wypiło, a to bardzo ważne by pamiętać o nawodnieniu każdego dnia zarówno latem podczas upałów jak i zimą, gdy dzieci raczej same z siebie o wodę nie wołają,
 • bidon nie może przeciekać, no chyba, że nie nosisz w torebce żadnych skarbów
 • dla maluszków najlepiej sprawdzą się bidony z wystającymi uszkami do trzymania w dwóch rączkach, starszaki mogą mieć bidon w kształcie gruszki, który dzięki wyprofilowaniu łatwo trzymać w jednej ręce,
 • najlepiej jeśli ma taką pokrywkę, którą dziecko będzie potrafiło samodzielnie otwierać i zamykać (oczywiście nie wymagaj tego od niemowlaka),
 • idealny bidon to taki, który też łatwo jest wyczyścić, najlepiej w zmywarce


Taki jest właśnie bidon Philips Avent. Wiemy, że go znacie, kochacie! W końcu dotarł do asortymentu w naszym alaantkowym sklepie. Stanie na półce z bidonami i będziemy zachęcać do jego kupna. Dlaczego? Bo Philips Avent to marka sama w sobie. Mają piękny design, są lekkie, małe, poręczne. Ale to tylko wygląd… a dla nas liczy się również wnętrze, prawda?

Rurka w bidonie Avent w dolnej części jest wygięta, aby łatwo dosięgała płynu. Dzięki czemu dziecko może pić w naturalnej pozycji. Słomka ma też zintegrowany zaworek antyprzeciekowy zapobiegający rozlewaniu, a odchylana pokrywka chroni słomkę i nie dopuszcza do przeciekania podczas ruchu. Ponadto słomka jest odpowiedniej długości, co umożliwia ćwiczenie odpowiednich mięśni i nie powiela wzoru ssania, którego docelowo chcemy dziecko oduczyć.

image00005-2

image00007-2

bidon avent alaantkoweblw

image00022-2

image00006-2


Poprzednie
Następne

Bidony Avent polecane są nie tylko przez neurologopedów, ale i przez stomatologów (ponieważ miękka i elastyczna słomka jest łagodna dla dziąseł i rosnących pierwszych zębów). Występują w dwóch wielkościach – 200 ml i 300 ml.

Małe bidony (200ml) dodatkowo posiadają uchwyty, które ułatwiają małym rączkom trzymanie, a niewielki rozmiar sprawia, że są idealne do nauki picia przez słomkę.

Po małym bidonie, czas przerzucić się na nieco większy, o pojemności 300 ml. Wyprofilowany kształt podobny do gruszki i antypoślizgowa faktura kubka ułatwiają jego chwytanie i trzymanie nawet w jednej ręce.

Dodatkowo bidony Philips Avent można łatwo złożyć i rozłożyć, a szeroka słomka jest łatwa do umycia. Jest jeszcze coś co Was na pewno ucieszy… wszystkie elementy można myć w zmywarce. Bidony nadają się również do poddawania wyparzaniu.

image00013-2

image00022-2

image00012-2

image00004-2

image00011-2

bidon avent alaantkoweblw

image00020-2


Poprzednie
Następne

Zobacz wszystkie kolory i wzory bidonów w naszym sklepie:


BIDONY AVENT – zobacz zestawy i zgarnij wysyłkę do paczkomatu gratis!

Kupując dowolny zestaw z bidonem Avent, wysyłkę do paczkomatu masz za free!

Na końcu zamówienia wpisz kod: avent


JAKIE NAPOJE MOGĘ PODAĆ W BIDONIE ?

Przypominamy, że dzieciom do 12 miesiąca nie podajemy poza mlekiem i wodą innych napojów. Soki możecie okazjonalnie podawać po 12m, herbatę również dopiero po roku. Oczywiście nikt Wam nie zabroni podawania soczku w bidonie, ale pamiętaj – podchodzenie i okazjonalne picie w ciągu całego dnia soku przez słomkę może sprzyjać namnażaniu bakterii w buzi i próchnicy. Sokom w bidonie mówimy więc NIE.

Podanie mleka w bidonie jest dobrą formą oduczenia picia dziecka z butelki ze smoczkiem. Pamiętaj tylko, by o taki bidon szczególnie dbać i myć go po każdym wypiciu przez dziecko mleka!

Warto kupić bidon, do którego będziecie nalewać tylko jeden płyn czyli najlepiej wodę.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO PICIA Z BIDONU? SPRYTNE SZTUCZKI, Z KTÓRYCH RODZICE KORZYSTAJĄ

Prawdą jest, że dzieci, które są karmione piersią, często szybciej załapują picie z bidonu, ponieważ mechanizm pobierania płynu jest do niego zbliżony. Te, które są przyzwyczajone do picia z butelki ze smoczkiem, kojarzą ją raczej z przechylaniem i ssaniem. Rodzic może wspomóc naukę korzystając ze sprawdzonych „patentów”. Pisałyśmy na ten temat w tym wpisie o bidonach, jednak powtórzmy:

1 –zamocz w płynie końcówkę słomki, dzięki temu być może dziecko zaciekawi się smakiem np. wody z dodatkiem cytryny/ mięty,

2 – pokaż dziecku jak pijesz z jego bidonu – zdziwiona? Dlaczego To działa jak ze sztućcami, skoro dziecko widzi jak TY układasz usta i zasysasz wodę, będzie ciekawe co tam się dzieje ,

3 – ta opcja sprawdzi się przy bidonach wykonanych z miękkiego tworzywa (lub też możesz na czas nauki picia z rurki kupić po prostu wodę w butelce i włożyć do niej słomkę). Napełnij bidon do pełna wodą, podaj go dziecku i naciśnij delikatnie – woda wycieknie, a dziecko być może od razu ją połknie i intuicyjnie zacznie pić,

4- Kup w sklepie dobry mus owocowy w saszetce/ tubce i podaj go dziecku do buzi. Mechanizm zassania papki z ustnika jest trochę podobny do mechanizmu i sposobu ułożenia ust przez dziecko, gdy podajesz wodę z bidonu. Naciśnij delikatnie saszetkę, by mus wyleciał i połóż  dziecku ustnik na dolnej wardze, gdy zamknie buzię naciśnij mocniej saszetkę, by mus wyleciał. Być może w taki sposób dziecko załapie mechanizm picia z rurki. Wybieraj mus o dobrym składzie i nie podawaj tej przekąski dziecku codziennie. Lepiej podaj mu jabłko lub banana w całości. Zawiera mniej cukrów i przy okazji wzmacnia trening samodzielnego żucia i gryzienia.

5- dla wyjątkowo opornych Kup soczek jabłkowy w kartoniku  – postępuj podobnie jak z musem. Pamiętaj, że to jednorazowy zabieg. Maluszkom poniżej 12m nie podajemy soków w żadnej postaci.

Pamiętaj! Picie z bidonu to nie obowiązek dziecka, a jedynie alternatywa dla picia z otwartego kubka. Nie poganiaj, nie naciskaj, nie wpychaj dziecku słomki do buzi. Daj dziecku czas na naukę. Proponuj, ale nie zmuszaj.

Jeśli Twoje dziecko nie ma problemów logopedycznych, prawdopodobnie chwyci rurkę w sposób naturalny i prawidłowy. Może nie będzie to za pierwszym razem, ale może za 5 czy 25. I to też jest ok.  

SPRAWDŹ CZY TWOJE DZIECKO PRAWIDŁOWO PIJE Z BIDONU:

Wargami otuli tylko końcówkę rurki, język zatrzyma na rurce i zassie wodę.

Kiedy możemy mówić o złym schemacie picia z bidonu? Gdy dziecko wkłada większą część rurki do buzi, przegryza ją zębami, a nie trzyma przed nimi. Dlatego też bidony Avent są tak polecane przez logopedów. Dzięki temu, że rurka jest krótka, dziecko nie ma możliwości wkładania większej jej części do ust i gryzienia.

image00014

image00012

image00001

image00006

image00020


Poprzednie
Następne

DBAJ O BIDON I JEGO CZYSTOŚĆ

Codzienne dbanie o bidon, powinno być dla rodzica czynnością tak ważną, jak zmiana pieluchy po kupie lub mycie zębów 

Zawsze należy zwrócić uwagę na dokładne wyczyszczenie każdego elementu: rurki, zakrętki, uszczelki, butelki, itd. Czyszcząc bidon, stosuj się do zaleceń jego producenta. Jeśli producent zezwala, butelkę i nakrętkę możesz umyć w zmywarce, czy za pomocą gąbki i płynu. Poważniej ma się sprawa z czyszczeniem rurki. Możesz ją wyczyścić (jeśli jest na tyle gruba) przepychając patyczki kosmetyczne przez nią, czy patyk do szaszłyków zakończony watą/wacikiem lub możesz wykorzystać do tego specjalne szczoteczki, np. te dostępne w naszym sklepie na dziale akcesoria.

Myj bidon i jego elementy w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentów. Rób to codziennie!

JAK DŁUGO DZIECKO MOŻE PIĆ Z BIDONU?

Aż bidon się zgubi, albo zostanie na placu zabaw A poważnie – nie ma górnej granicy. Ważne by żaden sposób picia nie był jedynym. Dziecko powinno przede wszystkim nauczyć się pić z otwartego kubka. Picie z bidonu jest wygodne, gdy jesteś na spacerze czy w podróży, na weselu u psiapi. Nie musisz się wtedy obawiać tego, że nagle kubek z wodą wyleje się na Twoją piękną sukienkę Nauka prawidłowego picia z rurki może mieć również duże znaczenie terapeutyczne. Dzieciom z problemami logopedycznymi CZASEM! (to nie jest regułą) zaleca się trening z udziałem rurek i słomek o różnej wielkości i średnicy.

image00016

image00016-2

image00015

image00017

image00018


Poprzednie
Następne

A kiedy Wasze dzieci zaczęły pić z bidonu? Łatwo poszła im nauka? Może macie inne sposoby na naukę? Podzielcie się w komentarzach!

Patronem wpisu jest marka Philips Avent, producent bidonów, które już teraz możecie kupić także w naszym sklepie! Zobaczcie nasze kolorowe zestawy i skorzystajcie z promocji!


BIDONY AVENT – zobacz zestawy i promocje %

Kupując dowolny zestaw z bidonem Avent, wysyłkę do paczkomatu masz za free!

Na końcu zamówienia wpisz kod: avent

BIDONY AVENT w sklepie

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (6)

Mikulinka

Dodano opinię: 24.08.2021

Od siebie mogę dodać, że te bidony są niezniszczalne ! ?‍♀️ ile on biedny przeżył upadków i ile złości na siebie przyjął ? i wciąż piekny i szczelny! Polecam ?

Angie

Dodano opinię: 27.08.2021

Mojemu małemu do otwartego kubka nalalam troche mojego mleka i od razu wiedział co robić, potem już woda xd wiadomo, mokro wszedzie, ale coraz lepiej mu to idzie xd a co do bidonu to tez złapał od razu, ale uwielbia złapać i wyoluwac wodę od razu ?taka zabawa xd ma 6,5 miesiąca ?

Marta

Dodano opinię: 27.08.2021

Bidony Avent są super, mamy ich kilka sztuk, do wody, do koktajli. Jest tylko jedno duże ALE. Firma Philips wycofała ze sprzedaży wymienne słomki. I czar prysł moi synowie te słomki zjadają. Czy na rynku są bidony podobne do Avent ale z wymiennymi słomkami?

Ania

Dodano opinię: 22.09.2021

A mi Bidon Avent nie podszedl.. Bardzo ciezko sie z niego ssie, szczerze to nawet ja mialam problemy, Dziecko bylo sfrustrowane i nie pilo w ogole wody jak bylismy poza domem. Dodam ze mamy 2 inne bidony innych marek i z nimi nie ma problemu

Blania

Dodano opinię: 01.06.2022

Na moje dziecko (9mscy) NIC nie dziala,nie umie sie nauczyc pic z bidonu a bardzo mi na tym zalezy,bo chce go odstawic od piersi 🙁 Wiec pierwszym etapem jest podawanie wody w bidonie a potem mleka,(butli absolutnie nie akceptuje)ale nie ma szans,zeby sie nauczył dlatego mam pytanie o ta ostateczna opcje z sokiem jablkowym z kartoniku.Czy mam podac sok z rurka z kartonika czy przelac sok do bidonu?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 03.08.2022

W kartoniku, żebyś mogła nacisnąć i wtłoczyć sok do rurki, by dziecko załapało, że trzeba zassać- to będzie odruch jak poczuje płyn w ustach. POtem powinno już kojarzyć, jak się „obsługuje” rurkę także w bidonie.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek