Rozmawiając o rozszerzaniu diety, zawsze towarzyszy nam temat wody w diecie dziecka. Podkreślamy, że jest to niezbędny element zaraz po rozpoczęciu nauki jedzenia.

Do 6 miesiąca życia jedynym pokarmem dziecka jest mleko i zaspokaja ono nie tylko sferę pokarmu, ale i nawodnienia organizmu. Dlatego, do momentu rozpoczęcia rozszerzania diety, wody nie podajemy niezależnie od tego, czy karmisz mlekiem modyfikowanym czy z piersi. Niemowlę karmione mlekiem na żądanie, nie musi być dopajane.

Z chwilą, gdy rozpoczynacie wprowadzać inne posiłki, należy też wprowadzić wodę. Jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia innych pokarmów niż mleko.

Istotne jest również nie tylko to, co pije dziecko, ale również, ile i tak:

do 6 m.ż. nie podajemy wody,

od 6-12 m.ż. 800 ml płynów (wody + mleka),

12 m.ż. + 1200 ml płynów,

3 r.ż. + 1700 ml płynów.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Powiecie teraz „Wszystko fajnie, ale jak to zrobić, żeby dziecko chciało pić? Jak je nauczyć techniki picia i zachęcić do wody, jeśli jej nie lubi?” Mamy dla Was bardzo przydatne rady.

WYBÓR KUBECZKA

Wybierz dobry dla swojego dziecka kubeczek. Polecamy Doidy Cup, czyli tzw. krzywy kubeczek. Wg nas i specjalistów jest to nie tylko najwygodniejszy dla dziecka kubeczek, ale i dający wiele alternatyw w użyciu. Przede wszystkim chcemy podkreślić, że do picia wody całkowicie zbędna jest butelka ze smoczkiem. Doidy Cup umożliwia picie dzieciom już od 3 miesiąca życia. Dzięki swojemu kształtowi wyzwala naturalne ruchy szczęki. Gdy zachodzi potrzeba podania dziecku mleka pod nieobecność mamy, nie jest potrzebna butelka. Niemowlę może napić się go z kubeczka. Ścięta góra kubeczka, nie wymusza odchylania głowy dziecka, dzięki czemu czynność ta jest bezpieczna. Jest to kubeczek bardzo intuicyjny, dlatego maluszki szybko uczą się jego obsługi. Dziecko nie tylko może pić z niego wodę, ale i odciągnięte przez matkę mleko oraz inne posiłki w konsystencji rzadkiej, np. zupy.

NIM ZACZNIESZ NAUKĘ PICIA.

Dobrym sposobem, ułatwiającym naukę picia wody, jest podawanie dziecku kubeczka jeszcze przed rozszerzaniem diety. Niemowlę może bawić się nim, np. w trakcie kąpieli lub gdy spędza czas na macie. Dzięki temu pozna kubeczek wcześniej i nie będzie on już dla niego tak bardzo atrakcyjny jako zabawka podczas nauki picia.

JAK PODAĆ PIERWSZY RAZ WODĘ?

Do kubeczka wlej niewielką ilość wody (około 1 cm). Trzymając za oba uszka lub jedno, przysuń kubeczek do ust dziecka, oprzyj na dolnej wardze i lekko przechyl, by woda zbliżyła się do jego ust. Zareaguj adekwatnie do zachowania dziecka – jeśli dziecko zaczyna pić, przytrzymuj kubeczek nadal, jeśli krztusi się, lub wypluwa wodę, odsuń kubek. Powtórz czynność. Na początku woda może rozlewać się na boki, dziecko może się krztusić, być może też niewiele się napije, ale nie zrażaj się.

Kontroluj postawę dziecka i formę w jakiej dziecko pije. Nie może ono opierać się o kubeczek, czy leżeć na nim. Dbaj, by było wyprostowane, a kubeczek był przechylany do dziecka, a nie odwrotnie.

Zobacz film (klik)

KIEDY PODAWAĆ WODĘ?

Kubeczek powinien być w zasięgu wzroku niemowlaka. Celowo piszemy „wzroku”, a nie „ręki”. Dziecko powinno widzieć, że woda jest dla niego, gdy tylko zechce i może w każdej chwili zasygnalizować potrzebę. Jednak samodzielnie jeszcze nie potrafi wziąć kubeczka i się napić, dlatego tymczasem odsuwamy go fizycznie od dziecka, by uniknąć rozlania wody.

Proponuj dziecku wodę parokrotnie podczas posiłku, ale również wypatruj ewentualne sygnały jego potrzeb.

Nie tylko podczas posiłku ważne jest dopajanie dziecka. Podawaj wodę również w trakcie dnia, na spacerach. Możesz zabrać butelkę wody i Doidy, i tak podawać wodę, lub zaopatrzyć się w bidon z rurką.

JAKĄ WODĘ PODAWAĆ NIEMOWLAKOWI?

Podawaj wodę źródlaną prosto z butelki (bez gotowania) lub przegotowaną z kranu.

Może też to być woda przefiltrowana pod warunkiem, że naprawdę w odpowiedni sposób dbasz o filtr. Ważne jest, by woda dla niemowlaka nie była wysokomineralizowana. Czytaj etykietkę na butelce, by to sprawdzić. Nie podawaj dziecku wody z butelki, która jest otwarta dłużej niż 48 g.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO PIĆ Z KUBECZKA?

Najprostsza metoda to trening podawania wody w niewielkiej ilości. Jednak, gdy dziecko frustruje się podczas nauki, rozlewa wodę i zniechęca się, podawaj równolegle gęstsze konsystencje, np. koktajle czy zupy. Gęsty płyn spływa dłużej po ściankach kubeczka, dzięki czemu minie więcej czasu pomiędzy odchyleniem kubeczka, a dotarciem płynu do ust dziecka. Nie będzie to tak wielkim zaskoczeniem dla niego. Po jakimś czasie dziecko zorientuje się, że po przechyleniu kubeczka do ust dotrze płyn.

CO ZROBIĆ, GDY DZIECKO NIE AKCEPTUJE WODY?

Jeśli dziecku z jakiegoś powodu nie odpowiada smak wody i notorycznie jej odmawia, możesz ją lekko dosmaczyć, dodając porwany listek mięty, czy kilka kropel soku z cytryny. Pamiętaj jednak, że jest to tylko sytuacja doraźna, a nie sposób na regularne podawanie wody.

Dziecko powinno pić wodę w czystej postaci i taki nawyk wyrabiamy.

Nie dodawaj miodu! Do roku jest to produkt zakazany. Nie trenuj nauki picia na sokach. Możesz je podać w niewielkich ilościach dopiero po 12 m.ż. Więcej o tym przeczytasz w TYM wpisie.

Pamiętaj, że niemowlak nie do końca jeszcze potrafi sygnalizować swoje potrzeby.

Dlatego to rodzic musi dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka.

Proponuj dziecku wodę często przede wszystkim dla nawodnienia, ale również w ramach treningu nauki picia z kubeczka.

Jeśli dziecku trudno pije się z kubeczka Doidy Cup, pomocny będzie tu kubek Reflo. Dzięki specjalnej nakładce woda nie leci szybko, tylko wypuszcza delikatny strumień. sposób pobierania płynu natomiast jest taki sam, jak przy kubeczku Doidy. 

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep