Jaki bidon dla dziecka – przedszkolaka i ucznia?

Zapraszamy na drugą część wpisu.

Pierwszą część wpisu o tym jaki bidon jest najlepszy dla niemowlaka i mniejszego dziecka przeczytasz w tym wpisie  – bo właśnie nasz ostatni wpis na temat bidonów, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Komentarze, które umieszczałyście pod nim, świadczyły przede wszystkim o tym, że sięgacie po bidon już od początku rozszerzania diety, robicie to często, oraz że jest to bardzo wygodne. Jasne. Picie z bidonu może mieć również zalety terapeutyczne, gdy dziecko ma problemy logopedyczne. Jednak, przypominamy, o kilku bardzo ważnych kwestiach:

Dziś właśnie o tym będzie wpis. Usystematyzujmy wiedzę:

Z czego ma pić niemowlak?

W momencie, gdy zaczynasz rozszerzanie diety, tak naprawdę poza mlekiem, do którego dziecko jest przyzwyczajone, bo pije je z piersi lub butelki, każdy inny płynny produkt (jogurty, zupy, rzadkie kasze wodę!) możesz zacząć podawać w kubeczku.

Nie wybieraj do innych produktów niż mleko, kubka niekapka czy butelki ze smoczkiem, ponieważ utrwalają one nieprawidłowe wzorce pobierania płynów.

Im dłużej i częściej podajesz pokarm w niewłaściwym naczyniu, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości dziecko będzie narażone na wady zgryzu i wymowy. Picie z butelki czy z kubka niekapka z punktu widzenia logopedy nie jest tak naprawdę piciem. Nie poleca się również kubków „360 stopni”, które również niewiele mają wspólnego z mechanizmem picia.

Niezwykle istotne jest uczenie niemowlaka prawidłowego pobierania płynów, czyli po prostu PICIA.
Dziecko uczy się pić, ale również odpowiednio połykać.

Kubek jest więc najbardziej pożądanym naczyniem, jeśli chodzi o formę podawania płynów takich jak np. woda.

U małych dzieci zaraz po kubku otwartym sugerujemy korzystać z bidonu z rurką, o czym obszernie napisałyśmy w tym wpisie. Jednak, jest jedna wielka uwaga dotycząca bidonów! Nie powinny one stanowić jedynego naczynia, z którego dziecko pije, mogą stanowić alternatywę dla kubków otwartych.

JAKI BIDON DLA STARSZAKA?

Twój bobas przestał być już nieskoordynowany, porywczy, osiągnął pewną dojrzałość np. poszedł do żłobka/przedszkola? Ma swój plecaczek, paputki i nie zawaha się ich użyć?:) To pewnie około 2-3 roku życia zaczyna wykonywać bardziej precyzyjne ruchy ręki, potrafi zatrzymać się na chwilę i napić.
Nadal jego głównym naczyniem, z którego pije wodę, ma być otwarty kubek!

Ale poza nim i bidonami z rurką, możesz zacząć podawać mu picie
z bidonu z otwartym ustnikiem.

Wcale nie musi na dworze i w innych miejscach pić tylko z bidonu z rurką. Owszem może, ale macie jeszcze inną opcję! Zobaczcie nasz idealny bidon dla przedszkolaka 

Butelki z otwartym ustnikiem Nalgene OTF Kids 

Jesteśmy w nich po prostu zakochane!

Są to bidony idealne dla przedszkolaków i starszaków. Dzieci szkolne również będą zachwycone. Spełniają nasze wszystkie wymagania, zresztą sami zobaczcie:

 • wizualnie mega ładne i przyjazne dla oka dziecka, wpadną w oko 3-latce jak i 7-latkowi,
 • przede wszystkim są ‘’dziecioodporne” – to oznacza, że możesz nimi rzucić ze sto razy, a nadal wyglądają tak samo.  Nie wierzycie? Pozwólcie zbuntowanej trzylatce uwolnić emocje…,
 • wykonane są z niezniszczalnego tritanu, który jest również odporny na naświetlanie, nie musisz więc martwić się, że pozostawiając butelkę na placu zabaw w pełnym słońcu, kolor odbarwi się,
 • są zupełnie bezzapachowe – zrobiłyśmy test – na 3 dni zostawiłyśmy w niej mleko…butelka nie stała w lodówce. Po umyciu butelka była w stanie idealnym, dlatego że tritan, z którego jest wykonana, nie przyjmuje oraz nie zmienia zapachu ani smaku przechowywanych w niej płynów,
 • można do nich nalewać zarówno cieple jak i zimne napoje, bez martwienia się o to, czy plastik nie wydziela jakiś substancji. Możesz do nich nalać zarówno wrzątek jak i włożyć do zamrażalki😊 Zakres temperatur od -20°C do 100°C, na górską wspinaczkę w sam raz!
 • łatwo się je otwiera  Zuzka bez problemu sobie z nimi radzi, starszaki Ala i Antek otwierają i zamykają samodzielnie, zobacz w filmiku NA KOŃCU WPISU jak robić to prawidłowo by bidon dobrze pracował!
 • całkowicie szczelne! – to jest coś co sprawdzamy zawsze i bez czego żaden bidon czy butelka nie mają prawa znajdować się w naszym sklepie. Macie od nas gwarancję, że butelki są naprawdę szczelne,
 • bardzo lekkie i pojemne – 350 ml (a gdy nalejesz do pełna, zmieści się aż 420 ml wody), mamy też wersję 650 ml, te same używamy na wyjścia na plac:)
 • i wreszcie – są mega funkcjonalne i łatwe w czyszczeniu. Odkręcasz, myjesz, zamykasz. Bez dodatkowych rurek, zakamarków. Brawo dla producenta! Można je nawet wyparzać,
 • producent zapewnia również, że materiał z jakiego jest wykonana, jest wolny od jakichkolwiek działań estrogennych i androgennych.

Wracając do picia z butelek i kubków i do tego, dlaczego tak ważna jest nauka picia z otwartych kubków i butelek.

Oddychanie, jedzenie, picie, to najbardziej naturalne i podstawowe umiejętności dziecka.  Mają one niezmierne znaczenie dla rozwoju mowy – nie na ilość wypowiadanych słów, a ich jakość!

Dzieje się tak, ponieważ do mówienia potrzebne nam są te same narządy, które biorą udział w czynnościach picia, jedzenia i oddychania.

Kubki niekapki, butelki ze smoczkiem, a także butelki z korkiem, dzióbkiem i inne, które możesz spotkać na sklepowych półkach, utrwalają niewłaściwy sposób pobierania płynów, pracy warg, języka, i przede wszystkim nie ułatwiają treningu połykania typu dorosłego.

Ucząc się picia z otwartego kubka, dziecko samo kontroluje ilość pobieranego napoju, a mięśnie twarzy aktywnie uczestniczą w pobieraniu go. Wargi utrzymują szczelność i dozują płyn, aby zapobiec wylaniu się płynu i uniknąć zakrztuszenia.

Dlatego starsze dzieci (2-3 letnie) z powodzeniem mogą samodzielnie pić z otwartych kubków czy butelek. W wieku przedszkolnym praktycznie nie musimy proponować bidonu. Butelka z otwartym ustnikiem jest idealna do szybkiego ugaszenia pragnienia, a równocześnie kompaktowa. Jednak z doświadczenia w pracy zawodowej w przedszkolu zauważam, że niezwykle często do grup 3 latków, trafiają maluszki już od 2,5-letnie, które nie potrafią pić ze zwykłego kubka.

Z czego to wynika? Najczęściej niestety (bez obrazy;)) z lenistwa rodziców.

Łatwiej podać dziecku wodę w bidonie, z którego nic się nie rozleje, niż pozwolić na czterdziestą próbę samodzielnego 
picia + rozlewania+ przebierania+ wycierania. 
Niestety…

dziecko idące do przedszkola, zostaje z tym problemem same. Nie dość, że pierwszy raz styka się z nowym otoczeniem, to jeszcze musi w tym otoczeniu stresować się tym, że nie radzi sobie ze zwykłymi czynnościami, odpowiednimi dla jego wieku. Apelujemy więc do Was, byście uczyły dzieci picia z otwartych naczyń.

3 letnie dziecko powinno już samodzielnie podnosić kubek i pić z niego. I zrobi to z łatwością, jeśli tylko mu się pozwoli na wcześniejszy trening. Wiemy, że dla rodziców jest to wygodniejsze – podać dziecku bidon ze słomką, podobnie zgłaszacie, że jest w wielu placówkach, zamiast kubeczków, maluszki otrzymują picie w niekapkach. 

Dbajcie o to, by Wasze dzieci piły ze zwykłych naczyń. 3-4 letnie dziecko może pić normalnie z kubka czy butelki jak dorosły.

No właśnie, czy więc taka zwykła butelka pet będzie lepsza lub gorsza dla dziecka od butelki NALGENE OTF – Kids ? Przecież czasem zdarza nam się, że w pośpiechu kupujemy wodę w sklepie. Zróbmy małe porównanie:

NALGENE  OTF – Kids

 • Wykonana z tritanu – tworzywa wolnego od BPA, BPS ,innych związków bisfenolu.
 • Wielorazowa – możesz ją używać wielokrotnie przez wiele miesięcy, a więcej jest również:
 • Ekologiczna (wiadomo, że naj naj byłaby ze szkła, ale dziecko i szkło, to nie na nasze nerwy).
 • Nie śmierdzi po prostu. Nie odbarwia się, nie przyjmuje zapachów płynów, które się w niej znajdują.
 • Wygląda jak szkło, ale nim nie jest, jest od niego lżejszy, nie traci blasku, zawsze wygląda jak imitacja szkła.

Butelka PET oznaczenie 01

 • Wykonana z plastiku – tworzywa „teoretycznie”  bezpiecznego (bo zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością), ale:
 • Jednorazowa, bo nie może być myta i wykorzystywana ponownie.
 • Wystawiony na działanie słońca czy wyższych temperatur plastik, może wytwarzać szkodliwe związki, które przedostają się do picia.
 • Butelka PET może zawierać substancje, które wpływają na organizm podobnie jak hormon: estrogen.
 • Butelka z korkiem, używana codziennie przez dziecko może przyczyniać się do nieprawidłowych wzorców pobierania płynu. Język jest cofnięty, a zęby znajdują się między korkiem (podobnie jak w przypadku niekapków).
 • Może być poddawany recyklingowi, ale nie w nieskończoność.
 • Rozkładają się wiele lat, a miesięcznie kupując dziecku codziennie wodę w butelce do szkoły czy przedszkola produkujemy tonę plastiku i wydajemy dużo więcej pieniędzy niż nalewając wodę w domu do wielorazowej butelki.

Sami więc widzicie różnicę.

I na koniec ważne:

 1. Najważniejsza jest różnorodność. Naucz picia z różnych naczyń. Kubka, bidonu, butelki. Niech żadne z nich nie będzie jedynym sposobem na pobieranie wody.
 2. Picie z otwartego kubka może być jedynym sposobem.
 3. Pijcie wodę codziennie i regularnie. Wasze dzieci i Wy również!

Nalgene 650 ml polecamy dla nastolatków i dorosłych

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep