Jaki bidon dla dziecka?

Zapraszamy na drugą część wpisu.

Pierwszą część wpisu o tym jaki bidon jest najlepszy dla niemowlaka i mniejszego dziecka przeczytasz w tym wpisie  – bo właśnie nasz ostatni wpis na temat bidonów, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Komentarze, które umieszczałyście pod nim, świadczyły przede wszystkim o tym, że sięgacie po bidon już od początku rozszerzania diety, robicie to często, oraz że jest to bardzo wygodne. Jasne. Picie z bidonu może mieć również zalety terapeutyczne, gdy dziecko ma problemy logopedyczne. Jednak, przypominamy, o kilku bardzo ważnych kwestiach:

Dziś właśnie o tym będzie wpis. Usystematyzujmy wiedzę:

Z czego ma pić niemowlak?

Zaraz po 6 miesiącu, gdy rozpoczynamy rozszerzanie diety, poza mlekiem, dziecku zaczynamy podawać również małe ilości wody. Polecamy wtedy rozpocząć naukę picia z otwartego kubka. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ do tej pory dziecko piło tylko mleko z piersi lub z butelki ze smoczkiem. O ile picie mleka z piersi nie powoduje wad zgryzu i innych negatywnych konsekwencji w jego obrębie, to długotrwałe picie z butelki (czy korzystanie ze smoczka uspokajacza) może powodować wady zgryzu, wady wymowy, ale również utrwala ustny tor oddechowy! Nieprawidłowe oddychanie może być przyczyną np. wzmożonego ślinienia się, przewlekłego kataru u dziecka, czy nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli karmisz butelką, musisz natychmiast z niej rezygnować, jednak ssanie mleka z butelki powinno zakończyć się w okolicach pierwszych urodzin dziecka.

Ale! W momencie, gdy zaczynasz rozszerzanie diety, tak naprawdę poza mlekiem, do którego dziecko jest przyzwyczajone, bo pije je z piersi lub butelki, każdy inny płynny produkt (jogurty, zupy, rzadkie kasze wodę!) możesz zacząć podawać w kubeczku.

Nigdy nie wybieraj do innych produktów niż mleko, kubka niekapka czy butelki ze smoczkiem, ponieważ utrwalają one nieprawidłowe wzorce pobierania płynów.

Im dłużej i częściej podajesz pokarm w niewłaściwym naczyniu, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości dziecko będzie narażone na wady zgryzu i wymowy. Picie z butelki czy z kubka niekapka z punktu widzenia logopedy nie jest tak naprawdę piciem. Nie poleca się również kubków „360 stopni”, które również niewiele mają wspólnego z mechanizmem picia.

Zapamiętaj! Niezwykle istotne jest uczenie niemowlaka prawidłowego pobierania płynów, czyli po prostu PICIA.
Dziecko uczy się pić, ale również odpowiednio połykać.

Kubek jest więc najbardziej pożądanym naczyniem, jeśli chodzi o formę podawania płynów takich jak np. woda.

 U małych dzieci zaraz po kubku otwartym sugerujemy korzystać z bidonu z rurką, o czym obszernie napisałyśmy w tym wpisie. Jednak, jest jedna wielka uwaga dotycząca bidonów! Nie powinny one stanowić jedynego naczynia, z którego dziecko pije, mogą stanowić alternatywę dla kubków otwartych.

Z czego ma pić starszak?

Twój bobas przestał być już nieskoordynowany, porywczy, osiągnął pewną dojrzałość np. poszedł do żłobka/przedszkola? Ma swój plecaczek, paputki i nie zawaha się ich użyć?:) To pewnie około 2-3 roku życia zaczyna wykonywać bardziej precyzyjne ruchy ręki, potrafi zatrzymać się na chwilę i napić.
Nadal jego głównym naczyniem, z którego pije wodę, ma być otwarty kubek!

Ale poza nim i bidonami z rurką, możesz zacząć podawać mu picie
z bidonu z otwartym ustnikiem.

Wcale nie musi na dworze i w innych miejscach pić tylko z bidonu z rurką. Owszem może, ale macie jeszcze inną opcję! Zobaczcie nasze odkrycie z tego roku:

Butelki z otwartym ustnikiem Nalgene OTF Kids 

Jesteśmy w nich po prostu zakochane!

Są to bidony idealne dla przedszkolaków i starszaków. Dzieci szkolne również będą zachwycone. Spełniają nasze wszystkie wymagania, zresztą sami zobaczcie:

 • wizualnie mega ładne i przyjazne dla oka dziecka, wpadną w oko 3-latce jak i 7-latkowi,
 • przede wszystkim są ‘’dziecioodporne” – to oznacza, że możesz nimi rzucić ze sto razy, a nadal wyglądają tak samo.  Nie wierzycie? Pozwólcie zbuntowanej trzylatce uwolnić emocje…,
 • wykonane są z niezniszczalnego tritanu, który jest również odporny na naświetlanie, nie musisz więc martwić się, że pozostawiając butelkę na placu zabaw w pełnym słońcu, kolor odbarwi się,
 • są zupełnie bezzapachowe – zrobiłyśmy test – na 3 dni zostawiłyśmy w niej mleko…butelka nie stała w lodówce. Po umyciu butelka była w stanie idealnym, dlatego że tritan, z którego jest wykonana, nie przyjmuje oraz nie zmienia zapachu ani smaku przechowywanych w niej płynów,
 • można do nich nalewać zarówno cieple jak i zimne napoje, bez martwienia się o to, czy plastik nie wydziela jakiś substancji. Możesz do nich nalać zarówno wrzątek jak i włożyć do zamrażalki😊 Zakres temperatur od -20°C do 100°C, na górską wspinaczkę w sam raz!
 • łatwo się je otwiera  Zuzka bez problemu sobie z nimi radzi, starszaki Ala i Antek otwierają i zamykają samodzielnie, zobacz w filmiku NA KOŃCU WPISU jak robić to prawidłowo by bidon dobrze pracował!
 • całkowicie szczelne! – to jest coś co sprawdzamy zawsze i bez czego żaden bidon czy butelka nie mają prawa znajdować się w naszym sklepie. Macie od nas gwarancję, że butelki są naprawdę szczelne,
 • bardzo lekkie i pojemne – 350 ml (a gdy nalejesz do pełna, zmieści się aż 420 ml wody), mamy też wersję 650 ml, te same używamy na wyjścia na plac:)
 • i wreszcie – są mega funkcjonalne i łatwe w czyszczeniu. Odkręcasz, myjesz, zamykasz. Bez dodatkowych rurek, zakamarków. Brawo dla producenta! Można je nawet wyparzać,
 • producent zapewnia również, że materiał z jakiego jest wykonana, jest wolny od jakichkolwiek działań estrogennych i androgennych.

Wracając do picia z butelek i kubków i do tego, dlaczego tak ważna jest nauka picia z otwartych kubków i butelek.

Oddychanie, jedzenie, picie, to najbardziej naturalne i podstawowe umiejętności dziecka.  Mają one niezmierne znaczenie dla rozwoju mowy – nie na ilość wypowiadanych słów, a ich jakość!

Dzieje się tak, ponieważ do mówienia potrzebne nam są te same narządy, które biorą udział w czynnościach picia, jedzenia i oddychania.

Kubki niekapki, butelki ze smoczkiem, a także butelki z korkiem, dzióbkiem i inne, które możesz spotkać na sklepowych półkach, utrwalają niewłaściwy sposób pobierania płynów, pracy warg, języka, i przede wszystkim nie ułatwiają treningu połykania typu dorosłego.

Ucząc się picia z otwartego kubka, dziecko samo kontroluje ilość pobieranego napoju, a mięśnie twarzy aktywnie uczestniczą w pobieraniu go. Wargi utrzymują szczelność i dozują płyn, aby zapobiec wylaniu się płynu i uniknąć zakrztuszenia.

Dlatego starsze dzieci (2-3 letnie) z powodzeniem mogą samodzielnie pić z otwartych kubków czy butelek. W wieku przedszkolnym praktycznie nie musimy proponować bidonu. Butelka z otwartym ustnikiem jest idealna do szybkiego ugaszenia pragnienia, a równocześnie kompaktowa. Jednak z doświadczenia w pracy zawodowej w przedszkolu zauważam, że niezwykle często do grup 3 latków, trafiają maluszki już od 2,5-letnie, które nie potrafią pić ze zwykłego kubka.

Z czego to wynika? Najczęściej niestety (bez obrazy;)) z lenistwa rodziców.

Łatwiej podać dziecku wodę w bidonie, z którego nic się nie rozleje, niż pozwolić na czterdziestą próbę samodzielnego 
picia + rozlewania+ przebierania+ wycierania. 
Niestety…

dziecko idące do przedszkola, zostaje z tym problemem same. Nie dość, że pierwszy raz styka się z nowym otoczeniem, to jeszcze musi w tym otoczeniu stresować się tym, że nie radzi sobie ze zwykłymi czynnościami, odpowiednimi dla jego wieku. Apelujemy więc do Was, byście uczyły dzieci picia z otwartych naczyń.

3 letnie dziecko powinno już samodzielnie podnosić kubek i pić z niego. I zrobi to z łatwością, jeśli tylko mu się pozwoli na wcześniejszy trening. Wiemy, że dla rodziców jest to wygodniejsze – podać dziecku bidon ze słomką, podobnie zgłaszacie, że jest w wielu placówkach, zamiast kubeczków, maluszki otrzymują picie w niekapkach. 

Dbajcie o to, by Wasze dzieci piły ze zwykłych naczyń. 3-4 letnie dziecko może pić normalnie z kubka czy butelki jak dorosły.

No właśnie, czy więc taka zwykła butelka pet będzie lepsza lub gorsza dla dziecka od butelki NALGENE OTF – Kids ? Przecież czasem zdarza nam się, że w pośpiechu kupujemy wodę w sklepie. Zróbmy małe porównanie:

NALGENE  OTF – Kids

 • Wykonana z tritanu – tworzywa wolnego od BPA, BPS ,innych związków bisfenolu.
 • Wielorazowa – możesz ją używać wielokrotnie przez wiele miesięcy, a więcej jest również:
 • Ekologiczna (wiadomo, że naj naj byłaby ze szkła, ale dziecko i szkło, to nie na nasze nerwy).
 • Nie śmierdzi po prostu. Nie odbarwia się, nie przyjmuje zapachów płynów, które się w niej znajdują.
 • Wygląda jak szkło, ale nim nie jest, jest od niego lżejszy, nie traci blasku, zawsze wygląda jak imitacja szkła.

Butelka PET oznaczenie 01

 • Wykonana z plastiku – tworzywa „teoretycznie”  bezpiecznego (bo zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością), ale:
 • Jednorazowa, bo nie może być myta i wykorzystywana ponownie.
 • Wystawiony na działanie słońca czy wyższych temperatur plastik, może wytwarzać szkodliwe związki, które przedostają się do picia.
 • Butelka PET może zawierać substancje, które wpływają na organizm podobnie jak hormon: estrogen.
 • Butelka z korkiem, używana codziennie przez dziecko może przyczyniać się do nieprawidłowych wzorców pobierania płynu. Język jest cofnięty, a zęby znajdują się między korkiem (podobnie jak w przypadku niekapków).
 • Może być poddawany recyklingowi, ale nie w nieskończoność.
 • Rozkładają się wiele lat, a miesięcznie kupując dziecku codziennie wodę w butelce do szkoły czy przedszkola produkujemy tonę plastiku i wydajemy dużo więcej pieniędzy niż nalewając wodę w domu do wielorazowej butelki.

Sami więc widzicie różnicę.

I na koniec ważne:

 1. Najważniejsza jest różnorodność. Naucz picia z różnych naczyń. Kubka, bidonu, butelki. Niech żadne z nich nie będzie jedynym sposobem na pobieranie wody.
 2. Picie z otwartego kubka może być jedynym sposobem.
 3. Pijcie wodę codziennie i regularnie. Wasze dzieci i Wy również!

Mamy dla Was promocję w naszym sklepie! Wszystkie bidony i butelki od Nalgene 20 % taniej!

Zobaczcie ile ciekawych wzorów i kolorów możecie wybrać!

NALGENE OTF 350ml– Kids polecamy szczególnie dla przedszkolaków (2,5 r.ż+)

NALGENE OTF 650 – Kids polecamy szczególnie dla mam:) na dłuższe wypady z wózkiem! Pamiętajcie o swoim nawodnieniu, a nie tylko dzieci:)

W dniach od 19 do 21 czerwca
rabat na
wszystkie produkty Nalgene !!
20% taniej!

Nalgene 650 ml polecamy dla wszystkich mam i tatusiów! Super pomysł na dzień ojca bodn tritanowy 650 ml, by tato pamiętał o codziennym piciu wody!

Zobacz wszystkie nasze propozycje butelek dla starszaków i maluchów oraz skorzystaj z promocyjnych cen:

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep