Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

26 kwietnia 2023

Dobry bidon dla dziecka. Jak wybrać?

Jak wybrać dobry bidon do nauki samodzielnego picia, a jak taki dla roczniaka, przedszkolaka czy ucznia?

Dobry bidon dla dziecka. Jak wybrać?

Woda powinna towarzyszyć dziecku od początku rozszerzania diety i być stale obecna w kolejnych latach jego życia. To podstawowy napój, a  w początkowym okresie: jedyny poza mlekiem.

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Jaka jest rola wody w naszym organizmie?
 2. Ile powinno pić wody niemowlę, a ile starszak?
 3. Jak nauczyć dziecko, by woda była podstawowym napojem?
 4. W czym podawać wodę dziecku?
 5. Dlaczego to otwarty kubek powinien być pierwszym naczyniem do picia dziecka?
 6. Jakie cechy powinien mieć dobry bidon dla dziecka?
 7. Jak wybrać dobry bidon dla niemowlaka?
 8. Jak nauczyć niemowlę pić wodę z bidonu?
 9. Czy należy skracać rurkę w bidonie?
 10. Jak sprawdzić, czy dziecko prawidłowo pije z bidonu?
 11. Jak wybrać dobry bidon dla starszaka?
 12. Jak wybrać najlepszy bidon do żłobka i przedszkola?
 13. Jak wybrać bidon dla ucznia?
 14. Jak dbać o bidon?
 15. Dlaczego woda kapie z bidonu?

Rola wody

Dlaczego warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu? Ponieważ woda jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju i pełni w  organizmie wiele funkcji:

 • jest głównym składnikiem naszego ciała- dzieci do 2rż składają się w 78% z wody
 • wspomaga metabolizm
 • uczestniczy w transporcie substancji odżywczych
 • oczyszcza z toksyn
 • wspomaga układ trawienny
 • usprawnia pracę mózgu
 • reguluje ciepłotę ciała

Ile wody powinno pić niemowlę, a ile starszak? Jak wykształcić w dziecku nawyk wybierania wody jako napoju? Przeczytaj w TYM wpisie.

W czym podawać wodę dziecku?

Odpowiedź jest jedna: podstawowym, głównym naczyniem powinien być otwarty kubek. To od niego zaczynamy naukę picia. Dlaczego to tak ważne? Jakie umiejętności ćwiczy dziecko pijąc z otwartego kubka? Dlaczego powinniśmy naukę rozpocząć od kubka a nie bidonu? Na te pytania odpowiada neurologopedka dr n. o zdr. Marta Wawrzynów w naszym wpisie.

bidony

Jak wybrać dobry bidon dla Twojego dziecka?

Na rynku wybór bidonów przyprawia o zawrót głowy. Jak wybrać ten najlepszy dla swojego dziecka? Czym się kierować kupując bidon dla niemowlaka i starszaka? Czy istnieje bidon idealny dla każdego dziecka? Postaramy się podpowiedzieć, jak wśród tysięcy bidonów znaleźć ten, który będzie odpowiedni.

Podstawą wybory produktów dla dzieci jest ich bezpieczeństwo. To szczególnie ważne w przypadku produktów, które mają kontakt z żywnością. Pamiętaj, że woda, którą dziecko pije z bidonu, zwykle przez kilka godzin ma kontakt z materiałem, z którego ten bidon jest wykonany. Wybieraj produkty wolne od BPA oraz ftalanów i szukaj oznaczenia „przeznaczone do kontaktu  z żywnością”.

Czym jeszcze kierować się wybierając bidon dla dziecka?

Zastanów się, dla kogo szukasz bidonu. W jakim wieku jest dziecko, dla którego kupujesz bidon? Czy sprawnie posługuje się już kubkiem? Czy to bidon na spacery i wyjścia, z może bidon do żłobkowej czy przedszkolnej wyprawki?

W zależności od tego:

– czy potrzebujesz bidonu dla niemowlaka, który dopiero zaczyna przygodę z rozszerzaniem diety,

– czy szukasz bidonu dla roczniaka, który już nieco ogarnia, ma lepszą koordynację,

– czy to bidon dla przedszkolaka albo ucznia, który już sprawnie korzysta ze wszystkich naczyń do picia,

– potrzebujecie bidonu na użytek domowy, a może ma być to bidon do placówki: żłobka czy przedszkola,

idealny bidon będzie miał inne właściwości.

Dobry bidon dla niemowlaka- jak wybrać?

Niemowlak, który dopiero zaczyna naukę samodzielnego jedzenia i picia, powinien korzystać z naczyń skrojonych na swoją miarę: odpowiedniej wielkości i wagi, łatwych w obsłudze przez jeszcze nie do końca skoordynowanego ruchowo malucha, tak, by nie zniechęcać na początku nauki.

Jaki powinien być dobry bidon dla niemowlaka?

 • mały i lekki. Pamiętaj, że napełniony wodą bidon, to jednak spory ciężar dla niemowlaka- zarówno by swobodnie podnieść, jak i utrzymać podczas picia. Zbyt ciężki bidon będzie powodował frustrację. Wybieraj bidony o mniejszej pojemności: 200-300ml;
 • łatwy do chwycenia- niemowlę na początku rozszerzania diety ma jeszcze niezbyt skoordynowane ruchy. Warto ułatwić mu manewrowanie bidonem, wybierając taki z uchwytami lub odpowiednio wąski i wyprofilowany. Starsze niemowlaki poradzą sobie z bidonem bez uszek, ale ze względu na jeszcze dosyć drobne dłonie, chwycenie tradycyjnego bidonu może być trudne. Dobrym wyborem w takim wypadku będzie wyprofilowany bidon w kształcie gruszki;
 • rurka/ słomka powinna być krótka, giętka, średnio twarda (delikatna dla wrażliwych dziąseł), niezbyt szeroka i niezbyt wąska. Zbyt wąska słomka wymaga dużej pracy mięśni okolicy ust- dla dziecka, które dopiero się uczy, może być to zniechęcające.
 • pokrywka – z punktu widzenia rodzica, ma zapewniać szczelność, gdy bidon znajduje się np. w torebce. Dla niemowlaka nie ma jeszcze znaczenia.
 • przezroczysty lub półprzezroczysty – dzięki czemu dziecko może obserwować wypływ wody, a Rodzic monitorować, ile dziecko pije.
 • łatwy w zachowaniu czystości- wybierz bidon, który łatwo wyczyścić, można rozkręcić na poszczególne elementy i dokładnie umyć. Bidon powinien służyć jedynie do podawania wody, ale i tak wykorzystywany potrafi zapleśnieć w zakamarkach. Myj porządnie każdego dnia i wysusz po umyciu, zanim go skręcisz.
 • obciążniki – niektóre bidony posiadają obciążoną rurkę, dzięki czemu bez względu na pozycję bidonu słomka „podąża” za płynem. To gadżet, który ułatwi naukę dzieciom, które lubią podczas picia bawić się bidonem. Zwróć tylko uwagę, że taką rurkę dużo trudniej wyczyścić, a nawet skontrolować jej stan na poziomie obciążnika. Obciążnik umożliwia także korzystanie z bidonu w pozycji leżącej, jednak nie powinniśmy uczyć dzieci, że można pić czy jeść w takiej pozycji- jest ona niebezpieczna.

Zaczynacie przygodę z bidonem? Twój maluch nie może załapać, jak korzysta się z bidonu? Mamy sposoby, jak nauczyć niemowlę picia z bidonu. Wszystkie znajdziesz w TYM wpisie.

Co z tą rurką? Przycinać czy nie przycinać słomkę od bidonu?

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli z bidonu korzystacie tak, jak korzystać się powinno, czyli sporadycznie, podczas wyjść, jeżeli nie jest to główne naczynie do picia Twojego dziecka, a dziecko  dobrze radzi się z otwartym kubkiem, jeżeli dziecko prawidłowo pobiera płyn z bidonu, to nie musisz przejmować się długością rurki.

Jeżeli jednak bidon to Wasze główne naczynie do picia, przyjrzyj się dokładnie, w jaki sposób dziecko z niego pije.  TU przeczytasz, jak sprawdzić, czy Twoje dziecko prawidłowo pobiera płyn z bidonu. Jeżeli dziecko nieprawidłowo korzysta z bidonu, warto skrócić rurkę. Jeżeli twoje dziecko korzysta z terapii logopedycznej czy neurologopedycznej, poproś terapeutę, by dobrał bidon odpowiedni do Waszych problemów.

niemowlę pije z bidonu b.box
niemowlę pije z bidonu mepal

Oto przykłady dobrych bidonów dla niemowlaka:

zalety bidonu b.box

Bidony marki Mepal, które są leciutkie, niewielkie, posiadają odpowiedniej twardości i średnicy rurkę:

zalety bidonu mepal

Dobry bidon dla starszaka- jak wybrać?

Masz w domu już ogarniętego roczniaka, 2-, 3-latka? Czas na bidon dla starszaka.

 • możesz wybierać już bidony o większej pojemności, powyżej 300ml. Starsze dzieci potrzebują więcej wody, często obsługują się same;
 • rurka/ słomka – nadal powinna być krótka i niezbyt wąska. Możesz wybrać bidon z szerszą rurką, ponieważ starsze dzieci już sprawnie korzystają z bidonu i ryzyko zalania czy zakrztuszenia zbyt dużym i szybkim strumieniem wody, jest niewielkie. Unikaj jednak bidonów ze zbyt wąską rurką, ponieważ wysiłek związany z piciem z takiej słomki może być zbyt duży i powodować frustrację (a tego w przypadku 2- i 3-latków należy unikać). Jeśli jesteście pod opieką logopedy czy neurologopedy, to on powinien dobrać odpowiednią dla Twojego dziecka rurkę, ponieważ w przypadku trudności logopedycznych picie z bidonu jest formą treningu i terapii.
 • pokrywka – z punktu widzenia rodzica, ma zapewniać szczelność, gdy bidon znajduje się np. w torebce. Dla dziecka ważne jest, by była intuicyjna i łatwa w samoobsłudze- samodzielnym otwieraniu i zamykaniu. Dla niemowlaka nie ma to znaczenia, ponieważ i tak zwykle rodzic podaje bidon dziecku;
 • design – no cóż, na pokładzie masz już osobnika o własnym, często bardzo sprecyzowanym guście. Wybór bidonu może tu być fajnym sposobem na przygotowanie do adaptacji do żłobka czy przedszkola. Nie pozostawiaj jednak tego wyboru jedynie gustowi malucha. Wytypuj kilka bidonów bezpiecznych dla dziecka, dobrej jakości i te pokaż do wyboru dziecku. Jeśli wybieracie bidon do placówki, szukaj takich, które łatwo oznaczyć w sposób, który ułatwi dziecku identyfikację jego bidonu.
bidon ion8
bidon tritanowy b.box

Starszakom spodobają się bidony tritanowe b.box, które są bardzo wytrzymałe, mają większą objętość i wygodną do przenoszenia rączkę. Są także bardzo intuicyjne w obsłudze: pokrywka otwierana przyciskiem.

zalety bidonu tritanowego b,box

Te maluchy, którym minął już etap rozlewania wody dla zabawy, sprawnie piją z otwartego kubka, polecamy bidony marki ion8 w mniejszych pojemnościach. Zarówno bidony tritanowe, jak i stalowe, czy termiczne. Wszystkie w cudownych wzorach i kolorach oraz wielu pojemnościach. To bidony bez słomki, z otwartym ustnikiem. Są bardzo łatwe w obsłudze- otwieranie przyciskiem i dodatkowa zawleczka, która zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem.

zalety bidonu ion8

Bidon do żłobka/ przedszkola- jak wybrać?

Kryteria wyboru bidonu do placówki pozostają takie same, ale warto wziąć pod uwagę szczególnie:

 • łatwość samoobsługi- szczególnie w kwestii otwierania i zamykania bidonu. Dziecko musi z łatwością samo obsłużyć bidon, bez proszenia o pomoc dorosłego. To ważne szczególnie w pierwszych dniach i miesiącach adaptacji, kiedy maluch może czuć się zagubiony, onieśmielony, wstydzić się poprosić o pomoc.
 • łatwość czyszczenia- bidon w przedszkolu jest napełniony przez kilka godzin, może zdarzyć się, że z waszego bidonu skorzysta inne dziecko. Nikt też za bardzo nie zwraca uwagi, czy dziecko korzysta z bidonu czystymi rączkami, czy popija, gdy już przeżuło i połknęło posiłek. To ważne, by w domu móc bardzo dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki, uszczelki, rurkę.
 • łatwa identyfikacja – jeśli w placówce dzieci mogą w dowolnym momencie samodzielnie korzystać z bidonów, warto by dziecko było w stanie łatwo zidentyfikować swój bidon. Czasem nie jest to łatwe, ponieważ popularność niektórych marek i modeli sprawia, że w grupie większość dzieci ma te same lub podobne bidony. Dlatego warto wybierać dobre, mniej popularne marki albo kupić bidon, który w łatwy sposób można oznaczyć w sposób zrozumiały dla dziecka.
bidony ion8
bidony ion8

Bidon dla ucznia i starszego przedszkolaka- jak wybrać?

Na ten moment bidonowej odysei czeka każdy rodzic. Moment, w którym można pozbyć się bidonów ze słomkami i wymienić je na butelki i bidony z otwartym ustnikiem, które myją się niemalże same. Czym kierować się wybierając bidon dla dzieci starszych?

 • Pojemność- dobieraj nie tylko do wieku dziecka, ale też do przeznaczenia bidonu. Zastanów się, ile czasu dziecko spędza poza domem i czy ma możliwość uzupełnienia tam bidonu o dobrej jakości czystą wodę. Jeśli bidon zabiera na treningi, wybierz taki o większej pojemności, np. 1000ml. Pierwszakom do szkoły pakuj bidony mniejsze, ponieważ plecak jest już wystarczająco ciężki.
 • Wytrzymałość. Tak to jedna z najważniejszych cech. Starszaki lubią zostawiać rzeczy gdzie popadnie, w szkole często „trenują” rzut plecakami. Wybieraj więc bidony z trwałych materiałów, jak tritan i jego odmiany czy stal. To oszczędność pieniędzy i wyraz dbałości o naszą planetę.
 • Szczelność. Bardzo ważne, by bidon dla ucznia nie przeciekał- przecież w plecaku znajdują się podręczniki i zeszyty. Tu warto zwrócić uwagę na sposób zamknięcia- musi być intuicyjne i łatwe w obsłudze, a jednocześnie uniemożliwiać przypadkowe otwarcie.
 • Słomka/ rurka- nie jest już potrzebna. Możesz wybrać bidon z otwartym ustnikiem i w końcu porzucić niewygodne mycie, ponieważ bidony z otwartym ustnikiem nie mają tylu zakamarków, co bidony ze słomką. Dają także poczucie dorosłości, ponieważ dziecko pije jak z butelki.
bidon ion8
bidon nalgene

Bidony z otwartym ustnikiem, które warto wybrać dla swojego dziecka:

Bidony otf kids marki Nalgene. Niezwykle wytrzymałe, z najwyższej jakości tritanu. Nowoczesne, młodzieżowe wzornictwo. Bidony otwierane przyciskiem, z metalową zawleczką chroniącą przed przypadkowym otwarciem. To bidony, które rekomendujemy dla starszych dzieci.

zalety bidonu nalgene

Bidony z certyfikowanego materiału Recyclon, stalowe i termiczne marki ion8 w większych pojemnościach: 500, 600 i 1000ml. Zachwycają kolorami i wzorami a ich obsługa jest niezwykle prosta i nie przysparza problemów nawet najmłodszym użytkownikom.

zalety bidonu ion8

Jak dobrze wyczyścić bidon oraz dlaczego z bidonu kapie woda, dowiesz się z TEGO naszego wpisu.

bidony

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek