Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

09 maja 2022

Daj dziecku wodę

Jedna z najczęstszych wiadomości od Was dotyczy problemu trawienia u dzieci. Ten temat martwi Was zazwyczaj tuż po rozpoczęciu rozszerzania diety dziecka. Bo dotąd było dobrze i nagle niemowlak ma zaparcia, cierpi, a Wy nie wiecie, co się dzieje. Zazwyczaj nic niepokojącego, bo to po prostu układ pokarmowy uczy się trawić coś innego niż mleko,...

Jedna z najczęstszych wiadomości od Was dotyczy problemu trawienia u dzieci. Ten temat martwi Was zazwyczaj tuż po rozpoczęciu rozszerzania diety dziecka. Bo dotąd było dobrze i nagle niemowlak ma zaparcia, cierpi, a Wy nie wiecie, co się dzieje. Zazwyczaj nic niepokojącego, bo to po prostu układ pokarmowy uczy się trawić coś innego niż mleko, ale jednak często bywa tak, że do tej czynności potrzebuje wody, której dziecko nie pije.

Dlatego podkreślamy, by woda towarzyszyła dziecku od początku rozszerzania diety. Krótko mówiąc:

daj dziecku wodę.

Woda potrzebna jest dziecku nie tylko do trawienia. Pełni ona wiele istotnych ról:

– tworzy wewnętrzne środowisko organizmowi,
– odpowiada za transport substancji odżywczych,
– wspomaga metabolizm,
– oczyszcza z toksyn,
– usprawnia pracę mózgu,
– reguluje temperaturę ciała.

Niedobór wody znacznie odbija się na zdrowiu dziecka. Nie zawsze zauważamy to od razu, być może dlatego czasem bagatelizujemy jej znaczenie w diecie naszego dziecka.

Latem, gdy są wysokie temperatury, zdecydowanie łatwiej o niej pamiętać.

Po pierwsze dlatego, że organizm szybciej domaga się nawodnienia poprzez poczucie pragnienia i dziecko bardzo często podczas zabawy dopomina się picia, a po drugie – wszędzie mówi się o potrzebie nawadniania. Trudniej sprawa się ma, gdy spada temperatura, organizm mniej się poci i stabilizuje się poczucie pragnienia. Wtedy niestety dziecko o wodę upomina się rzadko, albo wcale, zazwyczaj dopiero po większym wysiłku.

Z resztą, należy zwrócić uwagę na fakt, iż:

wzmożone pragnienie to nie jest coś naturalnego, ale sygnał od organizmu, że już ma deficyt wody.

Jako dorośli mamy obowiązek dbać o nawadnianie dziecka i myśleć za nie. Nie możemy w tej kwestii zdawać się na nie. Ono bardzo długo nie będzie na tyle odpowiedzialne, by kontrolować ilość wypitej wody. Niestety nie działa tu hasło „gdyby potrzebował wody, to by się o nią upomniał”. Bo ono się upomni dopiero wtedy, gdy organizm da znać, a ten daje znać wtedy GDY ODCZUWA JUŻ DEFICYT.To my proponujmy dziecku wodę tak często, jak jest potrzeba.

Przypomnimy jakie jest zapotrzebowanie organizmu na płyny (woda + inne płyny w tym mleko):

– dorosły około 2,5 l wody na dobę,
– dziecko, w zależności od wieku:

0m – 6m

tylko mleko mamy*

6m – 12m

około 800 ml płynów

12m+

około 1300 ml płynów

przedszkolak

około 1700 ml płynów

*lub mleko modyfikowane + woda (w określonych przypadkach np. duże upały).

W sytuacjach chorobowych, zapotrzebowanie dobowe należy traktować indywidualnie w zależności od wieku i masy ciała dziecka. W sytuacjach, gdy dziecko jest chore, ma biegunkę lub wymioty lekarz posiłkuje się metodą Hollidaya-Segara, która ocenia dobowe zapotrzebowanie na płyny zależnie od masy ciała dziecka. 

Istotne jest to, by podawać dziecku wodę małymi porcjami. Zbyt duża ilość wypita na raz, zostanie wydalona od razu i nie spełni swojej funkcji.

Jaką wodę podawać dziecku? Jaka woda dla niemowlaka?

Niemowlakom podajemy wodę źródlaną. Dzieciom starszym wodę niskomineralizowaną i nadal źródlaną.


W jaki sposób podawać niemowlakowi wodę?

No i najtrudniejsze. W jaki sposób podawać wodę. Od czego zacząć, gdy dziecko nie ma jeszcze odpowiedniej koordynacji, nie chwyta pewnie?

Zaczniemy od tego, czego nie robić. NIE UŻYWAJ BUTELEK ZE SMOCZKIEM. Polecamy do nauki picia wody kubeczek Doidy Cup, z którego dziecku będzie łatwo pić, ze względu na jego kształt. Oczywistym jest, że 6,7 miesięczne dziecko nie chwyci go sprawnie za uszka i nie napije się samo, dlatego to rodzic na początku podaje dziecku wodę w kubeczku. Na wyjścia, doskonale sprawdza się bidon z rurką, z którego dziecku wygodnie będzie pić, a zawartość nie rozleje się.

Jeśli dziecku trudno jest nauczyć się pić wodę z kubeczka lub w ogóle nie chce przyjmować wody, możesz spróbować różnych sposobów, na przykład: podawać wodę łyżeczką, w strzykawce, w filiżance, w swojej szklance, nalać do nakrętki od butelki do mleka, czy do nakrętki od zwykłej butelki:). Nauczysz dziecko pić wodę z bidonu np. gdy opanuje umiejętność wysysania musu z tubki z Lidla:) Sposobów jest naprawdę wiele. Tu piszemy więcej o nauce samodzielnego picia – jak nauczyć dziecko samodzielnego picia?

Jak nauczyć dziecko nawyku wybierania wody?

Często mówicie, że trudno jest wyrobić nawyk picia wody u dziecka, że często woli słodkie napoje. Trudno nam się ustosunkować do tego, ale wiemy, że możliwe jest nauczenie dziecka odruchowego wybierania wody. Jak to zrobić?

  • Pamiętaj, że dzieci nie tyle nas słuchają, co nas naśladują. Jeśli Wy, jako rodzice, będziecie pili wodę, a gazowane, słodzone napoje będą w domu nieobecne, dziecko również wybierze wodę.
  • Podawaj dziecku wodę od samego początku rozszerzania diety. Niech towarzyszy mu przy każdym posiłku.
  • Na spacery i inne wyjścia zabieraj wodę i proponuj ją dziecku wielokrotnie.
  • Sprawdź, czy w żłobku lub przedszkolu dzieci mają swobodny dostęp do wody. Jeśli nie, zanoś codziennie dziecku podpisaną wodę do jego placówki i poproś nauczycielkę o to, by mogło sięgać po nią, gdy zechce.
  • Dowiedz się, co do posiłków pije Twoje dziecko w placówce. Jeśli nie podoba Ci się napój, porozmawiaj o tym z dyrekcją.

PO PROSTU NIE KUPUJ innych napojów.
Wybieraj wodę.

doidy cup dla niemowlaków

Na koniec chcemy dotknąć jeszcze jednego problemu, który może utrudniać nam podtrzymywanie już wdrożonych dobrych nawyków picia wody. Dzieci rosną, stają się bardziej świadome. Przedszkolaki już dostrzegają, że sklepy oferują kolorowe napoje z postaciami z kreskówek, wpływają na nich wesołe reklamy smakowych wód, a czasem bawią się z dziećmi, które piją słodzone napoje przy nich. I dochodzi do sytuacji, gdy nasze dziecko też chce pić coś innego niż wodę. Jak wybrnąć z tych sytuacji?

Nie ma lepszego rozwiązania niż rozmowa. Wytłumaczenie dziecku, dlaczego nie chcecie, by piło słodzone napoje i dlaczego woda jest dobra. Nasze dzieci są mądre i naprawdę wiele rozumieją.

Jeśli my będziemy podawali dziecku wodę,
ono w przyszłości wodę wybierze samo.


ŹRÓDŁA:

„Pediatria II” Wanda Kawalec, Ryszard Grenda, Marek Kulus, 2021 r. 

Woda i napoje w żywieniu dzieci. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci, 2021r. 

„Burza w szklance soku”
– komentarz do wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii, 2017r. 

Stanowisko Grupy Ekspertów
w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież, 2011r. 


Jaki bidon wybrać dla niemowlaka?


Jaki bidon wybrać dla przedszkolaka i starszaka?

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (35)

Asia

Dodano opinię: 29.10.2018

Co to za bidon ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.10.2018

najzwyklejszy, z canpolu

Paulina

Dodano opinię: 29.10.2018

U nas idzie to opornie. Butelka kojarzy mu się chyba z mlekiem i wody nie chce w niej pić, z doidy cup ćwiczymy póki co weźmie łyczek zakrztusi się, włoży ręce do kubeczka i zacznie chlapać;), przy bbox gryzie słomke i się bawi zamiast pić. I tak to wygląda, że synek 10miesieczny oprócz mleka praktycznie nic nie pije…mam nadzieję, że się to kiedyś zmieni.

Magda

Dodano opinię: 29.10.2018

Myalalam,że tylko u nas maczanie rączek w doidy cup i chlapanie wszystkim co akurat tam sie znajduje jest na porządku dziennym. Teraz ma 11 miesięcy. Wcześniej o dziwo szło lepiej a teraz tylko maczanie, a gdy chwyci sama to zaraz kubek leci przez cały pokój :/

Paulina

Dodano opinię: 29.10.2018

A jeśli dziecko jest z tych szczupłych i pediatra zalecił pierś zamiast podawania wody? Syn ma 9msc, lubi wodę ale podaje ja tylko w minimalnej ilości łyżeczka.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 03.11.2018

Skoro tak zadecydował, trzeba się zastosować. Kp zawsze lepsze.

mama Jasia

Dodano opinię: 30.10.2018

A co z wodą przegotowaną?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 21.11.2018

mozna:)

Agnieszka

Dodano opinię: 30.10.2018

A jak przekonać dziecko ogólnie do picia? Moje dziecko ma trochę ponad 2 lata i naprawdę ciężko ja zmusić do wypicia czegokolwiek. Najchętniej pije herbatę rooibos a zaraz później wodę. Ale… w upały jak wypila 500ml to był max. Teraz jak wypije 1 szklankę to jest dobrze. Chodzę za nią i co chwilę proponuje ale ona nie chce. Odmawiam. Jak sobie z tym poradzić ? Mi już brak sił. Może macie jakiś sposób? Płyny dostaje ze szklanki albo właśnie tego samego bidonu co tu na foto.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 25.11.2018

Moja Zuzia też pije ok 1 szklankę dziennie w sumie, nie uważam że jest to za mało.

Ania

Dodano opinię: 03.11.2018

Czy w okresie jesienno -zimowym należy podgrzewać niemowlakowi wodę do picia ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 09.11.2018

Możesz.

Iwona

Dodano opinię: 03.11.2018

Pomocy: Moja córeczka mniej więcej od 10 miesiaca piła samodzielnie z kubka niekapka. Jak skończyła rok kupiłam jej Doidy cup i się oblewała więc zaczęłam ją z tego kubka poić myśląc, że po jakimś czasie będzie wiedziała jak z niego pić. Ale ona po dwóch miesiącach zupełnie zapomniała jak się samodzielnie łapie kubek i jak próbuję jej naprowadzić ręce to krzyczy, płacze, wyrywa się. Jak się zabrać do ponownej nauki picia?

Ania

Dodano opinię: 04.11.2018

Moja córa na drugi dzień załapała jak pić z bidonu, aż sama jestem mega zadkoczona. Córka ma prawie 7 mcy

Iwona

Dodano opinię: 08.11.2018

Pomocy! Moja corka bardzo dobrze radzila sobie z kubkiem niekapkiem i pila samodzielnie. Jak kupilismy doidy cup to kilka razy sie oblala i przestraszyla, wiec zaczelam ja z niego poic z mysla ze zrozumie jak to dziala a ona odzwyczaila sie od trzymania kubka i jak probuje go dac jej do reki to sie wyrywa. A jak juz wezmie to nie pozwala mi sobie pomagac tylko sama przechyla go na raz, oblewa sie i znowu placz. Ma 14 miesiecy. Jakas rada?

Aneta

Dodano opinię: 22.02.2019

A czy możecie polecić inne wody dla niemowlaka? Takie, które są powszechnie dostępne.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 23.02.2019

Maluchom po prost źródlaną.

Marta

Dodano opinię: 16.03.2019

Woda jest najlepsza, a rodzic jako wzór to najlepsza nauka :)moja córa patrzyła od zawsze jak pije wodę i zaczęła wyciągać szybko rece do szklanki. Teraz używamy doidy Cup i idzie nam coraz lepiej. Mam pytanie – czy w trakcie posiłku również podawać wodę jeśli dziecko wyciąga ręce do kubka czy kubek z woda dac dopiero po posiłku?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.03.2019

Wtedy, kiedy dziecko chce.

Ola

Dodano opinię: 03.04.2019

Nie rozumiem tego podejścia, żeby wodę podawać kiedy dziecko chce, a dokładniej w trakcie posiłku. Przecież nie od dziś wiadomo, że picie podczas posiłku utrudnia trawienie i nie jest wskazane. Dlaczego uczyć malucha złych nawyków. Czy możecie to jakoś uzasadnić?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.04.2019

Niemowlę jest podczas nauki jedzenia i picia. To długi proces i ciężko mówić w ty czasie o nawykach, natomiast na pewno trzeba go nauczyć pić. Dlatego powinien mieć dostęp do wody kiedy zechce, a nie wówczas, gdy my chcemy. Zależy nam na nauce picia.

Joanna i Madzia

Dodano opinię: 11.05.2019

Wodę „mama i ja” piłam ciagle w ciąży. Zimna zawsze stala pod ręką przelana do mniejszej butelki z dziubkiem 🙂
Jestem na etapie rozszerzania diety mojej córeczce 9 m. Po woli wprowadzamy wode do posiłków „suchszych” za drugim czy trzecim podejsciem opanowała picie z tego samego bidonu co Zuzia.
Lubi tez sobie ją wypluwać na ubranka, ale wiadomo zawsze cos tez wypije.
Zazwyczaj je posiłki stale okolo godzine po kp.
Moje pytanie jak to w koncu jest :
Czy jest zdrowo, czy nie – popijac od razu po posilku? W wielu miejscach mozna przeczytac, ze nie nalezy popijac przez 1-2 h!? ze wzgledu na przepychanie tresci zoladkowej prosto do jelit.
To co w tej sytuacji? Karmie co ok 3 h wiec wychodziloby mi ze czekajac na mozliwosc popicia wodą wypadaloby juz kp ….
Boję sie by nie skonczylo sie to jakims zatwardzeniem….
Choc wiem, ze mleko kobiecie ma wlasciwosci rozwalniajace wiec chyba nie grozi….
Mimo to daje choć po lyczku wode od razu do popicia tak jak Panie radzicie.

Ola

Dodano opinię: 04.06.2019

A czy taką wodę z butelki źródlaną trzeba wcześniej zagotować przed podaniem niemowlakowi?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.06.2019

Nie

Joanna

Dodano opinię: 07.01.2020

Moja córka (obecnie 8mcy) od początku rozszerzania diety wypluwa wodę. Tak jakby woda była dla niej tak nudna, że nie zasługiwała na przełknięcie. Korzystamy z bidonu bbox oraz diody cup. Ostatnio zrobiłam eksperyment i podałam wodę z sokiem jabłkowym. Od razu piła chętnie i przełykała płyn. Po powrocie do samej wody córka wróciła do zwyczaju wypluwania płynu z buzi.
Czy to typowy problem i czy po prostu wykazać się wytrwałością? Będę wdzięczna za Wasz komentarz.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 23.01.2020

Wykaż się wytrwałością;) A tymczasem spróbuj podać jej wodę z listkami mięty lub kroplą soku z cytryny

Aleksandra

Dodano opinię: 12.06.2020

Przygotowuję się do rozszerzania diety blw oraz nauki picia wody. Czy niemowlakowi 6 miesięcy mogę podać wodę z dzbanka z filtrem dafi? Czy należy ją najpierw przegotować? Nie jestem fanką wody butelkowanej.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Może być woda przefiltrowana.

Anna

Dodano opinię: 04.05.2021

Dzień dobry, szukam odpowiedzi na pytanie czy po 1 roku życia można już podawać dziecku wodę także między posiłkami. Czasami dziecko jest niespokojne i szuka piersi mimo że piło mleko z piersi kwadrans albo pół godziny wcześniej. Ostatnio wystarczyło że podałam mu wodę w kubeczku i to zaspokoiło pragnienie. Myślałam żeby postawić w jego zasięgu bidon ze słomką żeby mógł się sam napić w razie potrzeby. Nie zaburzę w ten sposób czegoś?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 24.05.2021

Jeśli dziecko potrzebuje zaspokoić pragnienie, to pewnie. Bidon w zasięgu ręki to dobra rzecz

Justyna

Dodano opinię: 15.07.2021

Może glupie pytanie, ale zaczynamy przygodę z rozszerzaniem diety więc dla Syneka jedzenie i picie to wciąż tylko dodatek to kp. Z tego.co widze to 6msc Malec powinien wypic 800ml (mleko plus woda). Tylko skąd wiedziec ile on tego mleka wypił? ? Dla uścislenia jak mu podaje wode to pije chętnie niezaleznie od pory, ale wtedy krócej ssie pierś.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Kp na żądanie nie da rady sprawdzić- zakłada się, że zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem.

Magda

Dodano opinię: 25.05.2022

Czy można podawać 10 miesięcznemu dziecku wodę z cytryną lub limonka? Przygotowuje dla siebie taki dzbanek i mała bardziej woli pić z mojego kubka niż ze swojego 😉

alaantkoweblw

Dodano opinię: 03.08.2022

Tak.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek