Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

16 czerwca 2021

Jak nauczyć niemowlę pić wodę i kiedy ją wprowadzić do diety dziecka?

Z chwilą, gdy rozpoczynacie wprowadzać inne posiłki, należy też wprowadzić wodę. Jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia innych pokarmów niż mleko. W czym podawać wodę? Jak wybrać kubeczek do nauki picia?

niemowlę uczy się pić z kubka difrax

Rozmawiając o rozszerzaniu diety, zawsze towarzyszy nam temat wody w diecie dziecka. Podkreślamy, że jest to niezbędny element zaraz po rozpoczęciu nauki jedzenia.

Do 6 miesiąca życia jedynym pokarmem dziecka jest mleko i zaspokaja ono nie tylko sferę pokarmu, ale i nawodnienia organizmu. Dlatego, do momentu rozpoczęcia rozszerzania diety, wody nie podajemy niezależnie od tego, czy karmisz mlekiem modyfikowanym czy z piersi. Niemowlę karmione mlekiem na żądanie, nie musi być dopajane.

Z chwilą, gdy rozpoczynacie wprowadzać inne posiłki, należy też wprowadzić wodę. Jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia innych pokarmów niż mleko.


Istotne jest również nie tylko to, co pije dziecko, ale również, ile i tak:

do 6 m.ż. nie podajemy wody,

od 6-12 m.ż. 800 ml płynów (wody + mleka),

12 m.ż. + 1200 ml płynów,

3 r.ż. + 1700 ml płynów.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Powiecie teraz „Wszystko fajnie, ale jak to zrobić, żeby dziecko chciało pić? Jak je nauczyć techniki picia i zachęcić do wody, jeśli jej nie lubi?” Mamy dla Was bardzo przydatne rady.

WYBÓR KUBECZKA

Wybierz dobry dla swojego dziecka kubeczek. Polecamy Doidy Cup, czyli tzw. krzywy kubeczek. Wg nas i specjalistów jest to nie tylko najwygodniejszy dla dziecka kubeczek, ale i dający wiele alternatyw w użyciu. Przede wszystkim chcemy podkreślić, że do picia wody całkowicie zbędna jest butelka ze smoczkiem. Doidy Cup umożliwia picie dzieciom już od 3 miesiąca życia. Dzięki swojemu kształtowi wyzwala naturalne ruchy szczęki. Gdy zachodzi potrzeba podania dziecku mleka pod nieobecność mamy, nie jest potrzebna butelka. Niemowlę może napić się go z kubeczka. Ścięta góra kubeczka, nie wymusza odchylania głowy dziecka, dzięki czemu czynność ta jest bezpieczna. Jest to kubeczek bardzo intuicyjny, dlatego maluszki szybko uczą się jego obsługi. Dziecko nie tylko może pić z niego wodę, ale i odciągnięte przez matkę mleko oraz inne posiłki w konsystencji rzadkiej, np. zupy.TU KUPISZ KUBECZEK

NIM ZACZNIESZ NAUKĘ PICIA.

Dobrym sposobem, ułatwiającym naukę picia wody, jest podawanie dziecku kubeczka jeszcze przed rozszerzaniem diety. Niemowlę może bawić się nim, np. w trakcie kąpieli lub gdy spędza czas na macie. Dzięki temu pozna kubeczek wcześniej i nie będzie on już dla niego tak bardzo atrakcyjny jako zabawka podczas nauki picia.

JAK PODAĆ PIERWSZY RAZ WODĘ?

Do kubeczka wlej niewielką ilość wody (około 1 cm). Trzymając za oba uszka lub jedno, przysuń kubeczek do ust dziecka, oprzyj na dolnej wardze i lekko przechyl, by woda zbliżyła się do jego ust. Zareaguj adekwatnie do zachowania dziecka – jeśli dziecko zaczyna pić, przytrzymuj kubeczek nadal, jeśli krztusi się, lub wypluwa wodę, odsuń kubek. Powtórz czynność. Na początku woda może rozlewać się na boki, dziecko może się krztusić, być może też niewiele się napije, ale nie zrażaj się.

Kontroluj postawę dziecka i formę w jakiej dziecko pije. Nie może ono opierać się o kubeczek, czy leżeć na nim. Dbaj, by było wyprostowane, a kubeczek był przechylany do dziecka, a nie odwrotnie.

Zobacz film (klik)


KIEDY PODAWAĆ WODĘ?

Kubeczek powinien być w zasięgu wzroku niemowlaka. Celowo piszemy „wzroku”, a nie „ręki”. Dziecko powinno widzieć, że woda jest dla niego, gdy tylko zechce i może w każdej chwili zasygnalizować potrzebę. Jednak samodzielnie jeszcze nie potrafi wziąć kubeczka i się napić, dlatego tymczasem odsuwamy go fizycznie od dziecka, by uniknąć rozlania wody.

Proponuj dziecku wodę parokrotnie podczas posiłku, ale również wypatruj ewentualne sygnały jego potrzeb.

Nie tylko podczas posiłku ważne jest dopajanie dziecka. Podawaj wodę również w trakcie dnia, na spacerach. Możesz zabrać butelkę wody i Doidy, i tak podawać wodę, lub zaopatrzyć się w bidon z rurką.

JAKĄ WODĘ PODAWAĆ NIEMOWLAKOWI?

Podawaj wodę źródlaną prosto z butelki (bez gotowania) lub przegotowaną z kranu.

Może też to być woda przefiltrowana pod warunkiem, że naprawdę w odpowiedni sposób dbasz o filtr. Ważne jest, by woda dla niemowlaka nie była wysokomineralizowana. Czytaj etykietkę na butelce, by to sprawdzić. Nie podawaj dziecku wody z butelki, która jest otwarta dłużej niż 48 g.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO PIĆ Z KUBECZKA?

Najprostsza metoda to trening podawania wody w niewielkiej ilości. Jednak, gdy dziecko frustruje się podczas nauki, rozlewa wodę i zniechęca się, podawaj równolegle gęstsze konsystencje, np. koktajle czy zupy. Gęsty płyn spływa dłużej po ściankach kubeczka, dzięki czemu minie więcej czasu pomiędzy odchyleniem kubeczka, a dotarciem płynu do ust dziecka. Nie będzie to tak wielkim zaskoczeniem dla niego. Po jakimś czasie dziecko zorientuje się, że po przechyleniu kubeczka do ust dotrze płyn.

CO ZROBIĆ, GDY DZIECKO NIE AKCEPTUJE WODY?

Jeśli dziecku z jakiegoś powodu nie odpowiada smak wody i notorycznie jej odmawia, możesz ją lekko dosmaczyć, dodając porwany listek mięty, czy kilka kropel soku z cytryny. Pamiętaj jednak, że jest to tylko sytuacja doraźna, a nie sposób na regularne podawanie wody.

Dziecko powinno pić wodę w czystej postaci i taki nawyk wyrabiamy.

Nie dodawaj miodu! Do roku jest to produkt zakazany. Nie trenuj nauki picia na sokach. Możesz je podać w niewielkich ilościach dopiero po 12 m.ż. Więcej o tym przeczytasz w TYM wpisie.

Pamiętaj, że niemowlak nie do końca jeszcze potrafi sygnalizować swoje potrzeby.

Dlatego to rodzic musi dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka.

Proponuj dziecku wodę często przede wszystkim dla nawodnienia, ale również w ramach treningu nauki picia z kubeczka.

Jeśli dziecku trudno pije się z kubeczka Doidy Cup, pomocny będzie tu kubek Reflo. Dzięki specjalnej nakładce woda nie leci szybko, tylko wypuszcza delikatny strumień. sposób pobierania płynu natomiast jest taki sam, jak przy kubeczku Doidy.


ZOBACZ KUBEK REFLO


Źródło:

https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf?fbclid=IwAR1NGfaeIQKQTARebLsY0r_AZLMFatnyC5KjXHOZYTmO0Z3UNRpuCxeP4xc

http://szpinakrobibleee.pl/woda-w-zywieniu-dziecka/

https://alaantkoweblw.pl/czym-dopajac-dzieci-wywiad-z-malgorzata-jackowska/

https://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/early/2017/05/18/peds.2017-0967.full.pdf

Gdy dziecko opanuje już picie z kubka, pomyśl o bidonie – jest przydatny na spacerach 🙂
O tym jaki bidon wybrać dla dziecka pisałyśmy w tym artykule:


Jaki bidon dla dziecka? – przeczytaj artykuł


bidon dla dziecka

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (35)

Ahafia

Dodano opinię: 24.06.2019

Moja córeczka jakby próbuje ssać tą wodę z kubka ale czasem coś łyknie 🙂 Wasze dzieci też taki piją?

Jestem z niej dumna, bo sama trzyma za ucho Doidy i nawet dzisiaj wyciągnęła rączkę po wodę ale rodzina straszy mnie ciągle, że to niebezpieczne, bo córka Ewy Błaszczyk…

Aga

Dodano opinię: 08.01.2020

Córka Ewy Błaszczyk zakrztusiła się tabletką… A nie po prostu piła wodę. Do tego to było już 6 letnie dziecko, a nie niemowlak 🙂 możesz wprowadzić rodzinę z błędu 🙂

Angelika

Dodano opinię: 18.07.2019

Mój syn próbuje pić z kubeczka oraz z bidonu, ale mam wrażenie że mało trafia do brzuszka, większość ładuje na brzuszku lub nią pluje, do bidonu lub po prostu przed siebie. Staram się podawać często, z zainteresowaniem otwiera buzię, ale czy to wystarczy? Teraz panują upały i wolę zapobiegać niż leczyć odwodnienie czy zatwardzenie. Myślicie że jak woda jest w buzi ale zostanie zaraz wypluta to coś jednak przełknie? Dziękuję za wszystkie rady 🙂

PS
Bidonu uczymy się już ok 2miesiecy, a kubeczka 2 dni :), na spacerze czasami dostanie wodę z butelki ale też szału nie ma jak po łyku czyje że to woda a nie mleko. Jesteśmy na mm prawie id początku więc butle doskonale zna

alaantkoweblw

Dodano opinię: 23.07.2019

Próbuj nadal, nie zniechęcaj się. Polecamy doidy cup.

Beata

Dodano opinię: 26.08.2019

a jaki bidon polecacie?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 26.08.2019

lassig

Marianna

Dodano opinię: 23.01.2020

U nas synek 6mcy, od kilku dni rozszerzamy diete, i o ile jedzenie znika w mig (na razie warzywa i owoce) tak woda nie ma szans. Probuje dawać butlą i łyzeczka – smak nie podchodzi Od razu plucie i baaardzo sie synek krzywi.. Do tej pory była sama pierś i nigdy smaku wody nie znał wcześniej. Chyba cięzka walka nas czeka… pozdrawiam

alaantkoweblw

Dodano opinię: 23.01.2020

Cierpliwości.

Mila

Dodano opinię: 20.02.2020

Mój synek ma 6 mc, od kilku dni rozszerzamy dietę. Próbowałam podać wodę w Doidy Cup, ale mały się zakrztusił. Strasznie się wystraszyłam i boję się kolejnego podejścia. Może coś zrobiłam nie tak? Może jeszcze za wcześnie na taka naukę, bo mały jeszcze sam nie siedzi (tylko u mnie na kolanach)?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.02.2020

krztuszenie jest fizjologicznym odruchem. Będzie się zdarzało nie jeden raz.

Aga

Dodano opinię: 15.08.2020

U nas początek 8 msc i ciągły bunt jeśli chodzi o picie 🙁 mała butelki nie akceptuje, kubek doidy interesował na początku, teraz traktuje raczej jakoś zabawje do wylewania i ewentualnie wkładania raczek do niego, bidon też max łyk i zabawa słomka (jak gryzak) – mamy bbox. Co możemy jeszcze zrobić? Jak przekonać do picia wody? Już brak mi pomysłów…

alaantkoweblw

Dodano opinię: 24.08.2020

Być cierpliwym i proponować codziennie, przy każdym posiłku. A może kubek mamy będzie ok?

Joanna

Dodano opinię: 14.10.2020

Dziś trzeci dzień rozszerzania diety i picia wody. Jedzeniem kiepsko, wszystko ląduje na podłodze, ale przynajmniej zaczęła się interesować kawałkami leżącymi przed nią. „Je” na moich kolanach, bo nie siedzi stabilnie. Córka wyrywa się do doidy cup, łapie za uszka i nawet trafia nim do buzi (bardzo agresywnie:)), ale wkłada do niego język i nim „mieli”. Przechylam jej kubeczek żeby woda doleciała, ale wszystko ląduje na języku. Pije jak piesek, mam nadzieję że coś trafia do brzuszna. Jak ją nauczyć żeby nie wyciągała tego języczka?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.01.2021

Sama się nauczy. Próbujcie dalej. to proces.

Natalia

Dodano opinię: 07.11.2020

Proponuję wszystkim mamom nie zniechęcać się i próbować do skutku a dzieciaczki w końcu polubią wodę i opanują technikę picia. Z moją córką (7 mcy) ćwiczymy picie wody z doidy cup od ponad miesiąca. Mam wrażenie,
że wodę polubiła od początku, gorzej z techniką – woda trafiala do buzi ale po chwili spływała po brodzie. Od kilku dni idzie coraz lepiej i udaje się trochę wypić. Wczoraj wprowadziłyśmy bidon b.box i ku mojemu zdziwieniu załapała od razu. Dodam , że młoda od początku jest karmiona piersią i nie zna butelki. U nas większy problem sprawia jedzenie, nie radzi sobie z kawałkami, krztusi się albo od razu wypluwa.

Agata

Dodano opinię: 10.12.2020

A czy próby picia językiem są „normalne”? Synek (6,5 miesiąca) bardzo polubił wodę i aż się Ewie do kubeczka, ale od razu wkłada tam język… Z bidonu poszło trochę lepiej, no ale jak czytam, to taka kolejność niewskazana. Dziękuję za artykuł.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 13.05.2021

na początku tak, powinno się to zmienić w próby siorbania

Graszka88

Dodano opinię: 14.01.2021

U nas od tygodnia kubeczek Doidy i również większość wody wylewa się z buzi. Do tego córka próbuje ssać ten kubeczek. Tydzień temu skończyła 6 miesięcy, od początku na piersi, butelkę dostała może z 3 razy, ale średnio ja akceptuje. Mamy też b.boxa i z tym idzie lepiej, załapała temat w 10 minut. Jeszcze jej się trochę wylewa, jak za dużo pociągnie, ale widze, że naprawdę jest postęp z dnia na dzień. Chciałam też zacząć blw, ale po spróbowaniu kawałka brokuła, córka zwymiotowała – nie chce jeść kawałków – marchewkę wypluwala. Będę cierpliwa i jeszcze trochę popodaje jej papkowate jedzenie, a za jakiś czas pomału zacznę podawać kawałki. Zobaczymy co z tego będzie.
A co do krztuszenia podczas picia, to normalne. Moja córka krztusi się nadal przy piersi i czasem też podczas picia wody i pięknie sobie z tym radzi 🙂
Pozdrawiam wszystkie mamusie 🙂

Julie

Dodano opinię: 13.05.2021

Nie to że ten ale jedzenie w kawałkach poleca się po 7 miesiącu… pewnie dlatego, że dzieci właśnie wtedy są jako tako gotowe do mielenia kawałków. Moja córa 6 msc jeszcze poczeka zanim dostanie kawałki, choć jedzonko papkach zjada ładnie. Syn też czekał. Teraz zje wszystko

Edyta

Dodano opinię: 16.06.2021

A co z kubeczkiem Difrax? W moim odczuciu lepiej, żeby dziecko trzymało kubek chwytem obejmującym niż za uszka jak w Doidy.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Pewnie, jest super- mamy go w swojej ofercie.

Luiza

Dodano opinię: 03.07.2021

A jeśli dziecko karmione jest butelka można też uczyć smaku wody poprzez podawanie jej w butelce która się karmi? Wiadomo, że nauka kubeczka też, ale czy butelka dodatkowo jest ok?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Lepiej unikać. JUż lepiej w drugą stronę, czyli podać mleko w kubku, by pokazać, że coś znanego można pić w inny niż zazwyczaj sposób

Daria

Dodano opinię: 21.10.2021

A ja mam takie pytanie – syn ma słabe napięcie twarzy i języka oraz obręczy barkowej
Mamy ćwiczenia zlecone przez neurologopeda (rozszerzanie diety szło bardzo słabo – o tym przeczytalam w innym artykule na alaantkowe za co dzięki wielkie)
Moje pytanie brzmi – jak szło picie z doidy albo bbox w związku z tymi słabymi napięciami? U nas Kazik sie krztusi i ledwo co – czasem łyk załapie

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

To bardzo indywidualne, zależy od wielu czynników- jak bardzo to napięcie jest obniżone, często dzieci kompensują sobie i uczą radzić z problemem w inny sposób. Dlatego tak ważne jest całościowe i indywidualne podejście do dziecka, praca wspólna czasem więcej niż jendego terapeuty.

Mustoja

Dodano opinię: 15.11.2021

Ja już mam serdecznie dosyć. Próbujemy pić od 6 m. ż., teraz ma 11 miesiecy. Próbowaliśmy z różnych kubków do nauki picia, niestety bezskutecznie. Albo się buntuje albo wychlapuje albo się bawi i wkłada rączki, by nimi wodę zamieszać. Interesuje ją zawsze dno kubka od zewnątrz, więc wszystko ląduje na ziemi. Potrafi je tylko gryźć albo wkładać język do środka. Nic nie trafia do brzucha, a tu prawie rok i powinna już sporo pić. I proszę nie pisać, że to proces i potrzeba cierpliwości, bo tyle miesięcy i nic!

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.12.2021

A z bidonu pije?

Monika

Dodano opinię: 21.11.2021

Czy macie moze sprytny patent na nauczenie picia wody? Moja córa najpierw dostala kubeczek Doidy do zabawy, niestety nadal ( a juz ma 8 m-cy) probujemy bezskutecznie pic z niego wode…córa wyrywa go z rak i wszystko rozlewa. To samo zreszta jest z jedzeniem z lyzeczki. W tej chwili jedynie cos skubnie jak podam na tace kawałki i sama moze wziąć. Bardzo topornie to nam idzie…

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.12.2021

Spróbuj z innego kubka- nie każde dziecko akceptuje doidy. Jeśli woli jeść rękami, to też jej na to pozwól. Tak naprawdę 8mcy to jeszcze ma czas, by ogarnąć jedzenie samodzielne, na sztućce jest czas. To jeszcze jest etap poznawania- smaków, konsystencji itd

aniela

Dodano opinię: 21.12.2021

super wpis bardzo ciekawe rady

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.12.2021

Dziękujemy

Magdalena

Dodano opinię: 03.04.2022

A dlaczego dziecko nie powinno pić wody z butelki? Nie jest to dla mnie jasne z tego wpisu.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.07.2022

Butelka ma służyć jedynie do picia mleka i powoli wraz z rozszerzaniem diety po roku powinno się smoczek całkowicie wyeliminować.

Panimorgana

Dodano opinię: 07.05.2022

Wzięłam sobie za punkt honoru by podawać dziecku wodę wiedząc że jest to zdrowe. Przyznam że duma mnie rozpierała gdy syn ładnie pił. Ale może popełniłam błąd nie podając mu wystarczająco wcześnie czegoś innego. Dzisiaj wiem że napoje też muszą być różnorodne od samego początku. Obecnie syn ma 1,5 roku i do tej pory nie akceptuje żadnego innego napoju. Nawet kakao jest trujące. Teraz zmagam się z tak śmiesznym kłopotem…. Sugeruje mamom by postawiły na różnorodność i się tak nie spinały. Zróbcie kompot, sok, dodajcie cytryny, ogórka itp. Ponoć wszystko jest dla ludzi w odpowiednich ilościach 🙂 Dla tych małych też.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.07.2022

pytanie czy to źle, że nadal pije jedynie wodę.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek