Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

15 września 2022

Rozszerzanie diety po 6 miesiącu życia, czyli jak wyglądały oznaki gotowości u Toli

Po skończonym 6 m. ż. Tola siedziała na moich kolanach podczas wspólnych posiłków, proponowałam jej coś ze swojego talerza, ale… była kompletnie nie zainteresowana. Ani trzymaniem tego w ręce, ani prowadzeniem do ust, ani smakiem czegokolwiek.

Tola ma 7 miesięcy.
To doskonały moment, by powiedzieć „Ale ten czas leci:)”

No dobrze, ale ten post nie o tym, że my się starzejemy (tzn. ja oczywiście nie), a dzieci dorodnie rosną:). Ten post o tym, że

Tola ma 7 miesięcy i nadal jedynym jej posiłkiem jest mleko.

Czy ja słyszę „omg”;)?

Światowa Organizacja Zdrowia, oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne jasno deklaruje, że do 6 m. ż. (jeśli nie ma innych zaleceń medycznych) wyłącznym pokarmem dziecka jest mleko matki lub mleko modyfikowane. Tola karmiona jest moim mlekiem i jak widać po, hm… posturze:), dobrze jej z tym i zdrowo.

Minął miesiąc 6, a u nas bez zmian. Minął 7 miesiąc i dopiero się szykujemy. Jak to? Dlaczego? Co tak późno?

Czy to późno?

Gdy Tola kończyła 4 miesiąc poszłyśmy na kontrolną wizytę do lekarza rehabilitacji. Dlaczego? Nie miałam jakichś specjalnych zmartwień. No… może dziwne układanie się Tolki, robienie tzw. „samolotu”, ale generalnie rozwijała się prawidłowo. Jednak jestem zwolenniczką tego, by do specjalistów takich jak neurolog, ortopeda, fizjoterapeuta udawać się z niemowlakiem bez przyczyny. Po prostu – sprawdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. I dobrze się stało, bo okazało się, że Tola ma słabe napięcie mięśniowe, lekarka zauważyła rzeczy, których, jako rodzic, nie musiałam widzieć, a były nieprawidłowe. Skierowała Tolę na rehabilitację, którą odbyła. 2 miesiące, 2 x w tygodniu ćwiczyła Tolina dzielnie pod okiem profesjonalnej do bólu Oli:* Olu, DZIĘKUJEMY!

Wizyta kontrolna u lekarza po skończonym 7 miesiącu życia pokazała, że Tolka jest w świetnej formie, może być sadzana na czas posiłku do krzesełka i tylko patrzeć, jak zacznie raczkować.

Czy to wszystko oznacza, że nie próbowałyśmy wcześniej nauki jedzenia?

Pewnie, że próbowałyśmy. Po skończonym 6 m. ż. Tola siedziała na moich kolanach podczas wspólnych posiłków, proponowałam jej coś ze swojego talerza, ale… była kompletnie nie zainteresowana. Ani trzymaniem tego w ręce, ani prowadzeniem do ust, ani smakiem czegokolwiek.  Kompletne lekceważenie. Dodam tylko, że zabawki z dziką rozkoszą memla, gryzie i obrabia w buzi.

W tym miejscu przypomnę oznaki gotowości do rozszerzania diety:

  • dziecko ma ukończone 6 miesięcy,
  • potrafi samodzielnie siedzieć lub – posadzone na kolanach dorosłego, nie chwieje się,
  • wykazuje zainteresowanie jedzeniem i świadomie kieruje rączką z chwyconym pokarmem celnie do buzi,
  • nie wypycha językiem jedzenia z buzi,
  • pamiętajcie- brak zębów nie jest przeszkodą!

Zobaczcie – ile oznak dotyczyło Toli. Nie siedziała, nie była zainteresowana jedzeniem, nie kierowała jedzenia do ust.

Nie mogłyśmy rozszerzać diety, bo moje dziecko nie było na to gotowe. Proste.

Czy mnie to zmartwiło? A skąd. Pije mleko i jest ok. Wiedziałam, że sama wybierze odpowiedni moment, gdy będę dawała jej ku temu okazję. Tak też się stało, na krótko przed ukończeniem 7 miesiąca. Podczas wspólnego posiłku Tola złapała za cukinię i po prostu ją… dopadła:) Bardzo się w niej rozsmakowała. Jasne, to wcale nie oznacza, że od tej chwili pochłania słuszne porcje. Nadal wykazuje słabe zainteresowane samą czynnością jedzenia, ale widzę, że powoli zwraca na nie uwagę. Niczego nie przyspieszam, nie zmuszam, nie denerwuję się. To jej wybór. Ja daję jej po prostu sposobność do polubienia jedzenia. Dziecko ma czas na to, by jedzeniem się zainteresować, polubić, chcieć jeść. U każdego będzie to inny czas, choć owszem, oscylujący wokół 6 miesiąca. Ale pamiętajcie, nie będzie tak, że pyknie 6 miesiąc i każdy bobas jest gotowy, ma być gotowy i Wasz też musi. Absolutnie!

Pierwsze miesiące rozszerzania diety to nauka jedzenia,

a nie jedzenie!

Tola od 2 dni poznaje jedzenie w krzesełku. Lekarka rehabilitacji pozwoliła na sadzanie jej do krzesła z poduchą na max 30 minut. Ona szaleje, jest impreza, nowe, śmieszne zabawki do memlania, a ja… powoooooli przypominam sobie… marki wszystkich środków czystości, firmy remontowe i wyszukuję w internecie dobrych czepków materiałowych. Wiecie… włosy Toli to dar i przekleństwo:):):) To sytuacja, gdy matkę mniej martwi ściana, a więcej cement z banana we włosach:)

Czy czuję ekscytację z powodu rozszerzania diety? Yyyyyyy;) Lubię karmienie piersią, hahahaha. A tak serio.

Nauka jedzenia Toli jest dla mnie tak naturalna, tak zwyczajna, że nie rozważam tego jak odrębnego rozdziału w naszym życiu.

Zauważyłam, że dzięki zgromadzonej przez te 5 lat wiedzy, doświadczeniu podczas prowadzenia bloga i rozmów z Wami, jestem bardzo naturalna dla mojego dziecka w tym okresie. Myślę, że to dobrze.

Jedna ważna uwaga.

Tola jest pod opieką pediatry i fizjoterapeuty. Moje decyzje co do rozszerzania diety, są przez nich wspierane i z nimi konsultowane.

Podkreślam to, bo w rozwoju naszego dziecka bardzo ważna jest nasza wiedza, intuicja, ale są specjaliści, którzy muszą nad tym wszystkim stawiać kropkę. Jeśli coś Cię martwi, zastanawia, nie czytaj „internetów”, ale poradź się specjalisty.

Tyle o nas:) A teraz o Was:). Na pewno rzucił Wam się w oczy nasz podnóżek z napisem. Uwielbiamy go. Jest niezbędny (o tym TUTAJ)

Podziękowania dla Przychodzi Rehabilitacji Dzieci „Ołtaszynek”  za możliwość zrobienia zdjęć.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (52)

Agnieszka S

Dodano opinię: 15.05.2019

Teraz niestety jest wysyp dzieci z obniżonym czy wzmożony napięciem mieśniowym. Gdzie się nie patrzy rehabilitacja…

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.05.2019

Albo większa świadomość rodziców i lekarzy:)

K

Dodano opinię: 15.05.2019

Popieram Agnieszke. Mój syn też miał tylko rehabilitacja trwała 3 miesiące metodą Vojty. Raz w tygodniu u fizjo i dziennie w domu ćwiczyłam z synem. To nie jest kwestia świadomości lekarzy, nam to się stało i nie boję się mówić na głos, a po szczepieniu w 7-ym tygodniu. Do tego nagle z dnia na dzień odrywanie się od piersi z rykiem wyginając się w łuk (przygoda z karmieniem piersią skończyła się przedwcześnie). Także … nikt mi nie wmówi świadomości bo przyczyna leży gdzie indziej. Kto osobiście poważnych konsekwencji nie doświadczył nie zrozumie nas. Teraz ma niecałe 10 miesięcy, siada od miesiąca sam i próbuje raczkować.

Karisama

Dodano opinię: 31.08.2021

U nas w ten sam dzien wieczorem po szczepieniu odrywanie sie od poersi w luk, wyginanie tko w orawa strone i 2 dni później noek obrot na brzuch. Pediatra sie ucieszyla, ze szczzepienie nie zahamowalo rozwoju, a rehabilitantka powiedziala, ze to nawet nie jest obrot tylko wznozone nap po jednej stroniem tez sie rehabilitujemy. Teraz po orzeczytaniu pabi wpisu zaczynam laczyc fakty..

Agnieszka S

Dodano opinię: 16.05.2019

Niestety nie zgodzę się za dużo jest tego :). Pytałam kilku rehabilitantow i jest faktyczny wysyp. Poza tym sama rehabilitowałam synka z przykurczu i wiem, że dobry pediatra zobaczy już u dziecka które ma 2-3 mce że coś jest nie tak. Pozdrawiam :). Uwielbiam alaantkowe wyrażam tylko opinie mamy która niestety też miała z tym styczność.

Martyna

Dodano opinię: 15.05.2019

Od jakich łyżeczek zaczynacie rozszerzanie diety? Chodzi mi o konkretną markę

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.05.2019

nie mamy określonej marki, ważne by była płaska, takie np w rosmannie baby dream są ok:)

Beata

Dodano opinię: 17.05.2019

Też używam tych łyżeczek z polecenia logopedy dziecięcego 😉

Joanna

Dodano opinię: 15.05.2019

Mam pytanie, skąd ma Tolcia taką piękną spinkę-cytrynę? Szukam dla córci bezpiecznej spinki którą się nie zadławi w razie czego.

Ania

Dodano opinię: 15.05.2019

A ja trochę nie na temat… Skąd Pani bierze spinki dla Toli? U mojej 9 miesięcznej Igi też już pora przypiąć co nieco i zastanawiam się jak wybrać odpowiednie spinki tak żeby dobrze trzymały włoski i nie uwieraly jednoczesnie 🙂
Pozdrawiam

Gabriela

Dodano opinię: 15.05.2019

Mam wrażenie, że czytam o rozszerzaniu diety naszej ToSi 😉
Zanim rozpoczęłyśmy rozszerzanie byłam bardzo podekscytowana. Uwielbiam gotować i już miesiąc (albo i dłużej) wstecz testowałam rozmaite przepisy na dietę dla naszego malucha. Oczywiście, jak na ironię przystało, Tosia na jedzenie nawet nie spojrzała… Mimo (tak jak u Was) wkładania wszystkiego co popadnie do buźki (co przekonywało mnie, że na pewno jest już gotowa) praktycznie wszystko co jej proponowałam do jedzenie ignorowała. Początkowo nie mogłam jej wkładać do krzesełka, więc kombinowałam karmiąc ją na kolanach bądź w leżaczku i próbując przy tym być wierną BLW 😛 Momenty frustracji i paniki oczywiście były: Dlaczego ona nie patrzy nawet w stronę jedzenia? Na pewno robię coś źle. Już powinna zacząć się interesować. Za długo to trwa. Itd…. Ale na szczęście są takiego blogi jak Wasz 🙂 dzięki któremu na spokojnie, krok po kroku z cierpliwością, starając się zachować zdrowy rozsądek i dystans, bardzo powoli próbowałam i mimo wszystko codziennie proponowałam jej coś do jedzenia. Dziś Tosia ma 7,5 miesiąca i może dopiero od tygodnia, zauważyłam, że zaczęła jeść ze smakiem? Chętnie sama sięga po różne warzywa, owoce, zdarza jej się otworzyć szeroko buźkę do idącej z daleka łyżeczki z owsianką, ale wciąż muszę mocno postarać się, żeby wybrać dobry moment w ciągu dnia, kiedy nie jest przejedzona, najsmaczniejszym pod słońcem mlekiem Mamy ;), kiedy jest wypoczęta i radosna. Mam nadzieję, że sprawy idą ku dobremu i to nie jest chwilowy progres. Staram się nie stresować, że dopiero 3 razy jadła mięsko, ahh to żelazo 😉 i przemycać inne zdrowe i wartościowe produkty w omletach, których Tosia stała się fanką.
Z bardzo krótkiej perspektywy, myślę, że mogłam zupełnie odpuścić i poczekać 2-3 tygodnie bądź dłużej, ale też nigdy do niczego jej nie zmuszałam, więc może tylko szkoda tego porozrzucanego po podłodze jedzenia 😉
Pozdrawiam serdecznie! I życzę Toli dużo apetytu 🙂

Angela

Dodano opinię: 15.05.2019

Halo hejo! Mogę zamówić dwa różne personalizowane podnóżki w jednym zamówieniu?
W komentarzu wpisać po przecinku czy jak lepiej?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.05.2019

Tak, w komentarzu wpisz dwa

Anna

Dodano opinię: 16.05.2019

Macie szczęście, że trafiliście na dobrego i wyedukowanego pediatrę. Ja wkoło słyszę od znajomych, że pediatrzy już od 4 mca zalecają rozszerzanie diety, a po osiągnięciu 6, to wręcz zbrodnia jeśli dziecko nie dostaje obiadków.

Asia

Dodano opinię: 16.05.2019

Bardzo dziękuję za ten post! Szkoda, że nie mogłam przeczytać go kiedy sama zaczynałam rozszerzać dietę córce 🙁 Jest w wieku Toli:) brakuje mi niestety takiego luzu w podejściu do mojego dziecka i czasem zachowuję się jak tzw. Służbistka, w służbie zaleceniom i traktowaniu ich zbyt dosadnie. Mam wrażenie, że jak czegoś nie będę przestrzegać to świat się zawali :O w dodatku Jestem fizjoterapeutą i w pracy mam tak samo.. tak więc fajnie, że jesteście! Takie uśmiechnięte i wyluzowane i dzielicie się również tą mniej idealną stroną medalu! Jestem ogromną fanką Toli <3

alaantkoweblw

Dodano opinię: 18.05.2019

❤️?

JaiTy

Dodano opinię: 16.05.2019

U nas tez ciezko,wszyscy lekarze u ktorych bylismy krzyczeli na nas,ze syn ma juz 5 msc,a jeszcze nie zaczelismy rozszerzac diety. Spanikowana zaczelam se lzami w oczach probowac,zeby ” nie zaglodzic dziecka”. I tak wtedy nie byl w ogole zainteresowany. Na domiar zlego przy rozszerzaniu zaczely pogarszac sie objawy alergii (juz podczas samego kp cos byo widac). Do tego refluks?
I tak oto syn ma juz prawie 8 msc,a nadal glownie jest cycus? jest malo zainteresowany jedzeniem,a jak juz ma lepsze dni i cos tam zjada, to pozniej problemy brzuszkowe? nie mowiac juz o skornych.. nadal nie wiemy co go uczula..mam nadzieje,ze jakos sie to wszystko unormuje,ale tez boje sie niedoborow na samej piersi,zwlaszcza,ze waga nie rosnie tak,jak powinna?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 18.05.2019

Spróbujcie do gastrologa i neurologopedy.

JULIA

Dodano opinię: 16.05.2019

Syn ma 15mc i nadal nie jest zainteresowany jedzeniem.. tylko kp mu w głowie.. i co w takim wypadku ? Konsultacje były – w innych sferach rozwija się prawidłowo. Poprostu tak kocha kp ze nic innego mu nie smakuje 🙁

alaantkoweblw

Dodano opinię: 18.05.2019

skoro pediatra, neurologopeda i fizjoterapeta, dietetyk dziecięcy byli, to cóż… prócz stałego proponowania jedzenia nie możemy nic polecić.

Basia

Dodano opinię: 16.05.2019

Tosia zaraz skończy 6miesiąć próbowałyśmy dyni, marchewki, brokuła, ziemniaka. Ale sama nie wiem, niby próbuje, ale nie jakimś entuzjazmem, troche bierze na język i wypycha z powrotwm, jakoś nie umie pobrać i połknąć tej papki. Czy możecie coś poradzić. Nie robię z tego jakiejś tragedii, próbuję, pokazuję jej. Co mogę jeszcze jej dawać? Tak zaczęłam od warzyw jak nakazane 🙂 ale kusi mnie dac owoce, jak jadłam sama jabłko i dała jej tak do buzi, zeby sprobowała, to aż piszczała do jabłka, żeby jej jeszcze dać. Jeśli mogę prosić o jakieś rady. Czy to po prostu warzywa jej by nie smakowały. Co dajecie swoim pociechom. Czytałam wyżej o omletach czy owsiance, jak przyrządzacie. Jak zobaczyłam zdjęcie Malutkiej Toli to serce się raduje, moja Mała też jest taka słodka okrągła, 9kg na mleku mamy, i cieszę sie, że jest zdrowa i tak wygląda, a ciągle słyszę komentarze, że za dobrze wygląda, że,, moja córka to ma 2 latka i tyle waży,, itd..
Bardzo fajny wpis, dziękuję.
Gdzie można zamówić ten podnóżek, czy pasuje do krzesełka z Ikea?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 18.05.2019

Nie ma nakazu, by zaczynać od warzyw. Możesz zacząć od czego zechcesz, prócz produktów zakazanych oczywiście. Jeśli dziecko wypycha jedzenie z buzi, to tylko znaczy, ze potrzebuje więcej czasu. Wyluzuj, poczekaj. Proponuj jedzenie, ale nie dziw się, że głównie się bawi. Ma jeszcze duuuuuużo czasu, by nauczyć się jeść. Podnóżek kupisz tu http://kuiki.w2t.pl/alaantkowy-podnozek.html
y Ci nasz kurs online rozszerzania diety. Niedlugo rusza grupa wsparcia. To kompendium wiedzy https://kursblw.pl/

ewa

Dodano opinię: 16.05.2019

o nie, a ja zamowilam 14/05 o 23:40 ? syn konczy 7 miesiecy jutro i tez dopiero zaczynamy rozszerzanie diety. Swietny wpis! ?

Kasia

Dodano opinię: 17.05.2019

Hej, moja corka skonczyla wczoraj 24 tygodnie, do tej pory jest karmiona tylko i wylacznie mm. Planowalam zaczac blw kiedy mala skonczy 6msc, ale po dzisiejszym Waszym wpisie dotarlo do mnie, ze Julia jest juz w sumie gotowa. Siedzi sama, widze ze jest na prawde zainteresowana jedzeniem, nie tak jak wczesniej, ze niby ja interesuje, ale jednak nie, ma tez dwa zabki( wiem, ze nie ma to zadnego znaczenia, ale na pewno jest to tez dla niej ulatwienie). Czy powinnam w takim razie po malu rozpoczac blw czy poczekac jednak jeszcze te 2tyg? Nie chce nic przyspieszac ani tez opozniac, stad ten dylemat.
Szkoda, ze tu nie mam mozliwosci do wybrania sie tak do lekarza jak Wy, tu sa tego zdania ze jak jest kupa i siku to wszystko jest w normie i nic nie trzeba sprawdzac 🙁 pozdrawiam, Kasia

alaantkoweblw

Dodano opinię: 18.05.2019

Skoro skończyła 6 m i jest gotowa, to zaczynajcie:)

Ewa

Dodano opinię: 17.05.2019

A co możecie polecić dla dziecka które konsekwentnie trzyma się 3 centyla? Medycznie ok, rozwija się prawidłowo ale trzyma figurę modelki. Nie chodzi mi o tuczenie ale wsparcie w przybieraniu na wadze

alaantkoweblw

Dodano opinię: 18.05.2019

Nie mozemy nic polecić, b9 to maluch, który pije głównie mleko. Skoro jest zdrowy i pediatra nie ma zastrzeżeń, to widać jest ok. Jesli jets gotowy, zacznij rozszerzać dietę i obserwuj.

Kasia

Dodano opinię: 18.05.2019

Dziekuje za odpowiedz. Julia urodzila sie 29 listopad, wiec skonczy 6 miesiecy 29go maja, czy ja juz cos pokrecilam? ?
i nie wiem czy czekac czy jednak zaczac juz jesli widze, ze jest gotowa? Pozdrawiamy 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 19.05.2019

Zaczynamy rozszerzanie diety po 6 miesiącu, gdzy dziecko siedzi samodzielnie lub z podparciem, trafia celnie do buzi, jest zainteresowane, nie wypycha językiem. Jak Twoje dziecko jets gotowe, to gdy skończy 6 zaczynajcie. Jesli masz wątpliwości i chcesz mieć jeszcze większą wiedzę, zapraszamy na nasz kurs blw online, https://kursblw.pl/. wkrótce rusza grupa wsparcia. Jest okazja.

Kejt

Dodano opinię: 18.05.2019

Jesteśmy po Waszym kursie, tuż przed skończonym 6m Stasia był on wisienka na torcie naszej edukacji. Mąż kucharz, ja pasjonatka zdrowego jedzenia. Staś garnie się do jedzenia bardzo, trafia do buzi, podłoga czysta, 2 tyg dostawał warzywa na parze do samodzielnego próbowania szło mu myślę świetnie. Kupa nam się super zagescila karmiony piersią. Mam pytanie, czy mogę mu teraz podawać już kaszowe owsiankowe sprawy ze zblendowanymi warzywami/owocami łyżeczka? Tak mnie stresuje karmienie łyżeczka. Ufam mu i temu ile on bierze do buzi sam, ale chciałabym żeby w niej lądowało troszkę więcej niż to co sam sobie tam „ugryzie”. Zatem czy papki + kawałki do rączki to dobry pomysł? Ściskam was mocno.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 19.05.2019

Wybór zawsze należy do rodzica. To Ty decydujesz jaki sposób karmienia dziecka wybierzesz. Zależy, czego chce dziecko.

witaminki

Dodano opinię: 27.05.2019

Witam, a mam pytanie od czego zacząć rozszerzenie diety jeżeli starszy syn ma nietolerancję fruktozy i jest prawdopodobne że młodszy syn może mieć podobny problem. U starszego długo szukaliśmy przyczyny dlaczego był nie jadkiem, czy wymiotował itd. Teraz szukam podpowiedzi jak zacząć żeby mu nie zaszkodzić.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 10.06.2019

Polecamy konsultację z dietetykiem lub pediatrą.

Marta

Dodano opinię: 06.06.2019

Dzień dobry. Tola jest przesłodka! Widać, ze samodzielne jedzenie ja cieszy:)) mój Mały tez zaczynał od blw, mamy Wasz super podnózek. Teraz ma 9 miesięcy i 5 zębów, którymi odgryza duże kawałki i się dławi (nie krztusi). Nawet bułką albo bananem 🙁 wiem jak reagować, ale widok duszącego się dziecka mnie tak przestraszył, ze wprowadziłam karmienie łyżeczka. Jak nie miał zębów to ładnie ciamkał to, co miał w rączce, a teraz odgryza duży kawałek z którym nie wie co zrobić. Miała może któraś z Was takie doświadczenia? Co robić? Dodatkowo zamiast pic wodę (3 różne bidony i Doidy) to się bardziej bawi i wypluwa… karmie nadal dużo piersią, wiec nie ma tragedii, ale kwestia jedzenia mnie chyba przerasta…

Dominika

Dodano opinię: 02.09.2019

Mogę wiedzieć jak tam sytuacja u Was? Mam dość podobnie z tym że u nas nie było blw tylko papki (a to i tak tylko od czasu do czasu bo mały nie chciał w ogóle jeść, głównie było kp). Teraz ma 8 zębów, 10 msc, bardzo zainteresowany jedzeniem ale za dużo na raz gryzie..

JoannaRu

Dodano opinię: 29.07.2019

A my dopiero skończyliśmy 5 miesiąc i Młody zrobił bunt, przy jedzeniu siedzi z nami, zaczął sięgać do talerza, trochę mu uleglismy i wcina warzywa i owoce ,czasami nie umie czegoś złapać to kieruje nasza rękę z kawałkiem do swojej buźki! Teraz myślę czy to nie za wcześnie… Hmm, bo zjada, widać po kupkach 🙂 Kp jak na razie bez zmian, ale chyba powinniśmy poczekać ( na razie siedzi nam na kolanach).

Anna

Dodano opinię: 07.08.2019

Nie moge znalezc wpisu na temat jak i co ile karmic 10 msc niemowle. Czy mozna co chwile dawac jakies przekaski? Jaka kolacje (podwieczorek) powinien zjesc 10 msc niemowle. Moj syn na sniadanie np zje 3 gryzki chleba i to wszystko i bawi sie jedzieniem wiec mysle ze sie nie najadl i chwile pozniej (30-40min) daje mu cos innego np Jogurt z owocami to chetnie zjada. Obiadu wydaje mi sie ze tez bardzo malo zjada i znowu probuje mu cos wcisnac. Pomocy !!

alaantkoweblw

Dodano opinię: 26.08.2019

a czy Ty jesz co 45 minut?:) Sadzaj dziecko do posiłku, wtedy kiedy sama jesz. nie dawaj przekąsek, bo nie ma dziecko czasu zgłodnieć.

Dominika

Dodano opinię: 29.08.2019

A ja mam takie pytanie.. Moje dziecko ma 10,5 msc, karmione piersią. Zaczęłam rozszerzać mu dietę po 6 msc i na początek próbowałam blw (raz się zakrztusił i później tyle się nasłuchałam od mamy i teściowej że i ja się przestraszyłam i zrezygnowałam…), później przeszliśmy na papki ale papki tolerował wyłącznie owoce, wszystko inne zamykał buzię i koniec jedzenia. Ostatnio wróciłam do dawania mu kawałków i jakie było moje zdziwienie jak wcinał i brokuł i kaszę jaglaną (zrobiłam kulki z kaszy z Waszej książki) !
W czym rzecz, dzieć ma 8 zębów i nie umie rozgryzać bo się nie nauczył. Przy niemal każdym ugryzieniu ma odruch wymiotny, raz zwymiotował. Boję się dając mu kawałki że za dużo gryzie i sobie nie poradzi.. Czy jest to rzeczywiście słuszna obawa? Czy u niego ten odruch wymiotny nie jest już przesunięty bliżej gardła?
Co mogę teraz zrobić żeby mu pomóc?

Ala

Dodano opinię: 22.01.2020

Marysia już niedługo kończy 6 miesięcy i okazuje wszystkie oznaki prócz stabilnego siedzenia, myślę że już niedługo zacznie „ściągać” jedzenie z mojego talerza siedząc na kolanach dlatego zaczynam powoli nas wyposażać we wszystko co potrzebne. I tu pojawia się pytanie z czego na początku Tola piła wodę? Jakiś niekapek?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 23.01.2020

Doidy Cup. Bardzo polecam. Tu wpis o tym kubeczku:https://alaantkoweblw.pl/jak-nauczyc-niemowle-pic-wode/

Ola

Dodano opinię: 12.02.2020

A u mnie trochę inny problem. Synek 9,5 miesiąca karmiony kp i prócz tego rozszerzanie diety.
Ze względu na obniżone napięcie mięśniowe fizjoterapeuta dopiero teraz pozwolił go sadzać na krzesełku a do tej pory karmiony był w bujaku ?
Problem jest tego typu że sam nie interesuje się jedzeniem, rozdziabdzia rączkami i na podłogę a z łyżeczki zje ale same papki. Wystarczy że jest coś gęstszego, o grudkach nie wspomnę i od razu odruch wymiotny … Nie umie sobie poradzić z gęstszym lub grudowatym pokarmem. Czy można coś z tym zrobić?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 13.02.2020

Poradzi się neurologopedy

Art

Dodano opinię: 30.05.2021

Tezy z artukulu jak najbardziej wlasciwe. Nie popedzaj, nie na sile absolutnie. Jadna istotna sprawa. Wg badan, dziecko potrzebuje od 8 do 15 ekspozycji nowego pokarmu. Z tych samych badan, rodzic rezygnuje po 5. Omowienie przegladu badan nt. Preferencji zywieniowych dziecie w kwartalniku Integracja Sensoryczna wydawnictwa PSTIS

Patrycja

Dodano opinię: 12.08.2021

Wychowuję dzieci w Niemczech. Tutaj nie robi się z niczego zbędnej spiny. O zgrozo czytam komentarze, że pediatra nakrzyczał i matka karmi pokarmami stałymi ze łzami w oczach… Albo babcia kazała… Powiem jedno. Wychowywanie dzieci to nie jest fizyka kwantowa. Niektórzy by chcieli się z tego doktoryzować i jeszcze pouczać innych. A to bzdura bo inaczej gatunek ludzki nie przetrwałby wcale. Właśnie przez te wszystkowiedzące mądrale potem są matki, które nie wiedzą czy ich dziecko jest głodne. Zamiast dziecka słuchać słuchają innych. Owszem poszerzać horyzonty warto…ale całe piękno tkwi w tym, że każde dziecko (człowiek) jest inne. I po co po specjalistach biegać ze zdrowymi dziećmi?

anieb@wp.pl

Dodano opinię: 01.01.2022

Co w sytuacji, kiedy mój 7 miesieczny synek rwie się do jedzenia różnych warzywek np. pokrojowe w paski czy w innej formie a nie potrafi przełknąć bo automatycznie dławi się i ma odruch wymiotny? Kaszki, zblendowane zupki pięknie zajada 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 09.08.2022

Niech trenuje. Jeśli jednak trwa to dłużej i nie widać progresu, to warto się udac do neurologopedy.

Miyu

Dodano opinię: 09.04.2022

Moj Bubus ma 7 miesiecy teraz i tez dopiero teraz zlapal truskawke i ja memlal, dwa dni wczesniej troszle karmilam go przecierem z dyni i slodkiego ziemniaka. Podobnie jak z Twoim Bobaskiem.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek