Od kiedy można TO podać?
Czy mleko krowie można w 7 miesiącu?
Co z arbuzem, od kiedy można?

Oj tak… W komentarzach i mailach pytanie o to, od kiedy możecie podać jakiś produkt niemowlakowi, króluje. I nie zrozumcie, że obśmiewamy te wątpliwości – never! Wiemy, że rozszerzanie diety to przeżycie wielkie (dla rodziców rzecz jasna, bo dla dziecka niezła impreza każdego dnia ;)), szanujemy to i zawsze na te pytania odpowiadamy. Również na Waszą prośbę na blogu jest kategoria „wg wieku Ali i Antka” czyli każda potraw otagowana jest miesiącem, w którym MY podawałyśmy daną potrawę dziecku. Zobaczcie:

 

Nie znajdziecie jednak takiego oznaczenia w żadnej naszej książce. Napisałyśmy dlaczego np. we wstępie książki „Nowe alaantkowe BLW”


Wiemy, że się denerwujecie, że boicie się podać nowy produkt z obawy przed ewentualną alergią czy trudnością w trawieniu. Dlatego ten post.

Chcemy pomóc Wam zrozumieć, że tak naprawdę produktów zakazanych w diecie niemowlaka jest niewiele.

O wszystkim przeczytasz tutaj (klik).

Kieruj się zasadą intuicji…

wiedzy na temat produktów zakazanych i zdrowym rozsądkiem. Ale nie strachem. Używaj świeżych produktów, oraz warzyw i owoców sezonowych. Jeśli Twoje dziecko jest uczulone na jakiś produkt, dowiesz się o tym dopiero wówczas, gdy go podasz. Nie ma reguły, że np. seler uczula i nie należy go podawać do któregoś miesiąca, a później można. Ponadto pamiętaj, że produkt, który dotąd uczulał, może przestać być alergenem i odwrotnie – coś, na co dziecko alergii nie miało, może zacząć nagle uczulać. Ale dowiesz się tego dopiero wówczas, gdy ten produkt podasz. Zapoznaj się z aktualnymi zaleceniami (tutaj klik) i do dzieła. Cieszcie się jedzeniem, nie wyliczając porcji, stresując się tym, co będzie, gdy podasz pietruszkę, czy czekając na dzień ukończenia np. 8 miesiąca, by podać mleko kokosowe.

Pytanie „od kiedy” nie jest bez sensu, jednak nie ma na nie dobrej odpowiedzi, bo to

Ty decydujesz o tym, kiedy i co podasz.

Terminów i tabelek poszczególnych produktów nie ma.
Jeśli jesteś na starcie rozszerzania diety i chcesz o tym wiedzieć wszystko, a nawet więcej:), dołącz do licznych zainteresowanych naszym kursem BLW online KLIK!. Zapomnisz o pytaniu „Od kiedy…”:) i dowiesz się z niego między innymi o tym:

📌co podawać na początku rozszerzania diety,
📌 Jak podawać jedzenie, by dziecku było wygodnie jeść,
📌 czym się kierować przy doborze produktów spożywczych,
📌 jak kupować dobre i zdrowe produkty,
📌 i wiele innych praktycznych rzeczy, dzięki którym przejdziesz przez proces rozszerzania diety bez stresu za to z radością swoją i dziecka.