TŁUSZCZE W DIECIE DZIECKA

Do 6 miesiąca dziecko pije wyłącznie mleko mamy, a wszystkie cenne właściwości w tym tłuszcz, dziecko czerpie z pokarmu. Kiedy rozpoczynamy rozszerzanie diety (po 6m) skupiamy się nie tylko na gotowanym brokule czy marchewce :), ale uzupełniamy również dietę o dobrej jakości tłuszcze. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, odgrywają znaczącą rolę w żywieniu dziecka.

Dlaczego? Ponieważ:

  • stanowią źródło energii dla organizmu,
  • tworzą warstwę izolacyjną w tkance podskórnej (zabezpieczenie organizmu przed utratą ciepła),
  • są źródłem kwasów tłuszczowych, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, tzw. NNKT, których organizm człowieka sam nie wytwarza (dlatego muszą być dostarczane z żywnością),
  • pomagają w dostarczeniu do organizmu m.in. białka i węglowodanów,
  • pomagają we wchłanianiu rozpuszczalnych w nich witamin A, D, E i K, których niedobór może prowadzić do zaburzenia wzrostu i rozwoju.

DZIECI POTRZEBUJĄ WIĘCEJ TŁUSZCZU NIŻ DOROŚLI.

 

JAKIE TŁUSZCZE WYBIERAĆ?

Tłuszcze dzielą się na te dobre, czyli nienasycone i te złe, czyli tłuszcze nasycone – ich rzeczywiście wpadałoby unikać, również w diecie osób dorosłych.

Tłuszcze nienasycone znajdują się przede wszystkim w: awokado, oliwie z oliwek oraz oleju rzepakowym, w rybach, owocach morza, oleju lnianym, orzechach.

OLIWA Z OLIWEK – zawiera w składzie przewagę tłuszczów nienasyconych. Do polewania dania wybieraj tylko tą tłoczoną na zimno, z pierwszego tłoczenia. Na etykiecie takiego produktu będzie napis „extra virgin”. Natomiast do pieczenia, podsmażania lub gotowania możesz użyć zwykłej oliwy z oliwek (rafinowanej).

OLEJ RZEPAKOWY – to najzdrowszy rodzaj oleju. W jego składzie jest zdecydowana przewaga tłuszczów nienasyconych. Kupuj olej rzepakowy, który jest tłoczony na zimno. Co ważne – zwróć uwagę czy producent uwzględnił w składzie ilości kwasu erukowego, powinno być go jak najmniej (kwas ten jest niezdrowy i należy się go wystrzegać). Bezerukowy olej rzepakowy możesz wykorzystać na wiele sposobów – do jedzenia na surowo jak i do smażenia, pieczenia, gotowania.

A co z innymi olejami?

Z czarnuszki, konopny, z dyni, lniany, z orzechów, przeznaczone są do jedzenia na zimno. Olej słonecznikowy tłoczony na zimno, podobnie jak rzepakowy (patrz wyżej) można umiarkowanie podgrzewać. Co ważne – słonecznikowy do ok 100’C, natomiast rzepakowy do ok. 190-210’C. Z kolei olej kokosowy ma wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych (czyli tych gorszych) lepiej więc korzystać z niego umiarkowanie (od czasu do czasu). Rafinowany olej kokosowy świetnie nadaje się do smażenia, nierafinowany natomiast, to dobry kosmetyk do pielęgnacji ciała (o kontrowersjach na temat oleju koko możesz przeczytać np. tutaj). Do przyrządzania potraw na ciepło możesz czasem użyć również oleju z pestek winogron.

Wybierając olej dla niemowlaka i całej swojej rodziny, kieruj się jego właściwościami. Składy olejów różnią się między sobą profilem kwasów tłuszczowych. Sięgaj po takie, w których występuje przewaga tłuszczów nienasyconych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

MASŁO – ma nieco gorsze proporcje tłuszczów nienasyconych w stosunku do tłuszczów nasyconych niż oliwa czy olej w/w, dlatego należy podawać je dziecku z umiarem. W składzie powinno zawierać minimum 82% tłuszczów zwierzęcych, a podstawowym składnikiem powinno być mleko krowie. Świeże masło to dobre źródło witaminy A i E.
Czytaj skład produktów typu „świeża osełka” czy „mix maślany”, itp.,– producenci prześcigają się w wymyślaniu masłopodobnych tworów, które masłem nie są.

Ponadto, najlepszym źródłem dobrych tłuszczów zwierzęcych są: mięso, nabiał, ryby tłuste. Dobrze, by raz w tygodniu na stole gościła ryba chuda (morszczuk, dorsz czy sandacz) a drugi raz – tłusta ryba (łosoś, halibut, śledź – źródło cennych kwasów omega-3 i omega-6).

JAK PODAWAĆ OLEJE?

Oleje niemowlakowi możesz podawać w zupach, kaszkach, budyniu, na kanapce, w pesto oraz innych potrawach. Tak naprawdę większość olejów możesz używać dowolnie, ponieważ kilka kropel dodanych do dania nie zmieni jego smaku znacząco. Wystarczy gotowe danie skropić niewielką ilością tłuszczu i gotowe. Pamiętaj jednak, że oleje mają różne składy, dlatego najlepiej podawać je zamiennie. Jednego dnia rzepakowy innego oliwę z oliwek itd.

ILE ?

Kilka kropel oleju (np. 3-4) lub mały wiórek masła do dania. Bo organizm dziecka potrzebuje tłuszczów.

 

JAKI OLEJ PODAJEMY ALAANTKOM I ZUZI?

Pamiętacie nasz wpis o oleju z czarnuszki, który łykamy na odporność? To właśnie Rodzinna Olejarnia Olini wypuściła na rynek produkt dedykowany szczególnie niemowlakom, chociaż u nas jest w obiegu całej rodziny, nie tylko dzieci – „Olej dla dziecka”.

Jaki ma skład?

„Olej dla dziecka” to połączenie nierafinowanych, zimnotłoczonych olejów – bezerukowego rzepakowego i słonecznikowego. Tłoczony jest na zimno, w temperaturze, która nie przekracza 35°C. Mieszany na poziomie ziaren, nie olejów. Dzięki temu zachowuje wszystkie cenne wartości. Kolejny plus za 100% naturalności. W składzie nie ma żadnych barwników, konserwantów ani ulepszaczy, więc olej ma soczysty, intensywnie żółty kolor i delikatny zbożowo – orzechowy smak.

olej dla dziecka Olini

Co nam się jeszcze spodobało? Olini gwarantuje, że olej, który zamawiamy będzie miał maksymalnie 1-3 dni, ponieważ jest zawsze tłoczony na świeżo. Jego przydatność to 6 miesięcy od wytłoczenia – data ważności znajduje się na etykiecie.

Właściwości „Oleju dla dziecka”:

  • wspiera wchłanianie witamin z posiłków: A, D, E, K, a sam jest bogatym źródłem witamin A i E,
  • wspiera wzrost i budowę nowych komórek oraz wspomaga rozwój mózgu i siatkówki oka,
  • zawiera 92% NNKT – nienasyconych kwasów tłuszczowych, które nasz organizm pobiera jedynie z pożywienia, nie produkuje ich sam,
  • ma bardzo korzystną proporcję kwasów omega-3 i omega-6,
  • delikatnie wzbogaca smak pokarmów.

 

 

Szczerze polecamy go jako pierwszy olej w rozszerzonej diecie niemowląt i starszych dzieci. Wam również będzie smakował! Serio:)

Na koniec mamy dla Was coś extra! Rabat – 10% na zakupy w sklepie olini.pl.

Kod rabatowy ważny bezterminowo. Kod to: alaantkowe
-10% na wszystkie oleje i ziarna. Zapraszamy!

Wpis powstał w ramach współpracy z firmą Olini

Zapraszamy do polubienia Olini na Facebooku KLIK

bibliografia:

http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/fimid-poradnik-web.pdf

https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf

http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf

http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik_internet.pdf

https://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/25-36-miesiecy/zasady-zywienia/84-tluszcze-w-diecie-dziecka#