Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

16 marca 2022

Nowe zalecenia dotyczące żywienia zdrowych niemowląt i dzieci 2024 – najważniejsze informacje

Poznaj najbardziej aktualne zalecenia dotyczące rozszerzania diety dziecka. Kiedy zacząć? Jak wprowadzać produkty? Czego nie podawać?

niemowlę je jabłko

W styczniu 2021 roku miała miejsce aktualizacja dokumentu: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. To niezwykle ważny dokument, który reguluje zasady karmienia niemowląt w Polsce i wyznacza standardy w tym kierunku dla postepowania lekarzy. Przyjrzyjmy się więc jakie nowe zasady obowiązują: 

Niniejsze streszczenie na naszym blogu będzie zawierało fragmenty i cytaty z dokumentu wydanego w 2021 roku. To, co znajduje się w naszym wpisie to pigułka, najważniejsze, wyłuskane z dokumentu rzeczy, które najczęściej budzą wątpliwości/niezrozumienie u rodziców. 


Zasady żywienia zdrowych niemowląt 2021 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

zobacz cały dokument

W 2014 r. PTGHiŻDZ opublikowało stanowisko dotyczące zasad żywienia zdrowych niemowląt, a w 2016 r. dotyczące karmienia piersią. Niniejszy dokument jest aktualizacją obu tych stanowisk. Do kogo jest skierowany? Do wszystkich grup zawodowych sprawujących opiekę nad dzieckiem do 1. roku życia oraz rodziców/opiekunów. 

Karmienie piersią

Celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Częściowe lub krótsze karmienie piersią również jest korzystne. Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko (…)”

*Towarzystwa naukowe oraz międzynarodowe grupy ekspertów zgodnie zalecają, aby niemowlęta były karmione wyłącznie pokarmem kobiecym przez pierwszych 6 m.ż. (co najmniej przez pełne 4 mies.). Oznacza to, że w tym czasie niemowlę otrzymuje jedynie mleko matki. Nie należy podawać innych płynów (np. wody, soków, mleka modyfikowanego). Wyjątek stanowią witaminy lub leki.

Zasady żywienia niemowląt nie wyodrębniają zaleceń osobno dla mm i kp. Można wnioskować, że wprowadzanie pokarmów uzupełniających jest takie samo w przypadku karmienia piersią jak mlekiem modyfikowanym. Dostrzega się duże korzyści z kp  zarówno dla dziecka jak i dziecka.

Należy dążyć do tego, aby dziecko po 1. r.ż. nie było już karmione w nocy. Obecność jakiegokolwiek pokarmu na zębach dziecka sprzyja rozwojowi próchnicy.

Kiedy wprowadzać pokarmy uzupełniające.

Zalecenia podają przedział od 17 tyg – 26 tyg, jako czas, w którym organizm dziecka jest gotowy na inne niż mleko pokarmy. Jednak istotne jest, że przedział czasowy rozpatruje się w połączeniu z zaleceniami wyłącznego kp do 6 mż i istotą pozostałych znak gotowości do rozszerzania diety, jak np. umiejętność siedzenia z podparciem, kontrolowanie ruchów szyi i głowy, zanik odruchu wypychania jedzenia. Te oznaki pojawiają się zazwyczaj w okresie początku drugiego półrocza dziecka. 

Ważne! Oznaki takiej gotowości mają niewielkie możliwości pojawić się w dolnej granicy zalecanych widełek. Niemowlę wówczas nie jest gotowe. Ponadto zarówno polskie, jak i europejskie, światowe zalecenia podkreślają, by dążyć do wyłącznego karmienia mlekiem niemowlęcia do 6 miesiąca życia.

Częstotliwość posiłków

Podczas nauki jedzenia jest jasny podział ról – dorosły decyduje kiedy i co zje dziecko, a dziecko ile zje. Zalecenia nie podają ilości pokarmów stałych w ciągu dnia. Zaleca się, by niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym na koniec 12 m.ż. jadły 4-5 posiłków i 1-2 przekąsek. Istotna jest umiejętność rozpoznawania uczucia sytości i głodu, by nie przekarmiać dzieci i nie zmuszać do jedzenia.

Kolejność wprowadzania pokarmów

Dwa pierwsze lata są kluczowe w rozwoju preferencji smakowych. Wprowadzamy typowe pokarmy uzupełniające, np. kasze, warzywa, owoce. Kolejność wprowadzania nowych produktów nie jest tak istotna. Począwszy od 6 m.ż. Powinniśmy podawać pokarmy zawierające żelazo w tym mięso i ryby.

Konsystencje pokarmów uzupełniających

W pierwszym roku życia dziecko rozwija szybko umiejętności gryzienia i żucia, rozwija się ona do 24 m.ż. Jednak najlepsze predyspozycje do tych umiejętności oralnych niemowlę ma pomiędzy 6 a 10 m.ż. Dlatego wówczas należy podawać pokarmy o różnych konsystencjach. Powyżej 12 m.ż. nie podajemy pokarmów w butelce ze smoczkiem. Poleca się naukę picia z kubeczka otwartego po 6 m.ż.

Ważne! Niemowlę nie musi mieć rozdrabnianego pokarmu na papkę. W wieku 7 miesięcy jest wyposażone w narzędzia oralne (dziąsła, język, ślina), za pomocą których będzie uczyło się odgryzać, rozdrabniać pokarmy w jamie ustnej. Zbyt długie podawanie pokarmów zblendowanych utrudnia dziecku tę naukę.

Jakie porcje powinno jeść niemowlę?

Nie ma konkretnych objętości jedzenia, wag, czy wielkości porcji, które powinno zjeść dziecko. Podkreśla się znaczenie rozróżniania przez rodzica objawów sytości i głodu. To jest jedyny wyznacznik tego, czy dziecko zjadło odpowiednią ilość danego pokarmu. Niemowlę wyposażone jest z uczucie sytości i głodu już od urodzenia. Noworodek wypija tyle mleka, ile potrzebuje i sygnalizuje sytość, np. poprzez wypchniecie sutka z buzi lub głód poprzez płacz. Podkreśla się fakt, że największym błędem w żywieniu dzieci często jest przekarmianie ich. Tylko karmienie responsywne daje gwarancję tego, że dziecko będzie spożywało takie porcje, jakie potrzebuje, by się nasycić.

Produkty alergizujące

Zalecenia podkreślają, że nie ma danych naukowych uzasadniających opóźnianie wprowadzania pokarmów potencjalnie alergizujących. Wprowadza się je w tym samym czasie co pozostałe.

Opóźnienie nie zmniejsza ryzyka alergii.

Potencjalne alergeny (tzw. złota ósemka) należy wprowadzać po raz pierwszy w domu. Warto zwrócić uwagę na sposób pierwszego podania jaja. Nie trzeba wprowadzać osobno żółtka i białka. Jajko możesz podać całe, jednak kluczowe jest to, by podczas pierwszego podania było ono bardzo dobrze ścięte. Możliwe jest tylko przez długie gotowanie 10-15 min. lub długie pieczenie. To zmniejsza ryzyko alergii.

Pamiętaj! Nie eliminujemy i nie opóźniamy wprowadzania pokarmów potencjalnie alergizujących, również u dzieci obciążonych genetycznie. Wprowadzamy je jak inne produkty, jednak zawsze w domu i w małych ilościach.

Mleko krowie i napoje roślinne

Nie należy podawać ich do picia dziecku, nie mogą też zastępować niemowlęciu mleka podstawowego do 1 roku życia. Jednak możesz od czasu do czasu przygotować danie, w którego składzie użyjesz mleka lub napoju roślinnego. Kaszki częściej rób na wodzie, jednak raz na jakiś czas możesz zrobić je na mleku lub dodać mleko do naleśników. Produkty mleczne typu: jogurt, masło, kefir, twaróg możesz podawać niemowlęciu od początku rozszerzania diety.

Produkty zakazane i ważne uwagi

 • Mleko krowie i napoje roślinne nie podajemy jako napój zastępujący mleko podstawowe do 12 miesiąca życia
 • Jajo wprowadzamy w całości, bez dzielenia na żółtko i białko, jednak przy pierwszym podaniu należy je gotować na twardo co najmniej 10-15 minut.
 • DO 12 M.Ż. NIE PODAJEMY NIEŚCIĘTEGO JAJKA.
 • Orzeszki ziemne, wprowadzamy w postaci masła orzechowego, w niewielkiej ilości, w domu. Zaleca się wówczas kontynuowanie kp.
 • Do 3 r.ż. NIE PODAJEMY PODROBÓW I PRZETWORÓW MIĘSNYCH.
 • Nie używamy soli i cukru w diecie niemowląt.
 • Nie podajemy miodu do 12 m.ż.
 • Do 4 r.ż. nie podajemy kopru włoskiego i naparu z niego.
 • Mleko krowie, kozie, owcze i napoje roślinne nie mogą być napojem głównym do 12 m.ż.
 • Do 12 m.ż. nie podajemy soków kupnych i domowych.

Suplementacja

Należy suplementować wit. D 400 IU/24 h do 6 m.ż. 400 – 600 IU/24 h między 6-12 m.ż. DHA – do 6.m.ż zarówno mm jak i kp zapewniają odpowiednią dawkę niemowlęciu, jednak matka kp powinna przyjmować dodatkowo 200 mg DHA dziennie, a jeśli je mało ryb (wg zaleceń 1-2 razy w tygodniu), nawet 400-600 mg DHA dziennie. Po 6 m.ż. Głównym źródłem DHA są tłuste ryby. Jeśli dziecko spożywa ich mało lub wcale, poinformuj lekarza, być może potrzebna będzie suplementacja.


Najnowsza książka „Wszystko o rozszerzaniu diety + 50 przepisów na start!

Pamiętajcie, że zawsze możecie sięgnąć po rzetelną wiedzę u nas. Niedawno wydałyśmy naszą najnowszą książkę – „Wszystko o rozszerzaniu diety + 50 przepisów na start”, gdzie w jednym miejscu znajdziesz:

 • AKTUALNĄ WIEDZĘ – w pełni rzetelne, oparte na najnowszych wytycznych informacje o rozszerzaniu diety niemowlaka. 
 • PRAKTYCZNE PORADY – przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez rozszerzanie diety Twojego dziecka. Oparty na doświadczeniu specjalistów oraz ponad 8-letnim doświadczeniu propagatorek zdrowego rozszerzania diety.
 • 50 PRZEPISÓW na proste i pyszne dania dla niemowlaka i całej rodziny.
 • WSKAZÓWKI, jak sobie poradzić, gdy pojawią się trudności podczas rozszerzania diety.

Cena premierowa 55 zł (zamiast 65 zł) obowiązuje do 25 marca lub do wyczerpania nakładu premierowego 🙂 bo idzie jak burza, dlatego zalecamy nie zwlekać z decyzją o zakupie.

Wszystko o rozszerzaniu diety pozwoli Ci oszczędzić czas. Już nie musisz wertować wielu książek i stron internetowych w poszukiwaniu informacji na temat rozszerzania diety i zastanawiać się, czy są rzetelne. Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć rozpoczynając przygodę z rozszerzaniem diety, znajdziesz właśnie tu.
Kupuję

W książce znajdziesz: 

 • Odpowiedź na większość pytań i wątpliwości, które pojawiają się w trakcie rozszerzania diety.
 • Merytoryczne wskazówki oparte na wieloletnim doświadczeniu autorek w rozszerzaniu diety, wsparte opieką merytoryczną lekarza pediatry, neurologopedki oraz terapeutki SI. 
 • ABC rozszerzania diety: kiedy zacząć? jak rozpoznać gotowość dziecka do rozszerzania diety?
 • Porównanie metod rozszerzania diety.
 • Poradnik techniczny, który ułatwi wybór dobrych produktów, które są pomocne podczas rozszerzania diety.
 • Co, kiedy i jak podawać dziecku podczas rozszerzania diety?
 • Jak komponować posiłki dla dziecka?
 • W jaki sposób wybierać produkty do żywienia niemowląt?
 • W jaki sposób bezpiecznie podawać pierwsze posiłki?
 • Opis możliwych trudności podczas rozszerzania diety.

NA TĘ KSIĄŻKĘ CZEKALI RODZICE NIEMOWLĄT!

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (26)

Dorota

Dodano opinię: 14.08.2021

Czemu nie ma odpowiedzi z Waszej Strony:(?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Zajrzyj do zapisanych na Ig spec live, mamy tam wywiad ze stomatologiem dotyczącym karmienia nocnego i mm i kp w kontekście rozwoju próchnicy

Marta

Dodano opinię: 03.03.2021

Często przewija się na Waszej stronie zdanie, że dziecko powinno jeść w pozycji pionowej, nie należy karmić dziecka w pozycji półleżącej. Co zrobić w sytuacji gdy mam półroczniaka który jeszcze nie siedzi a chciałabym zacząć rozszerzać dietę?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Agata

Dodano opinię: 23.03.2021

Nie jest dla mnie jasne do kiedy powinno się wiec podawać mleko modyfikowane następne?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Po roku można zrezygnować z mm i zastąpić je produktami mlecznymi

Domi

Dodano opinię: 09.04.2021

Macie jakieś sugestie jak te nocne karmienia ograniczyć? Młoda ma prawie 11 miesięcy, a budzi się w nocy na potęgę. Czasami wystarczy przytulenie albo pogłaskanie po głowie, ale dalej karmimy się w nocy.
Trochę się teraz zestresowałam… Pomożecie jakoś?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

To tak bardzo kwestia indywidualna, że ciężko coś radzić. Na pewno warto najpierw próbować po prostu przytulenia i dopiero na samym końcu pierś. Pomóc może nocny dyżur taty

Ania

Dodano opinię: 15.04.2021

Karmienie piersią nie psuje zębów! Wręcz przeciwnie. Wystarczy o tym poczytać !

Anna

Dodano opinię: 06.09.2021

A co te Towarzystwa zalecają jesli dziecko ma alergie/nietolerancje (na pewno na białka mleka krowiego ale na cos jeszcze do czego jeszcze nie doszliśmy bo alergolog zalecil testy tylko na bmk i gluten) ma 4,5 i tyle meczy się bo usilnie karmię go piersią eliminując z diety co się da (w tym 3 tyg na ryzu i ziemnikach). Dalej meczyc dziecko?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

To zawsze decyzja rodzica i lekarzy specjalistów. Nie możemy tu nic doradzać.

Beata

Dodano opinię: 25.10.2021

A co z grzybami? Zazwyczaj pojawiały się w zakazanych produktach, a teraz ich nie ma. Zmieniło się coś?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Nic się nie zmieniło w sprawie leśnych grzybów. Dopiszemy dla jasności.

korulka

Dodano opinię: 26.10.2021

Czy można dziecku w wieku 6m podawać mleko krowie w placuszkach, naleśnikach, owsiance? Czy lepiej poczekać do 12m+., a do tego czasu dawać tylko owsianki gotowane wyłącznie na wodzie?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.12.2021

W owsiance rozwadniaj mleko, placki i naleśniki ze względu na smażenie lepiej podac odrobinę później niż na samym początku rozszerzania diety.

Paula

Dodano opinię: 27.10.2021

Witam, co to znaczy przetwory mięsne ? Nie można podać dziecku parówki przed skończeniem 3 r.ż. ?? A co z tymi które mają dobry skład ? 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.12.2021

Przetworzone mięso to wszelkie wędliny, w tym parówki.

Ania

Dodano opinię: 29.11.2021

W Waszym wpisie nie ma informacji o tym, że wg wytycznych pokarmy o stałej konsystencji zaleca się od 8 miesiąca. Jak się do tego odniesiecie?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

To cytat z tego dokumentu: Umiejętność gryzienia kształtuje się do ukończenia 24. m.ż., jednak największe możliwości nabywania tych kompetencji występują między
6. a 10. m.ż. dziecka” – stąd możliwośc podawania pokarmów stałych już od początku rozszezrania diety. Mówi o tym także kolejny akapit tego dokumentu dotyczący rozszezrania diety metodą BLW: Dziecku, które potrafi samodzielnie siedzieć
(ok. 6.-7. m.ż.), podaje się różne pokarmy stałe w takiej postaci, aby mogło je łatwo chwycić rączką (np.
krążki pokrojonej marchewki, kawałki banana, różyczki brokułów, łyżka kleistej kaszy).

Angelika

Dodano opinię: 02.12.2021

Zaczynamy z Anielką przygodę z rozszerzaniem diety. Mam dylemat odnośnie podawania ryżu. Czy to prawda że ze względu na występujący w nim arsen nie powinno się go podawać niemowlakowi? Czy wystarczy podejść do tematu zdrowo rozsądkowo i podawać go z umiarem? Jak to jest? Dzięki za odpowiedź

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Nie podawaj mleka ryżowego. Ryż możesz, ale nie może być podstawą diety Twojego dziecka. Podawaj okazjonalnie, w ramach jak najbardziej zróżnicowanej diety. Ryż biały ma mniej arsenu niż pełnoziarnisty.

Justyna

Dodano opinię: 28.12.2021

Ile jajek tygodniowo może zjeść 9 miesięczne niemowlę? Z tego co widzę to np w przepisach na kolację często występuje jajko jako składnik 😊

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zalecają, by na etapie wprowadzania jajek do diety, podawać niemowlęciu nie więcej niż 2 małe jajka tygodniowo (około 2 g białka jaja). Wlicza się w to także jajko w makaronie jajecznym czy w innych produktach z jajkami (np. ciastach).

Beata

Dodano opinię: 19.04.2022

Szukam w zaleceniach czegos odnośnie herbatek dla dzieci. Syn ma 14 miesięcy, myslimy czy moze warto dla urozmaicenia wprowadzic cos oprocz wody? Kakao? Ale moze jakies herbatki? Coś polecacie czy lepiej nie kombinowa. i do kiedy nie kombinować? Syn ładnie pije wodę, nie chcialabym tego zepsuć 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 08.08.2022

Jeśli nie ma problmeu z wodą, to po prostu podawaj wodę. A jeśli chodzi o inne napoje po roku, to super jest rooibos, woda z miodem i dodatkami jak cytryna, imbir.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek