Od kiedy posadzić dziecko w krzesełku do posiłku? Czy sadzanie dziecka w bujaczka to dobry pomysł? Czy można karmić dziecko w bujaczka? Przeczytaj te informacje!

Najczęściej w mailach pytacie nas o to, czy możecie rozpocząć BLW, jeśli Wasze dziecko samodzielnie nie siedzi.
Tak, ale…

  • to Wasz fizjoterapeuta decyduje, czy dziecko jest już na tyle stabilne, że może na czas posiłku zostać posadzone w krzesełku lub na kolanach,
  • dziecko, które samodzielnie nie siada, musi zostać posadzone stabilnie, pionowo, z podparciem lub na kolanach rodzica,
  •  dopóki dziecko nie zacznie samo siadać z leżenia (przez obrót na brzuch, podniesienie się na czworaki i skręt miednicy w prawo lub w lewo), powinniśmy zawsze dzieci podpierać!
  • sadzanie dziecka z podparciem uniemożliwia głowie i szyi odgięcie (do tyłu).  Więc nawet jeżeli dziecko odchyli się o 10–15 stopni od pionu plecami, to nadal głowa i szyja będą w pionie.
  • Najlepiej więc sadzać dziecko na kolanach, bo wówczas ma najlepsze podparcie. A jeżeli dziecko nie chce siedzieć na kolanach, bądź jest nam z tym niewygodnie, to możemy posadzić je w krzesłu i zapewnić odpowiednie podparcie np. za pomocą poduszek, ręczników.
  • Zobacz wszystkie najważniejsze informacje tutaj:

Krzesełko, które wybierzesz dla swojego dziecka, powinno mieć podnóżek. Zapewnia to stabilizację całego ciała. Więcej na temat roli podnóżka przeczytasz w tym wpisie.

* Konsultacja merytoryczna dr Marta Wawrzynów

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep