6 miesięcy+

W styczniu 2021 roku miała miejsce aktualizacja dokumentu: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. To niezwykle ważny dokument, który reguluje zasady karmienia niemowląt w Polsce i wyznacza standardy w tym kierunku dla postepowania lekarzy. Przyjrzyjmy się więc jakie nowe zasady obowiązują: 

Niniejsze streszczenie na naszym blogu będzie zawierało fragmenty i cytaty z dokumentu wydanego w 2021 roku.

W 2014 r. PTGHiŻDZ opublikowało stanowisko dotyczące zasad żywienia zdrowych niemowląt, a w 2016 r. dotyczące karmienia piersią. Niniejszy dokument jest aktualizacją obu tych stanowisk. Do kogo jest skierowany?

Do wszystkich grup zawodowych sprawujących opiekę nad dzieckiem do 1. roku życia oraz rodziców/opiekunów. 

Karmienie piersią

Celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Częściowe lub krótsze karmienie piersią również jest korzystne. Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko (…)”

*Towarzystwa naukowe oraz międzynarodowe grupy ekspertów zgodnie zalecają, aby niemowlęta były karmione wyłącznie pokarmem kobiecym przez pierwszych 6 m.ż. (co najmniej przez pełne 4 mies.). Oznacza to, że w tym czasie niemowlę otrzymuje jedynie mleko matki. Nie należy podawać innych płynów (np. wody, soków, mleka modyfikowanego). Wyjątek stanowią witaminy lub leki.”

Zasady żywienia niemowląt nie wyodrębniają zaleceń osobno dla mm i kp. Można wnioskować, że wprowadzanie pokarmów uzupełniających jest takie samo w przypadku karmienia piersią jak mlekiem modyfikowanym. Dostrzega się duże korzyści z kp  zarówno dla dziecka jak i dziecka.

Należy dążyć do tego, aby dziecko po 1. r.ż. nie było już karmione w nocy. Obecność jakiegokolwiek pokarmu na zębach dziecka sprzyja rozwojowi próchnicy.

Czas wprowadzania pokarmów uzupełniających.

Zalecenia podają przedział od 17 tyg – 26 tyg, jako czas, w którym organizm dziecka jest gotowy na inne niż mleko pokarmy. Jednak istotne jest, że przedział czasowy rozpatruje się w połączeniu z zaleceniami wyłącznego kp do 6 mż i istotą pozostałych znak gotowości do rozszerzania diety, jak np. umiejętność siedzenia z podparciem, kontrolowanie ruchów szyi i głowy, zanik odruchu wypychania jedzenia. Te oznaki pojawiają się zazwyczaj w okresie początku drugiego półrocza dziecka. 

Częstotliwość posiłków

Podczas nauki jedzenia jest jasny podział ról – dorosły decyduje kiedy i co zje dziecko, a dziecko ile zje. Zalecenia nie podają ilości pokarmów stałych w ciągu dnia. Zaleca się, by niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym na koniec 12 m.ż. jadły 4-5 posiłków i 1-2 przekąsek. Istotna jest umiejętność rozpoznawania uczucia sytości i głodu, by nie przekarmiać dzieci i nie zmuszać do jedzenia.

Kolejność wprowadzania pokarmów

Dwa pierwsze lata są kluczowe w rozwoju preferencji smakowych. Wprowadzamy typowe pokarmy uzupełniające, np. kasze, warzywa, owoce. Kolejność wprowadzania nowych produktów nie jest tak istotna. Począwszy od 6 m.ż. Powinniśmy podawać pokarmy zawierające żelazo w tym mięso i ryby.

Konsystencje pokarmów uzupełniających

W pierwszym roku życia dziecko rozwija szybko umiejętności gryzienia i żucia, rozwija się ona do 24 m.ż. Jednak najlepsze predyspozycje do tych umiejętności oralnych niemowlę ma pomiędzy 6 a 10 m.ż. Dlatego wówczas należy podawać pokarmy o różnych konsystencjach. Powyżej 12 m.ż. nie podajemy pokarmów w butelce ze smoczkiem. Poleca się naukę picia z kubeczka otwartego po 6 m.ż.

Produkty alergizujące

Nie eliminujemy i nie opóźniamy wprowadzania pokarmów potencjalnie alergizujących, również u dzieci obciążonych genetycznie. Wprowadzamy je jak inne produkty, jednak zawsze w domu i w małych ilościach.

Produkty zakazane i ważne uwagi

  • Mleko krowie i napoje roślinne nie podajemy jako napój zastępujący mleko podstawowe do 12 miesiąca życia
  • Jajo wprowadzamy w całości, bez dzielenia na żółtko i białko, jednak przy pierwszym podaniu należy je gotować na twardo co najmniej 10-15 minut.
  • DO 12 M.Ż. NIE PODAJEMY NIEŚCIĘTEGO JAJKA.
  • Orzeszki ziemne, wprowadzamy w postaci masła orzechowego, w niewielkiej ilości, w domu. Zaleca się wówczas kontynuowanie kp.
  • Do 3 r.ż. NIE PODAJEMY PODROBÓW I PRZETWORÓW MIĘSNYCH.
  • Nie używamy soli i cukru w diecie niemowląt.
  • Nie podajemy miodu do 12 m.ż.
  • Do 4 r.ż. nie podajemy kopru włoskiego i naparu z niego.
  • Mleko krowie, kozie, owcze i napoje roślinne nie mogą być napojem głównym do 12 m.ż.
  • Do 12 m.ż. nie podajemy soków kupnych i domowych.

Suplementacja

Należy suplementować wit. D 400 IU/24 h do 6 m.ż. 400 – 600 IU/24 h między 6-12 m.ż. DHA – do 6.m.ż zarówno mm jak i kp zapewniają odpowiednią dawkę niemowlęciu, jednak matka kp powinna przyjmować dodatkowo 200 mg DHA dziennie, a jeśli je mało ryb (wg zaleceń 1-2 razy w tygodniu), nawet 400-600 mg DHA dziennie. Po 6 m.ż. Głównym źródłem DHA są tłuste ryby. Jeśli dziecko spożywa ich mało lub wcale, poinformuj lekarza, być może potrzebna będzie suplementacja.

Z okazji Tygodnia Rozszerzania Diety, obniżyłyśmy cenę naszego ebooka, to must have rodzica niemowlaka. 50 przepisów na start, które ułatwią Wam rozszerzanie diety.

W ebooku „Po 6 miesiącu!” znajdziesz wartościowe posiłki, które skomponowałyśmy tak, by były kaloryczne, bogate w żelazo i wszystko to, czego dziecko po 6 miesiącu życia potrzebuje.

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep