
Blw krok po kroku tydzień drugi, zobaczcie jak to wygląda:
Drugi tydzień „samodzielnego” jedzenia za nami. Tu przypominam pierwszy tydzień i szczegółowe odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania KLIK
Jak nam idzie teraz? Kilka info:
– pojawiły się pierwsze kupy z kawałkami jedzenia to znak, że coś trafia do brzucha, kupy są codziennie, nawet kilka, co do tej pory się nie zdarzało (Zuzia jest na piersi i zawsze robiła kupy co 4-5 dni).
-Zuzia jest bardzo zainteresowana jedzeniem, mam wrażenie, że po przebudzeniu nie chce mleka, tylko kojarzy ten czas ze stałym posiłkiem= śniadaniem, ale i tak „zmuszam”:) ją najpierw do piersi, a gdy już się porządnie napije zaczynamy szykować śniadanie.
– organizacja dnia nie jest już taka lajtowa jak z jednym dzieckiem. Trzeba zrobić teraz śniadanie dla dwójki, a starsza Ala ma swoje ulubione smaki, które nie koniecznie powinna jeść już Zuzia (np. kiełbaski). Potem trzeba jeszcze ogarnąć ten burdel:))), umyć pół kuchni i ruszyć w drogę do przedszkola. Nie ma lekko, mówię Wam:)
– nadal nie wyszedł Zuzi żaden ząb, celowo o tym wspominam, bo pamiętajcie, że nie jest to przeszkodą w blw.
– wodę podaję w kubku doidy, trzymam kubek razem z Zuzią, czasem też poję ją łyżeczką. Dbajcie o to by przyzwyczajać dziecko do picia wody:)
– zauważyłam, że mała woli jak sam podaję jej jedzenie do ręki niż jak leży na blacie. Ale to nic, przecież dopiero się uczy.
– obecnie nasz rozkład posiłków zaczyna się stabilizować i wygląda tak (orientacyjnie)
- godz 6/7 pobudka i mleko
- godz 8 śniadanie
- godz ok. 9.30- 10 mleko i drzemka i do około 15 mleko na żądanie (bo śpi różnie od 30min do 3h 😛 )
- godz 15 obiad
- reszta dnia mleko, ewentualnie jakiś owoc
Nie , nie daję kaszki na noc by spała 🙂 Nie daję kolacji póki co. Zuzia ma pół roku, a nie rok, nie potrzebuje aż tyle stałych pokarmów, energię czerpie z mleka. Jeśli zacznę zauważać, że potrzebuje więcej to będę jej proponować inne stałe posiłki.
BLW TYDZIEŃ 2
Poniedziałek
1.kaszka manna i banan
2. ziemniaki, brokuły
3. truskawki
woda
Wtorek
1.awokado, truskawki, kawałek chleba
2.bataty gotowane
woda
Środa
1. płatki jaglane z bananem i awokado
2. bataty, marchewka, białe szparagi
3. truskawki
woda
Czwartek
1. kostki z kaszy jaglanej z nektarynką
2. brokuły, kalafior, kulki z kuskusa
woda
Piątek
1. kostki z kaszy jaglanej z nektarynką (zostały z czwartku, więc przechowałam w lodówce–> (pamiętajcie by jedzenie, które chcecie podać dziecku na drugi dzień nie miało kontaktu ze śliną i nie leżało zbyt długo poza lodówką, zwłaszcza w upalne dni. Jeśli nie jesteście pewne, czy jedzenie jest świeże, lepiej je wyrzucić).
2. ziemniaki, brokuły
woda
Sobota
1. kawałek bułki, kostki z kaszki manny ze śliwką polane olejem dla dziecka, żółtko
2. fasolka szparagowa żółta, marchewka, ziemniaki, pietruszka
3. maliny, truskawki
woda
Niedziela
1. płatki orkiszowe z tartym jabłkiem i kilkoma kroplami oleju dla dziecka, awokado
2. fasolka szparagowa. kopytka ziemniaczane z koperkiem (tylko ”pomemlała”, nie zjadła), marchewka
3. truskawki
woda
i tradycyjnie kilka szybkich zdjęć dla Was (tej maty raczej nie polecam, mamy teraz w naszym sklepie przetestowane o wiele wygodniejsze i lepsze miseczki silikonowe i plastikowe do jedzenia, zobaczcie je tutaj)
Chciałam dać całe jajko, ale się rozmyśliłam i dałam sama nie wiem czemu tylko żółtko. W poniedziałek 26 czerwca dałam już całe jajko, bez rozdzielania. Nie ma powodów, by wprowadzać osobno żółtko i jajko, jeśli dziecko nie jest potencjalnym alergikiem.
Jabłko jest twarde i często jest przyczyną krztuszeń dziecka i strachu rodziców. Z tym kawałkiem Zuzia sobie nie radziła zupełnie. Starłam więc i dodałam do płatków. Można też początkowo podgotować trochę jabłko by zmiękło.
Psy i kot zbędne. Starsza siora kończy posiłek 🙂
Pamiętajcie by chociaż raz dziennie do dań podawać niemowlakom i starszym dzieciom olej nierafinowany, zimnotłoczony, możecie wybrać ten od Olini z naszym rabatem 10% na hasło: alaantkoweblw lub inny, zobaczcie jakią rolę odgrywają tłuszcze w diecie dziecka i których nie może zabrakną tutaj.
My wybieramy ten:
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
Czy na 5 zdjeciu jemy łyżeczką? ☺ niedlugo bedziemy rozszerzac diete blw i nie wiem jak mam podawac np platki- czy łyżeczka bedzie ok?
Tak, łyżeczką, tu są filmy na ten temat alaantkoweblw.pl/blw-krok-po-kroku-tydzien-1/
Proszę podaj jakie dokładnie macie łyżeczki, powoli przymierzamy się do rozszerzania diety dziecka i zbieram odpowiednie akcesoria. Mam juz doidy cup i krzesełko, ale brakuje mi takich rzeczy typu talerzyk, łyżeczka, widelec<na póxniej>. może warto zaktualizować post dotyczace akcesoriów ?
Bez kombinowania, najtańsze, najprostsze, np z canpol baby.
Mój synek 2 kwietnia skończył pół roczku i zaczęłam rozszerzać dietę , ale jeszcze nie siedzi samodzielnie , trzymając go na kolanach próbuje mu dawać jedzenie do ręki ale widzę ze nie chce za bardzo brać, bo mu chyba nie wygodnie ale jak mu podaje do buzi to chętnie smakuje wiec mu podaje to chyba nie jest zle? I mam pytanko odnośnie tych warzyw bo w przepisach na rozszerzeni diety podaje pani różne niesezonowe czyli trzeba kupować mrożone tak? Ogólnie synek dostał skazy białkowej i wogole bardzo czuły jest na jedzie i boje się ze będzie alergikiem wiec nie wiem czy muszę się się jakiś rzeczy wystrzegać szczególnie ?
Dopóki dziecko nie spróbuje, nie przekonasz się, czy ma alergię. Im szybciej podany produkt, tym lepiej. Ale nie podawaj wszyskiego na raz. Poza sezonem kupuj mrożonki.
Wspaniały jadłospis 🙂 ja dałam Hanulce ostatnio truskawki i zajadała aż jej się uszy trzęsły 🙂 ale dalej słabo u niej z siedzeniem i czekam na zgodę od naszej fizjoterapeutki! Ale dwoma ząbkami mieli wszystko u mamusi na kolanach 🙂 teraz będę się bawić w przygotowywanie jej kulek i kwadracikow z kasz 🙂
Mój syn jest od Zuzi o dwa dni młodszy, idziemy z rozszerzaniem łeb w łeb i z satysfakcją stwierdzam, że repertuar mamy podobny. Zastanawiam się tylko, czy i jak podawać tłuszcze? Czy na przykład dodajecie oleje do gotowanych warzyw?
Do kaszki można kropelkę dać.
Nie wytrzymałam i muszę skomentować. Niemowlęciu NALEŻY podawać tłuszcze: oliwę z oliwek, a do zimnych dań olej lniany.
Zaczyna się od kilku kropli, stopniowo zwiększając do około 20 g tłuszczu dziennie.
Ewo, dokładnie o to chodzi w Blw, że nie kontrolujesz ile gram czego podajesz. Dajesz różne zdrowe rzeczy, dziecko zbilansuje sobie samo. A tłuszcze dziecko na tym etapie ma z mleka.
Nie wytrzymalam, musiałam skomentować.
Za każdym razem gdy daje Synkowi jaki kawałek czegos( nie papkę) mam mikro zawał czy sie nie zakrztusi 🙁 Niesety to silniejsze ode mnie i przez moje nieuzasadnioneobawysynekma7,5mies i nie mam odwagi dać jemu np marchew lub ziemniaczka w kawałku 🙁 ratunku!!
Ja tez mam taki problem, 4 dni rozszerzamy diete i przez ten paralizujacy strach, daje papki, a chcialabym blw, jak moge zapewnic dziecku bezpieczenstwo?
Iść na kurs ratownictwa medycznego.
Jak ona wcina… <3 moja 9-miesięczna córeczka owsianki i płatki czy kostki tylko rozsmarowuje po tacce tudzież zrzuca na podłogę. Próbujemy od ok.7 m-ca (ale nie tak ekspansywnie), siedzi od kilku tygodni. Do buzi trafiają jedynie kawałki warzyw, a wtedy mocno się krztusi. Czy spotkały się Panie z tym by obniżone napięcie mięśniowe było przyczyną trudności z jedzeniem?
A czy była badana przez neurologopede? Może on powinien poszukac przyczyny.
Dietę zaczęłam rozszerzać po 6 miesiącu, jednak na początku były to papki. Teraz córka ma 7,5 miesiąca i 2 tydzień stosuję blw. Czy mogę podawać jej pojedyncze warzywa i owoce tak jak dostaje Zuzia, czy skoro jest o ponad miesiąc starsza to powinnam jej dawać już jakieś inne, "pełniejsze" posiłki?
Hej! Jestem Mamą już prawie 8-miesięcznego szkraba. Rozszerzanie diety zaczęłam od 6m, ale były to papki i to nieregularnie. Od 3 tygodni wprowadziłam blw i cieszy mnie widok zjadającej wszystko córki, która na papki kręciła nosem. Jednak nie daje mi spokoju to, czy robię to odpowiednio. Bo, skoro ja blw stosuję od 3 tygodni to jesteśmy na etapie różnych gotowanych warzyw oraz owoców. No i wciąż dręczy mnie pytanie, skoro zaraz skończy 8 miesięcy to czy nie powinnam już podawac jakichś bardziej złożonych, "pelnych" posiłków? Czy mogę iść tropem Waszej cudownej Zuzi pomimo takiej różnicy "miesięcznej" ;)? Ciągle karmię kp na żądanie, jednak w blw to moje pierwsze, male kroczki. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź! Pozdrawiam 🙂
Jasne, możesz podążąć za nami. W blw ważne by jeśc to samo co reszta rodziny:)
A czy ja mogę prosić o wpis na temat gotowania różnych kasz (manna, jaglana) tak, aby zrobić z nich kostki, w wersji dla opornych? Już tyle razy próbowałam, a zawsze wychodzi mi gęsta berbelucha, którą ciężko sprzątnąć. Może to kwestia pojemnika?
Metody gotowania kaszy zawarysmy w naszej książce.
Która to Książka? Mam podobny problem. Proszę o nazwę.
Pierwsza- AlaantkoweBLW
Moja 7-miesięczna córeczka też ma taką matę do jedzenia i sprawdza się wyśmienicie.
Ina je z nami przy stole (dosuwam krzesełko normalnie do blatu), mata mocno trzyma się drewna.
Mamy też inne talerzyki antypoślizgowe,
ale mata zdecydowanie wygrywa. 🙂
Mam pytanie na temat pieczywa. Na początku oczywiście są to malutkie kawałeczki, które i tak głównie będą wyssane. Ale jakie pieczywo dawalyscie? Chce upiec starszym dzieciom bułki z waszego przepisu i nie wiem czy mogę kawaleczkiem poczestowac najmłodszego.
Dzięki za ten blog 🙂 dzięki między innymi wam działamy BLW od kilku dni i jest super. Mały szczęśliwy, idzie mu według mnie świetnie. Pozdrawiamy
Możesz poczestować:)
A czy pieczywo na drozdzach mozna podawac?
tak
A jakie pieczywo podać dziecku?
Możesz sama upiec, albo kupić w sprawdzonej piekarni.
A jeszcze jak robisz te kostki z kaszy jaglanej? Jakoś nie udała mi się konsystencja taka jak Tobie ?
W książce szczegółowo opisałam proporcje.
A borowki na pierwszy tydzien? Jako dodatek do kaszki?
Nie podałabym. Dziecko nie ma jeszcze chwytu szczypcowego, dopiero zaczyna przygodę.łatwiej o zadlawienie. Ale wybór należy do matki.
Prowadzimy blw z naszą 6,5 miesięczna córka, od kiedy nauczyła się jedzenia rączkami nie chce nic jeść łyżeczka. Jak daje jej łyżeczkę do rączki to kompletnie traci zainteresowanie jedzeniem i skupiona jest na zabawie łyżka. Co zrobić aby zaakceptowała łyżeczkę jako sposób jedzenia i kiedy to powinno nastąpić?
Nie ma reguły. Każde dziecko uczy się w dogodnym dla siebie czasie. Nie naciskaj. Podawaj czasami rzadkie konsystencje, które można jesć łyżką, a rączkami trudniej. Z czasem się nauczy.
Pytanie- skąd brać warzywa? Taki sposób jedzenia jest super tylko gdzie kupować? W Lidlu produktów oznaczonych jako Bio nie jest za wiele. Kupować w warzywniaku? Nie mam dostępu do upraw od kogoś znajomego.
Tak, warzywniak, a warzywa sezonowe. Jeśli masz ochotę dać inne poza sezonem, siegaj po mrożonki.
Mój maluch ma 6,5 mca, drugi tydzień rozszerzamy dietę. Dziś zrobiłam kulki jaglane, które zostały pięknie rozgniecione, część trafiła do buzi,ale mały zaczął się ksztusić, aż zwymiotował i mu noskiem wyleciało. Już podawałam owsiankę i kaszkę mannę, było lepiej, a przy jaglance taka sytuacja. Teraz nie wiem czy poczekać tydzień i powtórzyć, czy też będzie to za szybko
Jasne, możesz chwile odczekać.
Czy zupy, na które przepisy są w Waszej książce np. dyniowa, mogę podać już w drugim tygodniu rozszerzenia diety? Czy w zasadzie wszystkie posiłki tam zawarte mogę podjąć od początku rozszerzenia diety?
Teoretycznie tak, ale praktycznie zacznij od pojedynczych warzyw, owoców, kasz, przyzwyczaj brzuszek do nowych smaków stopniowo:) Wiadomo, że malutkie ilości nie powinny zaszkodzić.
Hej, moja córka niedługo kończy 7 msc, zaczęłyśmy rozszerzać dietę z papkami ale ostatnio (w wielkim stresie, że się zadławi) dałam jej malusie kawałki gruszki no i zjadła, więc myślę, że jest gotowa na nowośc. Tylko jak to jest przy mm ? od 6 msc nie karmie piersią i nie wiem jak to zrobic, bo corka je duzo, 5 butelek mleka zjada, czy mam zastąpić jej którąś butelkę posiłkiem stałym czy dawać np 90 ml mleka i po jakimś czasie jedzonko ? Pozdrawiam
Witajcie,
Mam pytanie odnośnie gotowanie warzyw na parze. mam problem z małżonkiem który uważa że daję córce za twardą marchewkę. Metodą BLW jak powinno to wyglądać? Lepiej bardziej miękka czy troszkę twardsza aby młoda nie „ugryzła” zbyt dużego kawałka?
Pozdrawiam!
trudno przez internet doradzić jaka twardość powinna być dla Was najlepsza. Obserwujcie dziecko, jeśli sobie radzi to nie musisz bardzo rozgotowywać. Za twarda też nie może być.
a czy może Pani napisać jakie krzesełko do karmienia Pani używa? PRzymierzam się do zakupu mat ezpz ale chcę być pewna, że będą odpowiedniego wymiaru…
Antilop IKEA
dziękuję
A czy wode gotujesz czy podajesz dziecku mineralna prosto z butelki ?
z butelki.
Witam,
Czy Zuzia samodzielnie siedziała jak zaczynałyście z fotelikiem do karmienia? bo mój synek siedzi tylko z poparciem i na razie karmię go na kolanach nie jest to zbyt wygodne jak to u Was wyglądało?
Nie nie siadała samodzielnie, ale posadzona w krzesełku nie bujała się, raz spróbowałam na moich kolanach i to była katorga, wszystko brudne a najbardziej ja 😛
Dzięki? to my też spróbujemy z fotelikiem mamy ten z Ikea? Bo na kolanach przy stole to nie jest najlepsza opcja.
Pozdrawiam
Dla mnie blw to zupelna nowość i za tydzien startujemy z Oliwia. Dziekuje ci za te wpisy. Batdzo mi pomogly i troche mniej się boje
Dzień dobry,
Mam pytanie posiadam Pań książkę alaantkowe BLW od niemowlaka do starszaka i mam pytanie dotyczące czasu gotowania kasz. Mianowicie w przepisie na bułeczki jaglane podają Panie czas gotowania kaszy 18 minut u mnie już po 9 nie ma wody… podobnie z ryżem w przepisie na daktylowe ciasto ryżowe… Wszystko robię tak jak Panie piszą i o ile z ryżem nie jest to za duży problem bo był już miękki o tyle kaszę mam po prostu twardą. Czy mają Panie może pomysł dlaczego tak jest? czy po prostu zwiększyć ilość wody i się nie przejmować? 🙂 Pozdrawiam
Gotujesz pod przykryciem na najmniejszym ogniu?
Nadia na początku zaczynała słoiczki łyżeczką, ale pewnego dnia zaprotestowała i przez tydzień była awantura przy każdej próbie jedzenia, tylko cycuś! Niechcący napotkałam Waszą stronę i się zaciekawiłam i to bardzo 😉 Nasza przygoda z blw zaczęła się 3 dni temu.. Na chwilę obecną zainteresowanie średnie, stąd moje pytanie, kiedy Wasze maluchy zaczęły jeść? Nadia ma 8 miesięcy..
Witam. Moja córeczka za parę dni skończy 6 m-cy. Po 5 m-cu zaczęłam podawać papki ze słoiczka przy równoczesnym kp na żądanie. Kuzynka przekierowala mnie na Pani blog obie kupilysmy książkę i obie mamy to samo spostrzeżenie-> przepisy są super, bardzo pomysłowe ale brakuje nam informacji (w książce) od kiedy mozna dane danie wprowadzić. Jest to moje pierwsze dziecko i szukanie ciągle informacji czy to już można może być trochę kłopotliwe. Ogólnie jestem też trochę przerażona wprowadzaniem blw ake chyba nie ja pierwsza :D. Czy dysponuje Pani jakąś rozpiską, które przepisy wprowadzać można od razu, a które w późniejszym czasie? Będziemy bardzo wdzięczne za informację ;). Pozdrawiamy
Cześć Diana, zarówno w pierwsej jak i drugiej książce jest WSTĘP, a w nim informacja dlaczego w blw nie podajemy wieku:) W pierwszej ksiązce dania po 6m są oznaczone w rozdziale „Chce tego spróbować”, a w drugiej przy przepisach jest tag z bobaskiem:) Zyczymy smacznego!
Tak, pod przykryciem, na najmniejszym palniku, na najmniejszym ogniu:)
Tak, pod przykryciem, na najmniejszym palniku, na najmniejszym ogniu:)
Jak mam podać dziecku to co sama jem skoro posilek ma sol czy cukier? Dla siebie tez rezygnujecie z przypraw?
To oczywiste:) Wybierasz od teraz jedzenie takie, które jest dobre dla dziecka, solisz i słodzisz sobie na talerzu, po pewnym czasie zobaczysz, jak dobrze smakuja dania, ktore nie są za słone i słodkie. To tzw zdrowe nawyki:)
Witam! Chciałabym zakupić Wasza książkę ale widzę, że są dwie. Czym one się różnią? Dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam?
https://alaantkoweblw.pl/nasze-ksiazki-kucharskie-blw/ 🙂
Czy ZU sama siadała jak zaczynałaś rozszerzać dietę? Wiem, że nie wolno dziecka sadzać. Moja FLO za dwa tygodnie kończy pół roku, nie zapowiada się, że sama usiądzie. I mam dylemat, bo w krzesełku w mojej opinii będzie posadzona, a ni hu hu nie mam innego pomysłu jak postawić przed nią michę. Dodam, że jestem świrem holistyczno chustowo bilskościowym i ważna jest dla mnie prawidłowa pozycja dziecka, oraz jej naturalny rozwój motoryczny.
Już znalazłam odpowiedź na blogu. Dziękuję 🙂
tu info od fizjoterapeuty https://alaantkoweblw.pl/fizjoterapeuta-na-temat-sadzania-i-samodzielnego-siedzenia/
nie nie siedziała jeszcze samodzielnie, ale posadzona siedziala stabilnie.
Dziewczyny,mam Wasze dwie książki, są super 🙂 powiedzcie mi czy dobrze robię – moja córka ma 6,5 miesiąca, jadła już wasze kostki jaglane, ale częściej daje jej owsiankę na wodzie. Nie dawałam za to kaszy manny jeszcze. Czy owsianka jest ok ?
Jasne, możesz wszystko powoli zacząć wprowadzać:)
A jakie jeszcze kasze proponujecie :)? Przyznam, że nie mam pomysłu na śniadania dla małej…
https://alaantkoweblw.pl/category/sniadanie/ 🙂
Hehe, no tak 🙂 a powiedzcie mi jeszcze, czy warto teraz,poza sezonem, szukać jakichś warzyw bio z Hiszpanii itp,czy dawać zwykle mrożonki ? Przyznam,że dawałam normalne mrozonki ku niezmiernej konsternacji teściowej 😉 mrozonek bio nie znalazłam 😉
Mrożonki i puszki są spoko:)
Nie zazdroszczę organizacji u nas starsza rano odprowadza tata a pierwszy posilek z młodszą jem ok.10. Za to dostaje kilka posilkow dziennie bo tak jej się spodobało jedzenie że nie możemy zjeść jak ona też nie je 😉 tylko się zastanawiam czy wtedy dawać jej kilka razy to samo czy za każdym razem coś innego?
To co Wy jecie
Dzień dobry, mam prośbę o poradę w sprawie kaszek – Blw stosujemy 2 tydzień i wszystkie warzywa spotykają się z entuzjazmem, podobnie owoce, nawet miękkie pulpeciki z indyka zostały pomemłane, ale żadna kaszka nie jest akceptowana – manna na gęsto solo/z jabłkiem tartym/rozgniecionym bananem, w formie kostek, pasków czy papki, posobnie kasza jaglana w formie kulek, owsianka solo ani z musem z jabłka(owsianke podalam „dorosłą” niezblendowaną) – tak może być i probować co jakiś czas, czy może coś robię nie tak? 🙂 P.S. czytałam w którymś komentarzu, żeby obtoczyć kulki z kaszy w amarantusie ekspandowanym – mam tylko pytanie, czy 2 tydzień rozszerzania, wiek 6 mcy to nie za wcześnie na takie małe kulki amarantusa? Będę wdzięczna za wskazówki, pozdrawiam Kasia
Amarantus można podawać od początku rozszerzania diety. Jeśli dziecko nie chce kaszek, to na jakiś czas przestań podawać albo zmień ich konsystencję na bardziej płynną i dawaj w kubku lub bardziej gęstą i pokrój w kostki.
Platki jaglane gotujecie na wodzie czy mleku roslinnym? Pozdrawiam. Uwielbiamy Was?
Czasem tak, czasem tak.
Rozszerzamy dietę 2 tydzień, ale Małej jeszcze nic nie trafiło do buzi – tylko się bawi i czasem poliże paluchy. Zaznaczę, że dosyć późno zaczęliśmy, bo miała skończony 7 miesiąc. Kiedy zacząć się martwić? 😉
Za miesiàc i dwa dni? żarcik rzecz jasna. Po prostu daj dziecku czas. Takie są zawsze początki – rózne u róznych dzieci. Niektóre będa jadły w cały świat a niektore jak arystokraci – deliktnie i stopniwo. Jak masz wątpliwości i chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy na nasz kurs http://kursblw.alaantkoweblw.pl/
A jak przygtowac buraka? pokroic w plastry i wtedy gotowac?:) w wodzie czy na parze?
Jak wolisz, może być woda i może być para. Polecamy gotować w całości.
Czy Jak robię na śniadanie dziecku kaszę, np. kulki z kaszy manny z nektarynka. Czy owoc podaje obok, czy kawałki maja znaleźć się w kaszce ?
Jak wolisz Ty i dziecko
Mam pytanie. Mój syn za kilka dni skończy 7 miesięcy. Praktycznie od początku jego życia dawałam mu to co jadłam do powąchania. Kiedy skończył 5.5 miesiąca zaczęłam dawać papki warzywne jednoskładnikowe. Pierwsze dwa tygodnie było ok, ale później nie chciał jeść szczególnie zupek. Za to bardzo się „rzuca” na to co ja jem, dosłownie wyrywa mi np jabłko. Więc zaczęłam coś a la BLW. Czyli ja rano jem owsiankę z jabłkiem, to jemu też parę łyżek do dzioba i w rękę słupek z jabłka. Na obiad brokuł, kalafior czy inna dynia do wyboru.. Siada sam odkąd skończył 5 miesięcy, trafia bez problemu do buzi (więc tu nie ma problemu), oczywiście większość jest na podłodze jak w standardzie itd. Reasumując jak na dziecko 6-7 miesięcznie dobrze sobie radzi.
Wszędzie czytam (również na Waszym blogu), że dziecko dostaje wszystkie potrzebne składniki z mleka matki i żeby nie kontrolować, nie sprawdzać tylko zaufać dziecku…
I tu zaczyna się problem.
Moje dziecko kp po czwartym miesiącu zaczęło słabiej przybierać. Obserwowałam, częściej proponowałam pierś, karmie na żądanie matki (bo dziecko rzadko żąda). Syn interesuje się całym światem, jest b ruchliwy, ale upomina się o pierś tylko w skrajnych przypadkach…
A teraz do rzeczy. Dziecko w drugim kwartale życia przybierało 12 na dobę, a powinno >15. Lekarka zaleciła dążenie do podawania dwóch zupek 120-150 ml dodając olej rzepakowy (5ml), bo tylko tak zwiększy się kaloryczność podawanych posiłków i generalnie że mleko mu już nie wystarcza….
Jak to się ma do BLW?
Podobno żelazo dziecko dostaje tylko w ciąży i wystarcza na ok pół roku. Więc jak dziecko, które interesuje się jedzeniem, rzuje i wypluwa, trochę zjada ma mieć wszytkie niezbędne do rozwoju składniki?
A z drugiej strony syn bardzo chce jeść to co my, razem z nami, jest chętny to mało powiedziane, bierze do buzi, generalnie radzi sobie z odgryzaniem i wypluwaniem np. surowego jabłka.
Co w takiej sytuacji? Kontynuować BLW czy zmuszać do papek?
Proszę o informacje lub przekierowanie, gdzie mogę znaleźć jakie i oleje i mleka roślinne i kiedy można podawać przy początkach rozszerzania. Z góry dziękuję
Oleje: https://alaantkoweblw.pl/jakich-olejow-uzywacie-do-czyli-odpowiadamy-na-wasze-pytania-o-kuchnie-alaantkow-2/
Mleka proponujemy robić samodzielnie, np. migdałowe: https://alaantkoweblw.pl/mleko-migdalowe/
Witam ,
Mam pytanie dotyczące pieczywa, natrafiłam gdzieś na blogu aby nie podawać pieczywa kupnego z tego powodu ze jest solone, a widze, że Zuzia zjada białe pieczywo już w drugim tygodniu. Czy sama robisz bułki dla niej?
Witam,
Natknęłam sie na blogu z informacją by nie podawać chleba sklepowego, gdyż zawiera sól. Czy sama pieczesz pieczywo?
by nie podawać od początku i codziennie i w dużych ilościach:) lepiej ugotować kaszę niż kupować chleb:) Nie , nie piekę sama. Czasem małej podawała chlebek, sporadycznie. Po roku częsciej.
Witam, córka od początku rozszerzania diety (ok5msc)ma zaparcia. Od miesiąca nie załatwiła się sama tylko ze wspomaganiem. Czy mogę dawać jej wszystko czy jednak omijac produkty zatwardzające(marchewka, chleb, banan). A może powinnam zwolnić tempo. Córka chętnie pije wodę jest na piersi, nie wiem skąd takie zatwardzenia. Pediatra doradza aby rozszerzać dietę dalej, ale ja się martwię kiedy 1.5tygodnia nie ma kupy.
Unikaj produktów zatwardzających jak ryż, banan, jagody, marchewka gotowana itp. A wprowadzaj suszone owoce, np. w kaszkach, podawaj wywar z gotowanej śliwki suszonej, zupę pomidorową do picia, a nawet morele czy śliweczki z kupnych sloiczków (dobrze robią na brzuszek). I rozszerzaj dietę dalej.Jeśli nadal będzie kłopot, skontaktuj się z gastrologiem.
Mam zamrożone z lata maliny i jeżyny. Czy to nie przeszkadza, że maja mnostwo drobnych pestek? Podawać je w całości?
jasne:)
Czy w pierwszym tygodniu BLW kaszę czy płatki jaglane podawała Pani w formie kulek czy dziecko płatki jadło rączką?
I którą z mat EZPZ Pani bardziej poleca – tę z buźka czy bardziej tę w formie talerza/miseczki? Chciałabym kupić tylko jedną i nie wiem która z nich będzie praktyczniejszym wyborem (mamy skończony 6.ty miesiąc i zaczęłyśmy przygodę z BLW)
Pozdrawiam 🙂
polecam by dziecko jadło na samej tacy, blacie, talerzu bez przegródek, podawałam kasze i tak i tak:)
witam, w jakiej formie podawana jest kaszka manna ? Na gęsto i w kostkach żeby dziecko mogło samo wkładać do buzi ?
tak, czasem też ”na dwie łyżeczki”, Zuzia ma swoja a ja swoją i jej pomagam:)
Witam, w jakiej formie podawana jest kaszka manna?na gęsto i w kostkach żeby dziecko mogło samo wkładać do buzi ?
tak
A płatki jaglane jak podawać dla 6 miesięcznego dziecka ?
wg instrukcji na opakowaniu ugotuj:) Podaj w miseczce, niech próbuje łyżeczką, rączką:)
Od 7 dni rozszerzamy dietę naszej 6miesięczej córeczce. Cieszę się bardzo, że trafiłam tutaj ? córeczce nie zawsze udaje się złapać w rączkę to co jej daje np. Awokado bo zwyczajnie wyślizguje jej się z rączki… czyvw takiej sytuacji mogę ja ją karmić trzymając jej kawałek warzywka?
Jasne:)) Zapraszamy też na nasz kurs blw online, startujemy niebawem http://www.kursblw.pl
Witam , Błagam o pomoc 😉 mam 7.5 miesięcznego szkraba, który nie bardzo chce rozszerzać dietę. Zaczęliśmy jak skończył 6 miesięcy, bez stresu trochę papek z marchewki, ziemniaka, wrzask i zero chęci jedzenia, nie zmuszalam, odpuszczałam. Próbowałam też dawać coś do rączki, ale nie siedzi sam, próby w krzesełku- krzyk, na kolanach zero zainteresowania. Od 2 tyg próbuje jedynie blw, kaszki – zero zaonteresowania, warzywa- nie bardzo , wezmie do reki ale do buzi daleko, owoce- całkiem chętnie, pieczywo-bardzo chetnie. Nie wiem jak to zachęcić? Jest też problem z siedzeniem, jak tylko sadzam to do krzesełka jest wrzask i zalezy co dostanie do jedzenia to wtedy albo spokój albo krzyk. Na kolanach jeść nie chce , denerwuje się. Ja sama już się tak tym stresuje, że najchętniej rzucilabym rozszerzanie diety i nic nie robiła. Przyznaję, że próbowaliśmy też butelki , żeby przejść na mleko modyfikowane, ale on nic poza piersią do buzi nie bardzo chce wkładać. Jeden plus pije z kurczaka chetnie wode, jak tobie koktajle dla starszego dziecka to też lubi zaliczyć w nich usta. Czy to jest normalne, a mój stres niepotrzebny czy może ja coś robię źle? Mam też 2.5 letniego syna , który od początku bardzo chetnie jadł i nie mieliśmy żadnych problemów, dlatego ta sytuacja mnie frustruje. Proszę o pomoc .
Witajcie a co zrobić jak dziecko ma zaraz 6 miesięcy, mega rwie się do jedzenia jak my jemy wyciąga rączki pali się żeby dotknąć spróbować jak dajemy jej trochę pieczywa do rączki ładne ssie i zaczyna jeść, ale w ogóle nie siedzi, posadzona się chwieje chociaż obroty na brzuch pełzanie itp super. Czekać z rozszerzaniem diety? Czy dawać na kolanach?
czekać
Witam, czy chleb, który podawałaś córce robiłaś sama czy ze sklepu?
Ze sklepu.