6 miesięcy+

BLW krok po kroku czyli najbardziej praktyczny i autentyczny cykl wpisów o tym w jaki sposób krok po kroku wprowadzać metodę BLW w waszym domu. Zaczynamy!

Prosiłyście, to macie:) Nie oczekujcie zaskakujących potraw, rozmachu i wielkiego gotowania. Pokażemy Wam jak wygląda nasze blw na co dzień od pierwszego dnia. Postaram się systematycznie wrzucać „tygodniowy” jadłospis, ale nie obiecuję, że czas mi na to pozwoli. To co zaczynamy BLW z Zuzią?

Na początek, kilka informacji.

Zuzka to siostra Alicji, urodziła się 12 grudnia 2016r. W połowie czerwca skończyła pół roku.

O to najczęściej pytacie:

Czy sama siedzi – nie. Siedzi stabilnie z podparciem, nie chwieje się na boki, a najważniejsze że nie „leci” do tyłu posadzona. Najczęściej je na kolanach rodzica lub w krzesełku. Tu przypominający wpis o tym co fizjoterapeuci sądzą o karmieniu niesiedzącego dziecka. My oczywiście też konsultowaliśmy u naszej fizjoterapeutki Zuzię.

Czy ma zęby – nie nie ma. I ok, nie są jej potrzebne. Potrzebne są dziąsła, ślina i język. Zęby wyjdą jak przyjdzie czas.

Czy daję 3 te same produkty przez kilka dni i sprawdzam czy nie ma alergii – nie, nie robię tak. Nie planuję jedzenia. Mała dostaje kaszki oraz warzywa i owoce z naszego talerza (nie solimy i nie słodzimy w trakcie gotowania).

Czy się krztusi – no pewnie. I chwała jej za to:) Krztuszenie jest rozwojowe, pomaga cofnąć językiem zalegające jedzenie i je wypluć.

Czy się nie boję – jasne! Widok dziecka, które chce wymiotować nie jest przyjemny dla oka. Ale przy drugim dziecku jest zdecydowanie łatwiej, człowiek nabiera pewności siebie, bo wie, że to lada dzień (czytaj miesiąc) minie. Zaufajcie dziecku, ale bądźcie przy nim cały czas.

Co to za krzesełko, fartuszek i kubek – krzesełko i fartuszek to Ikea, teraz dałabym jej nasze wyjątkowe alaantkowe fartuszki a kubas to oczywiście DoidyCup.

Czy Zuzia coś je czy tylko się bawi – i jedno i drugie. Pierwsze 4 dni mam wrażenie, że nic nie jadła, cofała wszystko językiem. Piątego dnia nastąpił przełom, o czym świadczy kupa 😛 ps pamiętajcie, że w kupie dziecka znajdziecie kawałki jedzenia, nitki banana, to normalne. Organizm dopero uczy się trawić.

Czy podajesz gluten i mleko krowie/ przetwory? – gluten tak, mleko nie, przetwory też jeszcze nie choć można po 6 m.

Czy macie ustalone pory posiłków, ile ich jest? – tak. Zuzia „siada z nami do stołu” wtedy kiedy my jemy śniadanie i obiad, deser/ przekąskę. Dziecko 6-7 m. powinno otrzymywać 2 posiłki uzupełniające. My wychodzimy z założenia, że dostaje wtedy kiedy widzi, że my jemy i mogę jej też coś akurat dać, ale nie liczę ile zjadła.

Co ważne, nie sadzam głodnej Zuzi do stołu. Zawsze proponuję najpierw pierś, a po jakimś czasie zabawę z jedzeniem. PO jedzeniu również „pytam”:) czy chce jej się pić mleka:)

Skąd wiesz czy się najadła? – nie wiem, nie kontroluję tego. Żadna marchewka, nie jest na tym etapie bardziej kaloryczna niż mleko i nie powinna go zastępować. Karmię ją mlekiem z piersi na żądanie, czasem co 3 h, a czasem co 1h. Po prostu:)

Skąd biorę produkty? Z ogrodu rodziców, z osiedlowego sklepu, banan wjechał z Lidla:)

Jakie tłuszcze podaję Zuzi od początku rozszerzania diety? Oczywiście marki Olini, tutaj możesz zobaczyć dokładnie jakie tłuszcze należy wprowadzać do diety niemowlaka od pierwszych dni.

Dlaczego Ala karmi Zuzię łyżeczką? – cóż, starsza siora ma swoją misję 🙂 haha, a na poważnie, z całej naszej rodziny to chyba Alicja jest najbardziej zafascynowana rozszerzaniem diety Zuzi. Najchętniej dawałaby jej wszystko do jedzenia, łącznie ze schabowym:P 

 

Pamiętajcie by do każdego posiłku podawać wodę źródlaną. Chociaż kropelka niech trafi do brzuszka.

W pierwszych dniach nie gotujcie specjalnie dań dla maluszka, starajcie się dawać to co sami jecie. Zaoszczędzicie czas, pieniądze i nie będziecie się tak wkurzać, że się nagotowałyście, a on nic nie je 😛 Nie musi jeść. Jego/ jej wybór:)

BLW TYDZIEŃ 1

Poniedziałek

1. gęsta kaszka manna gotowana na wodzie +mus=koktajl z banana, gruszki  i jabłka +woda osobno do picia

Wtorek

1. gotowane jabłko + płatki jaglane na gęsto + kilka kropli oleju dla dziecka 

2. kalafior, ziemniak, fasolka żółta

woda

Środa

1. kaszka manna z suszoną śliwką (zblendowaną)

2. kalafior, ziemniak

3. kawałek suchego, białego chleba

woda

Czwartek

1. banan, płatki jaglane, bułka

2. brokuły, fasolka, ryż

woda

Piątek

1. banan

2. marchewka, płatki jaglane +  kilka kropli oleju dla dziecka

woda

Sobota

1. awokado

2. płatki jaglane ze śliwką

woda

Niedziela

1. marchew, pietruszka

2. banan, truskawki, owsianka z amarantusem

woda

 

Zerknijcie na filmy.

Jak można jeść banana? https://youtu.be/YM-z8q4nOwM

Specjalnie nagrałam dla Was jak można dziecku pomóc jeśli widzicie, że chce jeść bo mu smakuje, ale wylatuje z rączek:

https://youtu.be/TLGAqmqYHCo – owsianka i truskawki.

Z czasem Zuzia zacznie sama zgarniać łyżką z blatu jedzenie, póki tego nie umie gotuję kaszkę/ płatki/ owsiankę bardzo gęsto tak by jadłą rączkami lub czasem pomagam jak na filmie.

https://youtu.be/iIXLA5pVhzI a tu przykład krztuszenia się dziecka, jak widać poradziła sobie. Truskawki okazały się zbyt małe do rączki, ale od czego jest rodzic? Pomoże:) Pamiętajcie- taki widelec tylko pod Waszym czujnym okiem:), albo dajcie plastikowy.

Uczymy samodzielnego jedzenia, bo to jedno z założeń BLW, ale pamiętajcie – to Wy najlepiej znacie swoje dziecko i czujnie je obserwujecie. Jeśli czasem wymaga Waszej pomocy, to mu ją okażcie:)

 Nie zapomnijcie podczas rozszerzania diety podawać niemowlakom i starszym dzieciom olej nierafinowany, zimnotłoczony, możecie wybrać ten od Olini z naszym rabatem 10% na hasło: alaantkoweblw lub inny, zobaczcie jakią rolę odgrywają tłuszcze w diecie dziecka i których nie może zabrakną tutaj. My wybieramy Olini. 

 

szybkie zdjęcia dla Was, NIE zwracajcie uwagi na ich jakość, to zdjęcia poglądowe, byście widziały jak dokładnie to u nas wygląda:)

Dowiedz się dlaczego ważne jest by dziecko miało podnóżek w krzesełku KLIK

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep