Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

06 grudnia 2022

Jak podać zupę niemowlakowi? Zupa a BLW

Z czym, poza kaszką, tradycyjnie kojarzy się rozszerzanie diety? Z zupą. To danie wydaje się idealne na rozpoczęcie rozszerzania diety. Łatwo i szybko ją przygotować, a do tego pomieści wiele warzyw, mięsa, różnych dodatków. Jest jedno „ale”. Jak podać zupę, gdy od początku stawiacie na samodzielność dziecka podczas jedzenia? BLW i zupa? To możliwe. Pytacie:...

Z czym, poza kaszką, tradycyjnie kojarzy się rozszerzanie diety? Z zupą. To danie wydaje się idealne na rozpoczęcie rozszerzania diety. Łatwo i szybko ją przygotować, a do tego pomieści wiele warzyw, mięsa, różnych dodatków. Jest jedno „ale”. Jak podać zupę, gdy od początku stawiacie na samodzielność dziecka podczas jedzenia? BLW i zupa? To możliwe. Pytacie: jak? Już podpowiadamy.

Zupa do picia

Tak, tak. Zupę można pić z kubeczka tak, jak wodę. To świetne rozwiązanie w przypadku rzadkich zup dla dzieci, które już całkiem sprawnie obsługują otwarty kubek. Niemowlętom na początku ich drogi z rozszerzaniem diety podawaj w kubeczku trochę gęstsze zupy, by powoli wypływały z kubeczka podczas jego przechylania. To uchroni dziecko przed nagłym zalaniem oraz niekontrolowanym zakrztuszeniem. Pamiętaj, by w zupie nie pływały fragmenty warzyw czy makaron. Płynną część zupy podaj w kubeczku, natomiast warzywa czy makaron obok na tacce.

zupa do picia w kubeczku

Zupa do maczania

Zupy wcale nie trzeba jeść łyżeczką. Jest wiele sposobów. Można jeść ją maczając w zupie kawałki pieczywa, duży makaron, wafle ryżowe, warzywa pokrojone w słupki itp. Ten sposób jest idealny w przypadku gęstych zup krem. Dziecko bardzo szybko zrozumie, że grzankę czy makaron należy moczyć w zupie i wtedy jest smaczniejsza. To super trening przed łyżką. 

zupa do jedzenia paluszkami

Zupa w miseczce do maczania paluszków

Cudowna zabawa sensoryczna, w której dziecko doświadcza konsystencji paluszkami, rączką, rozmazując zupę wokół ust, na twarzy, by trafić pysznymi smakami do buzi.  Genialny sposób na trening integracji sensorycznej. Warto przygotować wówczas gęstszą zupę, by obklejała paluszki. 

zupa do maczania

A co z łyżeczką?

Możesz po prostu położyć łyżeczkę obok miski z zupą (najlepiej bardzo gęstą, by z łyżeczki nie spadała. Możesz karmić metodą na dwie łyżeczki, o której piszemy tutaj. Lub po prostu nakarmić dziecko, dając mu wybór. Jak to zrobić? Karmienie responsywne wymaga od rodzica skupienia i uważności na sygnały wysyłane przez dziecko. Nawet dziecko karmione przez rodzica może mieć wybór.

porada
Jak nakarmić dziecko zupą, dając mu wybór?

  1. Zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez dziecko: czy otwiera buzię, czy odwraca głowę, czy wypluwa jedzenie
  2. Pozwól dziecku być aktywnym podczas posiłku: pozwalaj na dotykanie jedzenia, maczanie w zupie rączek i ich oblizywanie, zabieranie Ci łyżeczki
  3. Szanuj odmowę dziecka oraz wybór, co do metody zjedzenia posiłku

Jeśli dziecko oczekuje od ciebie, byś je karmiła, zrób to. Można karmić dziecko z jednoczesnym zachęcaniem go do samodzielności. Zobacz wpis na temat karmienia NA DWIE ŁYŻECZKI. 

Dziecko może być samodzielne, jedząc każdą konsystencję.  Warto go do tego zachęcać. 

jedzenie zupy łyżeczką

Przepisy na szybkie zupy od 6mca znajdziesz w TYM naszym wpisie.


najlepsze-miseczki-do-rozszerzania-diety


miseczki do rozszerzania diety znajdziesz tu

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek