Z mitem, że „BLW zakazuje papek” walczymy od dawna. Po pierwsze to absurdalne, bo papką są jogurty, zupy krem, koktajle, kasze i wiele, wiele innych pysznych dań, które podajemy maluchom. A po drugie… BLW to nie sekta i nie zakazuje niczego.

Zapytacie zatem, jak podawać dziecku taką konsystencje, żeby sobie poradziło, nie zniechęciło się przy pierwszych próbach, ale przede wszystkim miało komfort jedzenia. Mamy na to świetny patent, który jest, hm… wielozadaniowy i wieloefektywny:)

METODA KARMIENIA NA DWIE ŁYŻECZKI

To doskonały sposób na podanie konsystencji „papkowych”, rzadkich, kremowych, których nie da się złapać w rączkę.

Sposób podania.

Przekładamy do miseczki danie w takiej ilości, by łyżeczka mogła się w nim zanurzyć. To ważne, bo gdy nałożysz tylko trochę, dziecko nie będzie miało łatwości w nabieraniu potrawy na łyżeczkę. Wkładasz do miseczki 2 łyżeczki. Jedna będzie należała do dziecka, a druga jest dla Ciebie. Bardzo duże znaczenie ma tu miseczka, w której podasz jedzenie. Ponieważ to początek nauki jedzenia, dziecko może wpierw zainteresować się miseczką i próbować ją oderwać. Dlatego my używamy miseczki Doidy Bowl od Doidy. Przytwierdzona do blatu naszego krzesełka (Antilop IKEA), trzyma się blatu i nie odrywa się. Ponadto, podobnie jak kubeczek Doidy, jest krzywa, ma część rantu niższy, by dziecko łatwiej widziało zawartość w miseczce. Wbrew pozorom to ważne podczas nabierania przez dziecko jedzenia. Zobacz nasz test tej miseczki: 

Sposób karmienia

Nałóż dziecku na łyżeczkę odrobinę potrawy i podaj mu ją do ręki. Obserwuj, co się wydarzy, jednocześnie jedząc swój posiłek. Pamiętaj, że ZAWSZE jemy z dzieckiem. Gdy widzisz, że dziecko nie radzi sobie z samodzielnym jedzeniem, a chce jeść, karm go swoją łyżeczką, od czasu do czasu proponując mu jego łyżeczkę z nałożonym daniem. Zobacz, jak to wygląda w praktyce:

METODA NA DWIE ŁYŻECZKI-FILM

Reakcja dziecka.

Dziecko może reagować na wiele różnych sposobów. Może po prostu zacząć bawić się swoją łyżeczką, machać nią, uderzać w blat krzesełka, mieszać w miseczce, „taplać w jedzeniu”, wyrzucać ją. Może również ja odłożyć i zacząć jeść paluszkami, maczając rączki w jedzeniu i oblizując paluszki. Z czasem, niemowlę zaczyna rozumieć funkcję łyżeczki i powoli kieruje ją do buzi, zdejmując wargami pokarm. Przez jakiś czas dziecku należy pomagać z nakładaniem jedzenia, jednak wstrzymaj się z tym chwilę i obserwuj, czy dziecko nie spróbuje zrobić tego samodzielnie.

Jeśli dziecko nie sygnalizuje takiej potrzeby, nie wychodź przed szereg i nie karm go.

Zwracaj uwagę na postępy, reakcje dziecka, bo z dnia na dzień to może się zmieniać i gdy dziecko wykazuje samodzielność, nie wyręczaj go, kierując się np. pośpiechem czy obawą przed bałaganem po posiłku.

Zalety

  • Dziecko ma możliwość być samodzielne i uczyć się jeszcze większej samodzielności,
  • zdobywa umiejętność posługiwania się łyżeczką,
  • samo decyduje, którą formę jedzenia wybierze,
  • ćwiczy motorykę małą,
  • poprzez kontakt dotykowy wspiera integrację sensoryczną,
  • samodzielnie decyduje, ile zje i kiedy zakończy posiłek,
  • niezależnie od poziomu swoich umiejętności zje posiłek, wybierając dogodną dla siebie formę jedzenia.

 

Jeśli metoda „Na dwie łyżeczki” nie jest w żaden sposób akceptowalna przez dziecko, konsystencje rzadkie można podać w kubeczku, np. w Doidy Cup. Wówczas przysuń go do ust dziecka, lekko przechyl (nie opieraj kubka na dolnej wardze dziecka!) i poczekaj aż płyn spłynie do ust. Reaguj na zachowania dziecko. Gdy się odsuwa, zabieraj kubeczek. Podawanie gęstszych konsystencji w kubeczku, to doskonały trening ułatwiający picie wody.

Pamiętaj! Każde dziecko to indywidualna jednostka. Obserwuj swoje dziecko, wychodź naprzeciw jego potrzebom i dostosowuj formę podawania posiłków do jego umiejętności i upodobań. Jednak, nie wyręczaj dziecko w jedzeniu, jeśli tego od Ciebie nie oczekuje. W ten sposób wstrzymujesz jego naturalny rozwój.

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep