
Gdy dziecko wchodzi w etap rozszerzania diety, rodzic zamienia się w znak zapytania. Najczęściej pytania zaczynają się od: Kiedy? Co? Jak?
Dziś pod kątem tych pytań pochylimy się nad kwestią kasz, czyli niemal kultowego produktu na czas rozszerzania diety. Bo przecież kasza to must have podczas nauki jedzenia.
No ok. Ale jak to podać, gdy decydujemy się na BLW? No i co podać. Tyle tych kasz. A kiedy? Można tak na początek?
Uporządkujmy to.
Kiedy można podać kaszę niemowlakowi?
Kasza to produkt, który jest idealny na początek rozszerzania diety.
Jest to zboże, czyli produkt kaloryczny, tzw. gęstoodżywczy, czyli już jego niewielka ilość syci. Jest wartościowy i ma wiele opcji podania. Bez obaw. Może to być nawet pierwszy produkt, który podacie dziecku, jeśli, np. akurat takie danie serwujesz danego dnia rodzinie. Nie musisz się zastanawiać nad tym, czy jako pierwszą podać kaszę glutenową, czy bezglutenową, bo aktualne zalecenia mówią, że gluten wprowadzamy do diety dziecka tak samo, jak każdy inny produkty

JAKĄ KASZĘ PODAĆ?
To, jaką kaszę podasz dziecku, jest bardzo istotne.
Na rynku jest ich cały wachlarz i nie jest trudno wybrać źle.
Nie kupuj kaszek, które w składzie mają coś więcej niż kasza – wszelkiego rodzaju suszone owoce czy warzywa, ekstrakty, nie daj boże cukier, czy konserwanty. NIC!
Chcesz podać dziecku kaszę? Kup kaszę! Polecamy zwykłe kasze kupione na stoiskach z produktami zbożowymi lub kaszki marki Helpa, które szybko się przygotowują. Dzięki nim zaoszczędzisz czas, bo przygotowuje się je w kilka minut, a kasza zachowuje wszystkie wartości. Nie jest to kasza instant, to 100% kaszy. Jest to pełnowartościowy produkt. Nie jest przetwarzany, co powoduje zachowanie wszystkich witamin. Nie bez znaczenia jest fakt, że zboża kaszek Helpa pochodzą z upraw ekologicznych.
Istotne jest również to, by wprowadzać do diety dziecka różne smaki, ponieważ zawierają one różne wartości. Warto poznawać dziecko z różnymi kaszami i pozwalać mu na wyrabianie własnych gustów smakowych. Polecamy Wam bardzo kaszki z dodatkami amarantusa, który ma bardzo charakterystyczny smak. Jest to zboże bardzo wartościowe, choćby ze względu na doskonałe źródło żelaza. Firma helpa pomaga w łagodny sposób poznawać to zboże, poprzez dyskretne mieszanie go z innymi kaszami. Zobaczcie TUTAJ, jakie smaki z tego wychodzą i ile rodzajów kasz ma w swojej ofercie Helpa.
Bardzo dobrą kaszą, na początek rozszerzania diety jest kaszka jaglana. Jest bezglutenowa, lekkostrawna i bardzo pożywna.
Jak podać kaszę?
Tak naprawdę to sposób podania zależy od dziecka i jego preferencji. Jest wiele możliwości:
KOSTKI
Składniki:
½ szklanki kaszy jaglanej
1 szklanka mleka
1 szklanka wody
Wykonanie:
W garnku zagotuj wodę i mleko. Rozgrzej patelnię i wsyp na nią kaszę. Praż, potrząsając patelnią, do momentu, aż kasza zacznie wydzielać orzechowy zapach (około 2 min.). Zdejmij patelnię z ognia. Kaszę wypłucz w gorącej wodzie.
Do wrzątku wsyp kaszę, przykryj i gotuj na najmniejszym ogniu przez 18 minut, do wchłonięcia całego płynu. Nie podnoś pokrywki, nie mieszaj.
Głębokie naczynie wypłucz zimną wodą. Ugotowaną kaszę zblenduj i przełóż do naczynia. Wyrównaj łyżką i ostudź. Nożem pokrój kaszę na kwadraty. Dziecku będzie wygodnie złapać ją w rączkę.
KULKI
Składniki:
1/3 szklanki kaszy jęczmiennej
1 szklanka wody
Wykonanie:
Zagotuj wodę w garnku. Kaszę wypłucz zimną wodą i wsyp do wrzątku. Gotuj pod przykryciem na najmniejszym ogniu 15 minut, aż kasza wchłonie cały płyn. Ostudź do takiej temperatury, by nie parzyła wzięta do ręki. Nabierz odrobinę do ręki i formuj w dłoniach kulkę wielkości orzecha włoskiego.
Kulki możesz podawać np. na obiad jako dodatek do mięsa, lub przygotować je z dodatkiem ugotowanych tartych warzyw. Dziecku będzie wygodnie złapać kulkę w rączkę.
NA GĘSTO
Składniki:
2 1/2 łyżki kaszy manny, np. Kaszka Manna Dawnych Zbóż Helpa
½ szklanki wody
½ szklanki mleka
Wykonanie:
Zagotuj mleko i wodę, wsyp do niej kaszę. Zmniejsz ogień i gotuj, od czasu do czasu mieszając, aż kasza wchłonie cały płyn. Przełóż kaszę do miseczki i ostudź, by była ciepła a nie gorąca. Dziecko będzie wkładało rączki do gęstej kaszy i oblizywało paluszki, do których kasza będzie się lepiła. To nie tylko dobra forma podania jedzenia dla niemowlaka, ale i świetna zabawa sensoryczna.
Tak przygotowaną kaszkę możesz również podać dziecku łyżeczką. W tym celu przygotuj dwie łyżeczki (pamiętaj, że łyżeczka do karmienia ma być mała, twarda, wąska i płaska) nałóż kaszkę na obie łyżeczki. Jedną z nich karm dziecko, a drugą daj dziecku do rączki, pozwalając mu w ten sposób na naukę samodzielności. Przypominamy, że dziecko karmimy łyżeczką, kładąc ją dziecku na język, dociskając do dołu, by poczuło nacisk na środku języczka i czekając, aż samo zamknie usta i ściągnieedzenie wargami. Nie wyciągamy łyżeczki, ocierając ją o górną wargą dziecka (w ten sposób rozleniwiamy mięśnie okrężne ust). Dziecko ma samo zgarnąć pokarm z łyżeczki.
Tola wybrała włośnię taką formę jedzenia kaszy. Oblizuje paluszki, a najchętniej je z łyżeczki samodzielnie, lub podawanej przeze mnie.









NA RZADKO DO KUBECZKA
Składniki:
2 płaskie łyżki kaszki orkiszowej, np. Bio Kaszka 5 zbóż od Helpa
½ szklanki mleka,
½ szklanki wody
Wykonanie:
Zagotuj wodę i mleko, wsyp kaszę, zamieszaj i gotuj, od czasu do czasu mieszając, aż kasza wchłonie płyn (około 3 minut). Przelej kaszę do kubeczka i ostudź. Podawaj dziecku kaszę w taki sam sposób, jak podajesz wodę. Przystaw kubeczek do ust dziecka, opierając kubek na dolnej wardze, przechyl go, by kasza powoli spływała.
Aby wzbogacić kasze możesz dodawać do nich wartościowe dodatki np. sproszkowane orzechy, owoce sezonowe, kilka kropel dobrego oleju, sproszkowane pestki dyni, amarantus ekspandowany, liofilizowane owoce lub warzywa np. Różdżki Smaku.W wyborze sposobu podania kieruj się preferencjami dziecka. Próbuj różnych form i obserwuj, która z nich najbardziej mu odpowiada. Kasza to również świetny dodatek do innych potraw, np. koktajli, placków, ciast, gofrów. To produkt nie tylko wartościowy, ale i ze sporym potencjałem kulinarnym.
Przygotowujesz się do rozszerzania diety?
Zacznij z nami, pomożemy!
Już 5 października startujemy z nową edycją
kursu BLW ONLINE!






START KURSU JUŻ 5 PAŹDZIERNIKA!
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
Kaszki przygotowujecie na mleku krowim? Moja córcia ma 9 miesięcy, poki co podaje jej kaszki przygotowane na samej wodzie . Od jakiego wieku podawać takie ma mleku?
od kiedy zechcesz. Jako składnik potrawy, czasami można
Od kiedy można niemowlaków podać kaszę jęczmienna,pęczak bądź gryczana ?
od początku
Czym zastąpić mleko które dodaje się do kaszki?
roślinnym lub wodą
Czy można np dać napój owsiany? Który w składzie ma tylko wodę i owies
tak, ale jako składnik potrawy. Do picia dopiero po roku.
Dziękuje za wpis 😉
Czy kupując kaszkę jaglana Czary Mamy i chcąc zrobic kostki dla
Dziecka również mam gotować ja po uprazeniu 18 minut ?
Nie, kaszki helpy gotuje sie inaczej
Zastanawiam się jak to jest z mlekiem, podobno zwykłego mleka nie powinno podawać do 1r.ż. a tu w przepisie do gotowania kaszy jest mleko.
jako składnik potrawy do roku można
Jakiego mleka używać do kaszy dla malucha na początku rozszerzania diety?
roślinnego, a potem krowiego
Zastanawiam się, czy dodawać do kaszki odrobinę syropu daktylowego/klonowego; nic o tym nie wspominacie. A ja zrobiłam dziś dziecku kaszkę z komosy i prosa i była, no cóż, okropna w smaku solo…
do 12m życia nie ma potrzeby dosładzać dziecku dan, po 12m również, to nam dorosłym wydaje się, że dziecku nie będzie smakowało bo nie jest słodkie, ale ono nie zna innego smaku tej kaszki więc nie ma do czego tego porównać:)
A co sądzicie o kaszkach firmy Holle?
nie mamy zdania, bo nigdy nie kupowałyśmy
A co tu sądzić? Są jednymi z najlepszych. Bez dodatków.
Dziewczyny czy jest jakaś granica wiekowa od której dodajecie różdżki smaku?
nie
Od którego miesiąca można niemowlakowi podać kaszkę 5 zbóż?
od 6 mż
Jakie mleko krowie można użyć do gotowania kaszki? 2%? 3%?
Czy trzeba mleko rozcieńczyć woda?
mleko tłuste. Możesz rozcieńczyć, ale nie musisz.
na poczatek rozszerzania diety mozna podawac kaszki wieloskładnikowe czy zaczac od jednoskladnikowych ? kiedy podawac wieloskladnikowe?
Możesz podać wieloskładnikową
Czy kulki można zrobić tez z kaszki helpa np jaglanej?
niezbyt
Zaczynamy rozszerzanie diety, mój synek właśnie skończył 6 miesięcy, a w głowie pustka na ten temat. Czy jest jakiś schemat rozszerzania diety, marchewka, ziemniaczek, dynia a potem dopiero kaszki, czy to nie ma znaczenia? Pozdrawiam
https://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=zalecenia+alaantkowe&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Czy kaszka manna dawnych zbóż może być podawana od 6 miesiąca ?
tak
Kupilam kaszke gryczana Humana, porcja dla niemowlaka kp podana na opakowaniu jest na 160 ml wody, ale nie ma nic na temat wieku dziecka. Jaka porcja jest odpowiednia dla 7miesieczniaka? Tak przygotowaną kaszka jest dość rzadka, czy można ja podac w bidonie b.box?(Nie używalismy nigdy butelki, chyba nie warto jej teraz wprowadzać dla kaszki). Dziękuję bardzo za rade!
nie znamy tej kaszki. Kaszę gryczaną można podawać dziecku po 6m.
Hej, czy takie kostki np z kaszy jaglanej można zamrozić. Dziecko na początku rozszerzania diety, więc zje odrobine, a kaszy trzeba ugotować więcej.
Nie da rady zamrozić.
Czy kaszkę, która została ze śniadania (nie miała kontaktu ze śliną) można podać na 2 śniadanie? Pamiętam o różnorodności, chodzi o sytuacje wyjścia i np zapakowanie do tubki w drodze wyjątku
Można.
Witam.
Czy kaszkę Help można podać z mlekiem modyfikowanym ?
Tak.
Witam. Mam kaszkę Helpa jaglaną i zastanawiam się jaką jeszcze najlepiej podać, aby wprowadzić gluten? Dziecko 6,5 miesiąca, kasza Owsiana, jaglano-owsiana czy 5 zbóż? Czy wszystkie te z wymienionych kaszek są od 6 miesiąca życia?
Spokojnie możesz wybrać każdą z nich.
Która kaszka jest najlepsza, aby wprowadzić gluten? Manna czy owsiana?
Nie ma różnicy
czy można zrobić kostki z kaszy jaglanej z helpa ,jeżeli tak to czy gotować ja wg instrukcji na opakowaniu a dalej postępować wg przepisu? czy można coś fajnego zrobić z kaszy jaglanej,owsianej i samopszy z Helpa czy tylko ugotować + dodatki ? Dla 6,5-7 miesięcznego maluszka
Tylko z tradycyjnej kaszy wyjdą takie kostki.
Czy można kostki przechowywać w lodówce i podać na drugi dzien ?
Tak, jeden dzień da radę.
Jak to jest z gotowaniem kaszek na mleku mamy ? Można nie można ? Jeśli można to jak przygotowywać ?
Gotowanie mleka mamy powoduje, że traci ono wszystkie swoje właściwości.
Witam. Zaczynam z córką rozszerzanie diety i chciałabym podać jej kaszkę Helpa, tylko nie wiem którą wybrać na początek? I czy mogę gotować je na wodzie? Bo na mleku chyba jeszcze nie mogę…
Każda kaszak z Helpy będzie dobra na początek. Możesz gotować na wodzie, mm, mleku roślinnym
A czy ta zblendowana kasza jaglana ma jakieś grudki? Po ugotowaniu w mojej są wyczuwalne tak jakby ziarenka piasku i wydaje mi się, że dlatego moje dziecko nie bardzo chce ją jeść. Może za krótko gotuję, albo blender za słaby?
Jaglana ma taką właśnie konsystencję.
Witam. Synek ma 7 m-cy od kiedy można podać do kaszki mleko krowie? Narazie robię na wodzie i mm. Pozdrawiam
Możesz już, ale do roku rozcieńczaj je wodą.
Dzień dobry,
Skoro w składach tych kaszek krótko gotowanych są po prostu mąki np. jaglana, kukurydziana to można je zastąpić taką właśnie mąką, zakupioną w sklepie? Albo np. Kaszą zmieloną w młynku do kawy?
Kasza zmielona w młynku to dobry pomysł.
Dlaczego gotując kaszę np manną dajecie wodę i mleko, a nie samo mleko?
Po roku można dać samo mleko. Do roku mleko krowie może być dodatkiem, a nie głównym składnikiem posiłku.
Mam pytanie. Jeśli ugotuję kaszę pęczak, to potem ja podmiksowac czy zostawić takie duże ziarenka? Zaczynam panikować 😂
Z góry dziękuje za odpowiedz!
Zależy od umiejętności dziecka 😉