Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

25 kwietnia 2020

Jak prawidłowo karmić łyżeczką.

Wpis o tym, jak prawidłowo karmić łyżeczką na blogu promującym metodę BLW? Owszem. Są różne sytuacje, dzieci różnie się rozwijają, mają różne potrzeby. A my, prócz BLW, promujemy przede wszystkim szacunek do dziecka i wychodzenie naprzeciw jego potrzebom. Zatem, jeśli wybierasz karmienie dziecka łyżeczką lub takie są zalecenia logopedy, rób to dobrze. Przede wszystkim wybierz...

jak prawidłowo karmić łyżeczką

Wpis o tym, jak prawidłowo karmić łyżeczką na blogu promującym metodę BLW? Owszem.

Są różne sytuacje, dzieci różnie się rozwijają, mają różne potrzeby. A my, prócz BLW, promujemy przede wszystkim szacunek do dziecka i wychodzenie naprzeciw jego potrzebom.

Zatem, jeśli wybierasz karmienie dziecka łyżeczką lub takie są zalecenia logopedy, rób to dobrze.

Przede wszystkim wybierz dobre łyżeczki. Takie, które są płaskie i mają zaokrąglone brzegi, np. te. Do karmienia dziecka używaj właśnie takich. Gdy dziecko zacznie jeść samodzielnie, zamień mu łyżeczkę na głębszą, np. taką.

Jak prawidłowo karmić łyżeczką.

Zacznij od tego, by dziecko miało również swoją łyżeczkę. Tę metodę, czyli karmienie na dwie łyżeczki opisałyśmy TUTAJ. Nałóż niewielką porcję jedzenia na łyżeczkę i przysuń ją do ust dziecka. Gdy otworzy (nie wciskaj na siłę), połóż łyżeczkę na język (nie dociskaj) i czekaj, aż dziecko zgarnie jedzenie za pomocą górnej wargi. Dzięki temu, uaktywnia się górna warga, która pełni istotną rolę w artykulacji głosek dwuwargowych – p, m, b.

ZOBACZ FILM JAK NALEŻY KARMIĆ ŁYŻECZKĄ.

Jak nie należy karmić łyżeczką.

Nie wkładaj łyżeczki dziecku do ust na siłę. Gdy dziecko zaciska usta, jest to WYRAŹNY znak, że nie chce jeść. Nie myśl, że jest złośliwe, dojdź do przyczyny. Dziecko powinno samo zgarnąć jedzenie z łyżeczki, nie rób tego wycierając je o jego górną wargę. W ten sposób nie jest ona aktywna, a powinna.

ZOBACZ FILM JAK NIE NALEŻY KARMIĆ ŁYŻECZKĄ

Dziecko podczas posiłku powinno być aktywne, bo to ono spożywa posiłek, jego mózg ten posiłek koduje, a organizm przyswaja. Nie można robić tego poza jego świadomością np. odwracając uwagę bajką, książeczką, zagadywaniem, muzyczką.

Polecamy, by karmienie łyżeczką było alternatywą, a nie jedyną, formą podawania posiłku. Podczas karmienia dziecko jest bierne, nie kontroluje do końca pobierania pokarmu, nie ma wpływu na to, ile go nałoży na łyżeczkę i kiedy skieruje ją do buzi. To rodzic przejmuje kontrolę.

Dlatego zachęcamy do proponowania dziecku samodzielności w jedzeniu.

*konsultacja merytoryczna Renata Ulman Bogusławska – logopedka 

 

Więcej o tym jak wybrać pierwszą łyżeczkę i pierwsze sztućce dla dziecka przeczytasz we wpisie:


Chcę poczytać więcej o sztućcach


najlepsze-lyzeczki-do-rozszerzania-diety


chcę zobaczyć polecane pierwsze łyżeczki

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (4)

Marta

Dodano opinię: 13.05.2020

Mój Synek na początku rozszerzania diety (7 miesiąc) ku mojemu zdziwieniu chętnie chwytał sam łyżeczkę i próbował trafiać do buzi, potem szło to całkiem nieźle,rzec można genialnie 🙂 Od czasu do czasu podawałam mu pokarm również z drugiej łyżeczki. Niestety nie zorientowałam się kiedy to nastąpiło, że Maluch przestał chwytać sam łyżeczkę, a w zamian za to, jeśli mamy zupę itp dania, tylko ja go karmie :(. Nie wiem co mam robić, za każdym razem kładę mu łyżeczkę, często proponuję żeby wziął do rączki, ale bez efektu. Oczywiście jeśli odmawia chwytania, to nie zmuszam. Dodam, że inne dania jak placki, naleśniki, kostki itd. je samodzielnie. Martwi mnie to, że popełniłam zapewne błąd karmiąc go łyżeczka, skoro mieliśmy świetny start a teraz łyżeczka parzy…

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Daj mu czas. Niektóre dzieci później zaczynają „lubić się” ze sztućcami. Po prostu niech zawsze ta łyżeczka będzie obok, jakby chciał jednak spróbować.

Justyna

Dodano opinię: 11.05.2021

Coreczka za kazdym razem gryzie lyzeczke gdy podaje jej jedzenie. Tak jakby probowala odgryźć kawalek nie rozumiejąc ze powinnam ściągnąć pokarm z lyzeczki. To samo jest z doidy. Aktualnie ma 11 miesięcy. Jedzenie o rzadszej konsystencji odpada. Czy to tez przejściowe?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 13.05.2021

Poradź się logopedy.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek