Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

20 września 2023

Zadławienie u małego dziecka – jak uniknąć w żłobku i przedszkolu? Sprawdź, czy masz te rzeczy w domu! +PLAKAT DO POBRANIA

Zadławienie to realne ryzyko. Zadławić można się jedzeniem, piciem czy różnego rodzaju przedmiotami. Dowiedz się, jak zminimalizować ryzyko zadławienia u dziecka.

Zadławienie- na czym polega?

Zadławienie polega na wystąpieniu blokady lub przeszkody podczas oddychania, spowodowanej obecnością ciała obcego w wewnętrznych drogach oddechowych – gardle, krtani lub tchawicy.

W USA zadławienie jest najważniejszą przyczyną chorobowości i śmiertelności w grupie dzieci poniżej 3 r.ż.

W polskich badaniach dotyczących częstości zgłaszania różnych stanów naglących i urazów w domu, przypadki zadławienia odnotowano na szóstym miejscu.

Jak odróżnić zadławienie od zakrztuszenia?

Bardzo ważne jest, by umieć rozróżnić zadławienie i zakrztuszenie. Tylko to pierwsze wymaga naszej interwencji.

Zakrztuszenie występuje, gdy treść jedzenia cofa się aktywnie, drażniąc gardło i wywołując kaszel. To naturalny mechanizm obronny organizmu. Zakrztuszenie jest głośne: dziecko jest aktywne, kaszle, wydaje dźwięki, jest czerwone na buzi.

Zadławienie jest ciche. Dziecko przestaje się bronić, jest ciche, nie wydaje żadnych dźwięków, blednie i sinieje na twarzy, ma problem z oddychaniem. Zadławienie zawsze wymaga interwencji dorosłego lub personelu medycznego.

zadławienie a zakrztuszenie

11 lipca 2023 w żłobku na terenie Rzeszowa zmarł trzyletni chłopiec.

Z przekazywanych przez media informacji wynika, że przyczyną jego śmierci było zakrztuszenie się winogronem. To nie pierwszy taki przypadek, do którego doszło w Polsce…

Dlaczego ryzyko zadławienia u małych dzieci jest większe?

Dzieci mają większą podatność na uszkodzenie dróg oddechowych przez niedojrzałe mechanizmy żucia i połykania.

Małe dzieci często wkładają do ust przedmioty, bo taka jest ich natura i w ten sposób badają świat.

Mimo obecności silnego odruchu wymiotnego, drogi oddechowe małego dziecka są bardziej podatne na wystąpienie niedrożności niż u dorosłego.

Odpowiedzialnych jest za to wiele czynników.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z rozszerzaniem diety, koniecznie skonsultuj je ze specjalistą. Niektóre z tych problemów, zwiększają ryzyko zadławienia.

 

Średnica dróg oddechowych a ryzyko zadławienia.

Mała średnica dróg oddechowych u dzieci prawdopodobnie odpowiada za to, że ciała obce o niewielkiej średnicy mogą je zablokować.

Już niewielkie zmiany przekroju dróg oddechowych (spowodowane np. winogronem) mogą doprowadzić do dramatycznych zmian w oporze i przepływie powietrza.

Śluz i wydzielina gromadzące się wokół ciała obcego mogą dodatkowo zmniejszać promień drogi oddechowej oraz łączyć ciało obce ze ścianą, przez co, trudniej jest je usunąć w czasie nasilonego przepływu powietrza, np. podczas kaszlu.

 

Ponadto, dzieci poniżej 4 roku życia i z zaburzeniami żucia i połykania obciążone są większym ryzykiem zadławienia pokarmami. Zanim wyrosną im zęby trzonowe, dzieci mogą odgryzać kęsy pokarmu siekaczami, ale nie mogą odpowiednio ich rozcierać przed połknięciem. Dzieci między 3 i 4 rokiem życia mają już zęby trzonowe, ale nadal jeszcze uczą się efektywnie żuć.

Najczęstsze przyczyny zadławienia.

Pewne cechy jedzenia, przedmiotów, takie jak: kształt, wielkość i konsystencja mogą zwiększać ryzyko zadławienia. Do zadławienia dochodzi najczęściej: jedzeniem, monetami, balonami i zabawkami.

przyczyny zadławienia

Monety jako przyczyna zadławienia.

Zadławienie monetami u dzieci ma najczęściej charakter przemijający, ponieważ zazwyczaj pieniążki zostają przez dziecko… połknięte.

Następnie przechodzą przez przewód pokarmowy, nie wywołując problemów zdrowotnych, ale mogą też utkwić w przełyku.

Trzymaj więc forsę z dala od dziecka!

Balony jako przyczyna zadławienia.

Zadławienia nienadmuchanym gumowym/ lateksowym balonikiem zdarzają się stosunkowo często.

Struktura balonika w przełyku dostosowuje się do dróg oddechowych, co powoduje nieprzepuszczanie powietrza.

CSPA dowiodło, że nienadmuchane balony były przyczyną aż 29% wszystkich zgonów

spośród zarejestrowanych przez 20 lat badania przypadków.

Jedzenie jako przyczyna zadławienia.

W Stanach Zjednoczonych przeciętnie co pięć dni umiera jedno dziecko z powodu zadławienia jedzeniem. Najczęstszą przyczyną dławienia są hot-dogi.

Dalej również: cukierki i gumy, twarde cukierki, pianki, żelki, kiełbaski, parówki, orzechy, masło orzechowe, jabłka, surowa marchew, żółty ser w kostkach, suszone owoce, guma do żucia, popcorn, warzywa i owoce o kulistych kształtach: winogrona, pomidorki koktajlowe, czereśnie.

Produkty te charakteryzują się podobnym kształtem i wielkością zbliżoną do wielkości dróg oddechowych dziecka.

Dzieciom do około 4-5 roku życia nie podawaj twardych cukierków, landrynek i innych produktów, które potencjalnie mogą spowodować zadławienie:

Pobierz plakat, wydrukuj i powieś w domu na lodówce. Wydrukowany plakat zanieś także do żłobka lub przedszkola swojego dziecka, by wspólnie dbać o bezpieczeństwo dzieci podczas posiłków.

Jak bezpiecznie podawać jedzenie małym dzieciom A3 plakat od alaantkoweblw.pl PDF

Zabawki i inne przedmioty jako ryzyko zadławienia.

Zabawki (często należące do starszego rodzeństwa!) mogą zawierać małe lub ruchome części.

Mogą ONE STANOWIĆ RYZYKO ZADŁAWIENIA.

szklane kulki, magnetyczne kuleczki, plastikowe torebki, malutkie zabawki, które w całości mieszczą się w ustach dziecka, kokardki, spinki, gumki do włosów, koraliki, baterie guzikowe, kamyczki, magnesy na lodówkę, sucha karma dla psów i kotów, guziki, nasadki do długopisu lub markera, drobne, koliste elementy i części zabawek np. klocki lego.

Jak ograniczyć ryzyko zadławienia?

  • Zwracaj uwagę na to, co kupujesz dziecku (zabawki i jedzenie) i co jest w zasięgu jego rączki!

  • Nadzoruj czas posiłku. Staraj się być w pobliżu dziecka podczas posiłku, by w razie potrzeby zareagować na czas.

  • Staraj się, by posiłki zjadane były w spokojnej atmosferze, bez nadmiaru bodźców rozpraszających. Skupienie się na czynności jedzenia zwiększa bezpieczeństwo podczas posiłku.

  • Pilnuj prawidłowej postawy ciała podczas posiłku. Bardzo ważne jest podparcie dla stóp, zapewniające odpowiednią stabilizację ciała. Karmienie w bujaczkach, fotelikach samochodowych, w pozycji półleżącej zwiększa ryzyko zakrztuszenia i zadławienia.

  • Warzywa, owoce, produkty spożywcze zawsze podawaj w bezpiecznej formie.

  • Pamiętaj, że dzieci między 3 i 4 rokiem życia mają zęby trzonowe, ale nadal jeszcze uczą się efektywnie żuć.

  • Nie zgadzaj się na bieganie, skakanie i nadmierny ruch podczas jedzenia.

  • Nie pozwalaj na rzucanie jedzenia do góry i chwytaniu go ustami lub wypełnianie ust dużą liczbą np. kawałków parówki itd. może zwiększyć ryzyko zadławienia
  • Bądź gotowa/ gotów, by prawidłowo udzielić pierwszej pomocy swojemu dziecku podczas zadławienia. 

Sprawdź, czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy swojemu dziecku, rozwiązując nasz test (TU)

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas posiłku? Zobacz nasz plakat. Pobierz, wydrukuj i zanieś do żłobka lub przedszkola.

Możesz też śmiało, skopiować ten link: https://cutt.ly/Fwc50YsM i udostępniać plakat wszędzie! Razem zadbajmy o bezpieczeństwo podczas posiłków.

Zobacz jak bezpiecznie podawać najpopularniejsze produkty spożywcze małym dzieciom do 4 r.ż

Pamiętaj, do 3 r.ż. nie zaleca się podawać dzieciom podrobów i przetworów mięsnych (np. parówek).

Źródło:
Zapobieganie zadławieniu u dzieci. KOMISJA DS. URAZÓW, PRZEMOCY I ZAPOBIEGANIA ZATRUCIOM 2007-2008. Pediatrics, w: Pediatra po dyplomie. Vol. 15 nr 5, Październik 2011, strona: https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/266/original/12-21.pdf?1473162388, wyświetlenie: 12.09.2023.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek