Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

05 grudnia 2022

Rozszerzanie diety-cytrusy dla niemowlaka

Z tego wpisu dowiesz się: Kiedy jest sezon na cytrusy? Czy niemowlę może jeść cytrusy (pomarańcze, mandarynki, cytryny)? Cytrusy a ryzyko alergii. Jak pozbyć się pestycydów z cytrusów? Jakie wartości odżywcze mają owoce cytrusowe? Jak podawać owoce cytrusowe podczas rozszerzania diety? Czy niemowlę może pić sok z pomarańczy? Jak wybierać dobre, świeże cytrusy? Jak przechowywać...

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Kiedy jest sezon na cytrusy?
 2. Czy niemowlę może jeść cytrusy (pomarańcze, mandarynki, cytryny)?
 3. Cytrusy a ryzyko alergii.
 4. Jak pozbyć się pestycydów z cytrusów?
 5. Jakie wartości odżywcze mają owoce cytrusowe?
 6. Jak podawać owoce cytrusowe podczas rozszerzania diety?
 7. Czy niemowlę może pić sok z pomarańczy?
 8. Jak wybierać dobre, świeże cytrusy?
 9. Jak przechowywać owoce cytrusowe?

Zima to nie jest martwy sezon na warzywa i owoce. Bo może u nas zima, ale w innych miejscach świata dojrzewają bardzo wartościowe owoce: pomarańcze, mandarynki, cytryny, pomelo, grapefruity. U nas sezon na nie przypada zimą (listopad – luty), czyli właśnie trwa. Owoce cytrusowe posiadają wiele cennych wartości odżywczych. Nie pozbawiajmy ich swojego dziecka  w sezonie infekcyjnym.

Czy niemowlę może jeść cytrusy?

Cytrusy wprowadzamy do diety tak, jak każdy inny produkt. Mogą gościć na stole Twojego dziecka już od początku rozszerzania diety. Szczególnie jeśli rozszerzanie diety przypada na przełom jesieni i zimy, czyli szczyt sezonu na cytrusy, kiedy są one najbardziej wartościowe.

Cytrusy jako potencjalny alergen

Oczywiście, że cytrusy mogą uczulać, ale każdy produkt może. Ponadto, badania mówią, że nie należy opóźniać wprowadzania potencjalnych alergenów. Jeśli podasz owoc dziecku i pojawi się reakcja alergiczna, odstaw produkt i skontaktuj się z pediatrą, by wspólnie ustalić okres eliminacji i termin prowokacji na dany produkt. Pamiętajmy, że alergie u większości dzieci mijają i wcale nie muszą z nimi zostać na całe życie.

Pestycydy

Na cytrusach, przed eksportem stosuje się środki ochrony roślin. Znajdziesz je wypisane na opakowaniu, w którym owoce dotarły (kartony, siatki). Przed podaniem owoce należy dokładnie umyć pod ciepłą wodą, a następnie obrać. Umyj ręce po obraniu owocu i dopiero podaj dziecku. Nie podawaj dziecku owoców ze skórką, np. wody z cytryną ze skórką. 

Jeśli mamy taką możliwość, dobrym rozwiązaniem są owoce bio. One też mają substancje chemiczne, ale łagodniejsze, a uprawy są bardziej kontrolowane. To jednak nadal nie zwalnia z mycia i obierania.  

Wartości odżywcze cytrusów

Owoce cytrusowe w sezonie są źródłem wspaniałych wartości, a tych potrzebuje niemowlę, które zaczyna swoją drogę odstawienia od mleka. Co dadzą dziecku cytrusy?

 •  witamina C i flawonoidów, które działają przeciwzapalnie i zwalczają wolne rodniki
 • wapń dla mocnych zębów i kości
 • kwas foliowy ważny w prawidłowym przyswajaniu żelaza i procesach krwiotwórczych
 • potas i magnez dla prawidłowej pracy układu nerwowego
 • fosfor wpływający na równowagę kwasowo — zasadową organizmu oraz budulec zębów i kości
 • witaminę B2 wspierającą odporność
 • kwas pantotenowy biorący udział w produkcji przeciwciał w infekcjach
 • pektyny pomocne w walce z nadmiarem cholesterolu.

wartości odżywcze cytrusów

Jak podać owoce cytrusowe?

Najlepiej w takiej formie w jakiej występują. Wyfiletuj cząstkę pomarańczy lub podawaj w formie plasterków. 

Owoce możesz obtoczyć w amarantusie ekspandowanym, by się nie ślizgały. Mogą stanowić wartościowy i smaczny dodatek do kaszek i owsianek. Zobacz np. nasz przepis na jaglankę z mandarynkami lub zupę marchewkową z cynamonem i sokiem z pomarańczy.

Cytrusy jako sok

Z owoców cytrusowych możesz zrobić koktajl (np. TEN), ale nie podawaj ich w postaci soku, bo wbrew pozorom to nie to samo, co po prostu owoc. Nie te same wartości i nie ta sama forma. 

Co mówią zalecenia o podawaniu soków niemowlętom i małym dzieciom?

 • soki w diecie niemowlęcia są zakazane
 • 1-3 r.ż. maks ½ szkl. dziennie
 • 4-6 r.ż. – ¾ szkl soku
 • powyżej 7 r.ż. 1 szkl. dziennie soku.

Soki nie są tym samym, co owoc. Sok to taka sama dawka cukru jak w owocu, ale dużo mniej wartościowa. Owoc w całości posiada błonnik i wiele wartości odżywczych, których sok nie posiada. Sok nie jest też substytutem wody. Owoc pozwala się nasycić dużo mniejszą objętością niż sok, więc dawka cukru przyjęta z owocu jest przez to mniejsza niż ta z wypitego soku.

Jak kupować cytrusy?

Cytrusy dojrzewają w cieple, ale przechowują się lepiej i dłużej są świeże trzymane w chłodzie. Jak zatem wybrać najlepsze pomarańcze, mandarynki, cytryny i inne owoce cytrusowe?

 • wybieraj te przechowywane w chłodzie
 • jędrna, miękka skóra, bez defektów to oznaka świeżości
 • świeże cytrusy pachną intensywnie nawet przez skórkę
 • jeśli mają łodygi i liście- wybieraj te intensywnie zielone

Jak przechowywać cytrusy?

 • najdłużej świeżość zachowają trzymane w lodówce w temperaturze 5-8st
 • w temperaturze pokojowej chroń przed działaniem światła słonecznego
 • zwróć uwagę, by przechowywane owoce były suche- wilgoć przyspiesza psucie się owoców

 

 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek