Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

03 października 2022

Oznaki gotowości do rozszerzania diety

Twoje dziecko zaraz kończy 6 miesięcy? Sprawdź, czy jest gotowe do rozpoczęcia rozszerzania diety. Jakie umiejętności powinno posiadać niemowlę, by bezpiecznie rozpocząć naukę jedzenia pokarmów uzupełniających?

niemowlę samodzielnie je frytki z pieczonych warzyw
Z tego wpisu dowiesz się:
 1. Kiedy, wg aktualnych zaleceń, należy rozpocząć rozszerzanie diety?
 2. Jakie są oznaki gotowości do rozszerzania diety?
 3. Czy dziecko musi umieć siedzieć, by rozpocząć rozszerzanie diety?
 4. Jakie umiejętności motoryczne powinno posiadać niemowlę, by rozpocząć rozszerzanie diety?
 5. Jakie umiejętności w obrębie jamy ustnej umożliwiają bezpieczne rozszerzanie diety?
 6. Kiedy jest najlepszy czas na rozwój umiejętności gryzienia i żucia?
 7. Jakie są fałszywe oznaki gotowości do rozszerzania diety?
 8. Co zrobić, gdy 6 miesięczne niemowlę nie wykazuje oznak gotowości do rozszerzania diety?
 9. Czy rozszerzać dietę 4 miesięcznego dziecka, które wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety?

Twoje dziecko jest już blisko ukończenia 6 miesiąca życia, jest zdrowe i nie ma specjalnych zaleceń od specjalisty – nie zaczynaj wcześniej (niezależnie od tego czy karmisz mlekiem modyfikowanym, czy karmisz piersią). TU przeczytasz dlaczego. Polecamy Ci też obejrzeć live z lekarzem na temat tego, kiedy rozpoczynamy rozszerzanie diety. Kliknij TUTAJ.  

Aktualne zalecenia mówią, że rozszerzanie diety należy zacząć po 6 miesiącu. Czy sam wiek jest tu determinujący? Nie. Dziecko przed rozpoczęciem rozszerzania diety powinno najpierw posiąść kilka umiejętności. Dopiero jeśli wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety, można uznać, że jest na to gotowe.

Jakie są oznaki gotowości do rozszerzania diety?

Potrafi siedzieć z podparciem, kontroluje ruchy głowy i szyi.

Dziecko gotowe do rozszerzania diety powinno umieć przez kilka minut siedzieć stabilnie z podparciem w krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica. Nie powinno przechylać się na boki, ani kiwać przód-tył. Stabilna, wyprostowana postawa znacznie zmniejsza ryzyko zakrztuszenia oraz zadławienia podczas jedzenia. Dzieci w różnym wieku nabywają tę umiejętność- czasem już przed ukończeniem 5mż, ale częściej w okolicach 6 mż lub 7.

dziecko-wkladane-do-krzeselka
dziecko-siedzi-w-krzeselku-podczas-posilku

Pamiętaj

Stabilne siedzenie z podparciem to nie to samo, co samodzielne siadanie. Ta druga umiejętność pojawia się dużo później.

Nie wypycha już językiem przedmiotów (np. łyżeczki, co jest typowe dla okresu wczesnoniemowlęcego)

Wypychanie jedzenia z buzi to sygnał, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na przyjmowanie pokarmów stałych, w tym papek. Do tej pory jedyną konsystencją jaką znało było mleko. Rozpoczęcie rozszerzania diety zatem jest determinowane m.in. przez akceptację innych niż płynna konsystencji w jamie ustnej. Wypychanie jedzenia z jamy ustnej jest odruchem obronnym, który chroni niemowlę przed połknięciem niebezpiecznych przedmiotów.

niemowle-je
Widzisz, że dziecko celnie trafia rączką z jedzeniem/ przedmiotem do swojej buzi.

Nabycie umiejętności, którą jest koordynacja ruchów ciała umożliwiająca celne trafienie przedmiotem/ pokarmem do buzi to kolejna oznaka gotowości do rozszerzania diety. Niemowlę jeszcze przed okresem rozszerzania diety przygotowuje się na niego wsadzając do buzi rączki i przedmioty, co sprawia, że stopniowo jama ustna ulega odwrażliwianiu.

niemowle-celuje-jedzeniem-do-buzi
Posiada umiejętności oralne do pobierania i obróbki pokarmu w jamie ustnej.

Między 4 a 7 mż nadal bardzo silny jest odruch ssania, ale powoli pojawiają się umiejętności „mielenia” pokarmu językiem oraz przesuwania pokarmu dalej w głąb jamy ustnej. Rozwijanie umiejętności nagryzania, odryzania i gryzienia swój szczyt ma pomiędzy 4 a 7mż, natomiast umiejętność żucia najintensywniej rozwija się między 6 a 10mż. Dlatego tak ważne jest, by dziecko od początku rozszerzania diety doświadczało różnych konsystencji.

Interesuje się jedzeniem.

Jeżeli dziecko interesuje się posiłkiem jako czynnością: chętnie bierze jedzenie do rączek, dotyka, ściska, próbuje wkładać do buzi, można mówić o realnym zainteresowaniu jedzeniem. Na pewno wcześniej już zauważyłaś, że dziecko „zagląda” Ci do talerza, czy wyciąga ręce w kierunku Twojego posiłku- to zwykła ciekawość otaczającego go świata. Zainteresowanie jedzeniem w połączeniu z gotowością motoryczną dopiero wyznacza czas, w którym dziecko jest rzeczywiście gotowe do rozszerzania diety.

niemowlak-w-fartuszku-bawi-sie-makaronem
niemowlak-pije-z-kubka-doidy
Pamiętaj

Do prawidłowego rozpoczęcia rozszerzania diety potrzebna jest obecność wszystkich oznak gotowości do rozszerzania diety. Dopiero pełna gotowość daje gwarancję bezpiecznego i prawidłowego przebiegu tego procesu. Wcześniej wszystkie potrzeby żywieniowe zapewnia niemowlęciu mleko modyfikowane lub mleko mamy.

Fałszywe oznaki gotowości do rozszerzania diety to:

 • przyglądanie się jedzącemu rodzicowi
 • wkładanie zabawek do buzi, gryzienie piąstek
 • częstsze budzenie się w nocy,
 • większe zapotrzebowanie na mleko.

Więcej o fałszywych oznakach gotowości, przeczytasz TU.

Co zrobić, gdy dziecko nie wykazuje pełnych oznak gotowości chociaż ukończyło już 6 miesięcy?

Każde opóźnienie w zdobywaniu kamieni milowych powinno zostać skonsultowane ze specjalistą. Nie zwlekaj więc i jeśli:

 •  niemowlę wypycha jedzenie, krztusi się lub wymiotuje i taki stan trwa długo i nie ulega poprawie, udaj się do neurologopedy, by ocenił, czy problem nie wynika z nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Więcej na ten temat przeczytasz TU.
 •  dziecko nie siedzi stabilnie z podparciem, odwiedźcie fizjoterapeutę, który oceni napięcie mięśniowe i rozwój motoryczny dziecka, zleci odpowiednie ćwiczenia i pokaże pozycję odpowiednią do karmienia dziecka. Więcej w tym wpisie: KLIK
 •  dziecko nie ma apetytu, nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, skonsultuj swoje obawy z pediatrą, który zleci odpowiednie badania. Brak apetytu często wynika z niedoborów żelaza. Na ten temat pisałyśmy TU.
A jeśli dziecko ma 4 miesiące i wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety?

Poczekaj aż układ pokarmowy dojrzeje i po prostu nadal karm mlekiem. Ono jeszcze długo będzie stanowiło podstawę żywienia Twojego dziecka.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek