Tola skończyła 4 miesiące. Patrzę na nią i wyobrażam sobie siebie pochyloną nad nią z łyżeczką.

Mam przed sobą niemowlaka, który nadal leży, macha nóżkami, gaworzy i dopiero co ogarnął trzymanie głowy. Zastanawiam się, którą z oznak gotowości do rozpoczęcia rozszerzania ona wykazuje. Który aspekt dojrzałosci dziecka w jej wieku  ma być oznaką gotowości?

Czteromiesięczne dziecko, moja Tola:

  • leży – nie można nawet powiedzieć o tym, że siedzi z podparciem. Nie ma mowy o tym. Nie ma bezpiecznej pozycji ani do BLW, ani do karmienia łyżeczką. Niemowlę w tym wieku nadal pracuje nad trzymaniem głowy;

  • nie rozgniata, nie rozdrabnia – gdy otrzyma kropelkę witaminy D, nie do końca nadal wie, co z tym  robić. Czasem się krztusi, lub wypycha je językiem i kropla wypływa kącikiem ust. Jakim cudem ma poradzić sobie z jakąkolwiek konsystencją jedzenia, zmielić ją i jeszcze przełknąć?

  • wciąż miewa kłopoty z brzuszkiem –układ trawienny nadal się rozwija i będzie jeszcze długo. Dziecko nadal czasem cierpli z powodu gazów czy innych trudności ze strony układu pokarmowego.

  • nie jest zainteresowana jedzeniem – a tak naprawdę dopiero zaczęła wzrokiem ogarniać coś więcej niż mamę. Bardzo powoli interesują ją zabawki, ale nie na tyle, by dostrzegać w nich celowość zabawy. Z trudnością chwyta zabawkę i nie na długo;

  • ma wciąż wzmożony odruch ssania (trochę to potrwa;))– chce głównie  zaspokajać pierwotny instynkt ssania. Wciąż ssie piąstkę, ale nie jest to oznaką chęci jedzenia, czy głodu. Robi to dlatego, że odruch ssania jej tak „nakazuje”. Są dni, że „wisi na piersi” po to tylko, by ssać i czuć bliskość;

  • ma problemy z trafieniem rączką do buzi, by ją ssać. Nie zawsze się to udaje. Gryzaki jeszcze nie do końca spełniają swoją rolę;

  • trudno jej skupić uwagę na jednej rzeczy na dłuższy czas. Wszystko ją rozprasza.

Tola jest śliczna.

Rozkoszna.

Zabawna.

Tulaśna.

Słodka i najkochańsza.

Ale NA PEWNO NIE JEST GOTOWA NA ROZSZERZANIE DIETY.

Mimo iż patrzy na mnie TAK, gdy jem.

Mimo iż mieli języczkiem.

Mimo iż cmoka.

Mimo iż ślini się i ciamka…

No, NIE!

Wg zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia do 6 miesiąca życia niemowlę powinno pić tylko mleko. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Hepatologii i Żywienia Dzieci również informują, że należy do tego dążyć, by do 6 m.ż. jedynym pokarmem dziecka było wyłącznie mleko. 

„Celem, do którego należy dążyć w żywieniu niemowląt, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia.”

W dokumencie z 2016 r. Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, temat ten jest również poruszony, a rola wyłącznego karmienia piersią przez okres 6 m.ż. jest podkreślona:

„Szeroki przedział czasowy, w którym należy rozpocząć wprowadzanie pokarmów uzupełniających, sprawia, że możliwe jest wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia.”
 
Owszem, zalecenia PTGiHŻD dają szeroki zakres czasowy, w którym MOŻNA wprowadzać pokarmy uzupełniające, ale to nie jest JEDYNY wyznacznik gotowości dziecka. Te same zalecenia mówią również o tym, że przy rozszerzaniu diety dziecko:
  • potrafi siedzieć z podparciem,

  • kontroluje ruchy głowy i szyi,

  • nie wypycha już językiem przedmiotów (np. łyżeczki, co jest typowe dla okresu wczesnoniemowlęcego).

Naprawdę niewiele dzieci w wieku dolnej granicy, czyli 17 tygodni życia wykazuje powyższe oznaki gotowości. To rodzice decydują o tym, kiedy rozpoczną wprowadzanie pokarmów uzupełniających, jednak warto mieć na uwadze gotowość dziecka i pamiętać, że zgodnie z zaleceniami PTGiHŻD:

„Pokarm kobiecy wytwarzany w wystarczających ilościach przez zdrową, dobrze odżywioną matkę w pełni zaspokaja zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniając mu jednocześnie prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia.”

Tola skończyła 4 miesiące, prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze ( tego nie musiałam nawet pisać;)), dlatego zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia do 6 miesiąca życia jedynym jej pokarmem będzie mleko

Dobrze jest zapamietać na drodze rozwoju, wychowywania dziecka i opieki nad nim, że

 NIE MA POWODU, by cokolwiek w życiu małego człowieka przyspieszać.  

Więcej na temat zaleceń dotyczących rozszerzania diety znajdziesz odsłuchując live z lekarzem Kliniki Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia Michałem Błochem TUTAJ (klik)

źródło: 

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.  Hanna Szajewska1, Piotr Socha, Andrea Horvath, Anna Rybak, Anna Dobrzańska, Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Alicja Chybicka, Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Danuta Gajewska, Ewa Helwich, Janusz Książyk, Hanna Mojska, Anna Stolarczyk, Halina Weker.
  • Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci . Hanna Szajewska1, Andrea Horvath, Anna Rybak, Piotr Socha.
  • WHO feeding and nutrition of infants and young children 2003

Temat dotyczy dziecka zdrowego. Informacje zawarte we wpisie mają charakter informacyjny i nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Jeśli niepokoi Cię coś w rozwoju dziecka, skonsultuj się z lekarzem. 

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep