Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

03 października 2022

Jak wprowadzać pokarmy uzupełniające do diety dziecka?

Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać posiłek uzupełniający Twojego niemowlaka? Dowiedz się, kiedy proponować posiłki stałe a kiedy mleko oraz ile posiłków dziennie powinno zjadać niemowlę podczas rozszerzania diety.

niemowlak je truskawki
Z tego wpisu dowiesz się:

 

 1. Jaka jest kolejność wprowadzania produktów do diety dziecka?
 2. Co to jest posiłek uzupełniający i jak powinien wyglądać?
 3. Ile powinno zjeść niemowlę?
 4. Kiedy podawać posiłki stałe a kiedy mleko?
 5. Ile posiłków dziennie proponować dziecku podczas rozszerzania diety?
 6. Czym jest karmienie responsywne?

Twoje dziecko skończyło właśnie 6mż i wykazuje wszystkie oznaki gotowości do rozszerzania diety:

 • dziecko jest zainteresowane czynnością jedzenia,
 • siedzi samodzielnie lub z podparciem,
 • kontroluje ruchy głowy, szyi, czyli „trzyma główkę”,
 • nie wypycha jedzenia z buzi,
 • ma umiejętność pobierania pokarmu i obrabiania go w buzi.

Więcej o oznakach gotowości do rozszerzania diety znajdziesz w tym wpisie: KLIK.

Nadszedł więc czas na podanie pierwszych pokarmów uzupełniających. Jak to zrobić bezpiecznie i zgodnie z aktualnymi zaleceniami?

Kolejność wprowadzania produktów do diety niemowlęcia

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami to Rodzic decyduje, od czego zacznie rozszerzanie diety. Zatem decyzja należy do Ciebie. Zwróć tylko uwagę, by wybrać lokalne, sezonowe produkty i podać je w formie i konsystencji, na którą dziecko jest gotowe. Nie istnieje już kalendarz wprowadzania produktów do diety dziecka, choć nadal można odnaleźć tabelki określające, w jakim wieku wprowadzić należy określone produkty. Najnowsze badania pokazują, że ta kolejność nie ma znaczenia i niemowlę może jeść dokładnie to samo, co Ty, z wyłączeniem produktów zakazanych (ich listę znajdziesz TU) oraz w zgodzie z jego umiejętnościami.

niemwolak-je-udko-z-kurczaka

Co to jest posiłek uzupełniający?

Po ukończeniu 6mż mleko nie dostarcza już wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego też konieczne jest rozszerzenie diety o posiłki uzupełniające. Posiłek uzupełniający  to nic innego, jak jedzenie, które podajemy dziecku pomiędzy karmieniami mlekiem. Jedzenie to ma za zadanie uzupełnić niemowlęciu wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju substancje odżywcze.

Jak powinien wyglądać posiłek uzupełniający?

Ponieważ posiłek uzupełniający ma dostarczać dziecku brakujących substancji odżywczych, powinien być odpowiednio zbilansowany. Poza porcją warzyw czy owoców, należy więc proponować dziecku dobre tłuszcze, węglowodany oraz białka. Ponieważ dzieci na początku rozszerzania diety jedzą niewielkie ilości, dlatego warto zadbać o to, by posiłki były gęste odżywczo i energetycznie oraz były bogate w żelazo.

 

makaron-z-warzywami-dla-niemowlaka

 

Przykłady posiłków uzupełniających, które można podać niemowlakowi od początku rozszerzania diety. Zdjęcia potrawy pochodzi z książki „Wszystko o rozszerzaniu diety i 50 przepisów na start”. Więcej o książce dowiesz się TU.

Ile powinno zjeść niemowlę?

Dokładnie tyle, ile chce. Zapomnij o gramach, mililitrach, ilościach łyżeczek. Najważniejsza zasada żywienia dzieci mówi, że: 

rodzic decyduje o tym kiedy i co poda dziecku do jedzenia, a dziecko decyduje, ile zje i czy w ogóle zje podany posiłek.

Zaufaj dziecku- ono najlepiej wie, czy jest głodne. Każdego dnia może to wyglądać inaczej: raz zje podaną porcję, raz nie zje wcale lub 3 łyżeczki. Dzieci, podobnie jak dorośli, mają różny apetyt.

Kiedy podać posiłek stały a kiedy mleko?

Mleko nadal stanowi podstawę żywienia dziecka. Rozpoczynając rozszerzanie diety, mleko podajemy tak, jak do tej pory. Posiłki stałe są jedynie uzupełnieniem diety i należy je podawać pomiędzy karmieniami mlekiem. Najpierw mleko (modyfikowane lub z piersi) a po 30-60 minutach posiłek stały. 

najpierw mleko, potem posiłek uzupełniający

Zaczynając rozszerzanie diety, nie rezygnujemy z mleka ani nie zastępujemy mleka posiłkiem stałym.

Ile posiłków dziennie proponować dziecku podczas rozszerzania diety?

Podczas rozszerzania diety niemowlę stopniowo uczy się, że posiłkami uzupełniającymi można się najeść. Wraz z czasem spada więc ilość wypijanego mleka, na rzecz pokarmów stałych. Dlatego podczas rozszerzania diety, niemowlę, poza karmieniem piersią lub mieszanką, powinno otrzymywać:

 • 2-3 posiłki uzupełniające w wieku 6-8 miesięcy
 • 3-4 posiłki uzupełniające w wieku 9-12 miesięcy
 • starszym niemowlętom (9-12 miesięcy) można proponować też przekąski między posiłkami, jeśli tego potrzebują. 

Pod koniec 1rż pokarmy stałe powinny już stanowić podstawę żywienia dziecka.

Karmienie responsywne – co to jest?

Szacunek do wyborów dziecka oraz jego umiejętności, uważność na sygnały wysyłane przez dziecko, to gwarancja sukcesu podczas rozszerzania diety. Karmienie responsywne polega na kooperacji rodzic-dziecko. Dziecko wysyła sygnały o głodzie/sytości a zadaniem rodzica jest ich prawidłowe odczytanie i uszanowanie.


wszystko-do-rozszerzania-diety


wiedzę, przepisy i akcesoria do rozszerzania diety znajdziesz TU

Źródła:

Zlecenia dotyczące żywienia niemowląt 2021 PTGHiŻDhttps://rozszerzaniediety.pl/wp-content/uploads/2021/02/Zasady-zywienia-zdrowych-niemowlat-2021.pdf

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt EFSAhttps://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/Complementary_Feeding_PLS_PDF.pdf

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt WHOhttps://www.who.int/health-topics/complementary-feeding#tab=tab_1

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt AAPhttps://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/HALF-Implementation-Guide/Age-Specific-Content/Pages/Infant-Food-and-Feeding.aspx

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek