Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

19 maja 2023

Od którego miesiąca można to podać…?

Zastanawiasz się, kiedy możesz podać jajko, a kiedy truskawki? Czy zupa pomidorowa to dobry pomysł na początku rozszerzania diety? Przeczytaj ten wpis.

od kiedy podać

Od którego miesiąca można to podać…?

Nie istnieje coś takiego jak podział dań ze względu na miesiąc życia niemowlęcia. Dlaczego? 

Bo produktów zakazanych w diecie niemowlęcia jest naprawdę niewiele, a wszystko to, co nimi nie jest, możesz podać swojemu dziecku.

Co to oznacza w praktyce?

Wystarczy, że będziesz znać listę produktów zakazanych w diecie niemowlęcia (dziecko do 1 r.ż.). O produktach, których nie może jeść niemowlę piszemy TU.

produkty zakazane w diecie niemowlaka

Polecamy Ci te wpisy o wprowadzaniu produktów do diety dziecka:

Rozszerzanie diety
13 czerwca 2015

Tego nie podawaj- produkty zakazane w diecie niemowlaka

Czytaj całość
Rozszerzanie diety posiłek uzupełniający dla niemowlaka
02 października 2022

Jak wprowadzać nowe produkty do diety niemowlaka?

Dowiedz się, dlaczego rozszerzamy dietę oraz jak wprowadzać nowe produkty do diety niemowlaka.

Czytaj całość
Rozszerzanie diety niemowlak je truskawki
03 października 2022

Jak wprowadzać pokarmy uzupełniające do diety dziecka?

Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać posiłek uzupełniający Twojego niemowlaka? Dowiedz się, kiedy proponować posiłki stałe a kiedy mleko oraz ile posiłków dziennie powinno zjadać niemowlę podczas rozszerzania diety.

Czytaj całość

Twoje dziecko może jeść to, co Ty jesz, pod warunkiem, że te dania nie zawierają składników z listy produktów zakazanych. Nie jest ich wiele, więc z łatwością przygotujesz jedno danie dla całej rodziny.

Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe. Np. robiąc na obiad makaron z sosem pomidorowym, spokojnie możesz go podać też niemowlęciu, posolić możesz sobie na talerzu. Robiąc mielone, mięso niemowlęciu uduś i gotowe. Szykując sobie kalafior z bułką tartą, nie polewaj nią różyczek dla malucha. Jajko sadzone? Dziecku zrób po prostu ściętą jajecznicę. Itd., itd.

Prawda jest taka, że jeśli Ty się zdrowo odżywiasz, większość dań, które jecie z rodziną, nadaje się też dla niemowlęcia. Warto pamiętać o tym, że:

TO NIEMOWLĘ DOŁĄCZA DO RODZINNEGO STOŁU, A NIE RODZINA DOSTOSOWUJE SIĘ

DO ROZSZERZANIA DIETY NIEMOWLĘCIA, PRZEWRACAJĄC SWOJE MENU DO GÓRY NOGAMI.

Zobacz, jak zaprosić niemowlę do wspólnego stołu:

Rozszerzanie diety jemy to samo
18 marca 2022

Jemy to samo – złota zasada rozszerzania diety

Czytaj całość
Dieta dziecka
09 czerwca 2020

Jedzcie razem – złota rada rozszerzania diety

Czytaj całość
Od kiedy?
26 lutego 2021

Od czego zacząć rozszerzanie diety? Od jakich produktów?

Czytaj całość

Oczywistym jest, że nie podajemy dziecku dań przygotowanych na głębokim tłuszczu, smażone podajemy rzadko, choć nie przesadzajmy, że nie możemy wcale. Starsze niemowlę czasem może zjeść placki, czy naleśnika. Przyprawy są ok, nadają smak. Sól i cukier nie, ale cała reszta przypraw JAK NAJBARDZIEJ. Czosnek jest super, cebula też.

Nie bój się niewielkich ilości składników, które mają czarny PR, np. proszek do pieczenia. Jeśli użyjesz 1 łyżeczki proszku do pieczenia na 12 babeczek, a Twoje niemowlę zje ½ babeczki, to ile ziarenek proszku do pieczenia zjadło? A nawet jeśli zje całą babeczkę, proszek do pieczenia to nie trucizna.

Niemowlę powinno poznać jak najwięcej dań do ukończenia pierwszego roku życia, dajmy mu na to szansę. Dziecko powinno mieć bogaty, różnorodny jadłospis.

Zatem jak ogarnąć, co podać, od kiedy?

  • pamiętaj o produktach zakazanych w diecie niemowlęcia,
  • nie wprowadzaj miliona nowości dziennie,
  • w pierwszych tygodniach podawaj dania jednoskładnikowe, dwuskładnikowe (np. brokuł, pulpet mięsny, kasza, jajko), z czasem je rozbudowując o inne składniki.
  • dostosowuj konsystencję do umiejętności dziecka (surowa marchewka w kawałku jest trudna dla dziecka, ale gotowana jest super)
  • stawiaj na dania gotowane, duszone, parowane, pieczone, a smażone niech będzie okazjonalnie dla starszego niemowlęcia.

Masz wątpliwości? Zajrzyj do naszego wpisu o aktualnych zaleceniach TU.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek