Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

04 sierpnia 2021

Kiedy do neurologopedy?

Rozszerzanie diety to proces, który trwa. Część trudności dziecko pokona samo, w toku nauki, nieustannie ćwicząc i zdobywając nowe umiejętności. Czasami problem tkwi głębiej i trzeba szukać pomocy u specjalisty.

Wiele trudności, z którymi zmaga się dziecko podczas nauki jedzenia, to kwestie fizjologii. W większości te problemy mijają i są po prostu wytrenowane przez dziecko. Jednak nie zawsze tak jest. Czasami problem tkwi głębiej i trzeba poszukać pomocy u specjalisty. 

 

Dzieci nie można „włożyć” w tabelki i sprawdzać czy wszystko „jest tak jak powinno”. Każde dziecko jest indywidualną jednostką, ma swój charakter, swoją wrażliwość sensoryczną, swoje tempo przyswajania zmian i nowości. Często podczas badania posługujemy się szerokimi widełkami czasowymi na osiągnięcie danej umiejętności. Nie oznacza to jednak, że pewne symptomy można lekceważyć – dziecko samo, bez pomocy, może sobie z nimi nie poradzić. 

Logopeda, który zajmuje się trudnościami w karmieniu noworodka i niemowlaka to neurologopeda lub logopeda wczesnej interwencji. Wspierać go mogą specjaliści innych dziedzin, np.terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta karmienia, gastroenterolog, psycholog itp. 

Noworodek

Noworodek rodzi się z naturalną potrzebą pobierania pokarmu.

Nie oznacza to jednak, że każdy noworodek od razu poradzi sobie z jedzeniem. Warto skonsultować się z neurologopedą kiedy:

  • Noworodek nie ma prawidłowego odruchu ssania. Czasem odruchu ssania nie ma w ogóle (szczególnie narażone są dzieci urodzone przedwcześnie).
  • Podczas jedzenia piersi lub butelki maluch pręży się, łyka dużo powietrza, jedzenie sprawia mu wyraźną trudność.
  • Mama ma poranione brodawki.
  • Jedzenie trwa bardzo długo, nie dlatego, że nasz maluszek lubi się poprzytulać, ale dlatego, że nie ma już siły pobierać pokarmu, a ciągle jest głodny. Wtedy nie śpi spokojnie, tylko płacze, marudzi – wyraźnie daje znak, że coś jest nie tak.

Neurologopeda oceni napięcie mięśniowe, odruch ssania, zbada dokładnie jamę ustną, zapewne poprosi o nakarmienie dziecka w jego obecności.

Ankyloglosja, czyli skrócenie wędzidełka podjęzykowego może, ale nie musi być przyczyną powyższych trudności.

Warto pamięć, że zabieg frenotomii jest zabiegiem chirurgicznym w jamie ustnej i nie dokonuje się go bez wyraźnej konieczności. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wędzidełka nie da się w żaden sposób rozmasować. Dlatego tak ważna w tym przypadku jest ocena specjalisty – czy trudności wynikają z krótkiego wędzidełka i czy zabieg jest konieczny.

Niemowlę

Kolejnym bardzo ważnym etapem w życiu całej rodziny jest moment rozszerzania diety. Dziecko na ten etap musi być gotowe. Pomimo zaleceń rozszerzania diety od 6 miesiąca zdarza się, że dziecko decyduje się na sięgnięcie po pokarm dużo później. Potrzebuje więcej czasu. To naturalne. Pewne sytuacje powinny jednak skłonić do konsultacji ze specjalistą:

  • Dziecko próbuje pobierać pokarm, ale bez względu na konsystencję, smak jedzenie kończy się wymiotami. Warto w tej sytuacji sprawdzić odruch wymiotny (czy nie jest wygórowany). Przyczyną mogą być też ujawniające się alergie pokarmowe.
  • Mocno i często krztusi się. Nie akceptuje żadnych grudek w pokarmie. Wszystko, pomimo upływu czasu musi być dokładnie zmiksowane.
  • Nie potrafi prawidłowo pobrać pokarmu z łyżeczki.
  • Nie potrafi prawidłowo gryźć i żuć. Pokarmy, które trudniej pogryźć nie są akceptowane. W czasie jedzenia dziecko je wypluwa, krztusi się nimi, a w konsekwencji nie chce po nie sięgać.
  • Nie chce brać jedzenia do ręki. Nie kieruje ręki z jedzeniem w stronę jamy ustnej. Przyczyny mogą leżeć w nadwrażliwościach sensorycznych.

Warto pamiętać, że poprzez prawidłowe jedzenie i picie dziecko buduje swoją bazę pod prawidłowy rozwój mowy. Samodzielne jedzenie, picie ze słomki, otwartego kubka, prawidłowe gryzienie i żucie wzmacnia cały aparat artykulacyjny. Jest to też doskonały moment na ćwiczenia motoryki małej, kolejnej wielkiej bazy pod rozwój mowy.

Reprezentacja ręki w naszym mózgu jest ogromna.

To jak pracuje, jak toleruje nowości, różne faktury, konsystencje, jaka jest koordynacja ręka – oko, jest bardzo ważne nie tylko w kontekście jedzenia, ale również całego rozwoju dziecka.

Wczesne rozpoznanie problemu i adekwatna pomoc to zapobieganie problemowi zaburzeń jedzenia a w przyszłości mowy i pomoc dziecku w prawidłowym rozszerzaniu diety. 

Dziecko, które nie chce jeść NIE JEST NIEJADKIEM! Ma problem lub nie ma odpowiedniego narzędzia, by jeść lub uczyć się jeść. 

Więcej o trudnościach w nauce jedzenie oczami neurologopedy posłuchasz w wywiadzie z dr Mirą Rządzką (klik)

Tekst Marta Walkiewicz – Neurologopeda kliniczny, terapeutka ręki, pedagog.

 

 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (21)

Anna

Dodano opinię: 30.06.2020

Witam, chciałam się tylko upewnić czy jeżeli dziecko chętnie sięga po jedzenie, ale nie przełyka i trzyma je w buzi też powinno skłonić do wizyty do neurologopedy?Córka ma teraz 7,5 miesiąca, a rozszerzamy dietę od półtora miesiąca.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 03.07.2020

Zawsze warto skonsultować ze specjalistą, gdy coś nas niepokoi.

Anka

Dodano opinię: 16.12.2020

A może możecie poradzić coś na to, że próbuje dawać narazie papki maluszkowi 6mcy i na kilka tygodni prób tylko kilka razy otworzył buźkę żeby faktycznie zjeść. Pozostałe razy łyżeczka trafiła do buzi gdy otwieral ja z innego powodu i jakby nie wypluwa już tego,coś przememła. Jak zachęcić go do otwarcia buźki czy zdecydować się na kawałki?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.12.2020

Spróbuj z kawałkami. Jeśli to nie pomoże, to warto chwilę zaczekać. Nie każde dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety zaraz po skończonym 6mcu,

Dorota

Dodano opinię: 14.04.2021

Dzień dobry jak można na nowo nauczyć dziecko jeść z butelki mleko gdy było 8 miesięcy w szpitalu po operacji karmione sonda??

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

To musi ocenić neurologopeda.

Mateusz

Dodano opinię: 25.04.2021

A kiedy powinienem udać się z niemowlakiem na konsultacje – dziecko ma 1 miesiąc i ma mocno cofnięta bródkę 🙁

alaantkoweblw

Dodano opinię: 24.05.2021

Każdy moment jest dobry. Jeśli tylko coś niepokoi warto skonsultować- część rzeczy to fizjologia, ale to najpewniej określi np. neurologopeda. Jeśli sa problemy z jedzeniem, to warto jak najszybciej.

Kasia

Dodano opinię: 03.05.2021

Czy jeśli niemowlę 8 miesięczne stale chowa dolna wargę, warto udać się do logopedy? Górna warga zdecydowanie bardziej wystaje. Dolnej prawie nie widac, jest można powiedzieć wciągana. Z jedzeniem nie ma raczej problemów. Piers ssie ładnie. Z łyżeczka tez sobie radzi….

alaantkoweblw

Dodano opinię: 24.05.2021

Zawsze dobrze skonsultować- pytanie czy to rodzaj zabawy, czy taka pozycja jest na stałe, a jeśli na stałe to z czego wynika i jakie niesie konsekwencje.

GABRIELA

Dodano opinię: 18.05.2021

Witam,
Czy mogą Panie polecić jakiegoś dobrego neurologopedę z Krakowa. Z góry dziękuje.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 24.05.2021

Z Krakowa nie kojarzymy, ale warto popytać na lokalnych grupach dla mam.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 24.05.2021

Niestety nie kojarzymy, ale popytaj na lokalnych grupach dla mam.

Beatte

Dodano opinię: 04.08.2021

Czy neurolokopeda zajmuje się tylko niemowlakami? Co z 4latkiem niejadkiem?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Nie tylko, neurologopeda i dorosłym się zajmie. U 4latka to może być także kwestia neofobii żywieniowej: https://alaantkoweblw.pl/moje-dziecko-jest-niejadkiem-czy-to-juz-neofobia/

Klara

Dodano opinię: 05.08.2021

A jesli dziecko jadlo, ladnie przeszlo etap rozszerzania diwty, probowalo wszystkiego, jadlo obiadki i nagle przestalo, je tylko chlebek z maslem, frytki, ser i kilka jeszcze innych produktow, uwielbia mleko i jogurty… to gdzie szukac pomocy, czy to minie

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

2-latek to już może wchodzić w wiek neofobii żywieniowej. Zobacz tu: https://alaantkoweblw.pl/moje-dziecko-jest-niejadkiem-czy-to-juz-neofobia/

Sabina

Dodano opinię: 06.09.2021

A co jeśli dziecko przy rozszerzaniu diety pięknie jadlo wręcz cudownie i nagle w momencie jak skonczylo roczek odmawia prawie wszystkiego ? W jednym tygodniu np je normalnie batat i nagle po 2 tyg nie… jedyne czego nie odmawia to piesi… nie wiem czy to taki etap czy już trzeba działać…synek ma teraz 16msc. Moim zdaniem je bardzo mało i ciągle powtarzające się rzeczy

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Może być etap taki, to dosyć częste. Czasem jest jakaś okresowa przyczyna, którą trudno uchwycić.

Nati

Dodano opinię: 07.01.2022

Czy zdarza sie, ze niemowle 8m na widok łyżeczki nie chce otworzyc buzi a jak już otworzy to ma odruch wymiotny, natomiast „rzuca” sie na normalne jedzenie i najchętniej by mi wyrwało to jedzenie z ręki? Dodam, ze je łapczywie, co mnie bardzo stresuje przy blw.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 09.08.2022

To normalne. Pozwól jeść rączkami.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek