Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

09 sierpnia 2023

Dlaczego dziecko powinno jeść rękami?

Rozszerzanie diety to nie tyle jedzenie, co nauka jedzenia. Czas, w którym dziecko poznaje pokarmy inne niż mleko, to również droga do zdobywania wielu umiejętności motorycznych, oralnych oraz rozwój intelektualny. Dziecko może zrobić milowe kroki w rozwoju, jeśli tylko damy mu na to szansę. Dlaczego dziecko powinno uczyć się jeść rączkami?

Ryś je rączkami makaron

Dlaczego dziecko powinno jeść rękami?

Rozszerzanie diety to nie tyle jedzenie, co nauka jedzenia. Czas, w którym dziecko poznaje pokarmy inne niż mleko,  to również droga do zdobywania wielu umiejętności motorycznych, oralnych oraz rozwój intelektualny. Dziecko może zrobić milowe kroki w rozwoju, jeśli tylko damy mu na to szansę. 

Dlaczego dziecko powinno uczyć się jeść rączkami?

Dlaczego dziecko powinno uczyć się jeść rączkami?

Prawidłowy rozwój mowy

Na rękach rozmieszczonych jest mnóstwo receptorów, które pobudzają obszary mózgu odpowiedzialne za rozwój mowy. To doskonały trening przed nauką mówienia. Gdy dłonie mają bodźce, np. lepkie, twarde, szorstkie, aktywizują odpowiednie punkty, powodując prawidłowy rozwój mózgu. Dlatego możemy powiedzieć, że mowa rozwija się przez dotyk.

Ryś je rączkami makaron

Dlaczego dziecko powinno uczyć się jeść rączkami?

Planowanie motoryczne

To umiejętność, dzięki której ciało człowieka może zaplanować sekwencje ruchu w  konkretnym celu. To bardzo złożony proces, na który składa się praca mózgu, zmysłów, części ciała. Ma wpływ na pamięć i mowę. Jedząc rączkami niemowlę musi zaplanować ruch i doprowadzić go do końca w konkretnym celu i tak wiele razy. To wspaniały trening.

Noah bawi się makaronem
Igor je brokuła

Dlaczego dziecko powinno uczyć się jeść rączkami?

Integracja sensoryczna

Różne faktury i kształty to odwrażliwianie dłoni. Konsystencja śliska, chropowata, twarda, gęsta, to darmowa zabawa sensoryczna, która nie tylko odwrażliwianie ręce, ale i buzię. A jama ustna musi być odwrażliwiona, by móc przyjąć pokarm o różnej konsystencji, ale też nauczyć się go obrabiać.

Dlaczego dziecko powinno uczyć się jeść rączkami?

Rozwój chwytu i jego siła

Rozwój chwytu to proces, który ma wpływ na późniejszą jakość umiejętności grafomotorycznych dziecka, czyli np. na prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego, który jak wiadomo, przekłada się na czytelność pisma.

Etapy chwytu:

5-6 m.ż. chwyt dłoniowy,

6-7 m.ż. – chwyt dłoniowo-promieniowy,

7-8 m.ż. chwyt grabiach,

8-9 m.ż. – chwyt nożycowy

9 m.ż. chwyt pęsetowy,

10 m.ż. chwyt potrójny, szczękowy,

12 m.ż. – chwyt szczypcowy

Jak widać, w drugim półroczu życia dziecka wiele się dzieje i tylko jedzenie rączkami daje niemowlęciu szansę na rozwój motoryki małej.

Dlaczego dziecko powinno uczyć się jeść rączkami?

Koordynacja oko-ręka-buzia

Ta umiejętność jest ogromnie ważna. Ręka dotyka jedzenia, oko odmierza odległość od ręki do buzi, planuje motorycznie czynność, ręka chwyta jedzenie i celnie kieruje do jamy ustnej. Na początku te czynności trwają bardzo długo, jednak im częściej dziecko ma możliwość to ćwiczyć, tym sprawniej mu idzie. To podstawa pod naukę jedzenia sztućcami, które wymagają jeszcze większej koordynacji.

Jedzenie rączkami to bardzo ważny etap w życiu dziecka i nie tylko nie należy go pomijać, ale też eksponować na niego niemowlę jak najczęściej. Właśnie dlatego metoda BLW jest doskonałym sposobem rozszerzania diety. Daje dziecku świetną zabawę, buduje prawidłową relację z jedzeniem i rozwija.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane

NASZYM ZDANIEM
04 sierpnia 2020

Integracja sensoryczna - klucz do sukcesu w rozszerzaniu diety. Wywiad z terapeutką SI

Czytaj całość
Metoda BLW
24 lutego 2023

BLW - jak zacząć?

Czytaj całość
Newsletter obrazek