Ze skórką, bez skórki, obierać, sparzyć, utknie, nie utknie, a może się przyklei, bo mi się przykleiło kiedyś.

Skórka owoców i warzyw to zagadnienie, które bardzo nurtuje. Poradzimy i temu. Uporządkujmy.

Kiedy mogę podać dziecku owoce ze skórką?

Oczywiście, że nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi i gotowych tabelek. Po prostu tutaj obowiązuje zasada „wtedy, kiedy dziecko będzie gotowe i chętne”. 

  • GOTOWE – tzn. umiejętności rozdrabniania pokarmu pozwolą mu na to, by sobie poradziło ze skórką.
  • CHĘTNE – będzie lubiło jeść owoce ze skórką.

Tola mając rok, jadła paprykę bez skórki, pomidora bez skórki, ale jabłko i gruszkę ze skórką. Ale, co ciekawe, gdy dawałam jej wcześniej jabłko ze skórką, zjadała je chętnie, tyle że każdy kęs tak obrabiała w buzi, żeby skórkę wypluć. Wszędzie dookoła było pełno kawałków skórki;)

Radzimy jednak na starcie nauki jedzenia, obierać warzywa i owoce w myśl zasady, że pomagamy i ułatwiamy początek rozszerzania diety, a nie utrudniamy.

A co jak się przyklei do żołądka?

NIC.

BO SIĘ NIE PRZYKLEI.

Ta skórka na żołądku, co to ma być przyklejona do jego ściany, zalegać i potem zostać zwrócona razem z pozostałą treścią żołądkową, TO MIT. 

Z medycznego punktu widzenia to niemożliwe. Błona śluzowa żołądka czynnie wydziela sok żołądkowy, do tego ściany żołądka mają perystaltykę, ruszają się. Taka skórka, technicznie rzecz ujmując, nie jest w stanie się przykleić do czegoś, co fizjologicznie nie ma warunków do tego. 

Zapytacie, dlaczego w takim razie wymiotuje się czasem po zjedzeniu pomidora, czy jabłka ze skórką. No bywa… Z różnych powodów. Często z powodu niedomycia warzywa czy owocu lub z innych, ale… na pewno nie jest winna temu ta nieszczęsna skórka. 

 

ERGO:

nie obierajmy wszystkiego, co się da (słyszałyśmy, że i winogrona też;)), na zasadzie

„A… w razie czego, gdyby okazało się, że jednak się przyklei”

Odbieramy dzieciom w ten sposób szansę na nauczenie się radzenia sobie ze skórką, to się ciągnie miesiącami i nagle dziecko ma 4 lata, a rodzic nadal obiera…

PS Gdy dziecko nie polubi skórki, na pewno nam to zasygnalizuje plując gdzie popadnie lub zwyczajnie – nie jedząc. Ale gwarantujemy Wam, jabłko w całości, w skórce  – robi wrażenie;)

* opieka merytoryczna – mgr Alicja Jaczewska lekarz pediatra

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep