Książki dla dzieci w każdym wieku

Kiedy kobieta zostaje matką, rodzi się w niej również…bibliotekarka hahaha. Na serio! Wszystkie nasze koleżanki i my same, od początku narodzin naszych dzieci mamy ciągoty książkowe, jakkolwiek to brzmi. A to książeczki kontrastowe, a to bajeczki na dobranoc itd. Książki stanowią ważny element wychowania naszych dzieci. Nie wszystko co na topie nam się podoba, ale znacząca część naszych biblioteczek to znane i lubiane serie książek, np.: Pucio, Ul. Czereśniowa, Kicia Kocia, itd… Tych klasyków więc nie będziemy pokazywać, bo Wy również je znacie. Dziś zestawienie naszych ulubionych książeczek dla dzieci w różnym wieku. Od bobasów takich jak Tolcia, po niesforne 3 latki jak Zuza, aż do starszaków jak Antek i Ala. Zaczynamy:

SPOT- SERIA KSIĄŻECZEK O ŻÓŁTYM PIESKU

Dla kogo? Dla niemowlaków i małych dzieci 2-3 letnich.

Książeczki kartonowe o małym Piesku spocie mają żywe kolory i krótkie historyjki. Spot szuka mamy, Spot piecze ciasto czekoladowe. To bardzo miły, żółty piesek, który z pewnością rozweseli małego odbiorcę. Spot uwielbia spędzać czas ze swoją mamą. Robią razem mnóstwo ciekawych rzeczy. Spot kocha mamę, a mama kocha Spota, cała seria książeczek o piesku zawiera taki wydźwięk. 

AGUGU, AKUKU, GADU GADU - SERIA KSIĄŻECZEK LOGOPEDYCZNYCH NEBULE

Takich książeczek dla dzieci jeszcze nie było. Anna Trawka, autorka bloga Nebule, która jest logopedką stworzyła serię 3 kartonowych książeczek dla najmłodszych. Głównym zadaniem książeczek jest wspieranie rozwoju mowy od urodzenia do 3-4 roku życia.

Każde słowo użyte w książkach jest nieprzypadkowe – wszystkie wyrazy są z najbliższego otoczenia dziecka, a do tego wybrane tak, żeby były zgodne z rozwojem mowy: W pierwszej książce „Agugu” znajdziecie proste ilustracje na białym tle, samogłoski i krótkie słowa, w drugiej części „Akuku” czasowniki, a w trzeciej „Gadu gadu” wierszyki, które mają pozytywny wpływ na rozwój mowy. 

Zaśnij ze mną - wyciszająca książeczka na dobranoc.

Przyda się przed snem zarówno dla maluszka jak i zbuntowanego 2 latka:) Zadanie polega na położeniu książki spać, ale najpierw pora umyć zęby, zrobić siusiu, opowiedzieć bajkę i przytulić, pocałować i zgasić światło. 

Fenomen książki „Zaśnij ze mną ” polega na tym, że książka ma twarze, przedstawia rożne emocje i rozmawia z dzieckiem.  Uspokaja, wycisza przed snem:)

Seria książeczek o Kici Koci i Nunusiu

Serii o Kici Koci nikomu przedstawiać nie trzeba. Ale szczególnie dla małych fanek i fanów tej słodkiej Kici, powstała kartonowa seria o Kici Koci i jej braciszku Nunusiu. Kocia jest świetną starszą siostrą, uczy Nunusia poznawać świat, szukać zaginionego szczurka-zabawki, siadać na nocnik. Seria zawiera małe kartonowe książeczki i duże książki z okienkami. Bardzo je lubimy i polecamy zarówno dla maluszków po 1 r.ż. jak i starszaków 3-4 letnich.

Akademia Mądrego Dziecka

Te książeczki, to ulubiona seria Toli. Najczęściej je przynosi i naprawdę lubi je oglądać. To proste ilustracje z podstawowym nazewnictwem tego, co dziecko spotyka na co dzień. Lubimy te serię, choć, jak wiecie, ta z jedzeniem nam się nie spodobała;) Niemniej jednak, pozostałe części są super, a przede wszystkim dziecku się podobają. Wszystkie książeczki z serii zawierają ruchome elementy, oraz słowa pomagające poznawać i wymawiać pierwsze słowa.

"Ale kupa" i "Chce mi się kupę"

Nasza ”ukochana” książeczka „Ale kupa” 🙂 Jakkolwiek to brzmi. Zuzi towarzyszyła gdy uczyła się robić siusiu na nocnik, ale równie często nadal do niej wraca. Przyda się jako wstęp do odpieluchowania! Proste, żywe kolory, obrazki zwierzaków, które mają ruchome pieluszki, a w nich kupy:) Bobki, krowie packi i kupy z zakręconym ogonkiem. Tematy które jarają dzieci od urodzenia do… no właśnie kiedy przechodzi fascynacja kupą, pierdami i innymi smarkami?
Chce mi się kupę – to historyjka o tym, że piesek nie może usiąść na nocnik, bo każdy został zajęty przez inne zwierzęta. Na końcu siada więc na sedes:) Książeczka może być kontynuacją serii, ale nie ma ruchomych elementów.

"Jano i Wito" - seria książeczek

Dla kogo? Dla maluszków jak Tola i dla starszaków jak Zuzia (1,5-4 l). Te książeczki wciągają zarówno dziecko jak i rodzica! Jano i Wito mają różne przygody – szukają klucza, który mama gdzieś zostawiła, szukają w lesie babci, jadą z tatą do miasta… Każda seria świetnie sprawdzi się jako pomoc w rozwoju mowy i utrwalania głosek.

"Julia je wszystko"

Urocza książeczka o niesfornej dziewczynce. No jakbym Zuzę widziała! Julia je wszystko- piasek, robaki, karmę dla psa. Coś Wam to przypomina? Ilustracje w tej książeczce są miłe dla oka, a treść bardzo wesoła.

Przepięknie wydana książka o emocjach. Na każdej stronie ruchome, przestrzenne elementy. Potwór zmaga się w różnymi emocjami – radością, smutkiem, strachem. Ta książka spodoba się każdemu dziecku – maluszkom w 2 roku życia i starszakom z którymi można porozmawiać o emocjach.

Nasza perełka:) Książka kucharska jakiej nie ma na rynku. Połączenie rysunku i zdjęć gotujących dzieci, zachęca małe kucharki i kucharzy do wspólnego gotowania. Przepisy dostosowane tak, by zarówno 3 latek, jak i 8 latek chciał je wykonać z niewielką pomocą rodzica lub bez 🙂 Idealny prezent na Dzień dziecka, urodziny czy Mikołajki:)

Kuku jest smutny, ponieważ mama wyjechała i nie zostawiła mu żadnej pamiątki:( Ale co to! Przecież pępek- to pamiątka jaką każdy ma po mamie. To prosta i wzruszająca historia dla dzieci i rodziców o tym, że mama zawsze będzie częścią nas. Kuku szuka szczęścia- to druga z serii. Kuku szuka szczęścia, którego życzą mu rodzice i koledzy podczas urodzin. Ale nie znajduje go pod ławkę,  w łóżku… okazuje się, że szczęście to miłość i rodzina!

Berek literek, to brawurowo napisana i zilustrowana książka, która swoim absurdalnym humorem bawi dzieci (i nie tylko!) w każdym wieku. Foka fika i fachowo fotki pstryka, himalaistka Ula huśta się na żyrandolu, w hotelowym hucząc holu, można też modrą miotłą kręcić młynki, mgłę maglować i robić minki! Nasze starszaki ją uwielbiają!
Abecadło pod lupą- to książka idealna do nauki liter, wyszukiwania głosek na początku wyrazu i ćwiczenia…wzroku:) Lupa dołączona do książki w ”magiczny” sposób pomaga w znajdywaniu ukrytych obrazków.

To taka książka…dla rodziców:) Piękna! Przepiękna! Zachwycam się ilustracjami w niej bardziej niż dzieciaki:) Ale, to książka również dla dzieci. Książka o dzieciach dla dzieci. O ich supermocach, które każde dziecko ma w sobie i które może rozwijać jeśli tylko będzie chciało!

Taniec lub czytanie, poczucie humoru lub kreatywność, zwinność lub matematyka. Wszyscy mamy niesamowite moce. Sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni. 

101 rzeczy dla dinozaurów to krótka książeczka dla młodszych fanek i fanów dinozaurów, na szczególną uwagę zasługuje jednak Encyklopedia Dinozaurów, w której starsze dziecko może znaleźć bardzo dużo ciekawostek i pięknych ilustracji przedstawiających wiele gatunków dinozaurów.

Numer jeden listy bestsellerów „New York Timesa” – „Magiczny domek na drzewie” to przygodowo-edukacyjna seria dla początkujących czytelników. Od 25 lat dzieci na całym świecie podróżują w czasie i przestrzeni z Anią i Jackiem. Ala uwielbia te krótki opowiadania o przygodach rodzeństwa. Duże litery zachęcają dziecko do nauki samodzielnego czytania. Polecamy!

Uffff na dziś koniec, chodź już teraz przypomniałam sobie, o wielu książkach które Wam nie pokazałam, a chciałam polecić. Chcecie więcej takich książkowych inspiracji od alaantkoweblw?

książki dla dzieci

Wpis jest subiektywnym przeglądem ulubionych książek. Nie jest postem sponsorowanym. Ale! Wspieramy małe przedsiębiorstwa i to linki do nich zostały umieszczone w poście. Dodatkowo:

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep