Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

02 czerwca 2020

Truskawki dla niemowlaka? Od kiedy podawać i jak?

Od kiedy można podać dziecku truskawki? Dla jednych to pytanie wydaje się tak banalne, że zastanawiają się gdzie jest haczyk:), dla innych jest źródłem lęków. Bo przecież truskawki mogą wywoływać alergie, poza tym mają pestki i w ogóle chyba nie są dla niemowlaka. Czy to prawda? Obalamy mity związane z truskawkami: Niemowlak może jeść truskawki....

Od kiedy można podać dziecku truskawki?

Dla jednych to pytanie wydaje się tak banalne, że zastanawiają się gdzie jest haczyk:), dla innych jest źródłem lęków. Bo przecież truskawki mogą wywoływać alergie, poza tym mają pestki i w ogóle chyba nie są dla niemowlaka. Czy to prawda?

Obalamy mity związane z truskawkami:

 1. Niemowlak może jeść truskawki.
 2. Truskawki można podać już po 6 miesiącu.
 3. truskawki mogą być jednymi z pierwszych produktów, które dziecko spróbuje.
 4. Najlepsze są truskawki świeże, sezonowe, polskie. Kupowane od końca maja do sierpnia, gdy jest na nie sezon.
 5. Truskawki można zamrozić i wykorzystywać zimą jako dodatek do kaszek, koktajli, musów, naleśników.
 6. Truskawki mogą powodować alergię.. jak każdy inny produkt. To, że dziecko zje truskawki i będzie po nich ”wysypane” na buzi, ciele nie oznacza, że już nigdy nie może ich jeść. Czasem to dana odmiana, a najpewniej nawóz, który został użyty, tę alergię może wywołać. Dlatego najlepiej kupować krajowe truskawki, oraz te które są w sezonie, a nie w marcu:)
 7. Alergia na truskawki może objawiać się nie tylko w formie wysypki, świądu, pokrzywki, mogą to być również biegunki, ból brzuszka, katar alergiczny. Alergia na truskawki zazwyczaj jest przemijająca, dlatego nie należy całkowicie rezygnować z ich podawania.
 8. Truskawki można podać w różnych formach:  do rączki, w placuszkach, jako dodatek do lodów, naleśników, babeczek.

  UWAGA! Podrażnienie, które czasem pojawia się wokół ust dziecka po zjedzeniu truskawek, jak i np. pomidorów nie musi oznaczać alergii. Najczęściej jest to reakcja organizmu na kwasy zawarte w owocach i niektórych warzywach.

Jak podać niemowlakowi truskawki?

Normalnie:) Bez zbędnego kombinowania – po prostu – umyj dokładnie truskawki, a następnie pozbaw szypułki. Małe, miękkie truskawki przekrój na pół wzdłuż, większe truskawki możesz podać w całości np. prosto do rączki, położyć na tacy lub nadziać na widelec. Niemowlakom po 6 miesiącu, których ruchy rączki nie są jeszcze płynne, skoordynowane, najlepiej to zadanie ułatwić, zobaczcie na filmie jak 8 miesięczna Tola trzyma i je truskawkę:

Jak podać dziecku truskawki?

Podsumowując:

 1. Truskawki możesz podać dziecku bezpośrednio do rączki lub na widelcu np. deserowym.
 2. Możesz zrobić z nich pyszny koktajl z jogurtem i podać w kubeczku.
 3. Możesz je rozgnieść widelcem lub zmiksować blenderem i polać musem z truskawek kaszkę.
 4. Możesz przygotować z nich kisiel, a także babeczki, placuszki i wiele innych alaantkowych dań. Znajdziesz je na naszym blogu, np. tutaj.Uwaga!
  Jak każdy nowy produkt, truskawki wprowadzamy do diety dziecka stopniowo. Zaczynając od małej ilości, obserwując dziecko. Nie podawaj również kilku nowych produktów jednego dnia, ponieważ trudno będzie Ci zorientować się, który produkt wywołał ewentualną reakcję alergiczną.

Rozszerzanie diety – od czego rozpocząć?

Początki rozszerzania diety niosą mnóstwo pytań, które dla otoczenia mogą wydawać się banalne. Ale nie dla nas! Każde Wasze pytanie jest ważne i oczekuje odpowiedzi. Z  myślą o rodzicach rozpoczynających rozszerzanie diety, stworzyłyśmy poradnik z przepisami!


Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (2)

Kasia

Dodano opinię: 02.06.2020

Zaciekawiło mnie zwłaszcza jedno zdanie: „Podrażnienie, które czasem pojawia się wokół ust dziecka po zjedzeniu truskawek, jak i np. pomidorów nie musi oznaczać alergii.” Mój Synek ma identycznie po podaniu nabiału ( jogurt, ser, bułka mleczna, nawet zupa krem z niewielkim akcentem nabiałowym itp). Co jakiś czas robię próbę aby sprawdzić czy zaczerwienienie wyskakuje i niestety się pojawia. Synek ma teraz rok. Nadal karmię piersią i jem nabiał. Skórkę ma ładną tylko to zaczerwienienie przy ustach, więc czy to znaczy że nie ma alergii? Tylko skąd to podrażnienie?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Najlepiej udać się do alergologa. Testy skórne wykorzystują do diagnostyki podobny mechanizm przy diagnozowaniu alergii pokarmowych i wziewnych- właśnie stopień reakcji skórnej na kontakt z potencjalnym alergenem.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek