Przy okazji tego przepisu pokażemy Wam, dlaczego uważamy, że blender to najlepszy przyjaciel kobiety:) To nasza prawa ręka w kuchni. Całe ciasto na gofry przygotowała Ala, lat 8 za pomocą blendera.  Od lat wybieramy markę Braun, a aktualnie używamy blender ręczny  MultiQuick 9.

 

Składniki

  • 2 średnie marchewki

  • 1 jabłko (słodka odmiana)

  • 2 jajka

  • ½ szklanki płatków owsianych górskich

  • 1 szklanka mąki orkiszowej

  • 1 szklanka mleka

  • 1/3 szklanki oleju rzepakowego

  • ½ łyżeczki cynamonu

  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie

Obierz marchewki i jabłko. Zetrzyj je zgodnie ze wskazówkami – jabłko na dużych oczkach, a marchewki na małych. To sprawi, że gofry będą miały specyficzną, fajną konsystencję. W tym celu Ala użyła tarcz do ścierania na dużych oczkach i małych.

Oddziel żółtka od białek, żółtka dodaj do marchewki i jabłka, a białka ubij na sztywną pianę. Możesz tego nie robić, ale dzięki ubitej pianie, gofry są chrupiące i lekkie. Ala pianę ubiła trzepaczką blendera MultiQuick 9.

Do marchewki, jabłek i żółtek dodaj mleko, olej, płatki, mąkę, cynamon i proszek, a następnie zamieszaj, by składniki dokładnie się połączyły. U mnie zajął się tym malakser. Zmieniłam tylko końcówkę na tą do zagniatania ciasta. 

Na koniec dodaj do masy ubite białka i delikatnie zamieszaj łyżką, by piana nie opadła.

Rozgrzej gofrownicę.

Pamiętaj – najlepsze gofry wyjdą w gofrownicy o mocy powyżej 1000 w. Te słabsze mogą robić tzw. gumowe gofry. Kolejna złota zasada, to nie otwieraj gofrownicy podczas pieczenia i rozgrzej ją dobrze przed pieczeniem. Każda gofrownica jest inna.  

Na każdą kratkę nałóż po łyżce masy i piecz gofry zgodnie z zaleceniami producenta. Przeczytaj instrukcję, bo każda gofrownica jest inna.  Ostudź na kratce, nie na talerzu. Gorąc gofry parują od spodu i cała wilgoć wejdzie w gofry, które stracą w ten sposób chrupkość.

Zachęcamy Was do robienia gofrów z dziećmi. To najlepsza metoda do zachęcania dzieci do próbowania i nauka samodzielności. Dzieci uwielbają w ten sposób spędzać czas z rodzicami i tym chętniej jedzą później to, co przygotowały. Wiadomo, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i np. gofrownicę musi obsłużyć dorosły, ale pozostałe czynności może wykonać dziecko, zwłaszcza, jeśli jak my zrobicie gofry za pomocą blendera.

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep