Nie robimy też domowej śmietany, nie ubijamy z niej masła i nie zawijamy gołąbków z brukselki;)
Znacie nas już trochę i wiecie, że ponad wszystko cenimy zdrowie naszych dzieci i całej rodziny. Dlatego misją naszego bloga jest uświadamiać, jak potężne znaczenie ma zdrowa dieta dziecka już od początku jej rozszerzania. Walczymy o to, ile sił. A walczymy nie tylko słowami, ale i przepisami na zdrowe i wartościowe posiłki. I jasne. Uważamy i mówimy o tym głośno, że kluczem do sukcesu jest spożywanie produktów nieprzetworzonych. Gotujmy, a nie kupujmy gotowce. Udowadniamy, że można gotować jednocześnie zdrowo, smacznie i szybko. Ale też… Wiecie to, nie jesteśmy nawiedzonymi blogerkami, które całe dnie kwitną w kuchni i majstrują skomplikowane dania, a produkty do nich hodują w kurniku na balkonie lub uprawiają w łazienkowym ogródku.
My po prostu normalne jesteśmy i uważamy, że co zdrowego o dobrym składzie można kupić, to się kupuje.
Bo czas dla matki to towar deficytowy i na drzewie nie rośnie.
Dlatego zamiast piec chleb, kupujemy go.
Jasne, czasem mamy fantazję upiec jakieś fajne buły, ale nie robimy tego każdego dnia, bo
tak samo dobrej jakości pieczywo kupimy w sklepie.
Wolimy zaoszczędzony czas spędzić na tuleniu naszych dzieci i zabawie z nimi.
Czas przegonić mity, że pieczywo sklepowe jest niezdrowe, pełne konserwantów czy ulepszaczy. To aktualnie w większości dobry, pełnowartościowy produkt. Jedyne, co musisz zrobić, to przeczytać jego skład. Ponadto, mnogość rodzajów pieczywa to wachlarz pomysłów na posiłki. Rogale, bułki pszenne, z ziarnami, bagietki, czy tradycyjny chleb. To genialne pomysły na śniadania, kolacje, czy dodatki do obiadów, np. w postaci grzanek do zup.
Pieczywo jest obecne w naszym domu stale. Nawyk jego jedzenia wyniosłyśmy z domu. I uważamy, że to całkiem dobry nawyk. Dieta naszych dzieci i nasza jest urozmaicona.
Naszym celem jest, by na ich talerzu znalazły się dobre proporcje czyli
½ warzyw i owoców, ¼ białka i ¼ węglowodanów.
Więcej o dobrych proporcjach przeczytasz tutaj.
Węglowodany to kasze, makarony, mąki, ryż, ale też właśnie pieczywo. Ekspert instytutu Żywności i Żywienia dr Anna Wojtasik mówi, że „Pieczywo powinno znaleźć się w codziennej diecie, szczególnie podczas śniadań.
Uwzględnianie produktów zbożowych, zwłaszcza z pełnego ziarna, jest zastrzykiem porannej energii i wpływa na polepszenie koncentracji i sprawności umysłowej w pierwszych godzinach dnia.
Zawarte w nich węglowodany złożone, głównie w postaci skrobi, są wolno trawione w przewodzie pokarmowym, co zapewnia odpowiednią dawkę energii na dłuższy czas. Stopniowo uwalniana glukoza, a także inne składniki chleba, takie jak witaminy z grupy B, witamina E, magnez, inozytol mają również wpływ na sprawniejsze funkcjonowanie mózgu” Dlatego nasze śniadania to np. jaglanka z owocami, czasem placki, może jogurt z owocami i ekspanowanymi zbożami, ale też często po prostu kanapki z domową pastą, grzanki z warzywami, lub smaczny rogal i jajo.
Pieczywo to nieodłączny element naszej diety, zwłaszcza, że jest ogólnie dostępne w dobrej jakości. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do jego jakości, sprzedawca ma obowiązek udostępnić Ci jego skład. I nie martw się, że tak wiele sklepów sprzedaje teraz pieczywo wypiekane po uprzednim mrożeniu. Ten proces w niczym nie przeszkadza. To normalny zabieg, który nie wpływa na jakość pieczywa. Przeczytasz o tym TUTAJ, a my już wkrótce napiszemy obszerniej, dlaczego pieczywo uprzednio mrożone jest pełnowartościowe.
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (10)
Magda
Dodano opinię: 24.05.2019
Ja piekę chleby na zakwasie, a mąki kupuje ekologiczne z Młynu Kopytowa. Polecam!- koszt chleba wychodzi tańszy niż w piekarni, a zrobienie go wcale nie zajmuje wiele czasu! Kto robi, ten wie 😉
P.S Właśnie zajadamy kolacje ze świeżutkim chlebkiem, serkiem topionych i szczypiorkiem z waszego przepisu i pomidorkiem.
Pozdrawiam z Danielkiem 9mcznym:)
mammamia
Dodano opinię: 24.05.2019
Lubię Wasze przepisy, też staram się by warzywa stanowiły 1/2 talerza, ale mam wrażenie, że większość Waszych przepisów nie spełnia tego kryterium – vide chociażby cytat z powyższego: „jaglanka z owocami, czasem placki, może jogurt z owocami i ekspanowanymi zbożami, ale też często po prostu kanapki z domową pastą, grzanki z warzywami, lub smaczny rogal i jajo” – warzywa w tych zestawach sa obecne, ale raczej nie stanowią połowy…
alaantkoweblw
Dodano opinię: 27.05.2019
Te potrawy to bazy. Do nich zawsze podaje się owoce lub warzywa. Gdy podajesz kanapkę z pastą, obok kładziesz np. ogórka, pomidora. Tak samo z plackami, nie dajesz samego placka, ale obok kawałek gruszki, truskawki itp. Dodatki do potraw leżą w gestii rodzica.
emi
Dodano opinię: 29.05.2019
Pozdrawiam Was serdecznie. Robicie coś pięknego i cieszę się, że jesteście i tak prężnie działacie. Korzystam z Waszych książek, bloga i kursu. Mam pytanie o odstawienia dziecka od piersi po ukończeniu 12 m. Planowałam karmić mm dłużej, ale niestety nie mogę. Chciałabym zapytać co powinnam podawać dziecku zamiast mm w tym momencie? Mleko krowie? A może w ogóle nie muszę już podawać samego mleka? Pediatra rekomenduje sztuczną mieszankę, ale nie wydaje mi się to dobrym pomysłem, a może się mylę? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ ze względów zdrowotnych muszę przerwać karmienie mm. Jesteście dla mnie autorytetem w dziedzinie karmienia dzieci.
alaantkoweblw
Dodano opinię: 13.06.2019
Dziękujemy za miłe słowa:* Po 12 m nie musisz kupować mm, wystarczy by dziecko piło mleko krowie zwykłe czyli pasteryzowane, a jesli nie chce pić mleka, to uzupełniaj porcje nabiału np. jogurtami, serami. Ważne jest by dziecko dostawało produkty bogate w wapń, a wapń najlepiej przyswajalny jest właśnie w nabiale.
Karolina
Dodano opinię: 01.06.2019
Często aby kupić chleb o dobrym składzie, trzeba się mocno naszukać. Dlatego wybrałam pieczenie chleba co drugi dzień- przygotowanie zajmuje 15 minut, z tym ze to chleb na drożdżach. Polecam.
Ewa
Dodano opinię: 10.06.2019
Czy artykul jest sponsorowany? Bardzo ciekawy, czytalam. Mrozone pieczywo jest okej, chyba, ze ktos chce zamrozić je ponownie.
alaantkoweblw
Dodano opinię: 13.06.2019
Nie jest sponsorowany, jest pod patronatem Stowarzyszenia Pieczywa, mrożenie nie jest niczym złym:) Liczy się skład pieczywa.
Marzena
Dodano opinię: 08.07.2019
A ja właśnie czytałam artykuł, że (cytuję) : Po wyrobieniu ciasta na chleb, trzeba je odpowiednio przygotować do zamrożenia. Aby nie zepsuło się od razu i możne je było przechowywać dłuższy czas na magazynach, dodaje się do niego szereg „ulepszaczy”, jak na przykład ropionian wapnia (E-282) przeciw pleśniom czy konserwujący sorbinian potasu (E-202). Oba składniki mogą powodować silne reakcje alergiczne, o których niestety nie znajdziemy informacji na etykiecie, a które są wyjątkowo niekorzystne dla naszego zdrowia… To jak to jest z tym mrożonym?
Beata
Dodano opinię: 11.06.2019
Ja robię chleb w maszynie do pieczenia chleba. Czas przygotowania to mniej niż minuta 🙂
Wsypuję gotową mieszankę mąki z zakwasem, do tego dolewam wody i dodaje drożdże. Zamykam maszynę, naciskam przycisk i tyle. Ciasto samo się wyrabia i piecze. Połowę tak przyrządzonego chleba zjadamy od razu, jeszcze jak jest ciepły. Koszt może parę groszy wyższy niż w sklepie, bo kupuję gotową mąkę z zakwasem (od 2,50 zł do 3,50 zł na porcję w zależności od mieszanki, plus droższe). Można samemu mieszać składniki – wtedy będzie taniej (mi jednak nie wychodził wtedy tak dobry chleb). Świetna sprawą jest to, ze mieszanki są z różnych rodzajów mąki i z różnymi dodatkami (z amarantusem, z pestkami dyni czy słonecznika). Polecam!