Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

11 stycznia 2024

Rozszerzanie diety alergika

Jak rozszerzać dietę małego alergika? Jak sprawdzić, czy dziecko ma alergię na dany produkt? Które produkty spożywcze są najczęstszymi alergenami? Dowiedz się więcej z tego wpisu.

Rozszerzanie diety alergika

Alergie pokarmowe to problem, który dotyczy wielu dzieci także podczas rozszerzania diety. Tak naprawdę uczulić może każdy produkt, z którym zetknie się dziecko. Alergia to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na dany produkt, czyli alergen.

Co należy do ‘’wielkiej ósemki” produktów, które odpowiadają za największą ilość objawów nadwrażliwości pokarmowej?

Najczęstsze alergeny- wielka 8 alergenów

Do wielkiej „ósemki” alergenów pokarmowych należą:

  • białka mleka krowiego,
  • białka jaja kurzego,
  • soja,
  • pszenica,
  • orzeszki arachidowe,
  • ryby,
  • owoce morza,
  • orzechy.

Głównymi alergenami w grupie niemowląt są białka mleka krowiego, jajka, gluten, dlatego wprowadzając je do diety dziecka, należy być szczególnie uważnym.

Alergia na jajko- aktualne zalecenia

W celu zmniejszenia ryzyka alergii na jajko, wprowadzając je do diety dziecka, należy to zrobić pod postacią jaja na twardo – gotowanego przez 10, a nawet 15 minut. Na początku poleca się podawać jedno małe jajko, 2 razy w tygodniu. Do ukończenia 1 roku życia jajko powinno być mocno ścięte.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej

Najczęściej alergia widoczna jest na skórze dziecka (np. wyprysk, świąd, rumień), a także przez problemy w obrębie układu pokarmowego (wymioty, wzdęcia, biegunki, zaparcia), mogą zdarzyć się również: nieżyt nosa, nawracające zapalenia oskrzeli, duszności, świąd spojówek.

Kiedy mogą pojawić się objawy alergii?

Objawy alergii mogą pojawiać się kilka minut lub godzin po kontakcie z alergenem, a czasami wystąpić dopiero po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach stałej ekspozycji.

Wprowadzanie pokarmów potencjalnie alergizujących

Nie należy opóźniać wprowadzania pokarmów alergizujących ‘’na zapas”, ponieważ nie zmniejsza to ryzyka pojawienia się alergii w późniejszym czasie.

Zaleca się wprowadzanie potencjalnych alergenów, kontynuując karmienie piersią.

Jak rozszerzać dietę alergika?

Jeśli podejrzewasz, że dziecko może być alergikiem, należy rozszerzać dietę bardzo uważnie, obserwując reakcje organizmu dziecka. Szczególnie, gdy w najbliższej rodzinie dziecka (rodzice, rodzeństwo) występują alergie.

Jeśli wiadomo, że dziecko w pierwszym półroczu życia miało już alergie (np. na bmk) należy postępować bardzo ostrożnie podczas rozszerzania diety. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować rozszerzanie diety z lekarzem alergologiem, który opiekuje się dzieckiem.

Nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo, zachowując odstępy między nowościami, wybierać różnorodnie produkty (z różnych grup np. kasze, mięso, owoce wymiennie).

Jak sprawdzić, czy dany produkt nie wywoła silnej reakcji alergicznej?

Postępuj stopniowo!

Wybierz produkt, którego się obawiasz – np. masło z orzeszków arachidowych. Posmaruj skórę dziecka we wrażliwym miejscu i obserwuj reakcje. Jeśli na skórze nie pojawią się żadne zmiany, kolejnego dnia możesz nabrać odrobinę masła orzechowego na łyżeczkę i przyłożyć do kącika ust niemowlaka.

Jeśli w tym przypadku nie wystąpi reakcja, kolejnego dnia możesz podać niewielką ilość masła na łyżeczce. Takie trzy kroki postępowania mogą być pomocne, gdy podejrzewasz lub boisz się, że dziecko dozna silnej reakcji alergicznej na dany produkt, ale nie polecamy tak postępować przy każdym nowym produkcie.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane

Dieta dziecka
11 stycznia 2022

Jak zastąpić jajko w przepisach?

Czytaj całość
Rozszerzanie diety
31 maja 2019

Jak wprowadzić gluten do diety dziecka?

Czytaj całość
Dieta dziecka
25 czerwca 2017

Mleko krowie i gluten. Jak sprawdzić czy moje dziecko może je spożywać?

Czytaj całość
Newsletter obrazek