Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

16 września 2020

Rola mleka podczas rozszerzania diety

O roli mleka podczas rozszerzania diety oraz samoodstawieniu się dziecka od piersi.

rola mleka podczas rozszerzania diety

Baby Led Weaning tzn. odstawienie się dziecka od piersi i dokładnie takie jest znaczenie Metody BLW.

Nieprawdą jest, że BLW to metoda, w której nie daje się papek. Nie jest to też prawdą, że to metoda, w której nie wolno karmić dziecka. Skąpa jest również definicja, że BLW to metoda, w której dajesz dziecku jedzenie w całości.

BLW to samoodstawienie się dziecka od mleka. To proces, w którym dziecko poznaje inne niż mleko jedzenie i stopniowo, samodzielnie regulując tym procesem, rezygnuje z mleka na rzecz posiłków stałych.

Wszystko odbywa się w sposób naturalny, sterowany przez dziecko i w zaufaniu do niego.

Dlatego nie ogranicza się sztucznie dziecku mleka, by zjadło kaszę, nie zabiera mu się iluś tam posiłków mlecznych, by zjadło marchewkę, brokuła i pulpecika.

Dziecka podstawowym posiłkiem nadal jest mleko i jest ono ważne. 

Inne potrawy niemowlę poznaje, uczy się ich, co oznacza, że to one towarzyszą mleku, uzupełniają je, a nie odwrotnie.

Propagujemy naturalny sposób odstawienia się dziecka od mleka. To dziecko decyduje, kiedy jest gotowe na odstawienie mleka czy jego ograniczenie do minimum. Wiemy, że to możliwe, bo w taki sposób rozszerzałyśmy dietę 4 naszych dzieci.


najlepsze-akcesoria-do-rozszerzania-diety

Antek – kp 3,5 roku,
Ala – kp 3 lata
Zuzia kp – 2,5 roku
Tola – 2,5 roku nadal kp.

Rozszerzanie diety to kolejny schodek rozwojowy w życiu dziecka. Wszystkie poprzednie były naturalne i sterowane przez niemowlaka. Dlaczego nauka jedzenia miałaby być sterowana przez dorosłego?

„Żywienie niemowląt wymaga właściwego podziału ról: rodzica/opiekuna i dziecka. Rodzic/opiekun decyduje, „kiedy i co zje dziecko”, natomiast dziecko decyduje, „ile zje”. Należy akceptować́ spożycie w ramach danego posiłku mniejszej lub większej ilości pokarmu niż̇ rekomendowana zgodnie z zaleceniami wielkość́ porcji, gdyż̇ wielkości te są wartościami uśrednionymi” (Zalecenia PTP)

Dlatego, gdy niemowlę zjadło gryzka brokuła, 2 łyżeczki kaszki, czy jedną truskawkę, a potem domaga się mleka, to daj mu je. Bo to ono nadal stanowi podstawę jego diety.

Oczywiście, zadaniem rozszerzania diety jest zaoferować niemowlakowi jak najwięcej nowych produktów do spróbowania do roku. Jednak to proponowanie, a nie wmuszanie, przegładzanie dziecka ograniczaniem mleka, by zjadło to, co my chcemy, by zjadło.

Zaufaj dziecku, że poprowadzi swoim procesem rozszerzania diety właściwie i adekwatnie do swoich potrzeb.
A Ty mu w tym mądrze towarzysz.

Należy podkreślić na zakończenie, że rozszerzanie diety to proces, który się rozwija, ilość mleka ustępuje na rzecz posiłku stałych.  U każdego dziecka będzie to przebiegało inaczej, ale zawsze powinno ewoluować w kierunku pokarmów stałych. Jeśli w miarę upływu czasu dziecko odmawia jedzenia innych pokarmów niż mleko, skonsultuj się ze specjalistą (neurologopeda, pediatra, terapeuta SI).

 

 

Szukasz praktycznych informacji o rozszerzaniu diety? Zobacz nasze webinary:

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (33)

Ewa

Dodano opinię: 26.08.2019

Ciekawy artykuł. ale gdy dziecko juz poznało większość smaków i w ciągu dnia zrezygnowalo z kp natomiast w nocy budzi się co 2 godziny na cycusia. To żyjąc w duchu BLW co robić ? Czekać aż się samo odstawi ? Czy jednak wytłumaczyć i stanowczo pożegnać cysia.. Bo przeciez nocnych karmien nie zastapi kanapką

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.08.2019

Wszystko to decyzja matki i dziecka. Jeśi Tobie przeszkadzają te karmienia w nocy, to nie jesteś niewolnikiem kp. Decyzja leży po twojej stronie.

Ania

Dodano opinię: 26.08.2019

A co jeśli dziecko ma już 1.5 roku i nadal jego głównym pożywieniem jest mleko? Aż strach odstawić :/ Moja córa gardzi prawie wszystkim, rozszerzenie szło opornie z kilkoma „dobrymi” momentami. Próbowałam w obie strony, dać posiłek zamiast mleka, po mleku, w trakcie… Jako tako je jedynie na dworze po porządnym wybieganiu. W domu jedzenie nawet jak trafi do buzi do zaraz wyleci albo lata po całej kuchni 🙁

alaantkoweblw

Dodano opinię: 18.09.2019

Takie syruacje to problem złożony. Trzeba przeanalizować przebieg posiłku, wykluczyć ewentualne dysynkcje w obrębie jamy ustnej, warunki podczas posiłku i wiele innych.

Joanna

Dodano opinię: 26.08.2019

Drogie mamy BLW, ostatnio w głowie mi siedzi temat mleka. Zaszłam w ciążę podczas kp (tak wyczekiwane maleństwo) i mleczko w piersiach stopniowo się kończyło. Synek miał 10 msc jak odrzucił już proste piersi. Butelki w ogóle nie tolerował i nie nadal nie ma zamiaru się jej używać, więc dodatkowe karmienie jakimkolwiek mlekiem nie wchodziło w grę. Obecnie ma 14 msc. Z mlecznych rzeczy zjada kaszę łyżeczką, czasami budyń, jogurt, min raz dziennie. Ale mam wrażenie, że za mało tego mleka. Nauczył się już pić z kubka i bidonu. Bije się z myślami czy mam mu dawać mleko i jakie? Ma 4-5 stałych posiłków, wciąga wszystko ja kiedy odkurzacz. Proszę podpowiedzcie mądre kobiety, dawać mleko czy nie? I jak to pogodzić ze stałymi posiłkami?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 19.09.2019

Po 12 m. zycia możesz podawać mleko krowie pasteryzowane, kakao na mleku, a także codziennie staraj się podawać nabiał np. sery, jogurty, nie musisz dodatkowo podawać mleka mm jeśli dziecko spożywa nabiał, ale jesli lubi mleko krowie to jasne, może pić.

Anias

Dodano opinię: 26.08.2019

Cudnie, choć my nadal mamy problem z rozszerzeniem diety. Próbujemy, ale córka 15m (dwa zęby od dwóch miesięcy) nadal jest niechętna innym jedzeniu niż mleko mamy. Na talerzu dostaje wasze potrawy, to zjada placki lub bułkę. Nie chce warzyw, najgorzej jest z zielonymi. Jeszcze dwa miesiące temu jadla zielone pesto czy hummus. Teraz nic. Tylko bułka z masłem lub oliwą. Najlepiej jak jest jakaś słodka, np. chałka. Instynktownie wyczuwa słodkie rzeczy w wwoim otoczeniu i tego się domaga, mimo że tego nie zna. Nie wiem, co robić. Próbować dalej podawać warzywa na talerzu i przyjmować ze spokojem, że ich nie je?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 18.09.2019

Na pewno ograniczyć słodkie pieczywo. Gdy dziecko je dostaje, zawsze wybierze słodkie , więc warzywa odstawia.

Basia

Dodano opinię: 26.08.2019

Jak pogodzić BLW ze zlobkiem?? Moja córka jest w wieku Toli, za 2tyg zaczynamy adaptację i boję się co to będzie… obecnie raz zje mniej, raz więcej ale do mnie przysysa się hm regularnie. Czy macie z tym jakieś doświadczenia?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.08.2019

Alicja

Dodano opinię: 26.08.2019

Dziękuję za artykuł stawia mnie trochę na nogi. Moje obawy coraz bardziej się pogłębiają bo syn już prawie rok i 4 miesiące od 3 miesięcy totalnie nic tylko cycy. Próba posadzenia w krzesełku darcie próba podania jedzenia darcie nie wymuszam ale idę od 3 do pracy a zostaje tesciowa której nie podoba się co robię.Badania wykazały duża anemię. Już sama nie wiem co robic

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.09.2019

Anemia powoduje brak apetytu i koło się zamyka. Leczcie anemię, powodzenia:)

Ahafia

Dodano opinię: 27.08.2019

Kocham karmić piersią ? a czy Wasze początki karmienia były bezproblemowe? U mnie była ogromna walka przez ponad pół roku ale udało się i kocham to, a Was za karmienie ponad dwa lata kocham jeszcze bardziej ?

Iza

Dodano opinię: 27.08.2019

Dzień dobry, mam pytanie w jaki sposób rozpoznać, że dziecko nie chce zaproponowanego mu obiadu, tylko mleko, jak Wasze dziecie okazywaly ” domaganie sie o mleko” ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.08.2019

Małe marudzą, tulą się, płaczą, kwilą, te starsze już komunikują bezpośrednio.

Meg

Dodano opinię: 27.08.2019

Aniu, skąd taka ładna sukienka w kwiaty? ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.08.2019

To spódnica i koszula;) Nowa kolekcja H&M

Sandra

Dodano opinię: 27.08.2019

Jest mi smutno. Od jakiegoś czasu rzadko tu zaglądam. Uwielbialam karmić. Niestety karmilam tylko rok, a moje dziecko zachorował na cukrzycę. I koniec karmienia. Bo trzeba policzyć wszystko co zje dokładnie żeby dać insulinę. Poza tym musi mieć dietę o niskim Ig, urozmaicona….

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.08.2019

Przykro nam, to bardzo trudne sytuacje, ale ważne, by dziecko dobrze się czuło. Rok to dużo. A dlaczego rzadko zaglądasz?

Sandra

Dodano opinię: 29.08.2019

Jakoś tak jeszcze bardziej mi się smutno robi jak czytam o tym jakie to ważne żeby karmić. Planowałam karmić dwa lata co najmniej. Mały uwielbiał pierś, poza tym ja mislam dużo pokarmu. Ale z waszych przepisów korzystam nadal choć trochę je urozmaica ponieważ mały musi mieć w każdym posiłku węglowodany, białka i tłuszcze. Poza tym posiłki z wysokim Ig jak nasze do tej pory ulubione pierożki z kaszy mannej odpadaja

Ilona

Dodano opinię: 28.08.2019

Karmię dziecko łyżeczką i sytuacja wygląda bardzo podobnie, raz zje dużo, innym razem niewiele a jeszcze innym wcale. Karmiąc widzę jasno, że dziecko nie chce dalej jeść. Czasem po posiłku stałym od razu żąda piersi, czasem po pół godzinie mimo, że mi wydawało się ze się najadło a czasem minie dużo więcej czasu. Nie widzę różnicy w samoregulacji opisanej w artykule a tej którą znam z codziennego życia i karmienia łyżeczką.

Justyna

Dodano opinię: 28.08.2019

Hej, jestem mamą 2,5 latka wciąż na piersi 🙂 Chciałabym, żeby sam się odstawił, chociaż moja cierpliwość wciąż poddawana jest wielu próbom (niestety głównie z powodu komentarzy innych osób, lekarzy)… Mój syn bardzo lubi ssać pierś i czasem się zastanawiam, czy on na serio kiedyś zrezygnuje sam? Jak to jest? Zrezygnuje? 😛 Czy pomagałyście dzieciom w tej decyzji? Jak to było?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.09.2019

niebawem będzie wpis o tym jak odstawiłam Zuzie tez 2,5 od piersi. NIe, nie licz że sam się odstawi. Po co miałby wpaść na tak straszny dla siebie pomysł hahahah:)))

Kasia

Dodano opinię: 18.09.2020

Córka 13 miesięcy. Jest na piersi i chce tylko pierś ? stałe rzeczy je ale maleńkie ilości, jak wróbelek. Ostatnio w dzień potrafiła nie jeść mleka nawet 7 h ale nie zjadła też większych porcji stałego. Ogólnie w krzesełku nie chce siedzieć, chce chwilę u nas a potem biegać ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 05.10.2020

Jeśli tak wygląda od początku rozszerzania diety, to warto się skonsultowac z neurologopedą.

Michalina

Dodano opinię: 19.09.2020

A jak to się ma do karmienia mm? Córka 10 miesięcy i np. od jakiegoś czasu w nocy nie je mleka, to że się przebudzi nie znaczy że od razu chce, czasem wystarczy ją przytulić i śpi dalej, więc skoro śpi to nie daje mm. W dzień mamy mniej więcej stałe pory jedzenia mm oraz posiłków stałych. Rano i wieczorem mm, w środku dnia mniej więcej też mm, a pomiędzy tym trzy posiłki stałe, odstęp między każdym posiłkiem wynosi średnio 2, maks 3 godziny. Wydaje mi się że tak to się utworzyło w sposób naturalny, to że dziecko czasem w między czasie marudzi, chce na ręce i się tulić, czy popłakuje może wynikać również z wielu innych rzeczy, niż tylko chęć na mleko. Więc bardzo ciężko to odróżnić wydaje mi się. To znaczy że glodze dziecko? Ograniczam mleko? Jakoś tak stopniowo idziemy w sumie zgodnie z tabelą żywienia mm. Chyba to nic złego.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 05.10.2020

Wszystko, co opisujesz wygląda ok. Rzeczywiście nie każdy płacz i marudzenie oznacza głód, choć czasem ciężko jest ustalić przyczynę.

Sara

Dodano opinię: 13.11.2020

Pomóżcie! Syn 25 października skończył 6 miesięcy, zaczęliśmy blw. Wszystko było ok, aż do dzisiaj. Przy przystawianie do piersi pręży się i płacze ? czy on już nie chce cycusia? Czy już z niego zrezygnował? Na razie podawałam mu 1 czasem 2 posiłki blw, reszta to było mleczko z piersi… Czy to bunt piersi? Zęby? Co robić? Proszę poradzcie?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 16.11.2020

Przyczyn może być bardzo dużo, ciężko powiedzieć. Ale są też mleczne-kryzysy naturalne. Może być choroba, zęby. Obserwuj jak długo to trwa.

Agnieszka

Dodano opinię: 10.04.2021

Proszę o radę: syn ma 20 miesięcy, jest karmiony piersią nadal, posiłki stałe zjada chętnie. W nocy budzi się na pierś kilka razy. Stomatolog poradził mi, żeby odstawić dziecko od karmień nocnych, bo zagraża mu próchnica (na przykładzie syna starszego) lub przemywac zęby po karmieniu (w nocy to nie przejdzie;)). Moje pytanie nr 1, czy faktycznie mleko matki i zawarta w nim laktoza może być powodem prochnicy?
Pytanie 2: załóżmy, że odstawię dziecko w tym wieku od piersi, czy mam mu podawać wówczas mleko modyfikowane czy produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego i w jakich ilościach na dzień?
Dzięki z góry za odpowiedź!
Pozdrawiam

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Pytanie 1 najlepiej skierować do stomatologa- to bardzo złożona kwestia. Polecamy blog tatastomatolog. Pyt. 2 Po roku nie trzeba wprowadzać mm, można w pełni zastąpić produktami mlecznymi

Marysia

Dodano opinię: 07.01.2022

Proszę o poradę mój syn ma 9,5miesiaca w ciągu dnia je różne posiłki raz więcej raz mniej, kp tylko nocą i to w ogromnych ilościach ograniczyłam polowe posiłków zastępując woda, mm nie tknie się próbowałam kilka rodzaji i nic ;( czy w nocy zamiast kp mogę podać mleko krowie ? Do tej pory je kaszki na mleku krowim lekko rozcieńczonym z woda

alaantkoweblw

Dodano opinię: 09.08.2022

Mleko krowie jako posiłek dopiero po roku.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek