Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

14 stycznia 2018

Smalec (rarytas rodziców)

Na Wasze życzenie… Dżemik ze świnki:) Przepyszny rarytas, który jest rarytasem nie ze względów finansowych, ale, rzecz jasna,  dlatego że poszerza nam lustro:):):) Ale co tam… Starym sie też coś od życia należy i skoro nie może to być chwila ciszy, to choć smalcem sobie dogodźmy;) Składniki: około 400 g słoniny bez skóry opcjonalnie 20o...

Na Wasze życzenie… Dżemik ze świnki:) Przepyszny rarytas, który jest rarytasem nie ze względów finansowych, ale, rzecz jasna,  dlatego że poszerza nam lustro:):):) Ale co tam… Starym sie też coś od życia należy i skoro nie może to być chwila ciszy, to choć smalcem sobie dogodźmy;)

Składniki:

  • około 400 g słoniny bez skóry
  • opcjonalnie 20o g boczku
  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 średnie ogórki kiszone
  • 1/4 jabłka
  • opcjonalnie 2 ząbki czosnku z kiszenia ogórków (można więcej, ja nie żałuję:))

Przygotuj dużą, głęboką patelnię z pokrywką.

Pokrój słoninę w drobną kostkę. Wiadomo, łatwo nie będzie, więc naostrz nóż porządnie. Rozgrzej patelnię, przełóż na nią słoninę i przykryj (będzie „pryskać”). Smaż ją na dużym ogniu około 3 minuty, a nastepnie zmniejsz i niech sobie tak skwierczy pod przykryciem (od czasu do czasu zamieszaj), by stopić tłuszcz.

W tym czasie pokrój boczek w drobną kostkę. Dodaj go do słoniny po około 20 minutach, zamieszaj i ponownie przykryj pokrywkę (nadal smażysz na najmniejszym ogniu, od czasu do czasu mieszając).

Pokrój cebulę, jabłko i ogórki w drobną kostkę. Czosnek świeży i kiszony posiekaj.

Po około 20 minutach dodaj cebulę i czosnek świeży. Smaż bez przykrycia okolo 10 minut, a nastepnie dodaj jabłko, ogórki i kiszony czosnek. Smaż jeszcze tylko 5 minut i wyłącz palnik. Przełóż do słoika, poczekaj, aż ostygnie, zawiąż kokardę, dołącz bochen chleba i daj mężowi w prezencie (albo teściowej;)) lub zjedz sama pośród nocnej ciszy:):):).

Przechowuj w lodówce.

Rady:

Smalec to inwencja twórcza kucharza. Nie musisz używać tych wszystkich dodatków. Będzie równie pyszny z samej słoniny. Wymienione dodatki to po prostu taki bonus smakowy;)

Wytapianie skwarek wymaga czasu, więc nie przyspieszaj niczego, zwiekszając ogień, bo uzyskasz spalone skwary.

Uprzedzając Wasze pytania… „Od kiedy smalec?”:):):) Antek spróbował, jak miał powyżej roku. Wcześniej na to nie wpadłam, ale też nie uważam tego za potrzebne.   Nie posmakował mu, wiadomo – nie zna się:):):)

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (6)

Magda

Dodano opinię: 14.01.2018

Grunt to poczucie humoru 🙂 Pozdrawiam

Asia

Dodano opinię: 16.01.2018

Może być wyższy garnek jeżeli brak patelni z przykrywką?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 16.01.2018

Tak.

Marta

Dodano opinię: 31.08.2018

Boczek parzony czy surowy?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 31.08.2018

Ja lubię parzony.

Zuza

Dodano opinię: 17.01.2022

A ja tak podpowiem, że zamiast męczyć się z krojeniem słoniny my ją mielimy na grubych oczkach i smalcio wychodzi super 🙂

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek