Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

09 listopada 2022

Parówki w diecie dziecka.

Z tego wpisu dowiesz się: Dlaczego parówki pojawiają się w diecie wielu rodzin? Czym właściwie jest parówka? Z czego produkowane są parówki? Jakie składniki parówej są niebezpieczne dla zdrowia? Co to jest MOM? Czy parówki są rakotwórcze? Jaki skład parówek można uznać za przyzwoity? Czy podawać dziecku parówki? Parówki a ryzyko zadławienia. Dlaczego dzieci (i...

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Dlaczego parówki pojawiają się w diecie wielu rodzin?
 2. Czym właściwie jest parówka?
 3. Z czego produkowane są parówki?
 4. Jakie składniki parówej są niebezpieczne dla zdrowia?
 5. Co to jest MOM?
 6. Czy parówki są rakotwórcze?
 7. Jaki skład parówek można uznać za przyzwoity?
 8. Czy podawać dziecku parówki?
 9. Parówki a ryzyko zadławienia.

Dlaczego dzieci (i rodzice!) ‘’kochają” parówki?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy dzieci powinny jeść parówki i czy jest coś takiego, jak dobra parówka dla dziecka, zastanówmy się, dlaczego parówki pojawiają się w dziecięcym menu?

Parówki są tanie, szybkie w przygotowaniu, mają gładką konsystencję i są…smaczne (?).

Są beżowe a to ulubiony i bezpieczny kolor dzieci z neofobią. 

Serwują je wszyscy i wszędzie. Są obecne w jadłospisach w żłobkach, przedszkolach i u babci. 

Do zakupu zachęcają reklamy i kolorowe opakowania ze zwierzakami i postaciami z bajek oraz wielkie napisy „‘zdrowe, dla dziecka, sama szyneczka”.

U niektórych rodziców istnieje dziwne przekonanie, że paróweczka, to jeden z lepszych produktów dla dzieci. Ba! Ta kupiona w małym sklepie ‘’u rzeźnika” z pewnością jest cenniejsza i zdrowsza, niż ta z Biedry. To nie prawda!

Niezależnie od tego gdzie kupujesz parówki – powiedzmy to jasno – to nie jest produkt dobry dla dzieci.

Parówka to tłusty, przetworzony produkt, który nie jest niezbędny w diecie dziecka. Niektóre parówki określane przez producentów mianem „dla dzieci” zawierają tyle samo tłuszczu, co porcja frytek (100g)! Z łatwością możesz je pominąć/zastąpić w diecie innymi produktami.

Co siedzi w parówce? Z czego zrobione są parówki?

 • mięso – drób, wieprzowina, cielęcina. Zwracaj uwagę na zawartość mięsa – im więcej, tym lepiej. Niektóre parówki zawierają tylko 51% mięsa. Co zatem kryje się w tych 49%???

Tych składników unikaj:

 • Azotyn sodu (E249) – małe dzieci ABSOLUTNIE nie powinny jeść produktów z tym KONSERWANTEM (znaleźć go można i w parówkach i szynkach),
 • MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie 
 • wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy
 • inne niepotrzebne składniki w parówkach to: skrobia ziemniaczana, glukoza, cukier, przeciwutleniacz: kwas L-askorbinowy (witamina C), tłuszcz wieprzowy, hydrolizat białka roślinnego (kukurydza, rzepak), stabilizatory, wzmacniacze smaku, konserwanty, maltodekstryna, karagen, przeciwutleniacze, ekstrakt drożdżowy.

Co to jest MOM i dlaczego jest niebezpieczne?

MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. Według przepisów Unii Europejskiej nie jest mięsem, ale produktem, który został uzyskany: „przez usunięcie mięsa z tkanek przylegających do kości po odłączeniu od nich tuszy, lub tusz drobiowych, za pomocą środków mechanicznych, co prowadzi do utraty lub modyfikacji struktury włókien mięśniowych”*.  Czyli jednym zdaniem: MOM to resztki oddzielone od kości, zmielone na gładką masę i dodawane do produktów mięsnych. 

* Rozporządzenie Nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r.

Parówki z MOM nie nadają się dla dzieci! Układ pokarmowy maluszka nie jest dojrzały i gotowy na taką porcję syfu do strawienia.

Czy parówki są rakotwórcze?

Fakty są następujące:
Międzynarodowy zespół ekspertów Agencji Badania Raka (IARC), podlegającej pod WHO, zaliczył przetworzone produkty mięsne do grupy pierwszej substancji rakotwórczych dla człowieka, a czerwone mięso do grupy drugiej – substancji prawdopodobnie rakotwórczych.

 • Przetworzone mięso to każdy produkt, który został poddany obróbce i zakonserwowaniu w procesie np. solenia, wędzenia, suszenia, fermentacji lub poprzez dodanie konserwantów chemicznych (polepszaczy smaku i trwałości).

Do takich produktów zalicza się na przykład: szynkę, bekon, salami, kiełbasę, parówki, konserwy mięsne.

 • Parówki, obok wędlin i innych rodzajów mięsa przetworzonego, zostały więc zakwalifikowane przez WHO do produktów rakotwórczych.

Niezależne badania kohortowe w wielu ośrodkach potwierdziły wystarczające dowody działania rakotwórczego czerwonego mięsa przetworzonego.

Spożywanie nawet niewielkiej ilości przetworzonych produktów mięsnych (50 g dziennie) zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, raka trzustki i raka prostaty.

50g = kilka plasterków szynki

50g = jedna parówka

Eksperci WHO rekomendują obniżenie spożycia mięsa czerwonego do 500 g tygodniowo, a mięsa przetworzonego do 50 g dziennie. Zalecają, aby, na ile to tylko możliwe, unikać przetworzonych produktów mięsnych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania.*

Potencjalne czynniki rakotwórcze zawarte w produktach mięsnych obejmują składniki NATURALNIE w nim występujące, ale również powstające przy OBRÓBCE CIEPLNEJ. Należą do nich: żelazo, azotany i azotyny, aminy heterocykliczne oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Parówki z dobrym składem. 

Jaki skład parówki będzie w miarę przyzwoity?

 • krótki
 • mięso z szynki wieprzowej, mięso z piersi kurczaka – zawartość mięsa minimum 97%
 • sól, przyprawy,
 • susz z aceroli, woda,
 • skrobia ziemniaczana,
 • izolat i hydrolizat białka roślinnego,
 • sól, ekstrakty przypraw, aromaty naturalne/ekstrakty przypraw,

Dobry skład parówki to np.:

mięso z indyka 97%, 3%: zioła i przyprawy, sól kamienna

Podawać czy nie podawać parówki dziecku?

To w końcu mogę, czy jestem najgorszą matką na świecie? Przecież każdy daje dziecku parówki. Podejmuj świadome decyzje. Możesz, jeśli musisz. Jeśli jednak kupujesz i podajesz dziecku parówki to:

 • Wybieraj te najwyższej jakości.
 • Podawaj je sporadycznie, okazjonalnie. Parówki, nie mogą stanowić stałego punktu w diecie dziecka!
 • Nie podawaj niemowlakom i znacznie ogranicz dzieciom do 3 roku życia.
 • Czytaj skład – wybieraj te z ‘’czystym” składem, 97-99% mięsa i bez dodatku azotynu sodu.

Dieta dziecka powinna być zbilansowana. Wybiera produkty, które nie są przetworzone. Nie kupuj parówek, nie proponuj ich dziecku. Jeśli znikną z Waszej lodówki lub nigdy się w niej nie pojawią, problem sam zniknie w krótkim czasie. Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, ryby, strączki – to świetna alternatywa dla parówczaków + ruch i sen – dbajcie o siebie!

O produktach zakazanych podczas rozszerzania diety przeczytasz u nas TUTAJ.

I jeszcze na koniec…

Parówki a zadławienie.

Wg raportu AAP* zadławienie jest główną przyczyną chorobowości i śmiertelności, szczególnie wśród dzieci do 3 roku życia. Produkty spożywcze, monety i zabawki są najważniejszymi czynnikami powodującymi zadławienie i zgon.

Kształt, wielkość i konsystencja niektórych zabawek i produktów spożywczych potencjalnie zwiększają ryzyko zadławienia u dzieci. U amerykańskich dzieci, najczęstszą przyczyną zgonu na skutek zadławienia są hot dogi – a dokładnie parówki!

Dlaczego? Bo posiadają kształt cylindryczny i wielkość odpowiadającą średnicy dróg oddechowych, są sprężyste, dzięki czemu mogą zaklinować się w części krtaniowej gardła, całkowicie zamykając drogi oddechowe.

 Innymi produktami stanowiącymi duże ryzyko zadławienia są orzechy ziemne i inne, nasiona, winogrona, surowa marchew, grudka masła orzechowego, pianki…ale o tym  innym razem.

Źródła:

Rozporządzenie Nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r.

https://www.iarc.fr/

https://monographs.iarc.who.int/list-of-classifications

https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/pl/12-sposobow/dieta/3691-co-nalezy-rozumiec-pod-pojeciem-czerwone-mieso-i-przetworzone-produkty-miesne

Jeśli szukasz przepisów na zdrowe, smaczne i proste przepisy dla całej rodziny zajrzyj do naszych książek.


alaantkowe-ksiazki


nasze książki i e-booki kulinarne kupisz tu

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek