Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

16 lutego 2021

Od kiedy mogę posadzić dziecko do posiłku? Co jeśli dziecko nie siedzi samodzielnie?

Od kiedy posadzić dziecko w krzesełku do posiłku? Czy sadzanie dziecka w bujaczka to dobry pomysł? Czy można karmić dziecko w bujaczka? Przeczytaj te informacje! Najczęściej w mailach pytacie nas o to, czy możecie rozpocząć BLW, jeśli Wasze dziecko samodzielnie nie siedzi.Tak, ale… to Wasz fizjoterapeuta decyduje, czy dziecko jest już na tyle stabilne, że...

Od kiedy posadzić dziecko w krzesełku do posiłku? Czy sadzanie dziecka w bujaczka to dobry pomysł? Czy można karmić dziecko w bujaczka? Przeczytaj te informacje!

Najczęściej w mailach pytacie nas o to, czy możecie rozpocząć BLW, jeśli Wasze dziecko samodzielnie nie siedzi.
Tak, ale…

  • to Wasz fizjoterapeuta decyduje, czy dziecko jest już na tyle stabilne, że może na czas posiłku zostać posadzone w krzesełku lub na kolanach,
  • dziecko, które samodzielnie nie siada, musi zostać posadzone stabilnie, pionowo, z podparciem lub na kolanach rodzica,
  •  dopóki dziecko nie zacznie samo siadać z leżenia (przez obrót na brzuch, podniesienie się na czworaki i skręt miednicy w prawo lub w lewo), powinniśmy zawsze dzieci podpierać!
  • sadzanie dziecka z podparciem uniemożliwia głowie i szyi odgięcie (do tyłu).  Więc nawet jeżeli dziecko odchyli się o 10–15 stopni od pionu plecami, to nadal głowa i szyja będą w pionie.
  • Najlepiej więc sadzać dziecko na kolanach, bo wówczas ma najlepsze podparcie. A jeżeli dziecko nie chce siedzieć na kolanach, bądź jest nam z tym niewygodnie, to możemy posadzić je w krzesłu i zapewnić odpowiednie podparcie np. za pomocą poduszek, ręczników.
  • Zobacz wszystkie najważniejsze informacje tutaj:

1
podnóżek do krzesełka
3
4
5

Poprzednie
Następne

Krzesełko, które wybierzesz dla swojego dziecka, powinno mieć podnóżek. Zapewnia to stabilizację całego ciała. Więcej na temat roli podnóżka przeczytasz w tym wpisie.

* Konsultacja merytoryczna dr Marta Wawrzynów

 

Obrazek

Zapisz się na listę oczekujących na videobook o blw.

Zapisz się na listę oczekujących na nasz najnowszy projekt: videobook o BLW.

Dowiedz się pierwsza, zyskaj bonusy, super cenę i odbierz prezent za zapis.

ZAPISUJĘ SIĘ NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (32)

Iwona

Dodano opinię: 04.09.2015

Nie "wchodzą" odsyłacze:)

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 04.09.2015

Już:)

barbara

Dodano opinię: 10.09.2015

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 10.09.2015

Już, już Basieńko:))

Ania

Dodano opinię: 18.12.2016

Co oznacza "specjalne krzesełko? Czy to jest poprostu krzesełko dla niemowlaka do karmienia czy jakieś inne, wyjątkowe?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 30.12.2016

Krzesełko do karmienia dziecka. 

o.O

Dodano opinię: 20.02.2017

czy takie sadzanie dziecka nie będzie miało złego wpływu na kręgosłup? 
nie wiem, dlatego pytam

lada dzień zaczynam rozszerzać dietę, a o siadaniu póki co nie ma mowy 😉 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 23.02.2017

Własnie o tym jest ten wpis.

jk

Dodano opinię: 03.04.2017

dzięki za ten wpis i za link do wywiadu :).
Od niedawna zaczynamy rozszerzać dietę i miałam dylemat czy sadzać czy nie sadzać. I co za różnica czy na kolanach czy w krzesełku- tak czy siak oparte:). Tak więc się sadzamy do jedzenia.

 

Lia

Dodano opinię: 26.01.2018

Byłam wczoraj w Ośrodku Wczesnej Interwencji i na zajęciach dowiedziałam się, żeby pod żadnym pozorem nie sadzać dziecka, gdyż będzie to miało zły wpływ na jego kręgosłup!

Jak to jest z tym siedzeniem przy rozszerzaniu diety? – 100 pytań do matki

Dodano opinię: 01.02.2018

[…] Jak rozpoznać, że dziecko samodzielnie siedzi? Gdy włożymy je do krzesełka, potrafi jako tako utrzymać pion, nie leje się na boki, nie opiera brzuszkiem o tackę. Powinniśmy je wspomóc specjalną wkładką-poduszką, tak by było podparte. O tym, że jest to bezpieczne, można przeczytać np, tutaj: https://alaantkoweblw.pl/fizjoterapeuta-na-temat-sadzania-i-samodzielnego-siedzenia/ […]

kats

Dodano opinię: 09.04.2019

Nie sadzałam. Syn zaczął interesować się jedzeniem jak zaczął sam siadać czyli w okolicach 9. m.ż. Pediatra panikował, że badania krwii wychodzą słabo i może mieć anemie, więc koniecznie zupki!! I co, mam wpychać na siłe..? Jak otarł się o anemie to sam zaczął wsuwać mięso aż miło. Potem znowu przestał jeść na jakiś czas. Tak naprawdę zaczął jeść normalnie posiłki w wieku 2 lat., a tak to tylko mleko 15 razy dziennie. Uważam, że trzeba zostawić dziecko w spokoju, samo wie kiedy, ile, co i jak. Zaczęliśmy przygodę z blw 3 miesiące za późno i wszyscy mamy się dobrze 😉
btw na spacerówkę przerzuciłam się jak syn miał 7,5 miesiąca, bo serio kiepsko miał z siedzeniem. Chwile później już stanął na nogi 😉

Kasia

Dodano opinię: 05.12.2019

Co w momencie kiedy dziecko wyrywa łyżeczkę podczas karmienia i co prawda wkłada ją sobie do buzi ale zwykle obraca dnem do góry przez co nie naciska odpowiednio na język? Jak nie daję córce łyżki to się bardzo denerwuje i zazwyczaj musze skończyć karmienie bo jest ryk. Dodam, że ma 6.5 miesiąca i od 3 tygodni rozszerzamy dietę. Czasem tylko poliże i nie chce wiecej a czasem uda się max 3 łyżeczki. Proponuje jedzenie 2-3razy dziennie.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 11.12.2019

niech obraca, w końcu załapie.

Ola

Dodano opinię: 15.07.2020

Mam pytanie: mój Maluch drugi dzień na BLW. Na marchewkę się rzuca, ALE ma problem, by sobie samemu do buzi wsadzić rączkami, bo w międzyczasie mu się w tej rączce robi papka, którą wyrzuca. Gdy wkładam mu delikatnie marchewkę do buzi, to zajada (łapie dziąsełkami, mieli i połyka). Czy mogę mu zatem podawać do buzi? Czy lepiej poczekać, aż sam zacznie wsadzać?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 02.08.2020

Podążaj za dzieckiem. Spróbuj może ugotowac bardziej aldente lub te malutkie marchewki baby carots

Ela

Dodano opinię: 01.09.2020

Za chwile zaczynam rozszerzać dietę i strasznie się boję, ze jak nie podam papki, to dziecko odgryzie większy kawałek i połknie i się zakrztusi. Czy dziecko wie i skąd, ze musi w buzi rzuć?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 02.09.2020

To instynkt i nauka. dziecko już wcześniej się do tego przygotowuje wsadzając do buzi piąstki i zabawki. Poczytaj nasz cykl wpisów BLW tydzień po tygodniu. Na profilu na fb (https://www.facebook.com/alaantkoweblw) jest zapisany live z ratownikiem medycznym (przypięty post) dotyczący pierwszej pomocy niemowlakom. A jeśli nie czujesz się pewnie, zapraszamy na nasz kurs blw on line: https://sklep.alaantkoweblw.pl/kategoria-produktu/kursy-blw/kurs-blw-standard/

Paula

Dodano opinię: 16.02.2021

Wszystko pięknie wygląda w praktyce jak ma się jedno dziecko. A jak sprawa wygląda z karmieniem bliźniaków? Chcę je nakarmić na raz, są zsynchronizowane. Nie posadzę obu na kolanach. Jestem z nimi sama w domu przez pół dnia. Mąż pracuje. Rozszerzana dieta od 6 miesięcy. Nie siedzą samodzielnie. W bujaczku nie można. Zostaje wyłącznie krzesełko tylko na czas karmienia. Nie ma innego wyjścia, gdy chce się nakarmić je na raz.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 01.03.2021

Jeśli już ładnie stabilizują głowę w pozycji pionowej, to na czas posiłku spokojnie można posadzić.

Alicja

Dodano opinię: 27.02.2021

Czy ja się mogę o coś zapytać? Mój synek ma piec miesięcy. Kiedy byłam w szpitalu mój mąż i teściowa zaczęli mu rozszerzać diete a ja jednak chciałabym poczekać do 6 miesiąca. Czy można przerwać? Czy jak już zaczęli to kontynuować? Młody nawet nie siedzi samodzielnie a wsadzali go do krzesełka z podparciem. Nie wiem czy to jest Ok..
Pozdrawiam

alaantkoweblw

Dodano opinię: 01.03.2021

Możesz przerwać i zacząć, gdy uznasz że dziecko jest gotowe.

Julia

Dodano opinię: 02.03.2021

Mój bobas ma 6mcy trzyma ładnie pion,ale odchyla się do tylu i z tym umiem sobie poradzić. Natomiast łapie w krzesełku tackę i przechyla się do przodu, mam wrażenie,że bez żadnej kontroli i że uderzy buzią w tackę. Czy to oznacza,że nie jest gotowe do siedzenia w krzesełku?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Może testuje nowość.

Moni

Dodano opinię: 04.03.2021

U nas podobna historia się kreuje jak u Was. Córka właśnie skończyła 6m kilka dni temu a pediatra ostatnio tydzień temu mi powiedziała, że już dawno powinnam rozszerzanie diety. No to zaczęłam.. choć nie siedzi stabilnie nawet z podparciem a karmienie papkami na kolanach to jakiś horror, nie tylko dla mnie. Zero zainteresowania normalnym jedzeniem… a ja spanikowana ??

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Wdech, wydech, dać trochę czasu.

Ania

Dodano opinię: 19.03.2021

Jutro miną dwa tygodnie od początku rozszerzania diety (córka 6 miesięcy). Fizjoterapeuta wyraził zgodę na sadzanie dziecka na czas karmienia. Problem polega na tym, że mała w ogóle nie wkłada rączek do buzi, żeby je oblizać, a trzymając warzywa nie kieruje ich do buzi (poza karmieniem paluszki cały czas są w buzi). Czy to może być wina krzesełka, w którym jeszcze się „topi”? Obłożona jest ręcznikami, ale zastanawiam się czy poprawnie skoro nie kieruje rączek do buzi, może coś ją blokuje? Ma dodatkowy podnóżek, ale i tak macha nóżkami… Powinnam uzbroić się cierpliwość czy coś podziałać? Może krzesełko jest nieodpowiednie (Kinderkraft Fini)?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Możliwe, że potrzebuje troszkę czasu. To dopiero początek, a niektóre dzieci startują 1-2-3tygodnie poźniej. Kwestię krzesełka możesz zweryfikować, sadzając ją na sowich kolanach.

Alala

Dodano opinię: 11.09.2021

Witam
Moja córka ma 8 miesięcy i jeszcze nie siedzi i nie rozszerzam jej diety tak jak powinno byc. Ona nie chce za bardzo nic oprocz mleka,jak ja sadzam na kolanach to nie chce tak jesc a w krzeselku siedzi watpliwie. Tak, więc czekam az zacznie sama siedziec i dopiero ruszymy w pelni z jedzeniem . Czy to zle rozwiazanie? Probowala juz roznych rzeczy,ale smakuje ich 1 lyzeczke dwie i koniec. Uczymy sie pic wody, ale ona woli napic sie mlekiem niz woda. Z kubka doidy probuje a z bidonu nie umie. Nie chce jej dawac z niczego innego niz z kubka czy bidonu z rurka. Pozdrawiam

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Może warto skonsultować ze specjalistą- neurologopeda, fizjoterapeuta.

Ewa

Dodano opinię: 21.03.2022

Witam. Mam bliźnięta urodzone miesiąc przed terminem. Obecnie 6,5 miesiąca. Oboje chodzą na fizjoterapie bobath przez asymetrię. Pytałam się fizjoterapeutki czy mogę sadzać dzieci i powiedziała że nie, ale powiedziala też że mogę rozpocząć rozszerzanie i karmić w leżaczku typu newborn set na tripp trapp… Obawiam się ze to nie jest dobry pomysl. Chlopaki nie przekręcają się nawet z pleców na brzuch… ale stresuję się bo pediatra mówi o rozszerzaniu już od 2 miesiecy… czy jak zacznę rozszerzac dietę w 8 miesiące to swiat się zawali?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.07.2022

Pozycja w leżaczku nie jest bezpieczna do karmienia. Możesz skonsultować z innym fizjo czy na pewno posadzenie do posiłku na te kilka minut jest u Was wykluczone. Pytanie czy dzieci są już gotowe do rozszerzania i z jakiego powodu pediatra pospiesza.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek