Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

14 listopada 2023

Kalendarz adwentowy dla dzieci DIY – zrób to sama!

Proste pomysły na kalendarz adwentowy DIY, który sama przygotujesz dla swoich dzieci. Stwórz świąteczny klimat. To proste i nie wymaga dużo czasu.

kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy dla dzieci DIY – zrób to sama!

Uwielbiamy Święta i czas przygotowań do nich. Stawiamy na wspólnie spędzony czas, radosną atmosferę, bez spiny i zbędnego pośpiechu. Nie ważne są czyste okna, nie ważne, by na stole było 12 tradycyjnych potraw i by koniecznie każdy przy stole spróbował każdej z nich. To ma być miły czas dla wszystkich, czas spokoju i odpoczynku (choć zakorzeniona głęboko w głowie wizja świątecznych przygotowań trochę temu odpoczynkowi przeczy). Ale można świątecznie, można tradycyjnie, można po swojemu. Bo czemuż nie stworzyć też swoich, nowych, rodzinnych tradycji?

Z okresu przedświątecznego uwielbiamy tradycję kalendarzy adwentowych. Choć nie jest to nasza tradycja, to jednak jedna z najpiękniejszych, które się w Polsce przyjęły. Pozwala powoli odmierzać czas do świąt, dzieciom w prosty sposób pokazuje upływ czasu do wigilijnego wieczoru. Odpowiednio przygotowany kalendarz adwentowy to też super sposób na wspólne spędzenie czasu, a w codziennym zabieganiu często o tym zapominamy.

Jak samodzielnie przygotować kalendarz adwentowy dla dzieci?

Kalendarz adwentowy nie musi być drogi.

W pierwszym tygodniu grudnia instagram, jak co roku będzie nas atakował stylowymi, ręcznie robionymi dla dzieci kalendarzami adwentowymi DIY. Są piękne, ale wymagają albo sporo pracy (i umiejętności) albo są drogie. Ale jest kilka opcji na wykonanie pięknego kalendarza adwentowego DIY, który nie jest czasochłonny, nie wymaga talentu artystycznego i nie kosztuje milionów.

 • W sieci można zamówić kartonowe domki do własnoręcznego sklejenia i stworzyć w ten sposób świąteczne miasteczko.
 • Można kupić papierowe torebki na prezenty. By dobrze wyglądały postaw na minimalizm i wspólny motyw lub kolor. Np. różne wzory, ale wszystkie w kolorach zieleni i złota, torebki w jednym kolorze lub eko torebki w kolorze brązu. Przyklej do nich zawieszki z numerami.
 • Papierowe, ponumerowane koperty możesz powiesić na wstążce wykorzystując do tego dekoracyjne mini spinacze, których, z motywem świątecznym, jest pełno w popularnych sklepach.
 • Jeśli masz miejsce, możesz zawiesić je na znalezionej w lesie i przyniesionej do domu gałęzi i dodatkowo ozdobić światełkami. Możesz też wykorzystać do tego zwykły wieszak na ubrania.
 • Za pomocą taśmy możesz także przykleić go w formie choinki na drzwiach w pokoju dziecka.
 • Możesz w ozdobne pudełka czy torebeczki z numerami zostawiać dziecku przy łóżku, by czekały aż się obudzi. Puste stawiajcie potem na parapecie, by było wiadomo, kiedy zbliżają się święta.

To tylko niektóre z opcji na prosty kalendarz adwentowy dla dziecka DIY, który wykonasz samodzielnie.

kalendarz adwentowy diy
kalendarz adwentowy diy

Co włożyć do kalendarza adwentowego DIY?

Co wsadzić do kalendarza adwentowego DIY? Jest sporo możliwości, w zależności od dostępnego budżetu, wieku dziecka i jego zainteresowań. Możecie do środka włożyć:

 • książeczki – z ulubionej serii (kto nie miał wszystkich tomów Kici Koci, ten zapewne nie ma dzieci :P),
 • drobne artykuły papiernicze: naklejki, kredki, tatuaże, brokatowe kleje, gumki o ciekawych kształtach, itp.,
 • jeśli Wasze dziecko kolekcjonuje figurki, możecie poszerzyć jego kolekcję,
 • dziewczynkom w fazie na lalki można w kalendarzu ukryć drobne akcesoria czy ubranka,
 • fani klocków w swoim kalendarzu mogą znaleźć elementy konkretnego zestawu,
 • dziewczynki drobną biżuterię, czy elementy do jej stworzenia
 • możecie też ukryć w kalendarzu drobne, bezpieczne ozdoby choinkowe, np. z filcu, którymi będziecie ostatniego dnia dekorować choinkę.

A aby kalendarz adwentowy był okazją do wspólnego spędzenia czasu, warto zrobić go dodatkowo w formie zadań.

Kalendarz adwentowy DIY z zadaniami- tipy dla zabieganych rodziców

No dobra- zadania. A kiedy znaleźć na to czas, pytacie? Jesteśmy mamami już 9lat, każda z nas ma dwójkę dzieci, w tym w wieku szkolnym, prace, dom, zajęcia pozalekcyjne. Życie. A to nie ma czasu z gumy. Przy masie obowiązków dowalić sobie jeszcze 24 dni z dodatkowymi zadaniami? Brzmi, jak szaleństwo. Ale… nasze dzieci czekają na kalendarz adwentowy i te zadania. A my uwielbiamy spędzać z nimi czas. Zwłaszcza, że mamy świadomość, że coraz częściej jednak wybierają kolegów i koleżanki. Ale… nie jesteśmy matkami-tytankami. Nie mamy aż takich super-mocy, nie mamy nieograniczonego czasu, sił i chęci. A i życie potrafi pokrzyżować plany sytuacjami nagłymi. Dlatego mamy swoje sposoby, by z kalendarza adwentowego z zadaniami wyjść cało. Jakie to tipy? Jak ogarnąć kalendarz adwentowy z zadaniami i się nie narobić?

 • Mamy pulę zadań różnego rodzaju: artystycznych- związanych ze strojeniem domu, ozdobami świątecznymi, związanych z porządkami świątecznymi, kuchennych- w świątecznym klimacie, sportowych, uczących empatii (jak przygotowanie rzeczy dla schroniska, robienie naturalnych karmników, wysyłanie kartek na akcje pomocowe), czy po prostu relaksacyjnych: świąteczny film w kinie, czytanie wigilijnych historii, oglądanie zimowych bajek, czy uczenie się świątecznych piosenek). Znając domowy grafik, łatwo jest zaplanować w tygodniu zadania mniej angażujące, a na weekendy te, które wymagają więcej czasu i wysiłku.
 • Nigdy nie wsadzamy do razu wszystkich zadań do „okienek” kalendarza. Znamy życie. Przecież nie będziemy budować stajenki w środku tygodnia, gdy dzieciaki kończą szkołę po 16, młodsze mają bilans u lekarza, a tata akurat jest w delegacji. Nie ma szans. Dlatego zadania wkładamy wieczorem dzień wcześniej i dostosowujemy ich stopień trudności, czasochłonność oraz potrzebę zaangażowania dorosłego, do aktualnej sytuacji domowej.
 • Fajną opcją jest wykonywanie zadań w weekend, a w tygodniu dzieci znajdują w kalendarzu przedmioty, które będą potrzebne do wykonania zadania w sobotę i niedzielę, np. foremki do wykrawania pierników, przyprawy, posypki albo kolorowe papiery, kleje brokatowe, cekiny, koraliki do wykonania ozdób świątecznych.
 • Dobra opcja to wykorzystanie jako zadania z kalendarza czynności, które i tak planowaliście wykonać. Np. jeśli już koniecznie musisz umyć okna przed świętami (w razie co, pamiętaj, że nie musisz :P), to Ty zajmij się oknami, a dzieci w ramach zadania niech nakleją na okno świąteczne naklejki. Jeśli kupujecie żywą choinkę, to właśnie wyprawa po drzewko może być takim zadaniem. Wszelkie kuchenne czynności, szczególnie pieczenie ciasteczek i pierniczków. Jeśli nadal kultywujecie tradycję wysyłania kartek z życzeniami, zaangażuj dzieci- niech przygotują kartki. W okresie przedświątecznym w marketach jest organizowanych wiele zbiórek- możesz w ramach zadania podczas zakupów poprosić dziecko o wybranie artykułów do przekazania na taką akcję. Napisanie listu do świętego Mikołaja, przygotowanie dla niego ciastka i mleka- to wszystko chwila, a robi klimat. Zadaniem może być zimowy spacer, gdzie przy okazji będziecie dokarmiać ptaki, wyjście na sanki, na które możecie wspólnie przygotować coś do jedzenia, czy wyjście na świąteczny jarmark- te obecnie są organizowane w większości miast. Super opcja to także parki świateł, zwykły spacer wieczorem, gdy już odpalone zostaną lampki. W wielu muzeach i bibliotekach organizowane są w tym czasie darmowe warsztaty, np. z robienia stroików czy ozdób świątecznych. Możesz poszukać wcześniej takich wydarzeń i także umieścić je jako zadanie w adwentowym kalendarzu. Jeśli masz na miejscu dziadków- wykorzystaj ich- niech opowiedzą wnukom o Waszych rodzinnych tradycjach świątecznych.

Kalendarz adwentowy z zadaniami DIY- alaantkowe pomysły na kuchenne zadania do kalendarza adwentowego.

Uwielbiamy dzieci w kuchni. Wierzymy też, że obcowanie z produktem zanim zmieni się w danie, to jedna z wielu fajnych opcji na oswajanie dziecka z jedzeniem. zwłaszcza gdy ma problem z wybiórczością. Dla dzieci też często jest dużym zaskoczeniem, skąd dana potrawa się bierze. Dlatego w naszym alaantkowym kalendarzu adwentowym z zadaniami pojawia się wiele zadań właśnie wokół gotowania i pracy z produktami spożywczymi. Jakie to mogą być zadania?

 • nasz nr 1, czyli typowo świąteczne przygotowywanie pierniczków  (TU znajdziesz foremki do ciastek i pierrników) a potem ich zdobienie;
 • nasz nr 2, czyli przygotowanie ciastek dla świętego Mikołaja- zobacz nasz wpis 5 najlepszych przepisów na ciastka dla Mikołaja, gdzie pokazujemy, jak zaangażować dziecko;
 • przygotowanie domowej przyprawy do piernika. Przy okazji dzieci poznają poszczególne przyprawy w ich naturalnej postaci, a nie zmielonego proszku. Mogą dotykać, wąchać, sprawdzać jak zmienia się zapach mieszanki, gdy dodajemy po kolei poszczególne jej składniki;
 • ozdobne pomarańcze i mandarynki, na których powstają wzory z wbijanych w skórkę goździków. Piękny zapach a przede wszystkim super trening dla rączek i paluszków;
 • tworzenie choinkowych łańcuchów z makaronów czy popcornu. To także świetny trening koordynacji oko-ręka;
 • tworzenie kul z ziarnami dla ptaków. Kupujemy mieszankę ziaren dla ptaków i mieszamy ze smalcem, przekładamy w pojemniczki na lód, czy foremki do muffinek i chłodzimy, potem wieszamy w ogrodzie czy parku i możemy obserwować, jakie ptaki nas odwiedzają;
 • cukierki na choinkę z orzechów włoskich i bibuły
 • tworzenie ozdobnego papieru do pakowania za pomocą pieczątek z ziemniaków. Kształty wyciskamy za pomocą metalowych foremek do wykrawania ciastek.
 • wspólne przygotowywanie domowego, ciepłego kakao w sam raz po zimowym spacerze
 • gotowanie wigilijnego kompotu z suszu.

Tradycyjny kalendarz adwentowy DIY na słodko- w alaantkowym wydaniu

W sklepach już w październiku widziałyśmy wystawione kalendarze z czekoladkami. Im taniej, tym gorzej z jakością. Jeśli to właśnie słodki kalendarz adwentowy jest u Was tradycją, to warto jednak pomyśleć o jego bardziej naturalnej odsłonie. Cukier to cukier i trzeba mieć tego świadomość, ale zawsze można wybrać opcję lepszą: bez emulgatorów, utwardzonych tłuszczy, konserwantów i reszty tablicy mendelejewa, która jest zbędna, a często szkodliwa. Wybierajcie świadomie, słodkości z dobrym składem, najlepiej niewielkie, bo przecież ta słodycz w grudniu będzie codziennie. Choć możecie zrobić wersję weekendową kalendarza adwentowego DIY na słodko, a w tygodniu z gadżetami, które dla dzieci są równie atrakcyjne. Jeśli pakujesz śniadaniówkę, to uwzględnij właśnie tę dodatkową dawkę cukru z kalendarza adwentowego. Nie martw się, naturalne słodycze nie muszą kosztować więcej. Oto nasze propozycje.

kalendarz adwentowy
kalendarz adwentowy

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek