Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

20 czerwca 2016

Czym dopajać dzieci? Wywiad z dietetyczką – Małgorzatą Jackowską

Zapraszamy Was na wywiad z Małgorzatą Jackowską, znaną doskonale w kręgach blw specjalistką żywienia człowieka i dietetyki. Małgosię interesują przede wszystkim zagadnienia związane z odżywianiem w okresie ciąży i karmieniem piersią oraz odżywianiem małych dzieci. Prowadzi indywidualne konsultacje dietetyczne, warsztaty blw dla rodziców z małymi dziećmi. Więcej informacji oraz ofertę znajdziecie na oficjalnej stronie TUTAJ....

gosia1Zapraszamy Was na wywiad z Małgorzatą Jackowską, znaną doskonale w kręgach blw specjalistką żywienia człowieka i dietetyki. Małgosię interesują przede wszystkim zagadnienia związane z odżywianiem w okresie ciąży i karmieniem piersią oraz odżywianiem małych dzieci. Prowadzi indywidualne konsultacje dietetyczne, warsztaty blw dla rodziców z małymi dziećmi. Więcej informacji oraz ofertę znajdziecie na oficjalnej stronie TUTAJ.

AAblw: Młode mamy często słyszą od swoich mam, teściowych, życzliwych koleżanek, że powinny dopajać swoje dzieci: „Mleko to mleko, ale dzieci powinny pić też wodę, sok, glukozę z wodą, jeśli płaczą…. Za moich czasów…itp, itd”.

Porozmawiajmy więc o noworodkach, czy takim maluszkom trzeba podawać coś poza mlekiem mamy? Jakie są wskazania?

MJ: W pierwszym półroczu życia niemowlęta powinny być karmione tylko mlekiem mamy. Nie potrzebują żadnych herbatek, soczków, wody z glukozą ani innym cukrem, ani samej wody. Mleko mamy zmienia się w zależności od potrzeb dziecka, dopasowuje się do rytmu i sposobu ssania (o ile dziecko jest karmione według swoich potrzeb a nie z zegarkiem), a więc również dla ugaszenia pragnienia. Podawanie wody czy innych napojów powoduje zapełnienie brzuszka dziecka i może zaburzyć ten proces, bo maluch nie zgłosi się do piersi, żeby się napić. Nawet w upały nie trzeba dziecka dopajać (ani kiedy ma czkawkę itd.), tylko proponować częściej pierś i przygotować się na częstsze, ale krótkie karmienia (dziecko wypija więcej płynnego mleka w pierwszych chwilach ssania piersi).
Dzieci karmione mieszanką, nie mogą regulować sobie rodzaju i częstotliwości karmienia tak jak przy piersi, a  więc nie ma możliwości „napicia się” ,bo mleko modyfikowane jest zawsze takie samo. Dziecko może więc potrzebować wody od czasu do czasu (ale też nie jest to regułą).

AAblw: Dobrze, skoro wiemy już, że maluchom do 6 miesiąca nie podajemy niczego poza mlekiem mamy, co dalej? Mija magiczne 6 miesięcy życia i co dalej? Czy w ogóle musimy od razu zacząć wprowadzać inne płyny?

MJ: Nie musimy. Dzieci karmione piersią mogą popijać posiłki mlekiem mamy, zwróćcie uwagę, czy maluch po zjedzeniu posiłku nie robi się dziwnie zdenerwowany, być może ma ochotę na kilka łyków z piersi. Myślę, że w pierwszych tygodniach, gdy dziecko uczy się dopiero samodzielnego jedzenia, podawanie mu kubeczka i nauka picia z niego będą dodatkowo go rozpraszać, więc łatwiej napoić go bezpośrednio z piersi (tym bardziej, że prawdopodobnie jeszcze się nie naje stałymi produktami, bo dopiero ćwiczy tą umiejętność). Ale możemy powoli wprowadzać kubeczek czy bidon i podawać w nim wodę.

AAblw: Czy jest różnica w sposobie i czasie dopajania dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym?

MJ: Maluchy karmione mlekiem modyfikowanym zapewne wcześniej dostaną wodę do popijania posiłków, bo nie mają alternatywy w postaci mleka mamy, ale jedne i drugie mogą ją dostawać po 6 miesiącu życia razem z lub po stałych posiłkach.

AAblw: Rozumiem. Małgosiu, powiedz nam jeszcze, kiedy najlepiej zacząć wprowadzać do diety dziecka herbaty? I jakie polecasz najbardziej? Czy herbatki dostępne na sklepowych półkach z napisem „dla niemowląt” i małych dzieci są dobrej jakości? Czy lepiej wybrać herbaty takie jak dla dorosłych? warsztaty

MJ: Unikajcie wszystkich granulowanych herbatek. To sam cukier. No, może do 1% składu to coś innego niż cukier czy inne substancje słodzące. Nie podajemy dzieciom czarnej herbaty, bo zawiera teinę (substancja o działaniu podobnym do kofeiny). Inne herbaty, np. zielona czy herbaty czerwone zawierają garbniki, szczawiany, taniny, które utrudniają wchłanianie żelaza, ich też bym nie polecała niemowlętom i małym dzieciom. Uważam, że dzieci, przed końcem pierwszego roku życia, w ogóle nie potrzebują innych napojów niż woda i mleko mamy (lub mieszanka), zresztą później, po odstawieniu od mleka, też powinniśmy zaspokajać pragnienie wodą.

AAblw: Soki, soczki… temat rzeka, możesz go nam przybliżyć?

MJ: Soki to ciekawy temat, bo są chętnie podawane niemowlętom i dzieciom, i powszechnie uważa się je za zdrowy zamiennik owoców. Zalecenia i opinie właściwie wszystkich organizacji zajmujących się żywieniem niemowląt i dzieci są zgodne i mówią, że soki mogą być podawane najwcześniej w 7 miesiącu (nie dajcie się nabrać na informacje na opakowaniu „po 4 miesiącu”, są tam tylko dlatego,że prawo zabrania sprzedawania produktów uzupełniających dietę dla dzieci młodszych niż 4 miesięczne) i że ich ilość nie powinna przekraczać 150ml dziennie (to jest około pół szklanki).

Soki są bardzo bogatym źródłem cukrów prostych, nie powinny być podawane jako zamiennik wody do picia, raczej właśnie jako owoc (dlatego zaleca się raczej soki przecierowe). Nie powinny być podawane z butelki ze smoczkiem (próchnica!). Mają witaminy, ale akurat w produktach specjalnego przeznaczenia żywieniowego (dla dzieci w pierwszych trzech latach życia) są to witaminy dodawane sztucznie, mają gorszą wchłanialność niż witaminy z owoców, które dostają się do organizmu razem z całymi kompleksami innych substancji wspomagających ich przyswajanie.

Moim zdaniem, soki powinny znajdować się w diecie rzadko, na pewno rzadziej niż owoce. Nie powinny służyć do gaszenia pragnienia. I czytajcie etykiety, niestety popularne soki warzywno-owocowe są często dosładzane cukrem lub syropem glukozowo – fruktozowym.

AAblw: A czego absolutnie nie podawać dzieciom do picia?

MJ: Alkoholu:) Oczywiście słodzonych napojów, dotyczy to napojów gazowanych, ale też niegazowanych. Uwaga na „wody” smakowe (to też napój, jeżeli coś w nazwie produktu nie ma słowa „woda” to nią nie jest). Uwaga na napoje „specjalnie dla dzieci”, w „wygodnej” butelce, soki warzywno – owocowe przecierowe typu karotka (cukier) i napoje. Czytajcie składy produktów, to bardzo ułatwia podejmowanie decyzji (nie tylko w kwestii napojów i nie tylko w przypadku żywności dla dzieci). Małe dzieci (do trzeciego roku życia) nie powinny pić wód mineralnych (średnio i wysokozmineralizowanych).

AAblw: W takim razie jaka woda będzie dla niemowlaka najlepsza?

MJ: Zaleca się podawanie wody źródlanej lub naturalnej wody mineralniej niskomineralizowanej, to są określenia których należy szukać na butelce. Mogą być wody z oznaczeniem „pozytywnej opinii” ale nie muszą. Wody z butelki nie należy gotować.
Nie ma rekomendacji dotyczących wody z kranu. Moje osobiste zdanie jest takie, że jeżeli wiemy, że woda w Waszym kranie nadaje się do picia to można ją podawać starszym dzieciom (po 1 rż). Jeżeli macie filtr do wody to kranówkę można pić po przefiltrowaniu.

AAblw: Magłosiu, serdecznie dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania.

 

Rodziców, zainteresowanych zgłębieniem tematu zdrowego odżywiania, zachęcamy do polubienia stron Małgorzaty Jackowskiej na facebooku TUTAJ.

Zapraszamy również na blog Małgosi TUTAJ.

 

Piszcie i komentujcie nasz wywiad jeśli macie inne pytania związane z dopajaniem małych dzieci:)

Na koniec zdanie od nas – Ani i Asi, autorek bloga:) Do nauki samodzielnego picia polecamy i rekomendujemy jedyny w swoim rodzaju kubeczek Doidy Cup.
Więcej na jego temat TUTAJ.

dg13

 

 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (71)

Tigi@aleprzygoda.pl

Dodano opinię: 08.07.2015

świetnie, że wprowadzacie takie elementy do Waszego bloga – co jak co, ale jesteście jedną z najbardziej znanych "organizacji" BLWowych i to do Was na początku trafiają początkujący:-) to szalenie ważne, żeby mówić o takich sprawach jak dopajanie, podawanie cukru (i jego zamienniki), przyprawianie potraw (wiele moich znajomych było przekonanych, że maluchowi absolutnie nie wolno podawać żadnych przypraw). i rewelacyjnie, że zapraszacie do rozmowy ludzi kompetentnych:-) z ciekawością czekam na inne wywiady i felietony:-) pozdrawiam serdecznie!

Ania ER

Dodano opinię: 08.07.2015

Witam, chcialabym dopytac o wode jaka podawac maluchowi? Czy woda mineralna niegazowana, przefiltrowana z dzbanka czy przegotowana? Dziekuje za odp i pozdrawiam 🙂

Małgorzata Jackowska

Dodano opinię: 08.07.2015

Dla niemowlaka najlepsza będzie niskomineralnizowana woda mineralna, niskosodowa i niskosiarczanowa (szukajcie takich określeń na butelce), lub woda z dobrego filtra. Nie musi byćprzegotowana. 

 

Klaudis

Dodano opinię: 08.07.2015

cholewka, teraz mam wyrzuty sumienia bo ja lubie zielona herbate i nie raz dawałam małemu do picia , teraz ma 14 mcy, nadal karmie piersia, na szczescie synek chetnie pije wode

Kasia z http://kukumag.com/pl/

Dodano opinię: 08.07.2015

Super artykuł ! Mam jedno pytanie, dlaczego nie wolno wody mineralnej podawać? Czy taka przefiltrowana z kranu i przegotowana jest lepsza? Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂 

Małgorzata Jackowska

Dodano opinię: 08.07.2015

Woda mineralna średnio lub wysokozmineralizowana (np magnezowo-wapniowa), może zawierać zbyt duże ilosci składników mineralnych. Można podawać wody butelkowane – mineralne niskomineralizowane (zawartość soli mineralnych jest mniejsza niż 500mg na 1 litr). Informacja o stopniu mineralizacji jest zamieszczona na butelce.
Wód butelkowych nie trzeba gotować. 
 

Iwona

Dodano opinię: 08.07.2015

Jeśli nie herbaty granulowane, i nie czarne, i nie czerwone czy zielone to jakie? I kiedy? Do pierwszego roku życia woda i mleko – ok. A potem na ugaszenie pragnienia też woda – ok. Ale kiedy wprowadzać inne "picie" i jakie? Tego zabrakło mi w tym wywiadzie:)

Małgorzata Jackowska

Dodano opinię: 08.07.2015

Tak jak napisałam w wywiadzie, można podawać soki, byle nie jako "codzienne" picie dla dziecka tylko raczej słodka odmiana od czasu do czasu. Po pierwszym roku można podawać domowe kompoty, czy wodę z dodatkiem soku, można podawać kawę zbożową, owocowe herbatki itd. Pytanie tylko, na ile jest to potrzebne? Rozmawiamy tutaj głównie o najmniejszych dzieciach, a one naprawdę nie potrzebują właściwie nic poza mlekiem i wodą, a nawet jeżeli nie piją już mleka, to woda do gaszenia pragnienia na codzień będzie najlepszym wyborem. Zresztą, w przypadku starszych dzieci, a nawet u dorosłych powiedziałabym, że jest podobnie. Picie słodkich napojów, dużych ilości soków, to raczej niekorzystne nawyki, więc moim zdaniem nie trzeba ich wcale wprowadzać 🙂
  

kh7

Dodano opinię: 08.07.2015

super artukuł, ale co z wodą z rumiankiem? albo koprem? czy można, od kiedy, a jeśli nie to dlaczego?

Agata

Dodano opinię: 25.08.2021

Czy herbata żurawinowa z dodatkiem jabłka, hibiskusa i dzikiej róży będzie ok? Herbapol, ma naturalne aromaty. Syn ma półtora roku, nie podawałam mu jeszcze herbaty, pije wodę.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.12.2021

Może być

justyna

Dodano opinię: 08.07.2015

oj temat akurat na czasie..ale jednego nie rozumiem..jesli nie woda mineralna to jaka?zwykla przegotowana? a taka mineralna „normalna” np żywiec, nałęczowianka, ustronianka też zła?zamarłam, bo moje dziecko pije tylko takie w/w….

Małgorzata Jackowska

Dodano opinię: 08.07.2015

mineralne są o różnym stopniu mineralizacji, sprawdź na opakowaniu czy jest tam informacja że woda jest nisko, średnio czy wysokomineralizowana 🙂 

Justyna

Dodano opinię: 08.07.2015

A co ze swiezymi sokami wyciskanymi w domu (oczywiscie bez cukru, 100% warzyw i owocow)?

Małgorzata Jackowska

Dodano opinię: 10.07.2015

Podobnie jak z sokami 100% ze sklepu, zaleca siępodawać najwyżej 150ml dziennie. Oczywiście domowe są o tyle lepsze że świeżo robione, wtaminy są zacowane na pewno w większym stopniu
Ale nadal zalecenia dotyczące ilości i częstotliwości są takie jak dla soków. 
 

Moni

Dodano opinię: 09.07.2015

Witam, ciekawy artykuł,ale zabrakło informacji na temat kompotu z owoców. Moje dziecko w upał pije tylko to…sprzeciwia się jak daję samą wodę (niegazowaną). Kompot jest zazwyczaj z jabłek i np winogron (uwielbia!). Czasami dodaję żurawinę, śliwki itd Nie dodaję cukru ani miodu. Powinnam coś zmienić?

monika

Dodano opinię: 09.07.2015

To jaką wodę podawać najlepiej takim maluchom? Mój dostaje źródlaną, czy to jest ok? Co z wodą z kranu?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 12.07.2015

Zaleca się podawanie wody źródlanej lun naturalnej wody mineralniej niskomineralizowanej, to są określenia których należy szukać na butelce. Mogą być wody z oznaczeniem „pozytywnej opinii” ale nie muszą. Wody z butelki nie należy gotować. Nie ma rekomendacji dotyczących wody z kranu. Moje osobiste zdanie jest takie, że jeżeli wiemy, że woda w Waszym kranie nadaje się do picia to można ją podawać starszym dzieciom (po 1 rż). Jeżeli macie filtr do wody to kranówkę można pić po przefiltrowaniu.

Anna

Dodano opinię: 09.07.2015

A ja mam pytanie o herbatę rooibos. Czy można bezpiecznie podawać małym dzieciom (np. po roku) czy też zawiera coś potencjalnie niebezpiecznego jak czarne, czerwone i zielone herbaty?

Małgorzata Jackowska

Dodano opinię: 14.07.2015

Z tego co wiem rooibos jest najbezpieczniejszą opcją jeżeli chodzi o herbaty. Dla maluchów, ale też w ciąży.

Docia

Dodano opinię: 11.07.2015

a rozne koktajle owocowe i warzywne t traktowac jako przekaske? i rozwadniac woda czy nie?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 12.07.2015

Jako przekąskę,deser,drugie śniadanie,ale nie ma potrzeby rozwadniać. 

monika

Dodano opinię: 13.07.2015

Dziewczyny tak bardzo sie ciesze ze znalazlam waszego bloga.

JEstem mama 10 miesiecznych blizniat(jeden syn karmiony jest piersia tylko w nocy, drugi nie karmiony jest juz wcale), mieszkamy w cieplym kraju i konieczne jest dopajanie ich. Jeden syn pije niesamowite ilosci wody w ciagu dnia, drugi zas nie chce pic wody, absolutnie. Z zadnej butelki, zadnej szklanki, nawet nie z lyzeczki. Nie chce podawac mu soku ani innych herbatek do czego zmusza mnie rodzina partnera. Co robic? jak go przekonac do tej wody?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 13.07.2015

Nie wiemy,który z nich ma problem-ten który pije jeszcze mleko,czy ten drugi? To dośc istotne. Jeśłi chodzi o możliwosci,to może spróbuj z kubka, tzw bidonu z rurką. Dzieci lubią pić przez rurkę. . Możesz tez spróbować kupić napój w kartoniku z rurką, wylać z niego sok i wlać wodę. Dziecko, naciskając kartonik zobaczy,że z rurki wylatuje płyn i wten sposób może szybciej nauczyć się pić przez rurkę. 

monika

Dodano opinię: 17.07.2015

super dzieki tak sprobuje. Problem ma niestety ten ktory juz nie jest karmiony piersia.

Karolina Bryś

Dodano opinię: 21.07.2015

Nie rozumiem dlaczego piszecie ze kompot po roku? Pani dietetyk dlaczego? Przeciez kompot to woda i owoce… ja nie slodze kompotow bo sa zawsze super bez niczego. bez dodatkow cukrow, tylko z cukrami z owocow. Moje dziecko zaczynalo rozszerzac diete w czerwcu w zeszlym  roku i do konca wrzesnia pilo wszystko co mozliwe – soki owocowe warzywne tloczone (mam w domu wyciskarke), na poczatku kilka lykow i rozcienczone woda, potem same. A kompot to u nas co 2 dni gotuje, bo reszta rodziny tez bardzo lubi. Mamy tez swoje jablka .Dlatego nie rozumiem dlaczego niby kompot po toku. To jakas bzdura. Skoro owoce od poczatku wprowadzania diety to kompot to nic innego niz owoce i woda i to wcale nie takie instensywne w smaku. Chcialabym zobaczyc zrodlo tej informacji czy to pani tylko tak mysli. Znam pediatrow ktorzy mowia: byle domowe, byle nieprzetworzone. Nie znam naturalniejszego picia poza woda niz domowy kompot. 

Zabraklo mi tu wzmianki o herbatach bez teiny czyli np japonskie zielone herbaty rozniace sie zawartoscia "kopa" oraz rooibos, wywary z hibiskusa, owocow malin, chwasty ktore sa bardzo zdrowe. No i ani slowa o mleku roslinnym. PRzeciez to wspanialy zastepnik mleka mamy, migdalowe i ryzowe robie sama w domu i pijemy wszyscy. Oczywiscie ze woda powinna byc na pierwszym miejscu ale bez przesady. Troche mi tu wieje samowolka w tym artykule a szkoda bo szukam rzetelnych informacji i jako dziecko wychowywane na wsi wsrod naturalnych produktow ne zgadzam sie z tego typu opiniami

Małgorzata Jackowska

Dodano opinię: 31.07.2015

Pani Karolino, 

Przeczytałam jeszcze raz cały wywiad w poszukiwaniu miejsca w któym mogłam coś niejasno opisać…  nie widzę żebym napisała że "kompot po roku". Napisałam o unikaniu cukru i napisałam dlaczego uważam i dlaczego zaleca się ograniczenie ilości soków (dotyczy to zarówno kupnych soków 100% jak i soków wyciskanych w domu czy soków przecierowych domowych).
Kompot tradycyjnie składa się z owoców wody i sporej porcji cukru, takiego nie polecam podawać niemowlętom, małym dzieciom raczej też nie..ze względu na cukier myślę że generalnie należałoby ograniczyć jego spożycie. (Wg zaleceń ilośc cukru dodanego w diecie nie powinna przkraczać 10% dziennego spożycia energii – więc jeżeli słodkości, to powinny się zawrzeć w tym ograniczeniu..zarówno dla dziecka jak i dla dorosłego)
Jeżeli chodzi o opinie pediatrów…nie wiem dlaczego odnosi się Pani do tego tematu? Czy rozmawiamy o pediatrach z dodatkowymi szkoleniami z zakresu dietetyki? 
O herbatach napisałam w komentarzach. 
Mleko roślinne nie powinno być zastępnikiem mleka mamy, podobnie jak nie powinno nim być mleko krowie, wszystkie produkty wprowadzane d diety powinny byćpokarmami uzupełniającymi. Nie ma żadnych oficjalnych rekomendacji dotyczących mlek roślinnych, a jeżeli chcielibyśmy przyjąć analogiczne zalecenie jak w przypadku mleka krowiego (opisano takie zalecenia dotyczące podawania mleka w drugim półroczu życia) to: w trakcie rozszerzania diety, aż do końca pierwszego roku życia może być ono stosowane w celach kulinarnych, a po roku w ilości do 0,5 l dziennie. Moim zdaniem można stosować mleka roślinne w żywieniu niemowlęcia ale nie należy zastępować mleka mamy lub jeżeli dziecko nie jest karmione piersią to mieszanki mlekozastępczej mlekiem rośliccym, nie pozwala ono na zapewnienie pełnego zapotrzebowania  żywieniowego dziecka.. 

Szukając rzetelnych informacji na pewno trafiła Pani na Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież, rekomendacje dotyczące żywienia niemowląt i te dotyczące żywienia małych dzieci. Być może trafiła Pani też na standardy postępowania dla Unii Europejskiej dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci? 
Wszystko co napisałam w rozmowie opiera się na aktualnej wiedzy naukowej, na rekomendacjach polskich i światowych, na aktualnej wiedzy, taką mam zasadę że opieram się na rzetelnych źródłach, a jeżeli ich brak to mówię, że to co teraz powiem to moja opinia w oparciu o moją wiedzę i doświadczenie (tak jak np w przypadku odpowiedzi na Pani pytanie o mleka roślinne). 

gdyby Pani jednak NIE trafiła na te wytyczne to linkuję poniżej dwa dostępne w internecie:
żywienie niemowląt – rekomendacje 
żywienie 1-3 rekomendacje 
 

jeżeli chodzi o samowolkę to u mnie jej Pani nie znajdzie. Pozdrawiam

Marta

Dodano opinię: 10.08.2015

Pani Małgorzato,

a co z dziećmi karmionymi mlekiem matki ściąganym i podawanym przez butelkę. Otrzymują one zmieszane mleko różnych faz i z różnych pór doby, czy je trzeba dopajać?

Małgorzata Jackowska

Dodano opinię: 27.08.2015

Pani Marto, tu faktycznie może być nieco trudniej, bo zależy to zapewne od ilości mleka, którą mama odciąga i od zapasów mleka.
Nie wiem czy są dokładne wytyczne w sytuacji karmienia dziecka odciągniętym mlekiem (polskie to raczej nie..), ale dla dziecka karmionego mlekiem mamy z butelki zasada wyłączności karmienia mlekiem przez pierwsze pół roku życia obowiązuje. A więc maluchowi, który ma mniej niż pół roku starałabym się podawać tylko mleko mamy, a po 6 miesiącu do posiłku można proponować wodę do popicia lub nadal mleko, jeżeli zapasy odciągniętego mleka na to pozwalają 🙂

Kasia M

Dodano opinię: 23.05.2016

Witam mam pytanie błagam pomóżcie mi bo niewiem co mam robić mój synek jutro ma roczek i niechce nic jeść i pić tylko pije mleko z dosypana kaszka Sinlak niewiem czy sie zraził do jedzenia czy co pomóżcie

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 24.05.2016

Napisz maila i opisz dokładnie jak wyglądają próby jedzeniowe dziecka. Pozdrawiamy!

Ola

Dodano opinię: 08.06.2016

Mam pytanie, mój synek ma 8 miesiecy i w domu pije z doidy ale w co polecacie brac wode na zewnatrz? bo nie raz chce mu sie pic a nie moge mu dac akurat piersi, więc jaki kubek jest najlepszy?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 13.06.2016

Moja Ala mając 9 m zaczęła pić z bidonu z rurką, polecam:) a wcześniej też tylko nalewałam jej nawet na licy do kubka albo dawałam pierś.
 

Kinga

Dodano opinię: 08.08.2017

Gdzie znajde wiecej informacji na temat kubka doidy. Nie znalam go wczesniej. Moj syn pije z bidonu z rurka, ma roczek.

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 08.08.2017

Ola

Dodano opinię: 15.06.2016

Dziekuje 🙂 czytalam wlasnie o tych bidonach ze sa najlepsze obok zwyklego kubeczka. Tak tez zrobie 

Karola

Dodano opinię: 20.06.2016

hej

dzieki za wywiad:)

maly ma 14 mcy.od 6 mca blw.wtedy tez zaczęłam pomału oswajać z woda – kranowa ale zawsze przegotowana (niefiltrowana).czy to ok? Bo zwątpiłam.wszedzie piszecie o kranówie (rozumiem ze nieprzygotowanej?).dzieki:)

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 22.06.2016

Będzie ok:)

Jagoda

Dodano opinię: 20.06.2016

Witam, jestem mamą 10 miesięcznego Smyka, którego karmię piersią. Martwi mnie jednak, że nie chce pić nic poza maminym mlekiem…. woda z niekapka, doidy cup, czy nawet że zwykłej butelki nie wchodzi w grę. Mały raz pociąga i wypluwa. Boję się, że latem pierś to za mało. Dodam, że w dzień ssie ok 6 razy, a w nocy dwa.

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 24.06.2016

może mleko ku wystarcza. Tak bywa u niektórych dzieci. Proponuj nadal wodę, a jeśli odmawia, podawaj częściej mleko. Polecamy próby w doidy cup. 

Ewelina

Dodano opinię: 12.07.2016

A co jesli dziecko ma 15 miesięcy i zachowuje się identycznie? Również jest karmione piersią(dość często)

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 13.07.2016

Co to znaczy identycznie?

Ewelina

Dodano opinię: 14.07.2016

Nie chce pić wody(a także soków, kompotów, itd- nic i z niczego) Tylko mleczko. Denerwuje się, gdy podaje jej coś do picia. Czasami napije się kilka łyków i na tym koniec. Podczas upałów podawałam jej do jedzonka arbuza(mała arbuzoholiczka), choć nawet bez niego nie chciała pić.

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 19.07.2016

A ile ma?

Mariola

Dodano opinię: 22.06.2016

Bardzo dziękuję za rzeczowy artykuł i komentarze.

Mam pytanie o temperaturę napoju – chociażby wody: czy dziecko może dostawać cały czas tylko i wyłącznie taką w temperaturze pokojowej prosto z butelki czy jest potrzeba, żeby dziecku mieszać taką wodę z przegotowaną gorącą, żeby było cieplejsze? Moja teściowa twierdzi, że taka woda z butelki jest za zimna dla maluszka. Stąd moje zapytanie.

I jeszcze jedna sprawa: czy po roku można podawać dziecku słabą zieloną lub białą herbatę (oczywiście raczej między posiłkami niż do posiłków mając na uwadze wchłanialność żelaza)? Czy to będzie dla niego z pożytkiem? I jeśli tak to jaki dzienny warto limit przyjąć?

Ewelina

Dodano opinię: 14.07.2016

Dodam, że mała to typowa high need babies. Z jedzonkiem było podobnie. Mając rok jadła praktycznie samo mleko. Najpierw próbowałam z papkami(byłam strasznie naciskana przez gastrologa), ale przez najbliższe miesiące wypychała jedzonko językiem(zaczynałam po 6 miesiącu) Odpuściłam, dałam jej jedzenie "do rączki", ale i nim się praktycznie tylko bawiła. Dopiero od niedawna je coś innego(a nawet sama sie dopomina, potrafi upatrzeć sobie coś w sklepie i chętnie je to w domu(jesli sama to wybierze) Nie toleruje smoczka, wózka, butli. Wodę od razu próbowała ze szklanki. Jej wynkiki były zawsze dobre. Ostatnim razem miała jednak trzydniówkę(gorączka 40 stopnii) i  lekarka stwierdziła, że przyjmuje troszkę za mało płynów(miała badany mocz i krew) Ostatnią nowością był kubek lovi 360 i mała wypijała z niego aż 30-40ml(ale to raczej dlatego, że się nim bawiła- wydawała przeróżne dźwięki mając w ustach wodę) Teraz już się nim nie interesuje 😉 Boje się, że pije za mało…

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 19.07.2016

Próbuj nadal. Może doidy cup, bidon z rurka… 

Ewelina

Dodano opinię: 20.07.2016

Mała ma 15 miesięcy. Próbowałam chyba wszystkiego oprócz doidy cup. Zastanawiam się nad jego zkaupem, ale ona umie pić np. z bidonu z rurką -tylko nie chce 🙁 Spróbuje(na zasadzie zabawy) i odmawia dalszego picia. Tak jakby nie chciało się jej pić. Dopiero od niedawna zaczęła interesować się jedzeniem(poza mlekiem), więc może i na to przyjdzie pora? Mając 6 miesięcy nie była na to gotowa, a i mając roczek nie interesowała się naszym jedzeniem( przestaliśmy już wcześniej chodzić do gastrologa, pozwoliłam jej na samodzielne jedzenie) Za to teraz bywa, że ładnie je(to co my). Jednak te wyniki trochę mnie zmartwiły bo i podczas choroby też nie chce pić. Często ssie mleko(dodam, że mało śpi), ale to chyba trochę za mało? Czasami zastanawiam się, czy dlatego tak często domaga się piersi(bywa, że skończy i zaraz chce od nowa), ale z rugiej strony, gdy ją czymś zajme to zapomina o niej… Moczy pieluszki, widzę, że często sika. Z tym, że podczas upałów, gdy się pociła(mamy gorące mieszkanie) to przeważnie miała sucho :/

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 03.08.2016

NIe rozumiem za bardzo, podajesz zbyt ogólnie i zbyt mało informacji byśmy mogły Ci pomoc. Czy to co napisałaś oznacza ze dziecko nie pije nic poza mlekiem z piersi? Podczas rozszerzania diety dziecko powinno być pojone również woą nawet w małych ilościach czy to z kubka czy bidonu czy łyżeczką jeśli nie chce inaczej. Sprawdz może kontrolnie mocz i nerki.

Agu

Dodano opinię: 16.07.2016

U nas w domu sawiamy na wodę. Mamy filtr kuchenny z kranikiem, z którego starsze dzieci same sobie pobierają wodę. My mamy filtr polskiej firmy FITaqua, oni mają w ofercie również filtr prysznicowy – dobre rozwiązanie dla malutkich dzieci, dzieci z alergiami…poczytajcie na stronie firmy jeżeli ktoś będzie zainteresowany.

paula

Dodano opinię: 03.01.2017

zaczęłam nieco ponad 2tygodnie temu rozszerzać dietę. Córka chętnie próbuje, trochę się bawi, rozrzuca, coś tam połknie, ale widze że ona nie rozumie że "tym" może się nasycić. Bardziej to zabawa niż jedzenie. Nie naciskam. Zawszę proponuję wodę w kubeczku i ją bardzo chętnie pije i wyciąga do niej łapki. Czytałam, że dzieci przy rozszerzaniu raczej mają odwrotnie- nie chcą wody. Ja mam wrażenie że ona myśli, że tą wodą zaspokoi głód. Czy to normalne? Jak długo się czeka, aż dziecko załapie ze stałym pokarmem może się najeść?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 11.01.2017

Widac ma taka potrzebę. Nie da się powiedziec ile trzeba czekac, u każdego dziecka jest inaczej, każde ma inne potrzeby. Jedzcie wspólne posilki, a na pewno wkrótce nauczy się jeść. 

Kasia

Dodano opinię: 14.02.2017

Moja mama: Woda, tak do sniadania, tylko woda, smaku nie ma, brzuszka nie ogrzeje jak herbata. Jak będzie straszy powinnaś mu dawać wodę z miodem i cytryną na odporność i do śniadania – tu moje pytanie dawać wodę z miodem i cytryną?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 15.02.2017

Jasne, po roku miodek jak najbardziej:)

Ania

Dodano opinię: 01.02.2018

Mój 7- miesięczniak obecnie już tylko na butelce wody nie chce. Próbuję mu ją dawać od dawna i nic:(

Aga

Dodano opinię: 28.05.2018

Dziewczyny, a możecie mi powiedzieć jak wygląda kwestia picia przez dziecko słodzonego kompotu? Mam koleżankę, która podaje synkowi od 6 miesiąca z pół litra dziennie kompociku przez butelkę ze smoczkiem, twierdzi, że mały nie chce wody…

alaantkoweblw

Dodano opinię: 06.06.2018

Tak jak napisałyśmy, do 12m tylko woda i mleko.

Edyta

Dodano opinię: 28.05.2018

A czy woda niskozmiberalizowana przygotowana jest w jakims stopniu gorsza dla dziecka od nieprzegotowanej? Od poczatku caly czas daje taka przygotowana!

alaantkoweblw

Dodano opinię: 05.06.2018

Dzieciom podajemy wodę źródlaną.

Ola

Dodano opinię: 29.05.2018

Można dziecku po 9 mż podawać wode np ze świeżą cytryną lub innym owocem ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 05.06.2018

Nie ma takiej potrzeby, sama woda:)

Karolina

Dodano opinię: 01.06.2018

A co z kompotami? Oczywiście bez dodatku cukru? Mój 12miesieczny Synek lubi z truskawkami i rabarbarem.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 03.06.2018

od czasu do czasu po 12m – Na zdrowie:)

Dominika

Dodano opinię: 21.07.2018

A kiedy można wprowadzać herbatki ziołowe? Np. z rumianku,?

Kastylijska

Dodano opinię: 04.10.2018

Dzień dobry,
Czy dzieci powinny popijać posiłki? Czy lepiej podawać wodę przed posiłkiem albo w trakcie i dlaczego? Pozdrawiam

alaantkoweblw

Dodano opinię: 07.10.2018

Justyna

Dodano opinię: 22.10.2018

Witam,
w wywiadzie jest informacja,że nie należy podgrzewać wody z butelki? Podgrzewanie ma niekorzystny wplyw na wode zrodlana/mineralna? Jesienna pora fajnie byłoby dać coś ciepłego do popicia dla dziecka

alaantkoweblw

Dodano opinię: 23.10.2018

MOżna podgrzać. Nie należy jej gotować:)

Justyna

Dodano opinię: 29.10.2018

ok,dziekuje za odpowiedz 🙂

Agnieszka

Dodano opinię: 31.10.2018

Dzień dobry.Synek ma 4 miesiące i w planie jest KP do roku.Po 6 miesiącu chcę rozszerzać mu dietę i mam pytanie do napojów-pierś i woda na pierwszym miejscu..ale co z sokami?W wywiadzie jest mowa przede wszystkim o sokach ze sklepu. A co z tymi robionymi w domu w wyciskarce?Traktować tak samo jak sklepowe?Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 31.10.2018

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek