Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

22 grudnia 2022

Co zrobić, gdy utknie ość?

Jak zlokalizować ość? Jak usunąć ość? Kiedy należy udać się do laryngologa, gdy utknie ość? Czego nie robić, gdy utknie ość? Jak bezpiecznie podać rybę dziecku, by uniknąć utknięcia ości? Konsultacja merytoryczna- lekarz laryngolog Dawid Matyniak.

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Jak uniknąć utknięcia ości?

  2. Jak zlokalizować ość?

  3. Jak usunąć ość?

  4. Kiedy należy udać się do laryngologa, gdy utknie ość?

  5. Czego nie robić, gdy utknie ość?

  6. Jak bezpiecznie podać rybę dziecku, by uniknąć utknięcia ości?

Konsultacja merytoryczna- lekarz laryngolog Dawid Matyniak.

Co należy robić, by uniknąć przygody z ością?

Podczas jedzenia ryb zadbaj na początek o bardzo dobre światło. Zazwyczaj kolacji wigilijnej towarzyszą same świece, które utrudniają dostrzeżenie ości. Polecamy na czas jedzenia ryby włączyć światło.

Jedz powoli, pozwoli to wyczuć w kęsie ryby drobne ości. Jeśli jednak poczujesz kłucie, nasilające się podczas połykania, przerwij jedzenie.

Sięgnij po wodę, pozwoli oczyścić gardło z resztek pokarmu. Dzięki temu, łatwiej będzie zauważyć ość. Jeśli kłucie nie ustępuje, a nasila się z każdym przełknięciem, poproś kogoś z rodziny o obejrzenie gardła w dobrym świetle.

Jak zlokalizować ość?

Ości często wbijają się w widoczne podczas otwarcia jamy ustnej elementy gardła: nasadę języka lub migdałki podniebienne.

Gdy ość zostanie zlokalizowana, należy wyjąć ją za pomocą pęsety.

Jeśli nic nie widać, a kłucie nie ustępuje, należy zgłosić się do laryngologa.

On zlokalizuje ość i usunie ją. Bywają takie sytuacje, gdy ości nie widać, a ból jest odczuwalny, może to być efektem rany, którą zostawiła ość. Ale ten fakt, ocenia lekarz.

Kiedy udać się do laryngologa?

Przeważnie pacjenci zgłaszają się z ością w gardle dzień po Wigilii. Podczas wigilii myśleli, że to przejdzie i zwlekali z wizytą u lekarza, mimo iż nie poradzili sobie sami i czuli dalej kłucie.

Tak nie róbcie. Czekanie z tym może spowodować, że ość wbije się głębiej, co utrudni jej wyciągnięcie. Udaj się na oddział ratunkowy do szpitala, w którym znajduje się oddział laryngologiczny.

Czego nie robić, gdy wbije się ość?

TEGO NIE RÓB

Wbrew obiegowej opinii,
NIE POWINNO SIĘ JEŚĆ
SUCHEGO CHLEBA!
To może spowodować wbicie się głębiej i utrudni późniejsze usunięcie.

Dzieci i ryby- jak podać bezpiecznie rybę?

Niemowlakom i dzieciom małym polecam podawać ryby w postaci pulpetów, czyli mięsa zblendowanego, wówczas ewentualne ości są zmiażdżone – zajrzyj do naszego ebooka „Bez ości” po bezpieczne przepisy 🙂

Jeśli podajesz rybę w całości lub filet, wcześniej sprawdź go dokładnie pod kątem ości i uprzedź dziecko, by jadło powoli i uważało.

Jeśli mimo to, ość utknęła w gardle dziecka, postępuj tak jak u dorosłych. Przy dziecku zlokalizowanie ości będzie trudniejsze, gdyż dzieci mogą nie współpracować, wówczas od razu skontaktuj się z lekarzem.

Zawsze sprawdź dokładnie przed podaniem ryby, czy nie ma w niej ości! (również filet).

Nie podawaj dziecku ryb surowych, wędzonych, konserw rybnych. Ryby wędzone zawierają dużą ilość soli, nie podawaj ich niemowlakom, a dzieciom po 12. miesiącu proponuj sporadycznie, jedynie małe ilości wędzonych ryb z pewnego źródła.

Więcej o tym, jak wybrać odpowiednią rybę dla dziecka, znajdziesz w TYM naszym wpisie.

 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek