Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

14 lutego 2018

Kiedy dziecko powinno zacząć jeść łyżką i widelcem?

sztućce dla dziecka

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (20)

Zosia

Dodano opinię: 14.02.2018

Właśnie czekałam na ten wpis ? zostały rozwiane moje wątpliwości, że mój 10 miesięczny syn nie uznaje sztućców ?

Marta

Dodano opinię: 14.02.2018

Mój prawie 18-miesięczny syn, który od ponad pół roku je wszystko wyłącznie samodzielnie, opanował jedzenie sztućcami dopiero w tym tygodniu. Do tej pory łyżka i widelec służyły mu tylko do zabawy jedzeniem – nabierał nimi jedzenie i wywalał na blat, a gdy chciał coś zjeść, używał rąk. (Nie)cierpliwie czekałam, podając sztućce do każdego posiłku, i w końcu pewnego dnia po prostu zaczął nimi jeść. 🙂 Wydaje mi się, że u nas to nie była kwestia koordynacji ruchowej, tylko dojrzenia do tego, że można jeść inaczej niż rękami.

Ania

Dodano opinię: 14.02.2018

Hmm u nas widelec ok, ale łyżka no za nic nie kuma- 20 miesięcy ma .

Basia

Dodano opinię: 15.02.2018

Moja ma prawie 15mc i je za pomocą swoich małych rączek. Czasem łapie za widelec czy łyżeczkę, ale przy zupie szybciej rezygnuje, gdyż lepiej chlapie się rączkami.

Kasia G. | todopieropoczatek.pl

Dodano opinię: 16.02.2018

Moja 4-latka do tej pory niektóre potrawy np. naleśniki, woli jeśc rękami. Ja z reszta też ?

Katarzyna

Dodano opinię: 16.02.2018

Cud, miód, malina! Ostatni tydzień roiłam rekonesans wśród rodziny i znajomych kiedy ich dzieci zaczęły same jeść sztućcami! Oczywiście już czarne wizje, że z moją 14. miesięczną córką jest coś nie tak bo nie umie. Wybiera jedzenie rękoma. Dzięki za ten wpis!

Mara

Dodano opinię: 17.02.2018

Już nie pamiętam co było pierwsze łyżka czy widelec. Wiem, że długo na to czekałam i trochę się niecierpliwiłam, ale w końcu załapał niemal jednocześnie oba sztućce. Miał ok. 20 miesięcy.

Basia

Dodano opinię: 27.02.2018

No brawo :)))))

MartamamaLILKI

Dodano opinię: 26.03.2018

Moja corka 8miesięcy je tylko jak ja jej podam. Czy to normalne,ze jak dam jej np banana to ona zamiast jesc(co prawda wezmie do buzi ) to dusi go i tyle z jedzenia….

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 26.03.2018

Tak, to normalne, dziecko potrzebuje czasu na naukę.

Kasia

Dodano opinię: 14.12.2018

U nas sztućce służą ostatnio jedynie do szermierki, a i koniecznie musi to być nasza łyżka lub widelec, dziecięce są nudne. Je rączkami, sztućcami nawet nie próbuje, wyrzuca wszystko na blat i dopiero wtedy zbiera. A już mnie rodzina pyta kiedy zacznie jeść sztućcami ?. A apropos sztućców co polecacie dla 10miesieczniaka?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.12.2018

Używałyśmy tych z ikea

Kasia

Dodano opinię: 29.08.2019

Hej, a których sztuścy z IKEA używaliście na poczatku? jest ich tam kilka i różnią się „wiekiem” .

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.09.2019

taki komplet metalowych z rączkami w 3 kolorach: pomarańczowe, zielone, niebieskie (widelec, łyżka, nóż w komplecie jest).

Pola

Dodano opinię: 23.07.2019

Witam, mam pytanie 🙂 Córka 8,5 m.ż. Staram się coraz częściej podawać jej sztućce do samodzielnej obsługi. Na razie więcej przy tym grania o blat, ale coraz częściej włoży sama łyżkę do buzi, czasami pustą, czasami nie tą stroną, co trzeba. Jednak raczej robi
(poza bałaganem) jakieś postępy. Chcę, aby w jedzeniu była jak najbardziej samodzielna, nie poganiam. Sporadycznie zdarza się, że sama proponuję nakarmienie córkę łyżeczką, ale ją to nie interesuje. Zabiera mi sztućce z ręki. Ja też się szybko zniechęcam, ponieważ wolę, kiedy uczy się jeść samodzielnie. Czy to podejście jest ok? Stałe pokarmy, do chwycenia rączką, je naprawdę całkiem ładnie (widać też po pieluchach). Pytam, ponieważ Moja Męska Połowa kręci nosem ipróbuje mi wmówić, że córka jest jeszcze za mała na taką naukę jedzenia.

Danusia

Dodano opinię: 12.08.2019

Kładłam łyżkę w zasięgu ręki synka jak tylko zaczełam go karmić sztućcami ok 6mc, jak już załapał trzymanie łyżki to z dnia na dzień coraz lepiej się nią posługiwał, sam jadł przy pomocy łyżki i widelca stałe lub gęste pokarmy mając już roczek. Owszem chętnie posługuje się paluszkami przy jedzeniu twardych rzeczy ale do rzadszych tylko łyżka. Teraz dla zabawy ćwiczymy smarowanie kromki masłem przy pomocy noża – 21 mc. ?

Iwona

Dodano opinię: 18.01.2021

Mój 2.5 latek nie umie w ogóle jeść sztućcami tylko rękoma wszystko bierze nie wiem juz jak go nauczyć. Pokarmy stałe je ręka ale np zupę muszę go już karmić.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.02.2021

Spróbuj odmawiać karmienia. Poproś, by Ciebie karmił. Możliwe też, że to taki etap jest. Moje jedno jadło sztućcami a po drugim roku życia już chce, żebym to ja karmiła, ale tylko ja. W żłobku i przy innych, gdy mnie nie ma, korzysta normalnie.

Ania

Dodano opinię: 07.03.2021

A ja mam pytanie dotyczące sztućców, ale podczas samych początków rozszerzania diety. Synek ma 7,5 miesiąca. Wprowadziłam BLW jak skończył 6 miesięcy, ale dopiero teraz w ogóle coś trafia do buzi. Rączkami chętnie je. Łyżeczką czasem też. Ale widelczyk to hit. Totalny hit. Wszystko co jest nabite na widelczyk od razu ląduje w buzi. Zawsze jednak to on sam łapie widelec (lub łyżeczkę) i sobie kieruje do buzi (ja asekuruję). Czy taka metoda jest ok? Wydaje mi się, że też uczy samodzielności, bo sam kieruje sztućcami. Jak Panie myślą?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Pewnie. Niech trenuje.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek