Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

14 października 2019

„Metoda na dwie łyżeczki”, czyli jak karmić łyżeczką i jednocześnie pozwalać dziecku na samodzielność.

Z mitem, że „BLW zakazuje papek” walczymy od dawna. Po pierwsze to absurdalne, bo papką są jogurty, zupy krem, koktajle, kasze i wiele, wiele innych pysznych dań, które podajemy maluchom. A po drugie… BLW to nie sekta i nie zakazuje niczego. Zapytacie zatem, jak podawać dziecku taką konsystencje, żeby sobie poradziło, nie zniechęciło się przy...

Z mitem, że „BLW zakazuje papek” walczymy od dawna. Po pierwsze to absurdalne, bo papką są jogurty, zupy krem, koktajle, kasze i wiele, wiele innych pysznych dań, które podajemy maluchom. A po drugie… BLW to nie sekta i nie zakazuje niczego.

Zapytacie zatem, jak podawać dziecku taką konsystencje, żeby sobie poradziło, nie zniechęciło się przy pierwszych próbach, ale przede wszystkim miało komfort jedzenia. Mamy na to świetny patent, który jest, hm… wielozadaniowy i wieloefektywny:)

METODA KARMIENIA NA DWIE ŁYŻECZKI

To doskonały sposób na podanie konsystencji „papkowych”, rzadkich, kremowych, których nie da się złapać w rączkę.


Sposób podania.

Przekładamy do miseczki danie w takiej ilości, by łyżeczka mogła się w nim zanurzyć. To ważne, bo gdy nałożysz tylko trochę, dziecko nie będzie miało łatwości w nabieraniu potrawy na łyżeczkę. Wkładasz do miseczki 2 łyżeczki. Jedna będzie należała do dziecka, a druga jest dla Ciebie. Bardzo duże znaczenie ma tu miseczka, w której podasz jedzenie. Ponieważ to początek nauki jedzenia, dziecko może wpierw zainteresować się miseczką i próbować ją oderwać. Dlatego my używamy miseczki Doidy Bowl od Doidy. Przytwierdzona do blatu naszego krzesełka (Antilop IKEA), trzyma się blatu i nie odrywa się. Ponadto, podobnie jak kubeczek Doidy, jest krzywa, ma część rantu niższy, by dziecko łatwiej widziało zawartość w miseczce. Wbrew pozorom to ważne podczas nabierania przez dziecko jedzenia. Zobacz nasz test tej miseczki: TU KUPISZ DOIDY BOWL

Sposób karmienia

Nałóż dziecku na łyżeczkę odrobinę potrawy i podaj mu ją do ręki. Obserwuj, co się wydarzy, jednocześnie jedząc swój posiłek. Pamiętaj, że ZAWSZE jemy z dzieckiem. Gdy widzisz, że dziecko nie radzi sobie z samodzielnym jedzeniem, a chce jeść, karm go swoją łyżeczką, od czasu do czasu proponując mu jego łyżeczkę z nałożonym daniem. Zobacz, jak to wygląda w praktyce:

METODA NA DWIE ŁYŻECZKI-FILM

Reakcja dziecka.

Dziecko może reagować na wiele różnych sposobów. Może po prostu zacząć bawić się swoją łyżeczką, machać nią, uderzać w blat krzesełka, mieszać w miseczce, „taplać w jedzeniu”, wyrzucać ją. Może również ja odłożyć i zacząć jeść paluszkami, maczając rączki w jedzeniu i oblizując paluszki. Z czasem, niemowlę zaczyna rozumieć funkcję łyżeczki i powoli kieruje ją do buzi, zdejmując wargami pokarm. Przez jakiś czas dziecku należy pomagać z nakładaniem jedzenia, jednak wstrzymaj się z tym chwilę i obserwuj, czy dziecko nie spróbuje zrobić tego samodzielnie.

Jeśli dziecko nie sygnalizuje takiej potrzeby, nie wychodź przed szereg i nie karm go.

Zwracaj uwagę na postępy, reakcje dziecka, bo z dnia na dzień to może się zmieniać i gdy dziecko wykazuje samodzielność, nie wyręczaj go, kierując się np. pośpiechem czy obawą przed bałaganem po posiłku.

Zalety

  • Dziecko ma możliwość być samodzielne i uczyć się jeszcze większej samodzielności,
  • zdobywa umiejętność posługiwania się łyżeczką,
  • samo decyduje, którą formę jedzenia wybierze,
  • ćwiczy motorykę małą,
  • poprzez kontakt dotykowy wspiera integrację sensoryczną,
  • samodzielnie decyduje, ile zje i kiedy zakończy posiłek,
  • niezależnie od poziomu swoich umiejętności zje posiłek, wybierając dogodną dla siebie formę jedzenia.

Jeśli metoda „Na dwie łyżeczki” nie jest w żaden sposób akceptowalna przez dziecko, konsystencje rzadkie można podać w kubeczku, np. w Doidy Cup. Wówczas przysuń go do ust dziecka, lekko przechyl (nie opieraj kubka na dolnej wardze dziecka!) i poczekaj aż płyn spłynie do ust. Reaguj na zachowania dziecko. Gdy się odsuwa, zabieraj kubeczek. Podawanie gęstszych konsystencji w kubeczku, to doskonały trening ułatwiający picie wody.


TU KUPISZ DOIDY CUP

Pamiętaj! Każde dziecko to indywidualna jednostka. Obserwuj swoje dziecko, wychodź naprzeciw jego potrzebom i dostosowuj formę podawania posiłków do jego umiejętności i upodobań. Jednak, nie wyręczaj dziecko w jedzeniu, jeśli tego od Ciebie nie oczekuje. W ten sposób wstrzymujesz jego naturalny rozwój.

DSC_0088

zupa (1)

DOIDY

IMG_7887

IMG_7801

2 (80)

DSC_0230

DOIDY 2


Previous
NextSKLEP

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (17)

Edyta

Dodano opinię: 14.10.2019

A co zdobić kiedy dziecko wykazywało chęć jedzenia łyżeczką ale od pewnego momentu zupełnie odrzuca łyżeczkę? Na początku córka sama bardzo chętnie ciągnęła i wkładała łyżeczkę do ust, wszystko ładnie szło ale chyba uraziła się w podniebienie i od tamtej pory w ogóle nie chce łyżeczki wziąć do ręki, zaczyna się złościć i płakać i nie wiem czy odpuścić i czekac aż wróci zainteresowanie czy próbować podawać łyżeczkę do skutku?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.10.2019

dać czas

Gosia

Dodano opinię: 17.10.2019

Gdzies widzialam wpis ze Tola miala podciete wezidelko. Mam pytanie czy byla pod calkowitym znieczuleniem czy nie? Bo tez musimy wyciac ale mamy problem ze znalezieniem osoby.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.10.2019

w znieczuleniu miejscowym, żelem

k.a.luszczyk

Dodano opinię: 25.10.2019

A jakie łyżeczki stosowałyście ma start tą metodą? Odnosze wrażenie, że żadne z tych, które mam się nie nadają (albo za miękkie, albo za mała końcówka itd.).

alaantkoweblw

Dodano opinię: 29.10.2019

babydream

Justyna

Dodano opinię: 06.11.2019

Czy tylko ja mam problem z odtworzeniem filmiku? Jest dźwięk ale obrazu brak ? jakieś wskazówki co zrobić aby obejrzeć filmik?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 14.11.2019

Film chodzi prawidłowo, może spróbuj na innym sprzęcie.

Natalia

Dodano opinię: 16.12.2019

Mamy duży problem z jedzeniem papek/zup, od początku podawałam Synkowi głównie kawałki i chyba to był błąd 🙁 Synek ma 8 miesięcy, nie umie i nie chce jeść łyżeczką. Gdy mu ją podaję z jedzeniem to najpierw zrzuca z niej jedzenie, a potem zaczyna mamlać drugi koniec łyżeczki. Pokazuję mu i jem z nim. Za nic nie chce włożyć do buzi łyżeczki z jedzeniem. Pije wodę z kubeczka, który ja podtrzymuję, ale gdy w kubku jest zupa nawet nie umoczy ust. Odpycha kubek, próbuje go przejąć i przede wszystkim wymaczać w zupie rączki. Pozwalałam mu na to, ale to już trwa trzeci tydzień i dalej ani myśli zupki się napić. Karmienie go nie wchodzi w grę, nie da sobie włożyć łyżeczki do ust – zawsze ją sam chce trzymać. 🙁 zostają nam same stałe pokarmy do jedzenia, co mnie trochę martwi. Starałam się postępować wg książki o BLW, ale chyba to jest przesada w drugą stronę – Syn nie zje nic papkowatego, ani płynnego:( a jest wiele fajnych tego typu dań, najłatwiej też dodać do nich oliwę… Co robić?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 23.01.2020

Myśle,że to się zmieni, daj mu czas. Preferencje się zmieniają wraz z rozwojem dziecka. Cierpliwości.

Olga

Dodano opinię: 20.01.2021

Synek właśnie skończył 9 miesięcy. Do 8mego akceptował głównie papki, karmilam go łyżeczka a czasem i sam brał swoją miękka do ręki (nakladalam mu) i trafial do buzi. Od 9ego miesiąca idziemy bardziej w BLW, ładnie je rękami kawalki. Natomiast kaszki i zupy/paoki wciąż podaje mu łyżeczką. Stracil zainteresowanie łyżeczką, chce być tylko karmiony. Łyżeczkę wyrywa ale nie wklada do buzi, bawi się nią, wyrzuca. Jak nauczyć go jedzenia łyżeczką? Niedlugo zlobek, zalezy mi aby przed 12m potrafił…

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.02.2021

Potrzebuje czasu. Sprawdź też z inną łyżeczką- może ta którą karmisz jest niewygodna dla niego.

MONI

Dodano opinię: 30.01.2021

Ja mam inny problem dziecko trzyma łyżeczkę w dloni wie ze ma ja włożyć do buzi ale nie chce włożyć jej do miseczki z pokarmem aby go nabrać ,musze mu w tym pomagać gdy ma juzbpokarm to sam kieruje ja do buzi. Co mam robić w takim przypadku

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.02.2021

Pokazuj, jedz łyżką przy dziecku, by się „opatrzyło”- w końcu załapie. Są też dzieci, które mają etap, gdy lubią po prostu być wyręczane w pewnych czynnościach.

Ania

Dodano opinię: 13.03.2021

W jakim wieku mozna zaczac z lyzeczka? Przypuszczam, ze 6,5 miesiaca to za wczesnie? Raczkami radzi sobie super?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 15.04.2021

Połóż obok. Przyjdzie czas, to się nauczy.

Daria

Dodano opinię: 03.11.2021

Mam istotne pytanie. Czy ktoś może polecić miseczkę ew talerzyk z przyssawką która faktycznie się trzyma, ale drewnianego blatu??? Będę wdzięczna za pomoc

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek