Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

05 października 2022

Czy niemowlak musi jeść papki?

Od początku rozszerzania diety niemowlę może jeść pokarmy w całości lub w formie kawałków. Nie musisz wszystkiego blendować na papkę. Dziecko jest gotowe na to, by pobierać pokarm samodzielnie. Warunkiem jest....

niemowlę je samodzielnie zupę pomidorową

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Czy niemowlę musi mieć blendowane pierwsze posiłki podczas rozszerzania diety?

 2. Kiedy jest najlepszy czas na rozwijanie umiejętności gryzienia i żucia?

 3. Jak wygląda aktywność dziecka karmionego papkami?

 4. Jak wygląda aktywność dziecka jedzącego samodzielnie pokarmy stałe?

 5. Jakie umiejętności ćwiczy dziecko samodzielnie jedząc pokarmy stałe?

 6. Czy podawanie produktów stałych zwiększa ryzyko zadławienia i zakrztuszenia?


ksiazka-alaantkoweblw

Dlaczego pierwsze posiłki nie muszą być blendowane?  (I lepiej, by nie były.)

Od początku rozszerzania diety niemowlę może jeść pokarmy w całości lub w formie kawałków. Nie musisz wszystkiego blendować na papkę. Dziecko jest gotowe na to, by pobierać pokarm samodzielnie. Warunkiem jest podanie dania w bezpiecznej dla jego umiejętności konsystencji i kształcie.

Co na ten temat mówią zalecenia?

“W 1. r.ż. dziecka rozwija się szybko umiejętność gryzienia i żucia. Umiejętność gryzienia kształtuje się do ukończenia 24. m.ż., jednak największe możliwości nabywania tych kompetencji występują między 6. a 10. m.ż. dziecka”

Skoro dziecko ma najlepsze warunki ustno-twarzowe do tego, by nauczyć się obrabiania pokarmów, to dlaczego przesuwać tę naukę na późniejszy czas? Można wyjść naprzeciw jego rozwojowi.

Jak wygląda aktywność dziecka, które jest karmione łyżeczką, jedzeniem w postaci papki? Minimalnie.

Rola Rodzica:

blenduje wybrany pokarm, nakłada go na łyżeczkę, podaje do ust łyżeczkę dziecku, gdy dziecko otworzy buzię, układa łyżeczkę na jego języku, zabiera łyżeczkę.

Rola dziecka (jeśli karmione prawidłowo):

otwiera usta, ściąga jedzenie górną wargą, przesuwa językiem jedzenie na tylną ścianę gardła, połyka.

Jak wygląda aktywność dziecka, które samodzielnie je pokarmy w całości?

Rola rodzica:

przygotowuje i podaje dziecku odpowiedni do jego umiejętności rozwojowych pokarm.

Rola dziecka:

dostrzega produkt, chwyta go w rękę, kieruje do buzi, trafia, odgryza kęs, rozdrabnia dziąsłami (za pomocą śliny) i mieli, przesuwając za pomocą języka z jednej strony policzka na drugi policzek, a następnie przesuwa na tylną ścianę gardła i połyka.

Jakie umiejętności doskonali i nabywa niemowlę podczas samodzielnego jedzenia pokarmów w całości?

 • doskonali koordynację oko-ręka-buzia
 • doskonali chwyt
 • doskonali umiejętności manualne
 • rozwija integrację sensoryczną
 • ćwiczy mięśnie aparatu mowy
 • uwrażliwia jamę ustną

Podawanie niemowlęciu jedzenia w kawałkach nie zwiększa ryzyka zadławienia.

Badania wykazały, że niemowlęta, u których stosowano BLW z uwzględnieniem podstawowych zachowań minimalizujących ryzyko zadławienia, nie są bardziej skłonne do dławienia się, niż niemowlęta u których stosowano tradycyjny sposób karmienia.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na rozszerzanie diety w formie zblendowanej, pamiętaj, by taka konsystencja nie była podawana dziecku zbyt długo. Im szybciej dasz mu szansę na doskonalenie tych umiejętności tym lepiej.

Ważne. Pokarm w kawałkach podawaj w formie dostosowanej dla umiejętności rozwojowych dziecka, np. w kształcie słupków, odpowiednio miękkie, nie w kształcie i szerokości przełyku.

Źródła:

 • Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp.,Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. „Standardy Medyczne/Pediatria” 2021, t. 18, s. 811
 • Brown A. No difference in self-reported frequency of choking between infants introduced to solid foods using a baby-led weaning or traditional spoon-feeding approach. J Hum Nutr Diet. 2018 Aug;31(4):496-504. doi: 10.1111/jhn.12528. Epub 2017 Dec 5. PMID: 29205569.

Jak rozszerzać dietę metodą BLW? Dowiedz się z nagrania naszego webinaru. To 2,5 godziny merytorycznej wiedzy, które pozwolą Ci poznać metodę BLW od podszewki i rozwieją wątpliwości, które pojawiają się podczas rozszerzania diety.


webinar-rozszerzanie-diety


dostęp do webinaru znajdziesz tu

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek