Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

22 stycznia 2023

Czy moje dziecko ma trudności w rozszerzaniu diety? – dzienniczek żywieniowy

Prowadzenie dzienniczka żywieniowego pozwala rodzicowi i specjaliście zweryfikować, czy rozszerzanie diety przebiega prawidłowo. Pobierz za darmo i wypełnij alaantkowy dzienniczek żywieniowy.

niemowlę krzywi się na jedzenie
Nauka jedzenia to proces i efekty nie nastąpią od razu- pierwszego dnia, tygodnia, czy miesiąca. Zresztą, dziecko ma na to co najmniej pół roku. Ma czas. Pokarmom uzupełniającym wciąż towarzyszy mleko, które nadal jest bazą menu dziecka. Ważne jest tylko jedno – postęp. Dziecko ma prawo uczyć się w swoim tempie, ale ta nauka musi iść do przodu. Może czasem odmawiać, nie mieć ochoty na coś innego niż mleko, ale nie może jeść tylko mleka, bo to dla niego już za mało. Dlatego warto wiedzieć, co jest prawidłowym zachowanie w rozszerzaniu diety i po prostu dziecko ma na to czas, a co jest problemem, w którym dziecku trzeba pomóc. Warto wiedzieć, jak obserwować dziecko, czym się kierować, na co zwracać uwagę. Jeśli chcesz się przekonać, mamy dla Ciebie kwestionariusz, którego krótkie prowadzenie pomoże w weryfikacji tego, czy wszystko przebiega prawidłowo. Pobierz go za darmo poniżej.

 


Pobierz dzienniczek żywieniowy dla niemowlaka

Dzienniczek żywieniowy został skonsultowany z  neurologopedką Joanną Stańczak-Urbańską, którą znajdziecie w Espiro Centrum Terapii we Wrocławiu.

Niezależnie od efektów swoich obserwacji zapraszamy na nasz nowy webinar na temat trudności w rozszerzaniu diety. Dowiesz się podczas niego:

 • Jakie zachowania dziecka świadczą o tym, że jest problem? Jak rodzic ma poznać, że te zachowania są nieprawidłowe.
 • Kiedy to fizjologia, a kiedy trzeba dziecku pomóc? – kiedy określone zachowania podczas nauki jedzenia są w normie rozwojowej, a kiedy już nie?
 • Jakie są powody pojawiających się trudności?
 • Do jakiego specjalisty należy się udać i kiedy, gdy zauważymy trudności w rozszerzaniu diety?
 • Co się dzieje, kiedy dietę rozszerzamy zbyt wcześnie? Co to oznacza za wcześnie? Jak wygląda rozszerzanie diety w przypadku wcześniaków?
 • Jak przebiega proces rozszerzania diety i jakie można wyróżnić kamienie milowe w rozszerzaniu diety?
 • Dlaczego tak się dzieje? Czyli dlaczego dzieci wypychają pokarm językiem, krzywią się, reagują odruchem wymiotnym itp.
 • Skąd mogą brać się problemy z akceptacją konkretnych pokarmów?
 • Czym jest Mouthing?
 • Czy BLW jest dla każdego? – kiedy warto z BLW zrezygnować, a kiedy taka forma rozszerzania diety może być doskonałą terapią.
 • Czym jest responsywność, czyli dlaczego decyzja i wybór dziecka są ważne?
 • Zepsuło mi się dziecko, czyli czy to normalne, że nagle niemowlę zaczyna gorzej jeść? Jakie mogą być przyczyny mniejszego zainteresowania jedzeniem lub odmowa jedzenia, mimo iż rozszerzanie diety szło dobrze.

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek