Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

07 października 2022

Cukier w diecie dziecka. Ile cukru może zjeść niemowlę?

Wszystko o cukrze w diecie dziecka. Czy wszystkie cukry są złe? Jak dosładzać jedzenie dzieciom?

niemowlę je lizaka

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Po co w diecie węglowodany?

 2. Jakie są rodzaje węglowodanów?

 3. Na które węglowodany należy uważać w diecie?

 4. Czy niemowlę zna słodki smak?

 5. Co o cukrze w diecie dzieci mówią zalecenia?

 6. Jakie cukry można podac niemowlęciu?

 7. Czy można podawać soki niemowlętom?

 8. Czy można dosładzać niemowlętom jedzenie?

 9. Czym dosładzać jedzenie niemowlaka?

 10. Gdzie ukrywa się cukier?

 11. Na co zwracać uwagę podczas zakupów dla niemowlaka?


zestawy-do-rozszerzania-diety

Niemowlę codziennie spożywa jakiś…cukier!

Węglowodany, kiedyś potocznie nazywane cukrami, to ‘’paliwo”, które dostarcza komórkom energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Towarzyszą dziecku każdego dnia. Nie należy się ich bać, a świadomie podawać. Warto wiedzieć, czym są! 

Rodzaje węglowodanów.

Węglowodany dzielą się na proste i złożone.

podzial-weglowodanow

Nazwa ma znaczenie! Węglowodany są niemal wszędzie, ale zwracaj uwagę na to, jakie cukry podajesz dziecku:

 • Węglowodany przyswajalne –są trawione i wchłanianie w jelicie cienkim (np. skrobia, glukoza, fruktoza.Występują w roślinach strączkowych i warzywach skrobiowych, takich jak ziemniaki i kukurydza).
 • Węglowodany nieprzyswajalne – nie są trawione, np.błonnik, który odżywia przyjazne bakterie w układzie pokarmowym. Znajduje się np. w mąkach z pełnego przemiału, płatkach owsianych, owocach, strączkach, pestkach i nasionach (np. dyni, lnu, słonecznika).
 • Cukry – kiedyś określenie węglowodanów ogólnie. Dzisiaj cukry to mono- i disacharydy występujące w żywności (zarówno naturalne, jak i dodane). Warzywa, owoce, mleko i miód zawierają naturalne cukry. 
 • Cukry dodane – węglowodany dodane do żywności podczas jej przetwarzania lub przygotowania do spożycia. Na nie szczególnie uważaj! Cukrem dodanym może być cukier biały i brązowy, syrop kukurydziany, fruktozowy i klonowy, melasa cukrowa, dekstroza krystaliczna i miód.
 • Cukier – określenie cukru rafinowanego = białego cukru stołowego.

Cukier w zaleceniach.

Cukry, naturalnie występujące w nienaruszonych owocach (świeżych, zamrożonych lub suszonych), oraz laktoza, w ilości naturalnie występującej w mleku i niesłodzonym nabiale, nie należą do wolnych cukrów.

 

To właśnie spożycie wolnych cukrów (cukrów naturalnych w miodzie, syropach i sokach oraz koktajlach owocowych) i cukrów dodanych do żywności, należy dzieciom znacząco ograniczyć! U dzieci ≥ 2. r.ż. i nastolatków powinny one stanowić < 5% całkowitego spożycia energii, a u niemowląt i młodszych dzieci spożycie wolnych cukrów powinno być jeszcze mniejsze.

PAMIĘTAJ

Miodu i cukru nie wolno podawać dzieciom poniżej 12 m. ż.!

Słodkie mleko.

To mit, że dziecko nie zna słodkiego smaku, dopóki nie zje banana czy innego słodkiego produktu 🙂 W zależności od diety mamy w ciąży, wody płodowe mogą również być bogate w węglowodany, a takie słodkie wody płodowe są przez płód chętnie połykane. Twoje dziecko od urodzenia pije również słodki napój 🙂  Mleko kobiece i mleko modyfikowane zawierają węglowodany takie jak np. laktoza, oligosacharydy. Słodki smak jest więc dziecku dobrze znany zanim zaczniesz rozszerzanie diety. Dziecko naturalnie wykazuje preferencje i akceptację dla smaku słodkiego.

Jakie cukry można podać niemowlęciu?

 • mleko mamy lub mleko modyfikowane
 • niesłodzone produkty mleczne
 • owoce (świeże, mrożone, suszone)
 • pieczywo z małą zawartością cukrów

Cukry powinny się znajdować przede wszystkim w głównych posiłkach, a nie w przekąskach.

Pamiętaj, że wiele warzyw również ma słodki smak. Najsłodsze są bataty i kukurydza. Marchew, dynia, burak zyskują słodszy smak podczas gotowania i pieczenia.

Soki w diecie niemowlaka.

Soczki, koktajle owocowe, słodzone mleko oraz inne słodzone napoje należy zastępować wodą. Europejska Akademia Pediatrii (2019) zaleca, aby dzieciom do 12. m.ż. w ramach oferowanych płynów podawać wyłącznie pokarm kobiecy/mleko modyfikowane i wodę.

Czym dosładzać jedzenie niemowlaka?

A musisz dosładzać? Zawsze zastanów się czy dodatkowy cukier jest konieczny. Niemowlęciu z pewnością nie! Chcesz, by danie było słodkie?

 • Babeczki upiecz z dodatkiem bananów.
 • Kaszkę podawaj z posiekaną suszoną morelą.
 • Owsiankę wymieszaj z tartym jabłkiem.
 • Placuszki przygotuj z odrobiną domowego syropu z daktyli (zblendowane daktyle z wodą).

Pamiętaj, że owoce i warzywa powinny stanowić 50% talerza żywieniowego. Jednak owoce nie powinny mieć przewagi nad warzywami. Od pierwszych dni rozszerzania diety staraj się podawać warzywa i owoce w proporcjach: ⅔ porcji warzyw (zwłaszcza zielonych) i ⅓ porcji owoców.

Gdzie ukrywa się cukier? Na te produkty dla niemowląt uważaj.

 • cukier ukrywa się w bułkach, chlebie, innym sklepowym pieczywie 
 • zawsze czytaj etykiety produktów dla niemowląt
 • unikaj biszkopcików i jogurcików z dodatkiem cukru i syropów
 • nie kupuj dosładzanych jogurtów dla niemowląt
 • kupuj kaszki i kasze z czystym składem
 • nie podawaj dziecku soków 
 • unikaj musów w tubkach (duża zawartość cukrów w małej objętości)-lepiej wybierz owoc.

Pamiętaj, że do słodkiego smaku, nie trzeba dziecka namawiać ani przekonywać. Niemowlę zna go od zawsze. Jest dla niego przyjemny, kojarzy się z odprężeniem, dziecko jest do niego przyzwyczajone. Warto więc skupić się podczas rozszerzania diety na innych produktach, zwłaszcza np. zielonych warzywach, które ze względu na smak, są trudniejsze w akceptacji:) Jest więc nad czym pracować:)

źródła: 

 • Fewtrell M, Bronsky J, Campoy C i wsp. Complementary feeding: A position paper by the European society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2017;64:119-132. World Health Organization. Guideline: Sugars Intake for Adults and Children. Geneva, Switzerland: WHO;2015.
 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria (2021):T.18,811

 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek