Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

12 stycznia 2015

Zasady żywienia niemowląt – dane z roku 2014/2015

Witamy wśród Czytelniczek i Czytelników, rodziców którzy nie stosują BLW lub tylko częściowo. Przepisy umieszczane na blogu są również dla Was:) Przedstawiamy najnowsze zalecenia dotyczące rozszerzania diety dziecka. Tabela pochodzi Z TEJ STRONY (KLIK)   Zapraszamy do zapoznania się z obszernym komentarzem Dietetyczki Małgorzaty Jackowskiej na temat ZASAD ŻYWIENIA NIEMOWLĄT KLIKNIJ TUTAJ I TUTAJ. W...

Witamy wśród Czytelniczek i Czytelników, rodziców którzy nie stosują BLW lub tylko częściowo. Przepisy umieszczane na blogu są również dla Was:)
Przedstawiamy najnowsze zalecenia dotyczące rozszerzania diety dziecka. Tabela pochodzi Z TEJ STRONY (KLIK)

Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_

 

Zapraszamy do zapoznania się z obszernym komentarzem Dietetyczki Małgorzaty Jackowskiej na temat
ZASAD ŻYWIENIA NIEMOWLĄT KLIKNIJ TUTAJ I TUTAJ.

W razie wątpliwości zapraszamy na profil Małgorzaty Jackowskiej na Facebooku

10153728_799982356733041_3158371215638896943_n
Ala i Asia z Małgosią Jackowską na warszawskich warsztatach BLW 2014r.

 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (61)

Mama

Dodano opinię: 28.09.2015

A ja mam taki problem: jestem mamą kp, Córeczka za moment skończy 6 mcy i przymierzam się do rozszerzania diety, jednym z opisanych tu sygnałów jest, że dziecko SIEDZI (czyli posadzone siedzi) a ja spotkałam się w literaturze ze stwierdzeniem, że SIADA (czyli samodzielnie), a to rzadko następuje w 6 mcu, częściej w 8. Czy zatem powinniśmy czekać, aż samo usiądzie (były takie zalecenia w latach 80)??? Pytam oczywiście w kontekście BLW, ponieważ papki można podawać już po 4 mcy łyżeczką w foteliku lub leżaczku.
Druga sprawa to taka, że moja Córeczka po posadzeniu i przypięciu w krzesełku przechyla główkę na bok (rehabilitujemy asymetrię). Fizjoterapeuta nie pozwala jej sadzać, dopóki asymetrii nie usunie. Może to jeszcze potrwać nawet do 8-9 mca, czy mam więc czekać do tego momentu z rozszerzaniem (nie chcę papek, chcę BLW). Czy może powinnam zacząć od czegoś co i tak rodzic podaje łyżeczką, np kaszki. Czy to prawidłowa koncepcja, czy dzieci BLW nie jedzą kaszek łyżeczką?

odpowiedz

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 28.09.2015

https://alaantkoweblw.pl/category/rozszerzanie-diety/wywiady-ze-specjalistami/ zerknij tutaj, tam mamy lwywiad z fizjoterapeutką. Osobiscie poczekałabym aż dziecko będzie fizycznie gotowe, czyli do tego 8-9 m. Same karmimy piersia i wiemy, że 8 m dziecko może być tylko na mleczku mamy jeśli rozwija się dobrze:) Pozdrawiamy!

Mama z 28.09

Dodano opinię: 01.10.2015

Dziękuję 🙂

Mama

Dodano opinię: 18.10.2015

Witam, córeczka skończyła 6 mcy i od 4 dni zaczęłam rozszerzać dietę wg met. BLW. Wcześniej zaznajomiłam ją z krzesełkiem, talerzykiem, łyżeczkami, bardzo ładnie opanowała wkładanie ich do buzi. Przygotowałam kleik ryżowy Hipp (100% ryż) na gęsto na moim mleku (2 łyżki kleiku na 50 ml mleka matki) oraz dynię na parze pokrojoną na zalecane wymiary. Córeczka nie chciała nawet dotknąć paluszkiem, odwracała głowę. Nie jest wcale zainteresowana jedzeniem, a wydawało mi się, że jest gotowa, gdyż przyglądała sie nam podczas posiłków i wyciągała rączki. Normalnie wszystko ją interesuje, wszystko chce wziąć co jej sie poda, a jak wzięłam kawałek dyni i chciałam jej podać, to nie chciała w ogóle go uchwycić, to niesamowite, ale co może być przyczyną? Nie sądze, że zapach, przecież kleik był na moim mleku, własnie aby poczuła znajomy zapach i smak. Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 22.10.2015

Dziecko jest gotowe nie tylko gdy wybije równo dzień 6 miesiąca… dziecko jest gotowe gdy wkłada CELNIE jedzenie do buzi, siedzi prosto i nie wypycha jedzenia językiem, samo patrzenie na jedzenie, czy zainteresowanie talerzem nie jest oznaką gotowośc. Uzbrój się w cierpliwoścć, nawet 2 miesjące może jeszcze nie chcieć jeść i to tez będzie całkiem normalne. Polecam na szybko lekturę „Bobas Lubi Wybór” I „Moje dziecko nie chce jeść”, zwłaszcza ta druga ksiązka Cię uspokoii. Pierwszy miesiąc dziecko będzie się bawić jedzeniem, ono nie wie przeciez że to do tego służy:) Daj czas na nauke i zabawę i dalej karm na żądanie mlekiem.

Justyna

Dodano opinię: 23.10.2015

moje dziecko skończy zaraz 4 miesiace i je tylko mleko modyfikowane. Z zaleceń wynika ze powinno jeść już po ukonczeniu 4 mies. pierwsze produkty papki. Wiadomo w tym wieku dziecko samodzielnie nie siedzi.. Czy wiec mam zacząć je karmić innymi produktami niż mm?czy podaje sie je lyżeczką takiemu maluchowi czy przez butelkę?jest to moje pierwsze dziecko, więc jestem zupełnie zielona ja sie za to zabrać

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 27.10.2015

MM podobnie jak KP, rozszerzamy dietę po 6 miesiącu, nie wcześniej.

Monika

Dodano opinię: 08.02.2016

W przedstawionym powyżej schemacie wyraźnie napisane jest, że czas na wprowadzanie nowych produktów to 4-5 miesiąc. Teraz w komentarzu piszecie panie coś innego. Informacyjny chaos.

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 11.02.2016

Schemat pokazuje 5-6 m a nie 4. Dodatkowo Swiatowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje wprowadzanie pierwszych posiłów po 6 m i my sie tego trzymamy.

Monika

Dodano opinię: 22.02.2016

Przepraszam, oczywiście miałam na myśli miesiąc 5-6 (czyli PO czwartym miesiącu).

jesli WHO rekomenduje coś innego, to skąd przedstawiany przez Panie schemat? I po co go dawac za przykład, jesli od razu się go neguje?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 22.02.2016

Schemat to polskie wytyczne, a Światowe niestety się różnią od polskich w niektórych kwestiach. Schemat to wskazówka dla rodziców którzy nie chcą stosoac metody BLW tylko karmic ”tradycyjnie” bo naszymi Czytelniczkami są również mamy, które karmią dziecko  a nie stosuja blw i dla nich też piszemy:) My nie negujemy, pokazujemy dostępne materiały, a na stronach WHO są też zamieszczone inne tabele. Każdy sam decyduje czym się kieruje czy naszymi polskimi wytycznymi czy WHO.

Kasia

Dodano opinię: 18.11.2015

Proszę o radę. Moje dziecko ma 7,5 m-ca. Od kiedy skończyła 6m powoli próbuję rozszerzać dietę. Z tym że ona totalnie nic nie chce jeść poza moim mlekiem…  Przez pierwszy miesąc pluła wszystkim co udało sie jej do buzi włożyć. Sama buzi wogóle nie otwierała, trzeba było ja zabawiać i jak otworzyła to szybko łyżeczka do buzi. Raz jej się zdarzyło w miarę ładnie zjeść troszkę marchewki, ale to chyba była bardziej chęć ugryzienia łyżeczki niż jedzenia. Jesteśmy ciagle na marchewce na zmianę z dynią. Ostatnio próbowałam marchewki z ryżem i naciąga ją, wymiotuje, nie wiem czy na ten ryż tak reaguje, czy dawać dalej aż zaakceptuje czy odpuścić? Dzieci w jej wieku jedzą już obiadki, deserki, a u nas ciągle nic… dawać dalej tą marchewkę czy zmieniać smaki? a może odpuścić na kilka dni, może jeszcze nie jest gotowa?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 21.11.2015

Witaj:) Odpuścić na jakiś czas. Bywa,że dzieci w tym wieku nie są gotowe. Pije Twoje mleko, więc krzywda jej się nie stanie. Po jakimś czasie zaproponuj znowu. Może spróbuj BLW, bo rozumiem, że karmisz łyżeczką? Moze jak sama będzie sterować jedzeniem, to będzie jej lepiej szło. Jeśli się martwisz, zrób kontrolną morfologię i poradź się DOBREGO pediatry. 

Asia

Dodano opinię: 13.01.2016

Dobry wieczór !Chciałam zapytać kiedy jest dobry czas na wprowadzenie glutenu? Mój syn skonczył 5 miesięcy i tydzień. Od dwoch dni podaję mu kaszkę manną z jednej płaskiej łyżeczki. Co na to BLW? Jak wyliczyć porcję glutenu dla malucha według tej metody?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 14.01.2016

Wszystkie informacje na temat glutenu znajdziesz tutaj

Magda

Dodano opinię: 16.01.2016

Dobry wieczór, córka ma 9 mcy i niechęnie jada pokarmy o grudkowatej konsystencji. Jak ją zachęcić do jedzenia takich pokarmów? Dziękuję

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 17.01.2016

Witaj,gdy dziecko nie chce,niezbyt jest metoda,bo przecież nie zmusisz:) A argumentami się nie przekona, bo to nie ten orzedział wiekowy:) Poczekaj, co jakiś czas proponuj,a jeśli przeszkadzają grudki,np w kaszy jaglanej-blenduj ją na krem.

Gosia

Dodano opinię: 25.01.2016

Cześć 🙂

Mój synek urodził się o 6 tygodni za wcześnie. Za kilka dni kończy pół roku (licząc wiek urodzeniowy), ale kompletnie się nie pali do siedzenia, gryzienia czy żucia zabawek (raczej je ssie :)), ani nie ma tak dobrej koordynacji oko-ręka, żeby poradzić sobie z włożeniem małego kawałka jedzenia do buzi. Planuję na razie po 6 miesiącu oswajać go z jedzeniem na zasadzie dawania do zabawy, poznawania dotyku, konsystencji, faktur, zapachu, a kiedy przyjdzie czas, że sam włoży kęs do buzi i przeżuje, wtedy zaczniemy prawdziwą przygodę z BLW. Zastanawiam się jednak nad tym, czy wystarczy mu zapasu żelaza – syn przy urodzeniu miał niski poziom żelaza, jak to wcześniaki miewają. Anemii nie miał, ale był na granicy, przez 2 miesiące suplementowaliśmy żelazo, potem zbadaliśmy ponownie jego poziom i okazało się, że mieści się już w normie, więc żelazo odstawiono. Zastanawiam się jednak, czy nie powinniśmy zbadać ponownie poziomu żelaza. Jeśli okazałoby się, że jednak powinien to żelazo otrzymywać, to czy lepiej rozszerzyć dietę od razu o produkty bogate w żelazo, żeby mógł uzupełniać jego poziom z pożywienia, czy lepiej ponowić suplementację aptecznym specyfikiem? 
W książce "BLW" autorzy piszą, że niektóre wcześniaki mogą mieć większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, mimo, że jeszcze ich rozwój motoryczny nie jest na tyle dobry, żeby samodzielnie jeść. Domyślam się, że chodzi raczej o skrajne wcześniaki? Jakie jest Twoje doświadczenie w tej kwestii? Intuicja podpowiada mi, żeby spokojnie poczekać do 7-8 miesiąca życia dziecka i nie robić nic na siłę.

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 26.01.2016

Intuicja dobrze Ci podpowiada. Kontrolować zelazo możesz zawsze,jeśli się obawaisz. Ale tak naprawdę,w jablku czy gruszce nie znajdziesz więcej wartości potrzebnych w jego wieku niz w mleku. Poczekaj jeszcze chwile,a na pewno dostrzezesz moment,gdy będzie gotowe. 

Justyna

Dodano opinię: 28.01.2016

Witam , synek we wtorek skończył mc więc zaczynamy przygodę z blw 😉

Dwa dni z rzędu ugotowałam mu marchewkę, ale tylko się nią pobawił, a to co trafiło do buzi po chwili zostało wyplute ,  tak więc nie zjadł ani grama, ile trwa takie przyzwyczajanie się? 🙂 ugotować mu inne warzywo czy wciąż tą marchewkę? pozdrawiam

Justyna

Dodano opinię: 28.01.2016

tzn skończył 6 mc 😉

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 28.01.2016

Podaj 3 warzywa i niech wybierze. Może nie ma ochoty na marchewkę:) I pamiętaj,ze nie od razu zacznie zjadać. Dzieci uczą się poprzez zabawę. Ufaj mu:)

Gosia, mama Ivy

Dodano opinię: 29.08.2016

Wedlug tradycyjnej metody rozszerzania diety na pocztku nie nalezy mieszac produktow aby wiedziec co ewentualnie uczulilo lub zaszkodzilo. Fajnie, ze blw dziecko ma wybor, ale jak to sie ma do "ostroznosci" w tradycyjnym zywieniu?

 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 31.08.2016

po prostu też nie podajemy wszystkiego na raz, tylko kilka produktów w określonym czasie. Gdy pojawia się alergia, jesteśmy w stanie wyeliminować podejrzane produkty. 

Sylwia, mama Lilly

Dodano opinię: 02.03.2016

hej, my zaczelysmy przygode z blw po tym jak mala sama usiadla.Wczesniej dawalam jej zupki z grudkami itp..czesto dawalam jej do raczki chleb albo wedline.Gdy 1,5 tyg temu usiadla posatnowilam sprobowac  z blw. I jest super! mala od pierwszego dnia ladnie je, gryzie i przezuwa.Czasem zdazy jej sie zakrztusic ale umie odkaszlnac. Dodam ze ma 8,5 mca 🙂 
dzis na obiad dostanie kotleciki z lososia i frytki z batatow:)

Gratuluje bloga!!!! 

Justyna

Dodano opinię: 14.03.2016

Witam, 

 

Kiedy wg Pań wprowadzic jajko do diety dziecka? Moja córeczka ma już ponad 6 mies. Od dwóch tygodni rozszerzamy diete poprzez BLW. Na razie Mała "je" same warzywa okraszane olejem koko i różnymi ziolami i bardzo jej się jej to podoba. Niedlugo chce wprowadzac powoli kaszki itp.

Drugie pytanie to jak czesto powinno znalezc się w diecie dziecka mieso w glownym posilku dnia?

P.S. Super blog i książka 🙂 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 15.03.2016

Jajko możesz wprowadzić, a co do mięsa to jeszcze może sie wstrzymaj, niech pozna warzywa, owoce, a później mięso, może 2 razy w tyg. na początek. 

JInx

Dodano opinię: 15.03.2016

Moja córka ma 7.5 miesiąca. Dietę zaczęłyśmy rozszerzać nieco przed końcem 6go miesiąca – z jej inicjatywy, bo sama usiadła i zaczęła raczkować w wieku 5.5 miesiąca i bardzo się interesowała tym, co ja jem. Na początku wszystko ją interesowałam, kolejne warzywa, które jej gotowałam bez soli, chętnie brała, wkładała sobie do buzi, próbowała, cieszyła się. Jednak teraz mam wrażenie, że coś się trochę popsuło. Tzn. jakby je mniej, a nie więcej tych warzyw, niż na początku. Bardzo za to chętnie zje chrupka kukurydzianego, albo possie skórkę chleba. Próbowałam jej dać gotowane kawałki mięsa, ale jakoś nie bardzo jej szło jedzenie tego. Ostatnio mam wrażenie, że bardziej interesuje się moim talerzem, a ja niestety jem dość słono i lubię potrawy typu chińskiego, z sosem sojowym, chili itp. Czy naprawdę jedynym wyjściem jest dostosowanie swojego jedzenia do diety niemowlaka? Macie może jakieś sztuczki? Parę razy dałam jej trochę mojej zupy – tzn. ja nabierałam łyżeczkę, a ona sobie sama przyciągała ją do buzi, ale niektóre potrawy się dla niej po prostu nie nadają. Jak wygląda kwestia wędlin, które ja jem na kanapce? Co z chlebem z ziarnami, pieczonym na zakwasie? Można go podać tak małemu dziecku?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 28.03.2016

No coż… chyba sama znasz odpowiedź:) to oczywiste, że dziecko zainteresuje się, tym że masz coś innego na talerzu, dzieci nie są głupie:) więc są dwa wyjścia- albo jesz ukradkiem hihih albo dzielisz się swoim daniem, tylko wtedy musisz je dostosować do dziecka. Ugotuj swoje chińskie danie ale swoją porcję posól na talerzu:) hm? Chleb ok, ale na wedline z E E E i solą lepiej uważać:)

Magdalena

Dodano opinię: 15.03.2016

Dziewczyny, super blog, cieszę się, że go prowadzicie i że sprawia Wam to przyjemność:) 

Mam problem, z którym nie mogę sobie za bardzo poradzić i dlatego postanowiłam Was o to zapytać. Mam syna 7 mc, karmię piersią, ale rozszerzamy dietę. Trochę papek, trochę BLW, ale nastawieni jesteśmy teraz tylko na BLW. W schemacie żywienia, który zamieszczony jest w poście, napisane jest, że dziecko 7mc powinno otrzymywać 3 posiłki mleczne dziennie. Czy zatem moje karmienia są tym posiłkiem mlecznym? Chcę by syn siadał ze mną do stołu 3 razy dziennie (śniadanie/obiad/kolacja), ale nie chcę dawać mu kaszek (takich błyskawicznych na wodzie) ani tym bardziej kaszek mlecznych na mleku modyfikowanym:(  Już wolę na swoim gotować kaszę mannę jakąś. A gdzie się w sieci nie ruszę, to wszędzie kaszki błyskawiczne polecane na śniadania i kolacje. Da się bez tych kaszek dzieciaka wykarmić? Help!

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 20.03.2016

Trzeba bez nich:) Kup kaszę jaglaną, orkiszową i rób je na mleku roślinnym lub na wodzie. Na naszym blogu znajdziesz dużo przepisów na te kasze. Jeśli chodzi o Twoje mleko to ono nadal na rządanie. 

Justyna

Dodano opinię: 16.03.2016

Dziekuje za podpowiedz. Mieso chcialam wprowadzic pozniej, tak jak Pani radzi. Bylam tylko ciekawa jak czesto w tyg. Właściwie ja sama  je jem 2 w tyg.na obiad. Pozdrawiam. 🙂 

Beata

Dodano opinię: 06.04.2016

Witam serdecznie:) 

Od około 3 tygodni jemy blw z moją ponad siedmiomiesięczną córcią, jednak nie idzie nam to tak świetnie jak planowałam…tzn problem jest we mnie., bo Mała jest zachwycona, porywa wszystko, co jadalne(lub nie;)) i sprawnie wkłada do buźki, ładnie przeżuwa, lubi wszystko, co jej podaję,

tj.warzywa wszelakie z kropelką oleju lnianego, kulki jaglane, czasem ryż, jabłko..,

jednak podstawowym problemem jest wsysanie przez nią za wielkich kawałków. Wszystko niby ugotowane na miękko, ale trzonkiem brokuła, czy marchewką potrafi się "zatkać", tzn naciąga ją przez chwilę zanim wypluje, kilka razy się zakrztusiła, a matce słabo:) Boję się strasznie, choć naczytałam się, że dzieci tak mają. Zamiast rozszerzać chyba zaczynam powoli zawężać dietę małej do wierzchniej części brokuła, kalafiora, batata i kasz, bo miękkie… No i moje mleko na żądanie. 

Ciągle wpycham biednemu dziecku paluchy do buzi, gdy "upali" za wielki kawał, by go trochę rozgnieść…. I głupio mi, bo ona jest taka szczęśliwa, zafascynowana, wręcz z wdzięcznością podskakuje na krzesełku, gdy niosę talerzyk z jedzonkiem, jednak gdy na 100% sama zaczyna jeść, często kończy się to tak, jak wcześniej opisałam. I jak tu żyć, powiedzcie?:)

Beata

Dodano opinię: 06.04.2016

Strasznie się rozpisałam, jednak zapomniałam jeszcze zapytać o warzywa, tzn nie mam dostępu do ekologicznych, więc kupuję na straganach lub w sklepie. Wiem również, że te ze stragfanu pochodzą z giełdy warzywnej, czyli jakość podobna do sklepowych… Skąd pewność, że nie truję córeczki  jakimiś pestycydami? Może w słoiczkach rzeczywiście warzywka, owoce i mięso są zdrowsze i mniej "naszpikowane"?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 13.04.2016

Beatko, jeszcze z 2 tygdonie i odetchniesz z ulgą:) Serio, ona nauczyc się dobrze rozgniatać i przerzuwać a TY policz sobie do 10 i tylko bądź obok niej, póki siedzi prosto, a Ty znasz zasady blw i pierwszej pomocy to nic wam nie grozi, zaufaj jej i nie wkładaj już swoich rączek do jej buzi:) Serio my też się tak samo stresowałyśmy:)

Co do warzyw ze sklepu. Rozgrzesz nas albo my Ciebie- Asia ma warzywa ze swojego ogrodu ale też nie wszystkie i nie zawsze, obie kupujemy w Biedrze czy w warzywniaku. Takie zycie, nie da się być 100% eko na codzień bez własnych upraw więc wyluzujmy:)a co jest w słoikach hmm nie wiemy:)

Magdalena

Dodano opinię: 09.04.2016

Super, dzięki! Wszystkiego dobrego!

Beata

Dodano opinię: 12.05.2016

Wielkie dzięki:) Zwłaszcza za "warzywne rozgrzeszenie"… Posadziłam conieco, jednak awokado, czy… indyka raczej nie wyhoduję;D

Jeśli chodzi o wpychanie zbyt dużych kawałków, to już jest prawie idealnie! Jednak cierpliwość jedyną receptą przy blw:) Córeczka już nawet nie pozwoliłaby się "nakarmić", czy wyciągnąć czegoś sobie z buźki- ostatnio moja mama próbowała jej podawać jedzenie łyżeczką i jakie było jej zdziwienie, gdy każdy kęs wsadzony do buzi, jej wnusia wyciągała paluszkami i ponownie SAMA wsadzała:) Babcia skpitulowała;)

Jesteście Super! Jeszcze raz WIELKIE dzięki:))

 

Ania

Dodano opinię: 13.06.2016

Znalazłam link do Waszej strony na jednym z forum.

Jestem mamą rocznej córeczki. Rozszerzam dietę swojej córeczki odkąd skończyła 6 miesięcy. Zaczęłam od gotowanych samodzielnie warzyw, ale wróciłam do pracy i przeszłam (niestety) na słoiczki: raz czy dwa nie miałam czasu ugotować, musiałam podać jedzenie ze słoiczka i moje dziecko już nie chciało jeść domowych zupek 🙁 Ale słoiczkowe jadło – dopóki nie poszło do żłobka.. Teraz prawie nic nie chce jeść: warzywa blee, mięso jeszcze większe blee, zupy blee (podobno w żłobku je), akceptuje naleśniki, pierogi leniwe a ostatnio zrobiłam jej – z Waszego przepisu – bananowe placki z kaszy manny – Mała wciągała je, aż się jej uszy trzęsły, a ja straciłam rachubę, ile w ogóle ich zjadła – na pewno duuużo 🙂 O innego rodzaju posiłki muszę toczyć walkę i  myślałam o BLW, ale nie wiem, jak je stosować – córka nie jest zainteresowana jedzeniem – gdybym jej nie wkładała jedzenia prosto do buzi (często muszę ją karmić palcami, bo na widok łyżeczki w ogóle nie otwiera ust), to chyba nic by nie jadła (ale jak na podłodze znajdzie jakiś okruszek, to od razu ląduje on w buzi).. I nie wiem: czekać – nie czekać, przegładzać – nie przegładzać (raz gdy pozwoliłam jej nie jeść, to później płakała z głodu, ale wykręcała się, gdy tylko zbliżałam łyżeczkę z jedzeniem).

Macie może pomysł na takiego niejadka? Nie mam pomysłów.. Nie mogę jej karmić tylko naleśnikami i plackami..

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 13.06.2016

Gorąo polecamy odstawic palec:) i zrezygnowac z wpychania jedzenia, dawaj to co lubi, przemycaj w tych plackach i naleśnikach warzywka i owoce, i koniecznie przeczytaj genialną książkę „Moje dziecko nie chce jeść”:) Pozdrawiamy!

Aniqa

Dodano opinię: 16.06.2016

Hej;) Moje pytanie odnośnie samodzielnego jedzenia łyżeczką. Mój syn za chwilę skończy 10 mc. Ładnie je samodzielnie raczkami, jednak jak dostaje coś co wypadałoby zjeść łyżeczką to weżmie ją do ręki ale zaraz wyrzuca, ogląda ją miska ląduje na ziemi i tak za każdym razme. Pokazywałam mu że łyżeczke trzeb do miseczki włożyc potem do buzi ale jakoś mi/mu to nie wychodzi. Co robić? Może coś robię nie tak? Pozdrawiam

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 17.06.2016

Czy jesz z dzieckiem zawsze? Dziecko nalepiej się uczy przez naśladownictwo. To najlepsza metoda.

Gosia

Dodano opinię: 24.06.2016

Hej dziewczyny .

Mam kilka pytań dotyczących rozpoczęcia rozszerzania diety według BLW, może dla Was wydają się błache i trochę śmieszne ale dla mnie jako początkującej mamy bardzo ważne Emotikon slightsmile :

1) Na początku przygody z BLW podawałyście swoim maluchom warzywa/owoce sezonowe czy te które najmniej uczulają? Od czego rozpoczęłyście ?
2) Rozpoczęłyście od warzyw czy owoców?
3) Warzywa kupowałyście w sklepie ekologicznym czy w zwykłym/na rynku warzywno/owocowym?
4) Ile rodzajów warzyw/owoców podawałyyście na początku?

Mam strasznego stresa związanego z rozszerzaniem diety dla mojego malucha Emotikon slightsmile

Dziekuję za wszelkie rady

 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 24.06.2016

1.Podawałyśmy i nadal podajemy sezonowe, lub poza sezonem mrozone. 2. Nie ma znaczenia czy zaczniesz od warzyw czy owoców. 3. Warzywa z własnych działek czy ogrodkow lub z warzywniaka. 4. Podawałyśmy po 3, 4 rodzaje. 

Gosia

Dodano opinię: 25.06.2016

Dzieki za odpowiedź 🙂 

 

Gosia

Dodano opinię: 26.06.2016

Powiedzcie mi jeszcze dziewczyny bo nie mogę odnaleźć na stronie w jaki sposób podawać warzywa / owoce – jakiej powinny być wielkości, w jaki sposób kroić aby dziecko sie nie zakrztusiło. np kalafior to jedną różyczkę? 

 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 02.07.2016

Tak, by byly łatwe do uchwycenia. Różyczki, słupki, prostokąty, kulki… Tak dziecko latwo uchwyci. 

Mama Natalki

Dodano opinię: 22.07.2016

Dziewczyny podpowiedzcie jak zachęcić małą do jedzenia samodzielnego? Nataka jutro skończy 10 miesięcy. Odkąd skończyła 6 ochoczo rwałam się do metody BLW, niestety córka mojego entuzjazmu nie podzielała. Skapitulowałam zaczełam podawać pierwsze warzywka i owoce ze słoiczków. Super bezproblemowo szło poznawanie nowych smaków dopóki nie doszłyśmy do etapu grudek w obiadkach, nastąpił bunt. Jakoś przetrwałyśmy. W międzyczasie cały czas próbowałam ją zachęcić do samodzielnego jedzenia rączkami serwując wiele potraw z waszch przepisów, ale zazwyczaj kończyło się na nakarmieniu jej przeze mnie i to najlepiej sztućcami a nie rękami. Jedzenie bierze do ręki, rozgniata i wyrzuca nawet nie myśląc o tym by włożyć to do buzi. Zdarzyło się jej to tylko raz gdy kładłam jej kawałki swojej ryby na stoliku. Za to chętnie garnie się do rzeczy których jeść nie powinna. Gdy jemy zupę koniecznie chce jeść z naszego talerza, z tą różnicą, że ona już świetnie rozumie kiedy jest wersja dla niej i siadamy specjalnie do stołu, a kiedy my chcemy sobie zjeść swobodnie bez jej udziału odpowiednio doprawioną wersję, oczywiście nawet wtedy trzeba ją karmić bo sama nie chce. Urodzona księżniczka. Czy tylko mi się trafił taki leniwy egzemplarz? Ona nawet kubeczka z piciem nie chce trzymać sama tylko pokazuje że chce pić i musimy jej przytrzymać… Moja kreaywność się skończyła.

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 03.08.2016

A może po prostu wyluzuj i słuchaj co dziecko mówi niewerbalnie:) NIe możemy wymagać ze 10m bobas będzie jadła sztuccami jak w restauracji. Skoro wysyła sygnał akarm mnie mamo to mamo rób to:) I dalej pozwalaj jej bawić się jedzeniem i stwarzaj okazje do nauki samodzielnego jedzenia ale też zgadzaj się na karmienie jeśli mała sama tego chce:) Podążaj za dzieckiem i nie jedz przy niej czegos czego nie powinnas/nie chcesz jej dać (chowaj się do szafki hihihi- taka dola matki 😛 ) Pozdrawiamy!

Ewa

Dodano opinię: 22.08.2016

Ponoć dziecko wie ile może włożyć do buzi… Hania ma 6 i pół miesiąca. Zaczęłyśmy jak miała 5 i pół, przez tydzień potem przerwa, bo to był dla mnie za duzy stres 🙁 Trafiała idealnie ale wkładała takie ilości, że mi się słabo robiło a ona się nawet dławiła… Moja Hania niestety jak chwyci fasolkę szparagową to wkłada do buzi prawie całą, ile tylko wlezie! Tak samo marchew, czy trzonek brokuła… Rano karmię ją łyżeczką kaszką ryżową na moim mleku z przecierem owocowym, a na obiad dam jakieś warzywo do rączki… łyżeczka musi być bo zaraz idzie do złobka.

Mogę łączyć te dwie metody?

Czy ona nie jest gotowa do blw, skoro nie ma prawie odruchu wymiotnego?

Mogłybyście wypisać jakie warzywka są najbezpieczniejsze na początek? Żeby zminimalizować ryzyko zadławienia….

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 24.08.2016

5,5 miesiąca, czy 6,5 to maluszek. Dziecko jest jeszcze niezwykle malutkie dziecko. Według zaleceń WHO dietę zaczynamy rozszerzać po 6 miesiącu najszybciej, ale to nie znaczy, ze każde dziecko jest na to gotowe. Ponadto, jesli dziecko wklada dużą część warzywa i nic się nie dzieje, to może sobie radzi. Gdyby sobie nie radziło, na pewno by było widać. Polecamy przeczytanie w całości naszej zakładki „Metoda BLW” a szczególnie https://alaantkoweblw.pl/7-krokow-do-rospoczecia-blw/ oraz książki „Bobas Lubi Wybór” wydawnictwa Mamania. Pozdrawiamy!

Ewel

Dodano opinię: 06.09.2016

Przyznam, że nadal nie rozumiem. Z tego schematu nadal wynika, że dietę rozszerza się w 5 miesiącu czy coś źle rozumiem

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 11.09.2016

A skąd takie wnioski?

naomi

Dodano opinię: 16.09.2016

Witam. A jakie są wytyczne w metodzie blw? Już się pogubiłam, nie wiem jak zacząć. Najpierw warzywa (ale jak długo?) zaczynajac od marchewki itd.,później kilka warzyw na raz, następnie owoce (przez ile czasu). Kiedy można już mieszać, że jednego dnia warzywa a drugiego owoce? Po jakim czasie dołączyć jajka, mięso i kasze? No i czy najpierw mięso czy kasze,a jeśli kasze to bezglutenowe czy glutenowe? Jaka kolejność? bardzo proszę o rozjaśnienie. Interesuje mnie jak długo podawać poszczególne produkty i kiedy. Pediatra kazała wprowadzać gluten w 5 msc,ale KP i nic nie wprowadzam.
Co sądzicie o warzywach i owocach jesienią/zimą? Skąd brać te najzdrowsze? Trochę zamroziłam swoje eko śliwki, dynię, cukinię, brukselkę; marchew, buraki, ziemniaki też mam. Ale brokuł, kalafior, papryka? bezpiecznie kupić w sklepie?

Marta

Dodano opinię: 28.09.2016

Witam,  Trafiłam na Waszego bloga bo niestety nie ogarniam tych wszystkich zaleceń a pediatra dodatkowo mąci mi w głowie… mam do Was pytanie i bardzo liczę na pomoc. Moje dziecko ma skończone 4 miesiące, jak będzie gotowy tj. zakładam że po 6 miesiącu będę wrowadzać warzywa. A co z kaszkami i kleikami bezglutenowymi? czy też czekać do 6 miesiąca? słyszałam opinię że skoro mogą być podawane butelką to powinnam podawać już teraz :/

z góry dziękuję za odpowiedż:) 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 29.09.2016

Nie rozumiemy dlaczego mają być podawane w 4 miesiącu butelką:) Jak zaczniesz rozszerzanie diety warzywami i owocami, to tez możesz kasze wprowadzic. 

Marta

Dodano opinię: 29.09.2016

No właśnie ja też nie rozumiem dlatego pytam 🙂
dziękuję za pomoc

Marta

Dodano opinię: 14.10.2016

Witam, karmię synka wyłącznie piersią. 7 czerwca skończył 4 miesiące i odwiedziła mnie pielęgniarka środowiskowa w sprawie rozszerzania diety. Pani była bardzo zdziwiona ze dziecko jest tylko na piersi, nie jest przepajane i ze nawet w upały nie dałam nic do picia… Mój synek jest dość dużym dzieckiem i waży już około 8 kg (urodzeniowa waga 3390), stwierdziła więc że powinnam zaprzestac karmić na żądanie i wydłużyć przerwy do minimum 3-4 godzin, ograniczyć karmienie nocne, a najlepiej na noc podawać kaszkę żeby przespał do rana. No i że już czas na wprowadzanie warzyw i owoców bo jest dużym chłopcem. Byłam przekonana że rozpocznę rozszerzanie po 6 miesiącu dalej karmiąc na żądanie, skoro syn bydzi się w nocy to widocznie tego potrzebuje i też nie chciałabym mu tego odbierać…. chociaż do roku…. ale teraz nie wiem, w końcu każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie… może faktycznie przekarmniam dziecko (chociaż mój mąż i jego 2 bracia też mneij więcej tyle ważyli w tym okresie). proszę o pomoc i rozwianie moich wątpliwości:)

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 17.10.2016

Pani położna jest również dietetyczką i zna najnowsze zalecenia WHO ? Wątpimy w  jej aktualną wiedzę. Może czas ją uświadomić, że standardy z lat 80 już się zmieniły:) Karm piersią i nie słuchaj tych bzdur:) Pozdrawiamy. ps jak można przekarmić dziecko mlekiem, które jest persefcyjnie dopasowane do dokłądnie tego dziecka??? To nie możliwe.Kropka:)  Karm na żadanie i tyle ile dziecko chce.

Marta

Dodano opinię: 22.10.2016

przepraszam 7 października skończył 4 miesiące, jest aktualnie w połowie piątego. Tak też zamierzam robić… oczywiście Pani zna zalecenia i miała dla mnie w prezencie opracowanie z przychodni z zaleceniami WHO i wielkimi lliterami wytłuszczonym drukiem z wykrzyknikiem jest napisane MLEKO MAKTKI JEDYNY POKARM DO UKOŃCZENIA 6 MIESIACA:) troszke miała zawahania bo synek jest na 90 centylu (wdrapywał się po centylach dość systematycznie, nie było skoku i od dłuższego czasu trzyma poziom:)) ale taki jego urlok że jest słodkim bobasem no i rozwija się prawidłowo. oczywiście czytałam że mlekiem matki nie można przekarmić a zbyt dużą wagą dziecka można się przejąć dopiero jak bedzie jadł stałe posiłki i będzie chodził. Dziękuję za utwierdzenie mnie w przekonaniach:) w grudniu zaczynamy przygodę z BLW… nie moge sie doczekać:) pozdrawiam

Ania

Dodano opinię: 17.11.2016

Witam, 

mój synek ma 7,5 mca. Wprowadziłam mu nabiał, a dokładniej jogurt naturalny z Nestle przeznaczony dla niemowląt po 6 mcu. Podejrzewam, że od tego jogurtu dostał brzudkich plam na buźce. Powinnam odstawić jogurt tak? a spróbować inny produkt z nabiału? Kiedy znowu sprobować jogurt? Syn jest kp. Kiedy piłam mleko reakcja na buzi była podobna. 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 17.11.2016

Witaj, zerknęłam na skład tego „jogurtu dla dzieci”. Oto on: Składniki:

mleko pełne 82%, cukier, maltodekstryna, sok malinowy 3,5%, skrobia modyfikowana, śmietanka (z mleka), koncentrat białka serwatkowego (z mleka), kompleks składników mineralnych z mleka, chlorek magnezu, substancja zagęszczająca: pektyna, glukoza, kultury bakterii Streptococcus thermophilus (zawierają mleko), siarczan cynku, aromat, Wysoka zawartość wapnia, magnezu, cynku.

Naprawdę… Wiele mogło wywołać tę reakcję. Poczekaj do 8-9 miesiąca , kup zwykły naturalny jogurt z dobrym składem, gdzie będzie tylko mleko i kultury bakterii i wtedy podaj. Uwierz mi, nie wszystko co ma napis „dla dzieci” jest zdrowe i dobre. Pokusiłabym, się o twierdzenie, że większość jest do niczego. 

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek