Od kiedy można podać dziecku truskawki?

Dla jednych to pytanie wydaje się tak banalne, że zastanawiają się gdzie jest haczyk:), dla innych jest źródłem lęków. Bo przecież truskawki mogą wywoływać alergie, poza tym mają pestki i w ogóle chyba nie są dla niemowlaka. Czy to prawda?

Obalamy mity związane z truskawkami:

 1. Niemowlak może jeść truskawki.
 2. Truskawki można podać już po 6 miesiącu.
 3. truskawki mogą być jednymi z pierwszych produktów, które dziecko spróbuje.
 4. Najlepsze są truskawki świeże, sezonowe, polskie. Kupowane od końca maja do sierpnia, gdy jest na nie sezon.
 5. Truskawki można zamrozić i wykorzystywać zimą jako dodatek do kaszek, koktajli, musów, naleśników.
 6. Truskawki mogą powodować alergię.. jak każdy inny produkt. To, że dziecko zje truskawki i będzie po nich ”wysypane” na buzi, ciele nie oznacza, że już nigdy nie może ich jeść. Czasem to dana odmiana, a najpewniej nawóz, który został użyty, tę alergię może wywołać. Dlatego najlepiej kupować krajowe truskawki, oraz te które są w sezonie, a nie w marcu:)
 7. Alergia na truskawki może objawiać się nie tylko w formie wysypki, świądu, pokrzywki, mogą to być również biegunki, ból brzuszka, katar alergiczny. Alergia na truskawki zazwyczaj jest przemijająca, dlatego nie należy całkowicie rezygnować z ich podawania. 
 8. Truskawki można podać w różnych formach:  do rączki, w placuszkach, jako dodatek do lodów, naleśników, babeczek.

  UWAGA! Podrażnienie, które czasem pojawia się wokół ust dziecka po zjedzeniu truskawek, jak i np. pomidorów nie musi oznaczać alergii. Najczęściej jest to reakcja organizmu na kwasy zawarte w owocach i niektórych warzywach.

Jak podać niemowlakowi truskawki?

Normalnie:) Bez zbędnego kombinowania – po prostu – umyj dokładnie truskawki, a następnie pozbaw szypułki. Małe, miękkie truskawki przekrój na pół wzdłuż, większe truskawki możesz podać w całości np. prosto do rączki, położyć na tacy lub nadziać na widelec. Niemowlakom po 6 miesiącu, których ruchy rączki nie są jeszcze płynne, skoordynowane, najlepiej to zadanie ułatwić, zobaczcie na filmie jak 8 miesięczna Tola trzyma i je truskawkę:

Jak podać dziecku truskawki?

Podsumowując:

 1. Truskawki możesz podać dziecku bezpośrednio do rączki lub na widelcu np. deserowym.
 2. Możesz zrobić z nich pyszny koktajl z jogurtem i podać w kubeczku.
 3. Możesz je rozgnieść widelcem lub zmiksować blenderem i polać musem z truskawek kaszkę.
 4. Możesz przygotować z nich kisiel, a także babeczki, placuszki i wiele innych alaantkowych dań. Znajdziesz je na naszym blogu, np. tutaj.

  Uwaga!

  Jak każdy nowy produkt, truskawki wprowadzamy do diety dziecka stopniowo. Zaczynając od małej ilości, obserwując dziecko. Nie podawaj również kilku nowych produktów jednego dnia, ponieważ trudno będzie Ci zorientować się, który produkt wywołał ewentualną reakcję alergiczną.

Rozszerzanie diety – od czego rozpocząć?

Początki rozszerzania diety niosą mnóstwo pytań, które dla otoczenia mogą wydawać się banalne. Ale nie dla nas! Każde Wasze pytanie jest ważne i oczekuje odpowiedzi. Z  myślą o rodzicach rozpoczynających rozszerzanie diety, stworzyłyśmy autorski kurs BLW online. Dlaczego Ci o nim piszemy? 
Bo już 15 czerwca rusza kolejna, siódma edycja naszego bestsellerowego kursu, zobacz zajawkę, a poniżej przeczytaj co zyskujesz biorąc w nim udział:

RUSZYŁY ZAPISY NA 7 EDYCJĘ KURSU BLW ONLINE!

Kurs składa się:

 • ze specjalnej platformy do której dostęp otrzymujesz od razu po zakupie. Dostęp na 12 miesięcy, bez żadnych ograniczeń.
 • 7 lekcji online dostępnych na platformie. W każdej lekcji:
 • 7 filmów z naszym udziałem + filmik w lekcji 3 z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM, który pokaże Ci jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy niemowlakowi.
 • 21 plików z materiałami pdf do pobrania np. ściągawki z dobrym składem produktów spożywczych, propozycje pierwszych da itd.
 • 7 edycja kursu to również TYGODNIOWY, CODZIENNY KONTAKT z autorkami bloga alaantkoweblw w zamkniętej grupie na facebooku. A w niej: codziennie jeden live oraz odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania dotyczące rozszerzania diety.

Dlaczego warto z niego skorzystać już teraz? Biorąc udział w kursie:

 • Poznasz najnowsze zalecenia dotyczące rozszerzania diety.
 • Dowiesz się, kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety.
 • Nauczysz się, co i jak podawać niemowlakowi na początku rozszerzania diety.
 • Poznasz metodę Baby Led Weaning (BLW) praktycznie i od podstaw.
 • Przygotujesz się od strony technicznej i praktycznej do rozszerzania diety dziecku.
 • Dowiesz się, jak mądrze robić zakupy spożywcze, by później móc z nich przyrządzać zdrowe potrawy dla maluszka i rodziny.
 • Poznasz produkty zakazane w diecie niemowlaka.
 • Rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości związane z rozszerzaniem diety.
 • Rozpoczniesz rozszerzanie diety swojemu dziecku bezpiecznie, bez obaw, stresu i przede wszystkim z radością w jego oczach.

START KURSU BLW ONLINE PREMIUM 15 CZERWCA!!!

Zapisz się już teraz i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku, zyskujesz dostęp do wszystkich materiałów poprzednich 6 edycji kursu!

ZOBACZ 7 modułów kursu:

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep