Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

07 listopada 2019

Soki dla dzieci – 3 pomysły na porcję warzyw

Warzywa i owoce jemy każdego dnia. Ale co zrobić, by naprawdę jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie? Wychodzi na to, że do każdego posiłku powinnyśmy podawać dzieciom (i sobie również) jakieś warzywo i/lub owoc. Trudne prawda? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie, co najmniej 5 porcji warzyw i owoców, w ilości przynajmniej 400 g dziennie na osobę. Również...

Warzywa i owoce jemy każdego dnia. Ale co zrobić, by naprawdę jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie? Wychodzi na to, że do każdego posiłku powinnyśmy podawać dzieciom (i sobie również) jakieś warzywo i/lub owoc. Trudne prawda?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie, co najmniej 5 porcji warzyw i owoców, w ilości przynajmniej 400 g dziennie na osobę. Również w Piramidach Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (dostępne na stronach Instytutu Żywności i Żywienia) rekomenduje się spożywanie warzyw i owoców jak najczęściej i w jak największej ilości.

Maluszkom na początku rozszerzania diety zawsze proponujemy warzywa i owoce w formie dla nich najbezpieczniejszej, ale i wygodnej:

  • gotowane, duszone, pieczone,
  • pokrojone w słupki, kawałki o wygodnych kształtach,
  • odpowiednio miękkie, ze skórką lub bez (czy obierać warzywa/ owoce ze skórki? – tylko jeśli dziecko sobie z nią nie radzi, to mit, że skórka „przykleja się” do żołądka),
  • dbaj o różnorodność i sezonowość przede wszystkim,
  • to samo warzywo możesz podać w przeróżnej formie np. dynię: risotto dyniowe, zupa dyniowa, puree z dyni, babeczka dyniowa, bułki dyniowe, dynia pieczona w kawałku, dynia jako element placuszka.


Starszym dzieciom, po 12 miesiącu życia możesz również zaproponować podanie warzywa czy owocu w formie soku. Ile tego soku?

między 1 a 3 rokiem życia 1/2 szklanki dziennie,
między 4 a 6 rokiem życia 3/4 szklanki dziennie,
po 7 roku życia i dorosłym 1 szklankę dziennie,
osobom starszym można podawać 2 szklanki soku dziennie.

I dziś właśnie o sokach warzywnych i owocowych piszemy!

Soki mogą dostarczyć składników odżywczych znajdujących się w świeżych warzywach i owocach, gdyż ich skład jest zbliżony do składu surowców, z których zostały wyprodukowane. W sokach możecie przemycić praktycznie każde warzywo, którego dziecko czy Wy nie zjedlibyście dostając do ręki:) I uwaga! Nie chodzi tu teraz o to, by unikać podawania warzyw, owoców w ich naturalnych konsystencjach, ale jeśli wiecie, że Wasze dziecko nigdy, przenigdy w wieku dwóch lat nie zje surowego selera naciowego (bo po prostu nie i już, na złość;) mamie, to podanie go w formie soku może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Zapamiętaj! Warzywa i owoce powinny stanowić przynajmniej połowę spożywanych przez nas pokarmów.
Proporcja pomiędzy spożyciem warzyw i owoców wynosi 3:1. Wiecie, że tak naprawdę to bardzo proste? Trzeba tylko o tym pamiętać i wyrobić sobie nawyk codziennego jedzenia warzyw i owoców.

Przede wszystkim jedzenie warzyw jest dla nas ważne. Bez warzyw organizm człowieka nie będzie funkcjonował prawidłowo. Warzywa są bogactwem wielu witamin, minerałów, zawierają sporą ilość wody oraz błonnika pokarmowego, pomagają w regulowaniu procesów trawiennych. Warto jeść warzywa sezonowe, najlepiej lokalne, ewentualnie sięgać po mrożonki i przetwory warzywne.

3 pomysły na pyszne warzywno-owocowe soki domowej roboty.

Domowy ”kubuś” bez cukru i dodatków 🙂

Składniki:

  • 4-5 marchewek
  • 3 jabłka
  • garść liści szpinaku

Marchew i jabłka obieramy, kroimy na mniejsze kawałki. Jeśli dziecko skończyło już około 3 lat, możesz je włączyć do obierania warzyw:) Wrzucamy wszystkie składniki do wyciskarki i czekamy, aż wyjdzie pyszny soczek. Na koniec dodajemy trochę ”odpadków”, by wzbogacić sok o porcję błonnika. Gotowe!

Sok bogaty w żelazo

Składniki:

  • 2 duże buraki
  • 3-4 łodygi selera naciowego
  • kawałek imbiru

Prawdziwa bomba witaminowa! Obieramy buraki i imbir i kroimy na mniejsze kawałki, selera nie musisz dzielić. Wszystkie składniki wrzucamy do wyciskarki i czekamy na sok:) Nawet dwuletnie dziecko, może pomóc w obsłudze wyciskarki. Zachęcamy Was serdecznie do włączania dzieci (zwłaszcza, tych które niechętnie jedzą warzywa i owoce) w codzienne przygotowanie posiłków. Być może dziecko nie wypije porcji soku, ale podczas wkładania kawałków do wyciskarki skusi się na spróbowanie czegoś nowego). Metoda małych kroczków ma znaczenie. Jeśli za każdym razem będziesz zachęcać dziecko do wspólnego przygotowywania posiłku (czyli choćby soku) przy którymś razie, i ono spróbuje tego co wspólnie przyrządzacie.

Energetyczny sok pomarańczowy

Składniki:

  • 2 banany
  • 3 pomarańcze
  • garść szpinaku/ jarmużu
  • 1 ogórek zielony

Warzywa i owoce obieramy, dzielimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do wyciskarki. Jarmuż jest przykładem warzywa, które jest ”trudne” zarówno w smaku jak i konsystencji. Dla wielu dorosłych jest to smak nie do przetrawienia (dla nas również hihihi), ale niewielka ilość liści dodanych do soku, których nawet nie poczujecie w smaku, sprawi, że sok będzie prawdziwym napojem mocy.

Tak naprawdę do każdego soku warto dodać małą ilość zielonych warzyw liściastych. Jarmuż, brokuły, szpinak, natka pietruszki, koperek zawierają sporo witaminy C i magnez.

Sok z wyciskarki zawiera mniejszą ilość błonnika niż całe warzywo czy owoc. Dlatego „odpadki” pozostałe po wyciśnięciu soku wrzuć do szklanki i wypij razem, albo wykorzystaj jako dodatek do potraw, np. do zup, pulpetów, czy do ciasteczek.

Niektóre dzieci ze względu na nadwrażliwość sensoryczną, nie przepadają za grudkowymi konsystencjami soku, jeśli wiesz, że Twoje dziecko nie zechce wypić soku pomieszanego z ”resztkami”, nie dodawaj ich do szklanki.

Jeśli każdego dnia spożywacie odpowiednią ilość warzyw i owoców, nie ma potrzeby codziennego picia soków. Ale sok zrobiony w domu, w asyście małego pomocnika, może być świetną okazja do wspólnej zabawy, spędzenia czasu i uzupełnienia jednej z porcji warzyw i owoców w ciągu dnia:) Zachęcamy Was do wyciskania soków w domu. Jeśli jednak macie ochotę na sok w sklepie, zawsze zwracajcie uwagę na to co określił producent na opakowaniu! Nektar czy napój owocowy to nie SOK. Warto również zwrócić  uwagę, czy nie zawiera dodatku cukru lub soli.

Pamiętaj! – Do 12 miesiąca życia, dziecku wystarczy tylko mleko i woda. Po 12 miesiąc sok można traktować jako dobre, wartościowe urozmaicenie diety.

sok blw

Dziś szczególnie przy okazji tematu soku, polecamy Wam nasze odkrycie ostatnich tygodni!
Wyciskarkę JR ULTRA – 8000 S2
brytyjskiej marki Juicy Retreats

Co nas w niej zachwyciło? Kilka istotnych funkcji… istotnych z punktu widzenia matki:)

– w tej wyciskarce można robić zarówno soki, sorbety jak i koktajle (i to bez przerwy do 1,5 h, gdybyście się z dzieciakami nudziły w długie jesienne wieczory:)),

– serce wyciskarki czyli dwustopniowy ślimak, umożliwia otrzymanie dużej ilość soku i bardzo suchą pulpę (tę z marchewki wykorzystałam do surówki podczas obiadu),

– bardzo duża powierzchnia sitek pozwala uzyskać maksymalną ilość soku w bardzo krótkim czasie mimo wolnych obrotów, a jak wiadomo, matki czasu nie mają na długie stanie w kuchni,

– wyciskarka bez trudu radzi sobie z twardymi warzywami, możesz więc wkładać całe jabłka, marchewki, i inne owoce i warzywa, no chyba, że chcesz tak jak my mieć dłuższą chwilę spokoju, to pokrój dziecku wszystkie produkty na małe kawałki, niech skrupulatnie wrzuca jeden po drugim. Bez obaw! Wyciskarka została wyposażona w podajnik FeedSafe z obrotową platformą, która gwarantuje bezpieczeństwo. Czyli nawet Wasz 2 letni bobas może sam wkładać warzywa i owoce do wyciskarki bez obawy o to, że paluszki utkną w środku.

– producent pomyślał również o szybkim myciu! Dołączył do zestawu korek, który pozwala na przepłukanie wnętrza misy. Jeśli chcesz wykonać różne kompozycje soków nie musisz rozkładać i myć części. Wystarczy wlać wodę do podajnika i po paru sekundach zwolnić korek by wylać wypłukane resztki. Zamknięty korek oznacza także czysty blat wokół urządzenia. Takie proste, a tak skuteczne:)

– wyciskarka wykonana jest z trwałych i nietoksycznych tworzyw wolnych od TOKSYCZNYCH BISFENOLI, co potwierdzają certyfikaty,

– dla nas ważny jest również mega prosty montaż, nie musiałam godzinę studiować instrukcji, by od razu zorientować się co z czym połączyć:) Czytelny system wskaźników – strzałek pozwala w łatwy sposób złożyć JR Ultra 8000 S2. A przycisk REVERSE pozwala na zmianę kierunku obrotów ślimaka,

– wyciskarka jest cicha, możesz więc robić sok nawet gdy maluszek śpi w tym samym pokoju:),

– dodatkowo do wyciskarki, producent dodaje książkę z przepisami w języku angielskim i książkę w języku polskim z ciekawymi przepisami na soki, więc inspiracji na pewno Wam nie zabraknie,

Aktualnie trwa również promocja na stronie sklepu, gdzie możecie  skorzystać zarówno z rabatu 100 zł oraz opcji testowania wyciskarki przez 10 dni. Regulamin promocji dostępny jest tutaj.

Mamy jeszcze kilka rad dla użytkowniczek wyciskarki:

  1. Nigdy nie czekaj z umyciem wyciskarki, rób to od razu po skończeniu pracy, przyschnięte resztki trudno jest usunąć.
  2. Plamy po burakach, marchewce czy pomidorach które odbarwiają części wyciskarki najszybciej zmyjesz olejem:)
  3. Używaj dołączonej do zestawu szczoteczki, dzięki niej precyzyjnie wyczyścisz wszystkie elementy wyciskarki.
  4. Schłodzone w lodówce przed obróbką warzywa i owoce sprawią, że sok będzie jeszcze pyszniejszy.
  5. Przed przystąpieniem do wyciskania soku umyj dokładnie owoce i warzywa. Możesz to zrobić za pomocą mieszanki: najpierw woda o odczynie kwaśnym (1 litr wody + 1/2 szklanki octu lub 3 łyżki kwasku cytrynowego) – mocz w niej warzywa i owoce ok 5 minut. Następnie przełóż do wody o odczynie zasadowym (1 litr wody wymieszany z 1 czubatą łyżką sody). Kolejne 10-15 minut. Na koniec jeszcze wypłucz wszystko w czystej wodzie.

Patronem wpisu jest marka GRUGO,
dystrybutor wyciskarek i blenderów marki JR




Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (13)

Pawel

Dodano opinię: 07.11.2019

Czy moczyć juz obrane warzywa i owoce ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 08.11.2019

nie:)

Julia

Dodano opinię: 08.11.2019

Podaje mojemu niemowlakowi 10 miesięcy koktajle z owoców lub warzyw czasem z dodatkiem płatków owsianych. QCzy to za wcześnie? Nie codziennie ale czasem traktuje to jako przekąska.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 14.11.2019

koktajl to nie sok, można. Soków nie można

Magda

Dodano opinię: 15.10.2020

a tak właściwie to czemu nie można 🙂

alaantkoweblw

Dodano opinię: 16.10.2020

Są pozbawione większości wartości.

Karolina

Dodano opinię: 08.11.2019

Czy jeśli ktoś nie ma wyciskarki może po prostu zmiksować całe warzywa na krem i dodać np. Trochę wody zeby było rzadsze??

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.12.2019

będzie koktajl

Kasiaczek

Dodano opinię: 14.11.2019

Kochane Alantkowe Mamy,
Zainsporowal mnie wasz wpis o soczkach i zawitała u mnie wyciskarka JR-Ultra-8000-S2. Od dłuższego czasu sie zabierałam na wymianę standardowej sokowirówki . I powiem z wielki uśmiechem na ustach zakup w 10. Nikolinka i Patynio cały czas proszą o więcej soczków 🙂 Dziękuje

Monika

Dodano opinię: 16.11.2019

A dlaczego soku po 10msc jeszcze nie mogę podać,?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.11.2019

Kasia

Dodano opinię: 28.01.2021

Czy seler naciowy jest dobry dla 18 miesięcznego dziecka?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 04.02.2021

Tak

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek