Baby Led Weaning tzn. odstawienie się dziecka od piersi i dokładnie takie jest znaczenie Metody BLW.

Nieprawdą jest, że BLW to metoda, w której nie daje się papek. Nie jest to też prawdą, że to metoda, w której nie wolno karmić dziecka. Skąpa jest również definicja, że BLW to metoda, w której dajesz dziecku jedzenie w całości.

BLW to samoodstawienie się dziecka od mleka. To proces, w którym dziecko poznaje inne niż mleko jedzenie i stopniowo, samodzielnie regulując tym procesem, rezygnuje z mleka na rzecz posiłków stałych.

Wszystko odbywa się w sposób naturalny, sterowany przez dziecko i w zaufaniu do niego.

Dlatego nie ogranicza się sztucznie dziecku mleka, by zjadło kaszę, nie zabiera mu się iluś tam posiłków mlecznych, by zjadło marchewkę, brokuła i pulpecika.

Dziecka podstawowym posiłkiem nadal jest mleko i jest ono ważne. 

Inne potrawy niemowlę poznaje, uczy się ich, co oznacza, że to one towarzyszą mleku, uzupełniają je, a nie odwrotnie.

Propagujemy naturalny sposób odstawienia się dziecka od mleka. To dziecko decyduje, kiedy jest gotowe na odstawienie mleka czy jego ograniczenie do minimum. Wiemy, że to możliwe, bo w taki sposób rozszerzałyśmy dietę 4 naszych dzieci.

Antek – kp 3,5 roku, Ala – kp 3 lata Zuzia kp – 2,5 roku Tola – 2,5 roku nadal kp.

Rozszerzanie diety to kolejny schodek rozwojowy w życiu dziecka. Wszystkie poprzednie były naturalne i sterowane przez niemowlaka. Dlaczego nauka jedzenia miałaby być sterowana przez dorosłego?

„Żywienie niemowląt wymaga właściwego podziału ról: rodzica/opiekuna i dziecka. Rodzic/opiekun decyduje, „kiedy i co zje dziecko”, natomiast dziecko decyduje, „ile zje”. Należy akceptować́ spożycie w ramach danego posiłku mniejszej lub większej ilości pokarmu niż̇ rekomendowana zgodnie z zaleceniami wielkość́ porcji, gdyż̇ wielkości te są wartościami uśrednionymi” (Zalecenia PTP)

Dlatego, gdy niemowlę zjadło gryzka brokuła, 2 łyżeczki kaszki, czy jedną truskawkę, a potem domaga się mleka, to daj mu je. Bo to ono nadal stanowi podstawę jego diety.

Oczywiście, zadaniem rozszerzania diety jest zaoferować niemowlakowi jak najwięcej nowych produktów do spróbowania do roku. Jednak to proponowanie, a nie wmuszanie, przegładzanie dziecka ograniczaniem mleka, by zjadło to, co my chcemy, by zjadło.

Zaufaj dziecku, że poprowadzi swoim procesem rozszerzania diety właściwie i adekwatnie do swoich potrzeb. A Ty mu w tym mądrze towarzysz.

Należy podkreślić na zakończenie, że rozszerzanie diety to proces, który się rozwija, ilość mleka ustępuje na rzecz posiłku stałych.  U każdego dziecka będzie to przebiegało inaczej, ale zawsze powinno ewoluować w kierunku pokarmów stałych. Jeśli w miarę upływu czasu dziecko odmawia jedzenia innych pokarmów niż mleko, skonsultuj się ze specjalistą (neurologopeda, pediatra, terapeuta SI).

Chcesz zdrowo rozszerzać dietę swojemu dziecku?

W internecie napotykasz na sprzeczne informacje?

Nie wiesz od czego zacząć?

Zastanawiasz się, jak powinny wyglądać pierwsze posiłki?

Chcesz poznać nasze książki i ebooki z przepisami?
Wszystko to znajdziesz w jednym miejscu – naszym alaantkowymSKLEPIE.
AlaantkowySklep